*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154058 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2226 στις: Ιούνιος 04, 2014, 02:37:25 μμ »
αρκούν οι σημειώσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fotkar23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2227 στις: Ιούνιος 04, 2014, 06:15:10 μμ »
παιδια στο 521 οι ερωτησεις των δραστηριοτητων ειναι πολλαπλης επιλογης ή αναπτυξης; εχω 2 προσπαθειες ή μονο μια;

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2228 στις: Ιούνιος 04, 2014, 06:20:35 μμ »
παιδια στο 521 οι ερωτησεις των δραστηριοτητων ειναι πολλαπλης επιλογης ή αναπτυξης; εχω 2 προσπαθειες ή μονο μια;

Στο 521 όλες οι δραστηριότητες είναι ανάπτυξης.

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2229 στις: Ιούνιος 04, 2014, 07:07:35 μμ »
Είναι για διάβασμα, σε βοηθούν να αρχίσεις την πρώτη εργασία (αν είναι ίδιες οι εργασίες), δεν νομίζω όμως ότι είναι στην τελική εξέταση. Εγώ στην τελική εξέταση διάβασα μόνο το δικό του υλικό και με κάλυψε απόλυτα.
Για αξιολόγηση εμένα δεν μου έστειλαν και σε άλλα μαθήματα και όχι μόνο στο 552, και το προηγούμενο τετράμηνο.
Εμένα προσωπικά τα τελικά θέματα δεν μου φάνηκαν πολλά, κάθε άλλο, ειδικά σε σύγκριση με τα υπόλοιπα μαθήματα που είχαν θέματα ανάπτυξης. Και σε καμία περίπτωση δεν μου φάνηκε ότι ήθελαν παπαγαλία (σε αντίθεση π.χ. με το 523, που ήταν και αυτό με κλειστά βιβλία και "έπαιζε" με τις ορολογίες), εκτός από το 1/5 περίπου των θεμάτων.

Σ' ευχαριστώ πολύ. το 523, που είναι και υποχρεωτικό θέλει παπαγαλία? Το έχω πάρει σ' αυτό το τετράμηνο και πραγματικά δε βρίσκω το νόημα της παπαγαλίας ειδικά σε επίπεδο μεταπτυχιακών σπουδών...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2230 στις: Ιούνιος 04, 2014, 08:38:31 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω. Πείτε μου σας παρακαλώ.  Έκανε κάποιος πτυχιακή εργασία? Πόσο καιρό του πήρε? Οι καθηγητές συνεργάζονται?

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2231 στις: Ιούνιος 04, 2014, 09:07:51 μμ »
Καλησπέρα ποια η γνώμη σας για Χατζηχαραλάμπους και Μαυροπούλου. Από βαθμολογία πώς είναι;

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2232 στις: Ιούνιος 04, 2014, 09:15:27 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω. Πείτε μου σας παρακαλώ.  Έκανε κάποιος πτυχιακή εργασία? Πόσο καιρό του πήρε? Οι καθηγητές συνεργάζονται?
Μάλλον από εδώ μέσα κανείς δεν έκανε. Η ακαδημαϊκή σύμβουλος μου είπε ότι δεν βγαίνει σε 4 μήνες και ότι συνήθως οι φοιτητές που θα καταφέρουν να την ολοκληρώσουν σε 4 μήνες δεν έχουν μαθήματα εκείνο το τετράμηνο. Επίσης προτείνεις εσύ το θέμα και πρέπει να το δεχτούν, αν όχι ξαναπροτείνεις και αν πάλι όχι παίρνεις μαθήματα. Επίσης, ο Αγγελίδης μου είπε ότι πρέπει να είναι υποχρεωτικά έρευνα και ότι μπορείς να ξεκινήσεις νωρίτερα αν θέλεις. Τέλος, πρέπει να την παρουσιάσεις σε τριμελή επιτροπή (μια φοιτήτρια μου είπε ότι αυτό γίνεται μέσω Skype).

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2233 στις: Ιούνιος 04, 2014, 10:27:05 μμ »
Σ' εμένα η ακαδημαϊκή σύμβουλος είπε ότι δεν μπορώ να την πάρω νωρίτερα. Μόνο στο τελευταίο τετράμηνο και υποστήριζε ότι μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε 4 μήνες. Προσωπικά το θεωρώ αδιανόητο, γι' αυτό και τελικά δεν επέλεξα να κάνω διπλωματική παρότι είχα ξεκινήσει με αυτό το σκοπό. Κατά τη διάρκεια των εξετάσεων, όπου συναντιόμαστε και μπορούμε να συζητήσουμε μου είπαν κάποιοι συμφοιτητές ότι όσοι διάλεξαν διπλωματική αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα. Κυρίως στην συχνή επικοινωνία με τους καθηγητές.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2234 στις: Ιούνιος 05, 2014, 07:09:54 πμ »
Καλησπέρα ποια η γνώμη σας για Χατζηχαραλάμπους και Μαυροπούλου. Από βαθμολογία πώς είναι;

Καλημέρα! Η Χατζηχαραλάμπους είναι πολύ καλή και βοηθητική. Στις διορθώσεις των γραπτών κοιτάει την ουσία των όσων γράφεις και δεν ψάχνει για τα λάθη. Απαντάει αμέσως σε απορίες και κατευθύνει στις εργασίες σε ότι απορίες έχεις.

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2235 στις: Ιούνιος 05, 2014, 10:04:27 πμ »
Μάλλον από εδώ μέσα κανείς δεν έκανε. Η ακαδημαϊκή σύμβουλος μου είπε ότι δεν βγαίνει σε 4 μήνες και ότι συνήθως οι φοιτητές που θα καταφέρουν να την ολοκληρώσουν σε 4 μήνες δεν έχουν μαθήματα εκείνο το τετράμηνο. Επίσης προτείνεις εσύ το θέμα και πρέπει να το δεχτούν, αν όχι ξαναπροτείνεις και αν πάλι όχι παίρνεις μαθήματα. Επίσης, ο Αγγελίδης μου είπε ότι πρέπει να είναι υποχρεωτικά έρευνα και ότι μπορείς να ξεκινήσεις νωρίτερα αν θέλεις. Τέλος, πρέπει να την παρουσιάσεις σε τριμελή επιτροπή (μια φοιτήτρια μου είπε ότι αυτό γίνεται μέσω Skype).


Η διπλωματική δε βγαίνει. Πέρυσι κακώς μας είπαν ότι μπορούμε σε 4 μήνες. Ο πρώτος μήνας είναι μόνο για επιλογή θέματος. Δήλωσα διπλωματική και μετά όταν κατάλαβα ότι δεν έβγαινε δε μπορούσα να δηλώσω τα μαθήματα που ήθελα. Δήλωσα μαθήματα μειωμένης ζήτησης και χωρίς ενδιαφέρον. Επίσης, μετά από ένα μήνα ήδη οι καθηγητές ζητούσαν τις δραστηριότητες και τις εργασίες και έμεινα πίσω. Κακό σημείο του μεταπτυχιακού είναι η ανεπαρκής ενημέρωση σχετικά με το ΔΟΑΤΑΠ. Το μεταπτυχιακό έχει καθαρά χαρακτήρα κερδοσκοπίας. Το πανεπιστήμιο μας κατακλύζει με email για την αποφοίτηση και το κοστολόγιό της και καμία ενημέρωση για βαθμούς και ΔΟΑΤΑΠ. Συνάδελφοι όσοι θέλετε να κάνετε μεταπτυχιακό στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο σκεφτείτε το.

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2236 στις: Ιούνιος 05, 2014, 11:54:26 πμ »
Kαλημερα εγινα κ εγω δεκτη στο μπσ,  σκεφτομαι να το ολοκληρωσω σε ενα χρονο. Αναγνωριζεται το μονοετες Μπσ απο το ΔΟΑΤΑΠ????Το έχει κανει καποιος ??? Για το πρωτο τετραμηνο σκέφτομαι να επιλεξω 1 σεμιναριο και 4 μαθηματα.Το βρίσκετε συνετο???Ή είναι υπερβολικος ο αριθμος(γιατι διαβαζω οτι οι περισσοτεροι επιλεγουν 1 μαθημα και 1 σεμιναριο)???Γνωριζει να μου πει καποιος ποια μαθηματα και ποιοι καθηγητες ειναι πιο εύκολοι κ συνεργασιμοι??Σας ευχαριστω κ καλη μας αρχη :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2237 στις: Ιούνιος 05, 2014, 01:12:24 μμ »
Kαλημερα εγινα κ εγω δεκτη στο μπσ,  σκεφτομαι να το ολοκληρωσω σε ενα χρονο. Αναγνωριζεται το μονοετες Μπσ απο το ΔΟΑΤΑΠ????Το έχει κανει καποιος ??? Για το πρωτο τετραμηνο σκέφτομαι να επιλεξω 1 σεμιναριο και 4 μαθηματα.Το βρίσκετε συνετο???Ή είναι υπερβολικος ο αριθμος(γιατι διαβαζω οτι οι περισσοτεροι επιλεγουν 1 μαθημα και 1 σεμιναριο)???Γνωριζει να μου πει καποιος ποια μαθηματα και ποιοι καθηγητες ειναι πιο εύκολοι κ συνεργασιμοι??Σας ευχαριστω κ καλη μας αρχη :) :) :)

σε καθε τετραμηνο μπορεις να δηλωσεις μεχρι 4 μαθηματα.. 3 τετραμηνα Χ 4 μαθηματα = 12 μαθηματα σε ενα χρονο
οποτε 1 σεμιναριο και 4 μαθηματα που θες εσυ, αρα 5 μαθηματα, δεν μπορεις να τα δηλωσεις..

σου προτεινω το εξης: αναλογως το χρονο που εχεις θα πρεπει να δηλωσεις και τον αριθμο των μαθηματων
(μερικοι βεβαια δηλωνουν και αναλογα την οικονομικη τους δυνατοτητα)
εγω εχω παρει 2 μαθηματα και 1 σεμιναριο, κι επειδη εργαζομαι παραλληλα ξερω οτι θα ζοριστω αρκετα,
αφου ολα μπορω να πω οτι ειναι απαιτητικα (δραστηριοτητες, εργασιες, κουιζ, συζητησεις, εξετασεις)

να σου απαντησει και καποιος πιο εμπειρος βεβαια..κι εγω τωρα ξεκιναω

καλη μας αρχη!

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2238 στις: Ιούνιος 05, 2014, 03:24:39 μμ »
σε καθε τετραμηνο μπορεις να δηλωσεις μεχρι 4 μαθηματα.. 3 τετραμηνα Χ 4 μαθηματα = 12 μαθηματα σε ενα χρονο
οποτε 1 σεμιναριο και 4 μαθηματα που θες εσυ, αρα 5 μαθηματα, δεν μπορεις να τα δηλωσεις..

σου προτεινω το εξης: αναλογως το χρονο που εχεις θα πρεπει να δηλωσεις και τον αριθμο των μαθηματων
(μερικοι βεβαια δηλωνουν και αναλογα την οικονομικη τους δυνατοτητα)
εγω εχω παρει 2 μαθηματα και 1 σεμιναριο, κι επειδη εργαζομαι παραλληλα ξερω οτι θα ζοριστω αρκετα,
αφου ολα μπορω να πω οτι ειναι απαιτητικα (δραστηριοτητες, εργασιες, κουιζ, συζητησεις, εξετασεις)

να σου απαντησει και καποιος πιο εμπειρος βεβαια..κι εγω τωρα ξεκιναω

καλη μας αρχη!






Ευχαριστω για τη βοήθεια.Να ρωτησω κ κατι αλλο , μπορω να παρω το σεμιναριο αργοτερα κ να εχω 2 σεμιναρια το ιδιο τετραμηνο??Επιτρεπεται???Καλη αρχη :):):):):):)

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2239 στις: Ιούνιος 05, 2014, 07:19:21 μμ »
Kαλημερα εγινα κ εγω δεκτη στο μπσ,  σκεφτομαι να το ολοκληρωσω σε ενα χρονο. Αναγνωριζεται το μονοετες Μπσ απο το ΔΟΑΤΑΠ????Το έχει κανει καποιος ??? Για το πρωτο τετραμηνο σκέφτομαι να επιλεξω 1 σεμιναριο και 4 μαθηματα.Το βρίσκετε συνετο???Ή είναι υπερβολικος ο αριθμος(γιατι διαβαζω οτι οι περισσοτεροι επιλεγουν 1 μαθημα και 1 σεμιναριο)???Γνωριζει να μου πει καποιος ποια μαθηματα και ποιοι καθηγητες ειναι πιο εύκολοι κ συνεργασιμοι??Σας ευχαριστω κ καλη μας αρχη :) :) :)

Το ανώτερο που μπορείς να δηλώσεις σε κάθε τετράμηνο είναι 3 μαθήματα και 1 σεμινάριο. Δεν υπάρχει πρόβλημα απο το ΔΟΑΤΑΠ σχετικά με τον χρόνο φοίτησης, τους νοιάζουν οι πιστωτικές μονάδες και όχι ο χρόνος. Αν δουλεύεις θα πιεστείς αρκετά με 3 μαθήματα και ένα σεμινάριο, βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό και ανάλογο με τη δική σου επίδοση. Οι περισσότεροι δεν παίρνουν πλήρη φοίτηση διότι δουλεύουν. Τα μαθήματα είναι αρκετά απαιτητικά και σε εβδομαδιαία βάση θα πρέπει να κάνεις δραστηριότητες, χώρια οι εργασίες. Δεν γνωρίζω αν γίνεται να μην πάρεις σεμινάριο σε ένα τετράμηνο και να πάρεις μετά 2 μαζί, πρέπει να ρωτήσεις την ακαδημαϊκή σύμβουλο. Ωστόσο, καλό είναι να πάρεις τα σεμινάρια στην ώρα τους γιατί σε βοηθάνε στον τρόπο που θα κάνεις τις εργασίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 287
Σύνολο: 291

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.