*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154019 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lenaki98

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5348 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 01:11:14 μμ »
Εχει κάποιος νεότερα για όσους ξεκινησαν θερινο εξάμηνο? Ειναι κανεις σας η μονο εγω? Δεν θα καταφερουμε να παρουμε αναγνωριση συμφωνα με αποφαση του ΔΟΑΤΑΠ? Μπειτε στο σαιτ του και διαβαστε την τελευταια ανακοινωση! οσοι ξεκινησαν θερινο εξάμηνο αποκλειονται απο την αναγνωριση τιτλων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5349 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 01:44:10 μμ »
Ως προ το  νέο ΦΕΚ καταργούνται τα κριτήρια συνάφειας, όμως υπάρχει η αδ'αφεια στο γεγονός οτι αυτή η επιτροπή θα γνωμοδοτεί χωρίς να αναφέρει ποια κριτήρια θα θέτει; Μπορεί να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα μετά την αναγνώριση απο το ΔΟΑΤΑΠ. Πάντως η πρακτική και η διετία δεν ισχύουν πλεον

Αποσυνδεδεμένος ChRiSs_24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5350 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 02:13:07 μμ »
Εχει κάποιος νεότερα για όσους ξεκινησαν θερινο εξάμηνο? Ειναι κανεις σας η μονο εγω? Δεν θα καταφερουμε να παρουμε αναγνωριση συμφωνα με αποφαση του ΔΟΑΤΑΠ? Μπειτε στο σαιτ του και διαβαστε την τελευταια ανακοινωση! οσοι ξεκινησαν θερινο εξάμηνο αποκλειονται απο την αναγνωριση τιτλων!

Η ανακοίνωση του ΔΟΑΤΑΠ αναφέρει για το καλοκαιρινό εξάμηνο του 2015-2016 ρε παιδιά! μην γίνεστε καταστροφικοί.. δεν προλαβαίνουμε να ξεμπερδεψουμε από το ένα θέμα και ξαφνικά προκύπτουν κι'άλλα.

ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lenaki98

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5351 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 02:21:16 μμ »
Οσοι τελειωνοτν απο δω και πέρα και ξεκινησαν θερινο εξάμηνο!!! διαβαστε καλα την ανακοινωση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5352 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 02:35:48 μμ »
Θα τρελαθούμε;
Γραφει «για όσους ολοκληρώνουν τις μεταπτυχιακές σπουδές τους (συμπεριλαμβανομένων και της εξέτασης του τελευταίου μαθήματος και της περάτωσης της διπλωματικής εργασίας, εφόσον αυτή απαιτείται) από τον Σεπτέμβριο του 2015 και μετά σε Πανεπιστήμια της Κύπρου, και αιτούνται την αναγνώριση του τίτλου σπουδών τους από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π., προκειμένου να αναγνωρισθεί η ισοτιμία του προς τα μεταπτυχιακά των Ελληνικών Α.Ε.Ι. θα πρέπει υποχρεωτικά οι σπουδές να έχουν ξεκινήσει στις αρχές είτε του χειμερινού είτε του εαρινού εξαμήνου»
Εσεις καταλαβαινετε ότι πιανει τους καινουργιους;;Εμεις που ξεκινησαμε θερινο 2015 και ευελπιστουσαμε να τελειωσουμε σεπτεβρη 2016 που είμαστε;Τοσο λάθος το αντιλαμβανομαι;
Παιδια υπαρχει ειδικο topic για το θεμα αυτο.παρακαλω να κουβεντιαζουμε εκεί

Αποσυνδεδεμένος katrinxab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5353 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 03:03:00 μμ »
Που είναι το ειδικό topic για όσους ξεκίνησαν θερινό του 2015;

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5354 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 03:22:17 μμ »
Που είναι το ειδικό topic για όσους ξεκίνησαν θερινό του 2015;


http://www.pde.gr/index.php?topic=32322.0


Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5355 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 03:28:12 μμ »
Τώρα που ανακαλούνται τα κριτήρια τι σκέφτεστε να κάνετε! Θα τελειώσουμε το πρόγραμμα ως έχει ή σκέφτεστε κάποιοι κ για πρακτική?

Αποσυνδεδεμένος eve2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5356 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 03:59:37 μμ »
Λοιπόν παιδιά, το θέμα έχει ως εξής:

Κάλεσα σήμερα στο παν/μιο και άρχισα ένα κατεβατό ερωτήσεων (σαφώς εκνευρισμένη). Στην ερώτηση γιατί δεν είχαν εξ αρχής πρακτική υποχρεωτικά, δεν πήρα καμία απάντηση. Στην ερώτηση, πού θα βρούμε χρόνο και χρήμα για πρακτική η απάντηση ήταν "καταλαβαίνουμε αλλά δεν φταίμε εμείς".
Στην απαίτηση μου να μάθω ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΑ 1200ε ΚΑΠΕΛΟ η απάντηση ήταν "δεν είμαι σε θέση να σπάσω τα ποσά για να σας εξηγήσω αναλυτικά αλλά θα είναι τιμή κόστους και περιλαμβάνει τον συντονιστή και τον επόπτη..."
Σε συνάδελφο που ρώτησε το ίδιο, της είπαν οτι ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΟΡΑ που θα τα δώσουν.
Και έρχομαι εδώ και σας ρωτώ:
1)Εφόσον εμένα μου είπε οτι η πρακτική μπορεί να γίνει και σε ιδιώτη, αν λάβουμε υπόψιν την ελεύθερη αγορά πώς ξέρουν φιξ πόσα θα θέλει έκαστος ιδιώτης για να είναι επόπτης????Πώς έχουν ορίσει ήδη τιμή στην πρακτική?

2)Αν η πρακτική γίνει σε δημόσιους οργανισμούς οι οποίοι υπόψιν ΔΕΝ ΠΛΗΡΏΝΟΝΤΑΙ για να γίνουν επόπτης μεταπτυχιακών φοιτητών, πώς γίνεται τα 1200ε να τα ζητάνε για έξοδα επόπτη????

3)Όταν κάνεις συμφωνία με ιδιωτική επιχείρηση για παροχή υπηρεσίας (εδω είναι η παροχή αναγνωρισμένου μεταπτυχιακού με 5900ε), η αλλαγή των όρων δεν θεωρείται μονομερής αθέτηση συμφωνίας?? Γιατί λοιπόν ισχύει αναδρομικά και όχι για αυτούς που εγγράφονται τώρα??

Επίσης, με ενημέρωσε ότι επόπτη θα βρούμε εμείς ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ.Φυσικά δεν τις γνωρίζουν ακόμη αυτές...Όταν λοιπόν εγω του ζήτησα γραπτώς να μου εγγυηθεί το παν/μιο, οτι ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ να φύγω εκτός έδρας για πρακτική, η απάντηση βεβαίως ήταν οτι αυτό δεν γίνεται..Και αν θέλω να παραμείνω στο υπάρχον μεταπτυχιακό και να το πάρω χωρίς αναγνώριση.
Όταν τους είπα να παράσχουν την πρακτική ΔΩΡΕΑΝ εφόσον τα έκαναν έτσι, φυσικά γέλασε...

Προσωπικά έχω ήδη μιλήσει με δικηγόρο για να εξετάσει το νομικό πλαίσιο και κατα πόσον είναι νόμιμο το καπελάκι...Καλόν είναΙ λοιπόν αυτές τις ημέρες να έρθουμε σε επαφή και να κινηθούμε όλοι μαζί. Στείλτε μνμ ώστε να συγκεντρωθούμε στα κέντρα αυτό το πσκ να δουμε τι θα κάνουμε. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ

Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5357 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 04:01:22 μμ »
Παιδιά μόλις με πήραν από Λευκωσία κ μου είπαν ότι το πρόγραμμα θα συνεχίσει ως έχει!

Αποσυνδεδεμένος eve2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5358 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 04:05:15 μμ »
Παιδιά μόλις με πήραν από Λευκωσία κ μου είπαν ότι το πρόγραμμα θα συνεχίσει ως έχει!

Τι εννοούν "ως έχει"?Βγήκε κάποια υπουργική απόφαση που ακυρώνει τα κριτήρια συνάφειας?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2015, 04:07:59 μμ από eve2015 »

Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5359 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 04:10:11 μμ »
Δεν τα καταργεί τα ανακαλεί  και μου είπαν ότι μόλις το έμαθαν και αυτοί οπότε δεν υπάρχει λόγος πεις το παρόν να αλλάξει το πρόγραμμα!το συνεχίζουμε κανονικά

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5360 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 04:11:06 μμ »
Τι εννοούν "ως έχει"?Βγήκε κάποια υπουργική απόφαση που ακυρώνει τα κριτήρια συνάφειας?
βγηκε ναι πολυ ασαφης για μενα. πιστευω πως μεσα στο χρονο θα ξαναμπουνε κριτηρια..το πανεπιστημιο πολυ ανετα διατυμπανιζει οτι το προγραμμα μενει όπως εχει.

Αποσυνδεδεμένος sasjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5361 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 04:19:10 μμ »
βγηκε ναι πολυ ασαφης για μενα. πιστευω πως μεσα στο χρονο θα ξαναμπουνε κριτηρια..το πανεπιστημιο πολυ ανετα διατυμπανιζει οτι το προγραμμα μενει όπως εχει.

Άρα η αγωνία μας παίρνει παράταση μέχρι την επόμενη εγκύκλιο σε 11 μήνες....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 262
Σύνολο: 263

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.