*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες  (Αναγνώστηκε 19524 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 04, 2008, 04:04:36 μμ »
σωστα τα λες Syllas.
ρε παιδια καλα ολα τα αλλα, εμενα αλλο με προβληματιζει, πώς να οργανωσω τις σημειωσεις μου, ενα μπαχαλο επικρατει.
Εσεις πως τις εχετε οργανωσει? ριχτε καμια ιδεα
Προσωπικά όταν διαβάζω μου αρέσει το μπάχαλο...παντα είχα όλα τα βιβλία και τις σημειώσεις μπροστά μου σε ετοιμότητα,το ένα πάνω στο άλλο....Όταν τελείωνα κάτι το πέταζα σε μια άκρη με την ελπίδα να μην το ξαναχρειαστώ...Στο τέλος τα μάζευα όλα μαζί..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:32 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 04, 2008, 06:09:39 μμ »
Τετράδια, όσο γίνεται μεγαλύτερα, γιατί τα μικρά με τις πολλές σελίδες δε σε αφήνουν να έχεις καλή εποπτεία μεγάλων κομματιών (κατά την προσωπική μου γνώμη)
Ας πούμε εγώ πέρσυ δεν έκανα τετράδιο μόνο στον Γεωργοπαπαδάκο, τον θεώρησα πολύ καλό από θέμα οργάνωσης υλικού (κατάλληλο για διάβασμα ασεπ) που έκρινα ότι δεν έχει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος minimaus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 05, 2008, 08:14:47 πμ »
Εγώ έχω γράψει σημειώσεις από έκθεση-έκφραση,εισαγωγές σχολικών για αρχαία και νέα καθώς και ό,τι
έχω διαβάσει από ιστορία.Πολύ χρονοβόρα διαδικασία, όμως εμένα με βοηθάει πολύ γιατί κρατάω τα
ουσιώδη,μαθαίνω καθώς γράφω και έχω πολύ λιγότερες σελίδες να κάνω επανάληψη (αλλά βέβαια πιο
"ζουμερές")Για κάθε θέμα που διαβάζω όταν τελειώσω ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι,αρχίζω ένα συγκριτικό
διάβασμα από άλλες πηγές που έχω στη διάθεσή μου για να συμπληρώσω το διάβασμά μου.Δηλσδή δεν
τελειώνω κάτι και μετά αρχίζω να το ξαναδιαβάζω από αλλού και αλλού κ.ο.κ.
Και η ποίηση είναι σα ν΄ανεβαίνεις μία φανταστική σκάλα  για να κόψεις ένα ρόδο αληθινό. (Τάσος Λειβαδίτης)

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 05, 2008, 09:46:27 πμ »
Εγώ έχω γράψει σημειώσεις από έκθεση-έκφραση,εισαγωγές σχολικών για αρχαία και νέα καθώς και ό,τι
έχω διαβάσει από ιστορία.Πολύ χρονοβόρα διαδικασία, όμως εμένα με βοηθάει πολύ γιατί κρατάω τα
ουσιώδη,μαθαίνω καθώς γράφω και έχω πολύ λιγότερες σελίδες να κάνω επανάληψη (αλλά βέβαια πιο
"ζουμερές")Για κάθε θέμα που διαβάζω όταν τελειώσω ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι,αρχίζω ένα συγκριτικό
διάβασμα από άλλες πηγές που έχω στη διάθεσή μου για να συμπληρώσω το διάβασμά μου.Δηλσδή δεν
τελειώνω κάτι και μετά αρχίζω να το ξαναδιαβάζω από αλλού και αλλού κ.ο.κ.
Πιστεύω απόλυτα στον τρόπο που λες, τον εφαρμόζω και εγώ. Οι σημειώσεις είναι η βάση μου και ό,τι άλλο κι αν διαβάσω το συμπληρώνω και πάλι οι σημειώσεις είναι η βάση μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:32 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 05, 2008, 10:10:42 πμ »
κι εγω το ιδιο κανω.. βεβαια το διαβασμα ειναι κατι προσωπικο..δεν λειτουργει ετσι με ολους

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 05, 2008, 10:28:25 πμ »
εγώ το έκανα αυτό με τις γραμματολογίες αρχαίων και νέων και θα το το κάνω και με την έκφραση - έκθεση. Ιστορία όμως μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο, μιας και με αυτά που ρωτάνε θα πρέπει ουσιαστικά να σημειώνεις τα πάντα. π.χ. κάτι που προσπαθούσα να ξεδιαλύνω εχθές. Αυτό που ρώτησαν σχετικά με το δόγμα της ακεραιότητας της Ο.Α θα σκεφτόταν κανείς να καταγράψει τη διαφορά της αποδοχής του (1856) από όλες τις Δυνάμεις από την απλή εμμονή της Αγγλίας (1839 - 1841). Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο (όπως και πολλά άλλα) τα ξέρεις μόνο αν γνωρίζεις και τις λεπτομέρειες΄.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 05, 2008, 10:59:26 πμ »
φαντασου να ξερεις και τα δυο και να εισαι την ωρα του διαγωνισμου.. και να λες τι ειναι τωρα... τι μου γινεται εδω.. μηπως τρελλαινομαι????????????

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 05, 2008, 01:45:00 μμ »
φαντασου να ξερεις και τα δυο και να εισαι την ωρα του διαγωνισμου.. και να λες τι ειναι τωρα... τι μου γινεται εδω.. μηπως τρελλαινομαι????????????


Μα αυτό έπαθα εγώ πέρυσι και την έκανα και λάθος την ερώτηση!! Και οι δύο περιπτώσεις είναι 2 γραμμές στα βιβλία Κόνδη - Σκουλάτου. Εντωμεταξύ δεν το έχω δει ξεκάθαρα πουθενά αλλού. Άντε τώρα να φανταστείς ότι πρέπει να το καταχωρήσεις στα ουσιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 05, 2008, 09:12:49 μμ »
Και εγω σε αυτη την ερωτηση αν και την ηξερα δεν μπορουσα να απαντησω :( :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος vikoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 05, 2008, 10:46:32 μμ »
Και εγώ γράφω σε τετράδια τα σημαντικότερα αλλά από ότι έχω καταλάβει εξεταζόμαστε στις λεπτομέρειες και στην επανάληψη να διαβάσω από το τετράδιο η ξανά όλα από την αρχή?

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 06, 2008, 02:09:03 πμ »
Και εγώ γράφω σε τετράδια τα σημαντικότερα αλλά από ότι έχω καταλάβει εξεταζόμαστε στις λεπτομέρειες και στην επανάληψη να διαβάσω από το τετράδιο η ξανά όλα από την αρχή?

Γνώμη μου, με τα βασικά (γιατί αυτά προφανώς καταγράφεις σε ένα τετράδιο), δεν μπορείς να γράψεις καλά στον ΑΣΕΠ. Αυτά ίσως είναι απλά χρήσιμα για να έχεις ένα σκελετό των γεγονότων και πάνω σε αυτόν να χτίζεις. Θέλει το βιβλίο συνέχεια να κάνεις επανάληψη. Καλά βέβαια εννοείται ότι ορισμένα σημεία και στα βιβλία δεν είναι σημαντικά μιας και οι ερωτήσεις είναι πολλαπλής επιλογής και δε χρειάζεται το μπλα μπλα. Ωστόσο όμως έστω και κωδικοποιημένη κάθε λεπτομέρεια είναι απαραίτητη.

Αποσυνδεδεμένος minimaus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 06, 2008, 08:12:32 πμ »
Βεβαίως και τα βασικά είναι πολλά. Γι' αυτό και οι σημειώσεις μου πχ της ιστορίας είναι πολλαπλάσιες από
των υπόλοιπων μαθημάτων.Αλλά θα πω το εξής: μπορεί και πάλι να είμαι απλώς επιτυχούσα του ασέπ,αλλά αρνούμαι να μπω σ' αυτό το τρυπάκι να μαθαίνω την κάθε ανούσια λεπτομέρεια.Αν κάτι έχουμε μάθει από τόσα και τόσα χρόνια πάνω από τα βιβλία είναι -αν μη τι άλλο-  να ξεχωρίζουμε
το ουσιώδες από το επουσιώδες που είναι και το ζητούμενο.Λοιπόν, για να πετύχω δεν είμαι διατεθειμένη
να στρεβλώσω τα κριτήρια που με τόσο κόπο έχω διαμορφώσει και που νομίζω ότι είναι σωστά.Ο τρόπος
με τον οποίο εξεταζόμαστε αντίκειται σε αυτά που αυτοί οι ίδιοι μας ζητούν να κατέχουμε στα παιδαγωγικά
και στη διδακτική!Θα συνεχίσω το διάβασμά μου με τον τρόπο που ξέρω και θεωρώ εποικοδομητικό και θα
συνεχίσω να ελπίζω ότι οι παιδαγωγικές αρχές είναι δυνατό να διέπουν και το δικό μας διαγωνισμό.
Και η ποίηση είναι σα ν΄ανεβαίνεις μία φανταστική σκάλα  για να κόψεις ένα ρόδο αληθινό. (Τάσος Λειβαδίτης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 06, 2008, 09:03:19 πμ »
....και stratos91 και minimaous εχουν δικαιο. για αλλη μια φορα επιβεβαιωνεται οτι το διαβασμα ειναι προσωπικη υποθεση.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 06, 2008, 03:34:34 μμ »
Βεβαίως και τα βασικά είναι πολλά. Γι' αυτό και οι σημειώσεις μου πχ της ιστορίας είναι πολλαπλάσιες από
των υπόλοιπων μαθημάτων.Αλλά θα πω το εξής: μπορεί και πάλι να είμαι απλώς επιτυχούσα του ασέπ,αλλά αρνούμαι να μπω σ' αυτό το τρυπάκι να μαθαίνω την κάθε ανούσια λεπτομέρεια.Αν κάτι έχουμε μάθει από τόσα και τόσα χρόνια πάνω από τα βιβλία είναι -αν μη τι άλλο-  να ξεχωρίζουμε
το ουσιώδες από το επουσιώδες που είναι και το ζητούμενο.Λοιπόν, για να πετύχω δεν είμαι διατεθειμένη
να στρεβλώσω τα κριτήρια που με τόσο κόπο έχω διαμορφώσει και που νομίζω ότι είναι σωστά.Ο τρόπος
με τον οποίο εξεταζόμαστε αντίκειται σε αυτά που αυτοί οι ίδιοι μας ζητούν να κατέχουμε στα παιδαγωγικά
και στη διδακτική!Θα συνεχίσω το διάβασμά μου με τον τρόπο που ξέρω και θεωρώ εποικοδομητικό και θα
συνεχίσω να ελπίζω ότι οι παιδαγωγικές αρχές είναι δυνατό να διέπουν και το δικό μας διαγωνισμό.
Συμφωνώ απόλυτα και εγώ αυτό τον τρόπο και αυτές τις απόψεις περί ασεπ έχω. Άσε που το πρόβλημα δεν είναι με τις λεπτομέρειες, αλλά με τα γνωστά και χτυπητά πολλές φορές έτσι όπως μαςτα σερβίρουν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161120
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 475
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 421
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.