*

Αποστολέας Θέμα: Επιτηρητές Πανελληνίων  (Αναγνώστηκε 162146 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #168 στις: Μάιος 13, 2013, 11:09:02 μμ »
συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα.
Δηλαδή αν είμαι μαθηματικός, αλλά τυχαίνει να μην διδάσκω Μαθηματικά στην Γ τάξη εκείνη τη χρονιά, θα με πάρει επιτηρητή και δεν υπάρχει πρόβλημα, ενώ αν τα διδάσκω δεν θα με πάρει; ποιά η διαφορα δεν κατάλαβα. Αφού τα ξέρω τα μαθηματικά των πανελληνίων είτε τυχαίνει να τα διδάσκω εκείνη τη χρονιά είτε όχι.

Που είναι το πρόβλημα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; υπάρχει κάποιος κίνδυνος αν επιτηρεί κάποιος που διδάσκει πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα τη συγκεκριμένη χρονιά σε σχέση με κάποιον που δεν τα διδάσκει (αλλά τα ξέρει!)

θα μου φαινόταν πιο λογικο, να απαγορευόταν όλοι οι ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 από επιτηρητές, ανεξαρτήτως αν διδάσκουν τη συγκεκριμένη χρονιά στην Γ τάξη. Αλλιώς χαζό μου φαίνεται.

ΜΠορεί κάποιος να μου δώσει μια λογική εξήγηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:25:46 »

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #169 στις: Μάιος 14, 2013, 12:05:12 πμ »
οντως αν διδασκεις το μαθημα δεν πορουν συμφωνα με τη νομθεσια να σε καλεσουν επιτηρητη ενω αν δεν το διδασκεις σε καλουν.απλα δε θα επιτηρεις σε τμημα που γραφει μαθηματικα, αλλα σε καποιο αλλο μαθημα

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #170 στις: Μάιος 14, 2013, 12:09:06 πμ »
οντως αν διδασκεις το μαθημα δεν πορουν συμφωνα με τη νομθεσια να σε καλεσουν επιτηρητη ενω αν δεν το διδασκεις σε καλουν.απλα δε θα επιτηρεις σε τμημα που γραφει μαθηματικα, αλλα σε καποιο αλλο μαθημα

ωραία, και που το πρόβλημα αν εγώ ως Μαθηματικός παρόλο που διδάσκω στην Γ τάξη, με βάλουν να επιτηρήσω σε κάποιο άλλο μάθημα πχ Λατινικά? τι πρόβλημα υπάρχει με αυτό; που θίγεται το αδιάβλητο των εξετάσεων μπορεί να μου πει κάποιος;

μη τυχόν και βγω από την αίθουσα και πάω στη διπλανή όπου γράφουν Μαθηματικά και σφυρίξω κανένα θέμα; Μα καλά, αυτό αν ήθελα δεν θα το έκανα ως Μαθηματικός που είμαι και ας μην δίδασκα στην Γ τάξη τη συγκεκριμένη χρονιά; Πρέπει να διδάσκω το μάθημα τη συγκεκριμένη χρονιά για να το κάνω; δεν καταλαβαίνω την λογική του Υπουργέιου ειλικρινά

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 14, 2013, 12:57:31 πμ »
έχουν έρθεί οι καταστάσεις με τους καθηγητές που θα διορθώσουν γραπτά στο σχολείο σας; δεν θα έπρεπε να έχουν έρθει μέχρι τώρα; Για επιτηρητές οι καταστάσεις έχουν έρθει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:25:46 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 14, 2013, 02:11:00 πμ »

θα μου φαινόταν πιο λογικο, να απαγορευόταν όλοι οι ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 από επιτηρητές, ανεξαρτήτως αν διδάσκουν τη συγκεκριμένη χρονιά στην Γ τάξη. Αλλιώς χαζό μου φαίνεται.

Αυτό ποια λογική έχει;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #173 στις: Μάιος 14, 2013, 06:42:42 πμ »

θα μου φαινόταν πιο λογικο, να απαγορευόταν όλοι οι ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 από επιτηρητές, ανεξαρτήτως αν διδάσκουν τη συγκεκριμένη χρονιά στην Γ τάξη. Αλλιώς χαζό μου φαίνεται.

Αυτό ποια λογική έχει;

Κάθε φιλόλογος (ανεξαρτήτως αν διδάσκει τη συγκεκριμένη χρονιά πανελλαδικά ή όχι) να απαγορεύεται από επιτηρητής τις ημέρες που δίνονται φιλολογικά για τον λόγο που εξήγησα παραπάνω, ότι δηλαδή ακόμα και αν τον έχουν να επιτηρεί μαθηματικά θα μπορούσε να πάει για λίγο στη διπλανή αίθουσα αν έχει κάποιον μαθητή του, ή αν επιτηρεί στο διάδρομο να συννενοηθεί με "τον μαθητή του" να του  τα σφυρίξει στην τουαλέτα όταν τον συνοδέψει.

ομοίως και για τις άλλες ειδικότητες.
Οι Μαθηματικοί θα εξαιρεθούν τις ημέρες εξέτασης Μαθηματικών κατεύθυνσης και ΓΠ. Μπορούν όμως να επιτηρούν όταν θα δίνεται πχ Χημεία.

Δεν είναι πιο σωστή λογική αυτή; Με το να εξαιρείς αυτούς που διδάσκουν τη συγκεκριμένη χρονιά στην Γ, τι σκεπτικό έχει;
Στο σχολείο μας θα πάει επιτηρητής μαθηματικός που δίδασκε στην Α και Β τάξη αλλά όχι στην Γ, και εγώ δεν πάω γιατί δίδασκα στη Γ. Χαζό δεν είναι; Σε τι διαφέρουμε;

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 14, 2013, 01:32:50 μμ »
Πόσα είναι τα λεφτά ρε παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 14, 2013, 02:06:59 μμ »
έχουν έρθεί οι καταστάσεις με τους καθηγητές που θα διορθώσουν γραπτά στο σχολείο σας; δεν θα έπρεπε να έχουν έρθει μέχρι τώρα; Για επιτηρητές οι καταστάσεις έχουν έρθει.

Την Παρασκευή πριν το Πάσχα ήρθαν οι καταστάσεις βαθμολογητών!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #176 στις: Μάιος 14, 2013, 02:08:57 μμ »
Πόσα είναι τα λεφτά ρε παιδιά;

Κάτσε να δούμε, αν θα πληρωθούμε! Γιατί ακούγεται έντονα πως, αφού είμαστε σε επιστράτευση, δε δικαιούμαστε χρήματα! Ελπίζω να είναι ράδιο αρβύλα.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 14, 2013, 03:11:39 μμ »
Και επιστρατευμένοι και τσάμπα δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος vda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πρόταση
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 14, 2013, 03:21:47 μμ »
Το έχω ξαναγράψει, άλλα θέλω να το δουν όσο πιο πολλοί γίνεται.

Αυστηροποίηση της όλης διαδικασίας της εκπαίδευσης. Μόνο έτσι θα επιβιώσουμε σε 30-35άρια τμήματα και θα αντιστρέψουμε την απαξίωση που βιώνουν εδώ και χρόνια οι εκπαιδευτικοί. Αντικειμενικότητα και αυστηρότητα και στο μάθημα και στις εξετάσεις. Τέρμα στις χαριστικές προαγωγές. Να περνάνε μόνο όσοι αξίζουν να περνάνε, οι υπόλοιποι επανάληψη της τάξης. Αμφιβάλλει κανείς ότι αν κάνουμε κανονικά και αντικειμενικά τις εξετάσεις θα κοπεί το 50% των μαθητών; Θα υπάρξει μια διαρροή από κάποιους που θα τα παρατήσουν (και καλά θα κάνουν για να μην παιδεύονται ούτε αυτοί ούτε εμείς, και ξέρουμε πολύ καλά ότι υπάρχει όντως πληθυσμός που δεν έχει καμία δουλειά στο σχολείο και είναι καλύτερα να βγει να μάθει καμιά τέχνη), θα υπάρξει και συσσώρευση και αύξηση του μαθητικού δυναμικού και ανάγκης καθηγητών και οργανικών. Το πιο σημαντικό όμως είναι να αρχίσει ξανά ο κάθε αστοιχείωτος που αυτή τη στιγμή έχει ξεσαλώσει εναντίον μας, να δει ότι υπάρχει σοβαρότητα και δεν είναι μπάτε σκύλοι αλέστε. Δεν πρόκειται για εκδίκηση άλλα για εφαρμογή των κανόνων και επιτέλους της κοινής λογικής. Ας χρησιμοποιήσουμε επιτέλους το σύστημα και τους κανόνες τους εναντίον τους, αντί να πέφτουμε στην παγίδα να απαξιώνουμε οι ίδιοι τη δουλειά μας.

Αποσυνδεδεμένος kerasaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 14, 2013, 05:07:45 μμ »
Και για να λύσω την απορία μερικών:
1ον) είχα υπηρεσία ενάμιση έτους
2) βαθμολογούσα ( επί Αρσένη, έτσι;) 7 μαθήματα πανελλαδικώς εξεταζόμενα και μετακινούμουν 52 χλμ * 2 φορές τη μέρα
3ον και σημαντικότερον) επειδή ήμασταν σχολείο παραμεθορίου και οι παλιοί και ντόπιοι λουφάριζαν έκανα τα πάντα όλα από γραφειοκρατικές δουλειές . Δε λέω εγώ να μην είναι οι νεότεροι στις επιτροπές, άλλωστε κι εγώ εδώ που είμαι είμαι από τις νεότερες, έχω συναδέλφους με 35 χρόνια υπηρεσίας, αλλά τουλάχιστον μια αίτηση να ξέρουν να τη συμπληρώσουν βρε αδερφέ ή έστω κατά τη διάρκεια της χρονιάς να έχουν κάνει κάτι για το σχολείο ( μια γιορτή, μια εκδήλωση, κάτι τελοσπάντων) Εϊναι να μην πικραίνεσαι όταν ξεσκίζεσαι στη δουλειά ( γιορτές, πρακτικά, εκδηλώσεις για ρατσισμό, για bullying και τα τοιαύτα) και να σε έχει απ' έξω; Τέτοια αξιολόγηση να περιμένω;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #180 στις: Μάιος 14, 2013, 05:30:25 μμ »
Σήμερα μάθαμε τους επιτηρητές στα σχολεία. Είμαι αναπληρωτής Βιολόγος. Πήγα και διαμαρτυρήθηκα έντονα (έγινα ρεζίλι, εκτός εαυτού :-[). ΜΑ είναι δυνατόν; Πολλοί δεν έχουν καταλάβει τι έχει γίνει. Ζούνε στο 80 και στο 90 (μη σου πω και στη παράταση ;D). Υπάρχουν και παράμετροι που δεν μπορώ να εξηγήσω τώρα.
Μήπως να σας καθαρίσω και τις τουαλέτες πριν φύγω;

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #181 στις: Μάιος 14, 2013, 07:43:08 μμ »
Σήμερα μάθαμε τους επιτηρητές στα σχολεία. Είμαι αναπληρωτής Βιολόγος. Πήγα και διαμαρτυρήθηκα έντονα (έγινα ρεζίλι, εκτός εαυτού :-[). ΜΑ είναι δυνατόν; Πολλοί δεν έχουν καταλάβει τι έχει γίνει. Ζούνε στο 80 και στο 90 (μη σου πω και στη παράταση ;D). Υπάρχουν και παράμετροι που δεν μπορώ να εξηγήσω τώρα.
Μήπως να σας καθαρίσω και τις τουαλέτες πριν φύγω;

Συναδελφε, εχεις απολυτο δικιο: ντροπη που καθε χρονο βαζουν αναπληρωτες, με το εξευτελιστικο εισοδημα και την ανεργια καθε χρονο, να κανουν τις επιπλεον δουλειες. Αλλά παρηγορησου τουλαχιστον που δε σε πηραν ΚΑΙ βαθμολογητη, οπως κανουν σε αλλους αναπληρωτες βιολογους! (αμφιβαλλω αν υπαρχουν αλλοι εκτος απο τους αναπληρωτες βιολογους που καθε χρονο ειναι ταυτοχρονα ΚΑΙ επιτηρητες στις ενδοσχολικες ΚΑΙ επιτηρητες στις Πανελλαδικες ΚΑΙ βαθμολογητες ΚΑΙ στις επιτροπες των φυσικα αδυνατων! Αν αυτο απο μονο του δεν αποδεικνυει οτι καλυπτουμε παγιες αναγκες της ειδικοτητας τοσα χρονια, δεν ξερω τι αλλο το αποδεικνυει...)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 888
Σύνολο: 890

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.