*

Αποστολέας Θέμα: Επιτηρητές Πανελληνίων  (Αναγνώστηκε 162146 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 14, 2013, 08:52:03 μμ »

θα μου φαινόταν πιο λογικο, να απαγορευόταν όλοι οι ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 από επιτηρητές, ανεξαρτήτως αν διδάσκουν τη συγκεκριμένη χρονιά στην Γ τάξη. Αλλιώς χαζό μου φαίνεται.

Αυτό ποια λογική έχει;

Κάθε φιλόλογος (ανεξαρτήτως αν διδάσκει τη συγκεκριμένη χρονιά πανελλαδικά ή όχι) να απαγορεύεται από επιτηρητής τις ημέρες που δίνονται φιλολογικά για τον λόγο που εξήγησα παραπάνω, ότι δηλαδή ακόμα και αν τον έχουν να επιτηρεί μαθηματικά θα μπορούσε να πάει για λίγο στη διπλανή αίθουσα αν έχει κάποιον μαθητή του, ή αν επιτηρεί στο διάδρομο να συννενοηθεί με "τον μαθητή του" να του  τα σφυρίξει στην τουαλέτα όταν τον συνοδέψει.

ομοίως και για τις άλλες ειδικότητες.
Οι Μαθηματικοί θα εξαιρεθούν τις ημέρες εξέτασης Μαθηματικών κατεύθυνσης και ΓΠ. Μπορούν όμως να επιτηρούν όταν θα δίνεται πχ Χημεία.

Δεν είναι πιο σωστή λογική αυτή; Με το να εξαιρείς αυτούς που διδάσκουν τη συγκεκριμένη χρονιά στην Γ, τι σκεπτικό έχει;
Στο σχολείο μας θα πάει επιτηρητής μαθηματικός που δίδασκε στην Α και Β τάξη αλλά όχι στην Γ, και εγώ δεν πάω γιατί δίδασκα στη Γ. Χαζό δεν είναι; Σε τι διαφέρουμε;

Έτσι όπως το γράφεις τώρα, έχει λογική. Στο αρχικό μήνυμα όμως έγραφες να απαλλαγούν οι 3 ειδικότητες χωρίς κριτήρια. Δεδομένου μάλιστα ότι δεν είναι οι μόνες ειδικότητες που έχουν πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα τότε ποιοι θα επιτηρούσαν;
Η εξαίρεση που αναφέρεις πιστεύω ότι γίνεται για να μην υπάρχουν καθηγητές που να είναι ταυτόχρονα επιτηρητές και βαθμολογητές ή να είναι όσο το δυνατόν λιγότεροι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:13:04 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 15, 2013, 06:30:01 πμ »
και γιατί όμως επιτρέπεται να συμμετέχουν σε ΛΥκειακές επιτροπές καθηγητές που διδάσκουν πανελλαδικά στην Γ τάξη, ενώ δεν αποκλείονται απο επιτηρητές;
αν φοβάται κάτι το Υπουργέιο δεν θα έπρεπε να τους απαλλάσσει από κάθε ανάμιξή τους με τις Πανελλήνιες;

ακόμα δεν έχω καταλάβει την λογική γιατί ένας Μαθηματικός πχ που δεν διδάσκει την συγκεκριμένη χρονιά Πανελλαδικά τον καλούν για επιτηρητή, ενώ αν διδάσκει δεν τον καλούν. Αν είναι να κάνει κάποια "απάτη" θα την κάνει και ο πρώτος αφού απλά έτυχε να μην διδάσκει πανελλαικά αυτή τη χρονιά.
Τι φοβούνται δεν έχω καταλάβει

επίσης έχω να προτείνω το εξής:
Στις πανελλήνιες επιτηρητές να πάνε κατά προτεραιτότητα και υποχρεωτικά και χωρίς επιμίσθιο όσοι είχαν μειωμένο ωράριο όλη τη χρονιά  (αφού για τις μειωμένες ώρες που κάθονταν όλη τη χρονιά πληρώνονταν ετσι κι αλλιώς!).
(Και να κάνω μια παρένθεση: Το ίδιο να ισχύει και για τις ενδοσχολικές εξετάσεις! Κάθε μέρα να επιτηρούν και στις δύο βάρδιες όσοι είχαν όλη τη χρονιά μειωμένα ωράρια)
έτσι για να λέμε και του στραβού το δίκιο και να αποκατασταθεί η αδικία.

Είχα τον πληροφορικό με -8 ώρες παρακαλώ όλη τη χρονιά και πέρα του ότι γκρίνιαζε ότι δεν είναι γραμματέας του σχολείου και δεν κάνει γραμματειακή υποστήριξη, δεν έκανε ούτε αίτηση για επιτηρητής στις πανελλήνιες, γκρίνιαζε αν είχε κανένα κενό στο πρόγραμμα και έχει και το θράσος να λέει μη με χώσεις επιτηρήσεις στις ενδοσοχλικές. Θα τον χώσω να κάνει 500 επιτηρήσεις!  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2013, 07:56:07 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 15, 2013, 09:43:07 πμ »

Η άποψή μου είναι ότι γίνεται με την έννοια της διευκόλυνσης και όχι του φόβου. Για να μην απασχολούνται τα ίδια άτομα δηλαδή, πρωί και απόγευμα.
Αλλά διαπιστώνω ότι υπάρχουν διαφορές μεταξύ περιοχών. Στις περισσότερες διευθύνσεις που ξέρω οι δηλώσεις για επιτήρηση είναι υποχρεωτικές.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 15, 2013, 04:36:17 μμ »
Επειδη αυτο δεν το ηξερα:ενω διδασκω πανελλαδικο μαθημα,με καλεσαν για επιτηρηση!δεν θα επρεπε;δεν δηλωσαμε καπου,απλα μας καλεσαν!να ρωτησω στο σχολειο μου,στη δευτεροβαθμια;παιζει να μην πληρωθω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:13:04 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 15, 2013, 05:18:11 μμ »
τι να σου πω.σε εμας όλοι όσοι διδάσκουν οποιοδήποτε πανελλαδικό μάθημα εξαιρέθηκαν από όλες τις μέρες των πανελληνίων!
κάτι που μου ακούγεται παράλογο όπως εξήγησα και παραπάνω, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Μαθηματικός να μην επιτηρήσει την ημέρα της Εκθεσης! που το πρόβλημα;

τώρα μπορεί κάθε Δευτεροβάθμια να κάνει τα δικά της ή να μην το πήραν χαμπάρι.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 15, 2013, 05:27:18 μμ »
Υπάρχει κάποιο site για να δούμε αν είμαστε επιτηρητές;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 15, 2013, 08:03:21 μμ »
Υπάρχει κάποιο site για να δούμε αν είμαστε επιτηρητές;
όχι

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 15, 2013, 09:01:12 μμ »
Επειδη αυτο δεν το ηξερα:ενω διδασκω πανελλαδικο μαθημα,με καλεσαν για επιτηρηση!δεν θα επρεπε;δεν δηλωσαμε καπου,απλα μας καλεσαν!να ρωτησω στο σχολειο μου,στη δευτεροβαθμια;παιζει να μην πληρωθω;

Όπως έγραψα, γίνεται για διευκόλυνση και όχι απαγορευτικά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 15, 2013, 09:22:52 μμ »
Επειδή εργάζομαι σε μισθοδοσία, εμείς προετοιμαζόμαστε κανονικά για να πληρώσουμε όσους εμπλέκονται στις πανελλαδικές. Τώρα αν αλλάξει κάτι... Οι αμοιβές των επιτηρητών είναι πολύ μικρές, βέβαια εκείνη τη μέρα δεν θα πάνε στο σχολείο, που διαφορετικά θα πήγαιναν.
Για τους βαθμολογητές, νομίζω πως υπό προϋποθέσεις είναι καλή η αμοιβή και βέβαια δικαιούστε και οδοιπορικά για την μετακίνηση αν υπηρετείτε ή μένετε σε διαφορετική πόλη, οπότε μην το βλέπετε τόσο αρνητικά. Την πρώτη φορά που απασχολήθηκα σε βαθμολογικό κέντρο ένιωσα ένα δέος είναι η αλήθεια. Πάντα είχα την απορία αν όντως όλα γίνονται τόσο αδιάβλητα όπως λένε και ποια διαδικασία ακολουθείται στα βαθμολογικά κέντρα. Η εμπειρία μου απέδειξε οτι τελικά όντως είναι αδιάβλητες οι εξετάσεις και είναι ένας θεσμός για τον οποίο πρέπει να είμαστε περήφανοι (άσχετα αν πιστεύω οτι το λύκειο και η δευτεροβάθμια πρέπει να απεμπλακεί από το σύστημα εισαγωγής σε ΑΕΙ και ΑΤΕΙ) ως κλάδος. Υπηρετούμε ένας από τους ελάχιστους θεσμούς στην Ελλάδα, όπου όλα γίνονται με απόλυτη συνέπεια. Οι συνάδελφοι στα βαθμολογικά είναι απόλυτα συνεπείς και υπεύθυνοι. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2013, 09:26:54 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος guest1234

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 15, 2013, 09:40:38 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι με ολική διάθεση σε δημοτικό φέτος μέχρι τις 22 Ιουνίου.
Χτές με πήραν τηλέφωνο από ένα Λύκειο της Βθμιας,και μου είπαν
ότι με  έβαλαν επιτηρητή στις πανελλήνιες. Τους είπα ότι επειδή δουλεύω σε δημοτικό
δεν μπορώ να πάω και ενημέρωσα τηλ. την Βθμια που με όρισε επιτηρητή,
οτι δεν μπορώ να πάω στις Πανελλήνιες γιατί έχω μάθημα στο Δημοτικό.
Είχε κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα; Πως γίνεται αφού είμαι με ολική διάθεση
σε Δημοτικό να με καλέσουν για επιτηρητή; Είναι τόσο άσχετοι;
Λέτε να έχω πρόβλημα τώρα με την επιστράτευση που αρνήθηκα να πάω;
Τι να κάνω; Να αφήσω την τάξη και να πάω στις Πανελλήνιες;

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 15, 2013, 10:07:24 μμ »
Πως γίνεται αφού είμαι με ολική διάθεση
σε Δημοτικό να με καλέσουν για επιτηρητή; Είναι τόσο άσχετοι;
Λέτε να έχω πρόβλημα τώρα με την επιστράτευση που αρνήθηκα να πάω;
Τι να κάνω; Να αφήσω την τάξη και να πάω στις Πανελλήνιες;

Οχι βεβαια, θα πας κανονικα στο μαθημα που εχεις στο σχολειο σου, δεν εχει σχεση η επιστρατευση. Απλά να βεβαιωθεις οτι σε εβγαλαν απο τη λιστα των επιτηρητων.

Πρωτη φορα ακουω για ΤΟΣΗ ασχετοσυνη, παντως...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 16, 2013, 03:16:41 μμ »
ΕΙμαι αναπληρωτης κα ιμε καλεσανε επιτηρητη...
Ερωτηση ποσο ειναι η αμοιβη μας? ξερω οτι ειναι λιγο αλλα ξερει κανεις ποσο περιπου ?

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 16, 2013, 03:43:40 μμ »
Επειδή εργάζομαι σε μισθοδοσία, εμείς προετοιμαζόμαστε κανονικά για να πληρώσουμε όσους εμπλέκονται στις πανελλαδικές. Τώρα αν αλλάξει κάτι... Οι αμοιβές των επιτηρητών είναι πολύ μικρές, βέβαια εκείνη τη μέρα δεν θα πάνε στο σχολείο, που διαφορετικά θα πήγαιναν.
Για τους βαθμολογητές, νομίζω πως υπό προϋποθέσεις είναι καλή η αμοιβή και βέβαια δικαιούστε και οδοιπορικά για την μετακίνηση αν υπηρετείτε ή μένετε σε διαφορετική πόλη, οπότε μην το βλέπετε τόσο αρνητικά. Την πρώτη φορά που απασχολήθηκα σε βαθμολογικό κέντρο ένιωσα ένα δέος είναι η αλήθεια. Πάντα είχα την απορία αν όντως όλα γίνονται τόσο αδιάβλητα όπως λένε και ποια διαδικασία ακολουθείται στα βαθμολογικά κέντρα. Η εμπειρία μου απέδειξε οτι τελικά όντως είναι αδιάβλητες οι εξετάσεις και είναι ένας θεσμός για τον οποίο πρέπει να είμαστε περήφανοι (άσχετα αν πιστεύω οτι το λύκειο και η δευτεροβάθμια πρέπει να απεμπλακεί από το σύστημα εισαγωγής σε ΑΕΙ και ΑΤΕΙ) ως κλάδος. Υπηρετούμε ένας από τους ελάχιστους θεσμούς στην Ελλάδα, όπου όλα γίνονται με απόλυτη συνέπεια. Οι συνάδελφοι στα βαθμολογικά είναι απόλυτα συνεπείς και υπεύθυνοι.
Εμείς που είμαστε σε εσπερινά σχολεία έχουμε το πρωί επιτήρηση στις πανελλήνιες και  το απόγευμα πάμε κανονικά στο σχολείο όπου καθημερινά θα έχουμε τις πρωαγωγικές! Διπλοβάρδιες  :(

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #195 στις: Μάιος 16, 2013, 09:45:57 μμ »
ΕΙμαι αναπληρωτης κα ιμε καλεσανε επιτηρητη...
Ερωτηση ποσο ειναι η αμοιβη μας? ξερω οτι ειναι λιγο αλλα ξερει κανεις ποσο περιπου ?
Γύρω στα 60 € για όλες τις ημέρες!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 895
Σύνολο: 895

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.