*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1385677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1372 στις: Ιούνιος 06, 2012, 10:26:57 μμ »
τα πρόσφατα ένσημα αρκεί να είναι υπογεγραμμένα και σφραγισμένα από τον εργοδότη. δεν χρειάζεται να τα πας στο ικα.

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.....δεν ξέρεις από τί κόπο με σώζεις!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:57 »

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1373 στις: Ιούνιος 07, 2012, 11:50:20 πμ »
Μολις πηγα στο ικα για αναλυτικη ενσημων ολης της χρονιας, δεν μου δωσαν κ μου ειπα τα εχει ο οαεδ, δλδ. Μπορει να τα δει ηλεκτρονικα. Ετυχε κ σε αλλους; Πειτε μου δεν θα γινω μπαλακι στους 2 οργανισμους;:-D

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1374 στις: Ιούνιος 09, 2012, 01:32:07 πμ »
Καλημέρα! Έχω την εξής απορία εάν μπορεί κανείς να μου την λύσει... Είμαι αναπληρωτής στην α'θμια και η απόλυση μου θα είναι στις 21/6. Παράλληλα διδάσκω σε ΙΕΚ όπου η σύμβαση λήγει στις 30/6 (χωρίς να παίρνω απόλυση, σωστά???). Για να πάρω ταμείο ανεργίας θα πρέπει να έχω και κάποια ακόμη απόλυση μετά τις 30/6? Την ίδια ερώτηση θα ήθελα να μου απαντήσετε αν ξέρετε και στην περίπτωση που είναι να συνεχίσω το υπόλοιπο από το περσινό ταμείο εφόσων δεν επαρκούν τα ένσημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος anmais

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1375 στις: Ιούνιος 09, 2012, 09:25:24 πμ »
Καλημέρα! Έχω την εξής απορία εάν μπορεί κανείς να μου την λύσει... Είμαι αναπληρωτής στην α'θμια και η απόλυση μου θα είναι στις 21/6. Παράλληλα διδάσκω σε ΙΕΚ όπου η σύμβαση λήγει στις 30/6 (χωρίς να παίρνω απόλυση, σωστά???). Για να πάρω ταμείο ανεργίας θα πρέπει να έχω και κάποια ακόμη απόλυση μετά τις 30/6?

Στο ΙΕΚ φαντάζομαι πως δήλωσες ως τρόπο πληρωμής ΑΕΔ (Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης) αφού έχεις πλήρες ωράριο ως αναπληρωτής. Με τον τρόπο αυτό δεν σου βάζει ένσημα το ΙΕΚ και το επίδομα το παίρνεις μόνο με την απόλυση από την Α'Βάθμια. Δεν σου χρειάζεται η απόλυση από το ΙΕΚ
Σαν να 'ταν χτες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:57 »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1376 στις: Ιούνιος 09, 2012, 12:07:45 μμ »
Προσθέτοντας σε όσα σωστά έγραψε ο anmais, απλά θα πας να κάνεις αίτηση στον ΟΑΕΔ τη Δευτέρα 2 Ιουλίου που θα έχει λήξει και η συνεργασία σου με το ΙΕΚ για να είσαι όντως άνεργος. Φυσικά εφόσον δε θα φαίνονται καθόλου ένσημα από το ΙΕΚ μην κάνεις καμιά αναφορά στον ΟΑΕΔ για το ότι δούλευες με ΑΕΔ μετά την απόλυσή σου από την πρωτοβάθμια, για να αποφύγεις επιπλοκές και κολλήματα. Έτσι, δε θα χρειαστείς καμιά ακόμη απόλυση μετά τις 30/6...αφού το ΙΕΚ δε δίνει απόλυση.

Μη σε απασχολεί η περίπτωση του να συνεχίσεις το περσινό ταμείο ανεργίας γιατί δε διαφέρει καθόλου από την περίπτωση νέας επιδότησης. Εσύ θα κάνεις κανονικά την αίτησή σου και η υπηρεσία θα αποφασίσει αν την εγκρίνει
ή θα την απορρίψει και αυτόματα θα σου δώσει το δικαίωμα να πάρεις τους περσινούς μήνες επιδότησης.

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1377 στις: Ιούνιος 10, 2012, 12:07:49 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις αλλά δυστυχώς δεν πληρώνομαι με ΑΕΔ απο τα ΙΕΚ. Είμαι αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου στη α'θμια αλλά η αλήθεια είναι πως δεν γνώριζα οτι θα μπορούσα να πληρωθώ με ΑΕΔ από τα ΙΕΚ και μου κολλάνε κανονικά ένσημα. Οπότε φαντάζομαι θα έχω πρόβλημα σε αυτό το διάστημα από 21/6 - 30/6;

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1378 στις: Ιούνιος 10, 2012, 10:58:18 πμ »
δείτε λίγο το link, έχουμε κάποιες αλλαγές στον τρόπο υπολογισμού των ενσήμων

http://www.paideia-ergasia.gr/anaplirotes2011/773-Ταμείο-Ανεργίας-Αναπληρωτών

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1379 στις: Ιούνιος 10, 2012, 11:39:43 πμ »
Λέει ότι πρέπει να έχουμε 150 ενσημα ως και την τελευταία μέρα εργασίας μας..μετράνε και οι μέρες αργίας πχ Αγίου Πνεύματος κλπ που δεν είχαμε σχολείο??

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1380 στις: Ιούνιος 10, 2012, 01:28:58 μμ »
Επισης, εχει κανεις καποιο λινκ για τις αλλαγες στο επιδομα, εκτος απο το υψος του που εγινε 360 ευρω; Οταν σχολιασα οτι ηθελα να κανω την αιτηση πριν την 1η Ιουλιου που θ'αλλαξουν καποια πραγματα, ο υπαλληλος μου απαντησε οτι δε γνωριζει για καμια νεα αλλαγη απο 1η Ιουλιου, οι αλλαγες εγιναν ηδη απο το Μαρτιο. (?)

Πώς θα κάνεις αίτηση πριν τις 1/07 αφού χρειάζεσαι την απόλυση από την δευτεροβάθμια που δεν είναι δυνατό να στη δώσουν πριν από τις 30/06 οπότε λήγει και η σύμβαση ???

Την απολυση λογικα θα πρεπει να μας τη δωσουν την προηγουμενη μερα της 30/6, αφου πεφτει Σαββατο. Αλλά εχεις δικιο οτι αιτηση στον ΟΑΕΔ δε θα μπορουσα να κανω την ιδια μερα, αφου η απολυση θα γραφει 30/6 - μου διεφυγε εντελως. :)

Μολις πηγα στο ικα για αναλυτικη ενσημων ολης της χρονιας, δεν μου δωσαν κ μου ειπα τα εχει ο οαεδ, δλδ. Μπορει να τα δει ηλεκτρονικα. Ετυχε κ σε αλλους; Πειτε μου δεν θα γινω μπαλακι στους 2 οργανισμους;:-D

Ναι, ο ΟΑΕΔ βλεπει ηλεκτρονικα τα ενσημα του ΙΚΑ - το εγραψα στην αρχη της σελιδας.

Παραθέτω το άρθρο 39 του μεσοπρόθεσμου

Ευχαριστω, Lasid.
Μηπως γνωριζεις σε τι χρειαζονται το εκκαθαριστικο; Ενας φιλος μου ειπε οτι ακουσε στην τηλεοραση οτι τα περιουσιακα στοιχεια θα συνυπολογιζονται για τη χορηγηση επιδοματος - ισχυει;

Αποσυνδεδεμένος erinnyon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1381 στις: Ιούνιος 10, 2012, 02:33:46 μμ »
Γεια σας,
έχω μια ερώτηση γιατί θα τρελαθώ, ο καθένας λέει ότι θέλει.
Έχω βγει ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι του 10'. Πέρσι (2011) δεν δούλεψα οπότε δεν βγήκα. Φέτος δούλεψα σε φροντιστήριο, βγαίνω ταμείο ανεργίας? έχω ακούσει και τις δυο εκδοχές, ότι βγαίνω και ότι δεν βγαίνω.
όποιος ξέρει περισσότερα ας ενημερώσει
Ευχαριστώ

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1382 στις: Ιούνιος 10, 2012, 03:15:19 μμ »
Προς το παρόν utenar δεν εχει σημασία αν είσαι γιος εφοπλιστή, το ταμείο ανεργίας το παίρνεις κανονικά.
Το εκκαθαριστικό το ζητάνε για να βεβαιωθούν ότι υπέβαλες δήλωση, αν δεν έχει έρθει ακόμα σου ζητάνε το Ε1, δηλαδή τη φορολογική σου δήλωση.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1383 στις: Ιούνιος 10, 2012, 03:24:28 μμ »
δείτε λίγο το link, έχουμε κάποιες αλλαγές στον τρόπο υπολογισμού των ενσήμων

http://www.paideia-ergasia.gr/anaplirotes2011/773-Ταμείο-Ανεργίας-Αναπληρωτών
Βασικά η διατύπωση που έχει το Παιδεία εργασία δεν είναι ακριβής...
Σας μεταφέρω από το άρθρο 39 του εφαρμοστικού νόμου πώς είναι διατυπωμένο:
(Εκτός από την προϋπόθεση των 125 ένσημων αφαιρώντας τους τελευταίους δύο μήνες πριν από την απόλυση) "Επιπλέον απαιτείται να έχει πραγματοποιήσει τουλάχιστον 150 ημερομίσθια από τη λήξη της αμέσως προηγούμενης επιδότησής του έως και την ημερομηνία λύσης της εργασιακής σχέσης με βάση την οποία αιτείται νέα επιδότηση".
Λέει ότι πρέπει να έχουμε 150 ενσημα ως και την τελευταία μέρα εργασίας μας..μετράνε και οι μέρες αργίας πχ Αγίου Πνεύματος κλπ που δεν είχαμε σχολείο??
Οι μέρες αργίας δε μετράνε ως ένσημα μόνο για τους ωρομίσθιους, για τους αναπληρωτές μετράνε κανονικά επειδή είναι μισθωτοί και όσες αργίες και να έχει ο μήνας παίρνουν 25 ένσημα σταθερά. (Για ΑΜΩ όλα είναι αναλογικά).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2012, 03:33:46 μμ από Lasid »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1384 στις: Ιούνιος 10, 2012, 03:43:44 μμ »
Το ότι δούλεψες φέτος και άρα έχεις ένσημα είναι καλό, αλλά πρέπει να μας πεις και ημερομηνία πρόσληψης και απόλυσης και αν έχεις 125 ένσημα σε αυτό το χρονικό διάστημα χωρίς να υπολογίζεται το τελευταίο δίμηνο.
Γράψε όσο πιο αναλυτικά μπορείς για να μπορέσουμε να σου πούμε αν βγαίνεις ή όχι σε ταμείο ανεργίας!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1385 στις: Ιούνιος 10, 2012, 04:55:14 μμ »
Lasid, αυτό με τα 150 ένσημα δεν υπάρχει στον 3986/11 (εφαρμοστικό νόμο) όπως ψηφίστηκε ούτε στις επείγουσες ρυθμίσεις του 4038/12.

Αρθρο 39

Προϋποθέσεις επιδότησης και οικονομική ενίσχυση ανέργων

1. Στο άρθρο 6 του ν. 1545/1985 (A' 91) προστίθεται παράγραφος 8 ως εξής:

«8. Από 1.1.2013, σε κάθε περίπτωση τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας, εντός της προηγούμενης από την εκάστοτε έναρξη της επιδότησης λόγω ανεργίας, τετραετίας, δεν είναι δυνατόν να είναι περισσότερα των τετρακοσίων πενήντα (450). Εάν εντός της τετραετίας ο άνεργος έχει επιδοτηθεί για χρονικό διάστημα μικρότερο των τετρακοσίων πενήντα (450) ημερήσιων επιδομάτων, δικαιούται να επιδοτηθεί λόγω ανεργίας για τον υπόλοιπο αριθμό ημερήσιων επιδομάτων, μέχρι τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου των τετρακοσίων πενήντα (450) ημερήσιων επιδομάτων. Από 1.1.2014 τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας στην τετραετία δεν είναι δυνατόν να είναι περισσότερα των τετρακοσίων (400).»

2. Η παρ. 5 του άρθρου 19 του ν.δ. 2961/1954 (Α' 197), όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:

«5. Λόγω των εορτών Πάσχα και Χριστουγέννων παρέχεται κάθε χρόνο στους επιδοτούμενους ανέργους οικονομική ενίσχυση ως εξής:

α. Για τις εορτές του Πάσχα ίση με το μισό του μηνιαίου ποσού του επιδόματος ανεργίας, εφόσον έχουν επιδοτηθεί για όλο το χρονικό διάστημα από 1ης Ιανουαρίου μέχρι 30 Απριλίου. Αν οι επιδοτούμενοι έχουν συμπληρώσει διάρκεια επιδότησης μικρότερη από αυτήν που καθορίζεται πιο πάνω, δικαιούνται οικονομική ενίσχυση ίση με τρία (3) ημερήσια επιδόματα ανεργίας για κάθε μήνα επιδότησης.

β. Για τις εορτές των Χριστουγέννων ίση με το ποσό του μηνιαίου επιδόματος ανεργίας, εφόσον έχουν επιδοτηθεί για όλο το χρονικό διάστημα από 1ης Μαΐου μέχρι 31 Δεκεμβρίου. Αν οι επιδοτούμενοι έχουν συμπληρώσει διάρκεια επιδότησης μικρότερη από αυτήν που καθορίζεται πιο πάνω, δικαιούνται οικονομική ενίσχυση ίση με τρία (3) ημερήσια επιδόματα ανεργίας για κάθε μήνα επιδότησης.»

3. Ως ημερομηνία έναρξης ισχύος των διατάξεων της παραγράφου 2 ορίζεται η 1.7.2012.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2012, 04:59:16 μμ από rozy4 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.