*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1385677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2114 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:44:39 μμ »
Giorgos-Effie είναι καλύτερα να ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ γιατί αυτό που ρωτάς είναι εξιδεικευμένο.
Με κάθε επιφύλαξη θα σου πω ότι δε δικαιούται επίδομα. Αν δουλέψει ως ΑΚΩ άλλη μια χρονιά θα δικαιούται.
Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Είχαν πει πάντως ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες θα παίρνουν επίδομα, μένει να δούμε αν μπορούν να συνδυαστούν τα ένσημα αυτά με του ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:18:59 »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2115 στις: Ιούλιος 10, 2013, 12:08:08 πμ »
Παρακαλώ. Το επίδομα που παίρνουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες δε νομίζω ότι συνδυάζεται με το επίδομα ανεργίας κάποιου απολυμένου που κολλούσε ένσημα ΙΚΑ. Ρωτήστε και πάλι για να πάρετε απάντηση από τον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2116 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:34:12 πμ »
Προσεξε κανεις στη σελ 8 του πολυνομοσχεδιου την ακολουθη προταση;

"στ)το επίδομα ανεργίας που καταβάλλει ο Ο.Α.Ε.Δ. στους δικαιούχους ανέργους, εφόσον το
άθροισμα των λοιπών εισοδημάτων του φορολογούμενου δεν υπερβαίνει ετησίως τις δέκα χιλιάδες
(10.000) ευρώ"

Αυτο σημαινει οτι αν το ετησιο εισοδημα υπερβαινει τις 10000, φορολογειται το επιδομα που πηραμε το καλοκαιρι ως "εισοδημα", δηλ. αλλαζουμε κλιμακιο; :o Αυτοι ειχαν πει οτι το επιδομα δε θα φορολογειτο ως εισοδημα, αλλά θα μετραγε μονο για να πληρωσουμε την ΕΕΑ.

Κανω καπου λαθος; (το ευχομαι!)

Ισχύει από το 2014. Για φέτος το όριο του ετήσιου εισοδήματος είναι οι 30.000 €.
Να σημειώσω ότι το εισόδημα μπορεί να είναι τεκμαρτό και όχι πραγματικό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2117 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:38:36 μμ »
Ισχύει από το 2014. Για φέτος το όριο του ετήσιου εισοδήματος είναι οι 30.000 €.
Να σημειώσω ότι το εισόδημα μπορεί να είναι τεκμαρτό και όχι πραγματικό.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Τα δυο ακρα, δηλαδη... Τα 30000 ειναι υπερβολικα ως οριο (αν πηρες ενα μηνα επιδομα, τους υπολοιπους 11 θα ειχες μισθο πανω απο 2700 ευρω!), αλλά τα 10000 ειναι ελαχιστα. :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:18:59 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2118 στις: Ιούλιος 11, 2013, 01:34:38 πμ »

Ευχαριστω για την απαντηση.

Τα δυο ακρα, δηλαδη... Τα 30000 ειναι υπερβολικα ως οριο (αν πηρες ενα μηνα επιδομα, τους υπολοιπους 11 θα ειχες μισθο πανω απο 2700 ευρω!), αλλά τα 10000 ειναι ελαχιστα. :(

Έτσι είναι δυστυχώς. Με τα 30.000 € αυτοί στόχευαν και σε άλλου είδους εισοδήματα βέβαια, όπως ενοίκια, αλλά με τα 10.000 €;
Να είσαι καλά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2119 στις: Ιούλιος 21, 2013, 12:36:43 μμ »
ρε παιδια να σας ρωτησω κατι?
εχω χασει το εκαθαριστικο της εφοριας κ θελω να κανω τα χαρτια μου στον οαεδ για το ταμειο.

δεχονται το εκαθαριστικο ή τη δηλωση κατευθειαν απο το ταξις ή θελουν επικυρωση? με υπευθυνη δηλωση δεν γινεται?
αν ναι, στα κεπ γίνεται ή πρεπει να με φαει η μαυρη ουρα στην εφορια?
σας εχει τυχει κατι παρομοιο?

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2120 στις: Ιούλιος 21, 2013, 12:42:17 μμ »
κανονικά το εκκαθαριστικό εκτυπωμένο ισχύει (ρώτησα και λογιστή) εντούτοις είναι ΟΑΕΔ και ΟΑΕΔ (που καταντήσαμε δηλαδή...) που άλλοι το δέχονται και άλλοι εκεί που είσαι έτοιμη και καταθέτεις τα δικαιολογητικά, να σε κόψουν μονο γι'αυτό. Δεν καταλαβαίνω γιατί μας παιδεύουν όταν το ίδιο το σύστημα λεει πως είναι για κάθε νόμιμη χρήση, χωρίς μάλιστα επικύρωση αφού είναι απο το ΤΑΧΙSnet

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2121 στις: Ιούλιος 21, 2013, 12:59:01 μμ »
Δεν είναι δυνατόν να μην δεχτούν εκκαθαριστικό εκτυπωμένο από την Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων http://www.gsis.gr/gsis_site/.

Αποσυνδεδεμένος mpougadaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2122 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 02:04:49 πμ »
Γειά σας, μια ερώτηση θέλω να κάνω,

Δουλεύω σε ξενοδοχείο και τον άλλο μήνα θα με απολύσουν γιατι κλείνει... Πέρυσι μπήκα κανονικα στο ταμείο για πέντε μήνες, φέτος όμως θέλω να μπω για οχτώ και όπως το υπολογίζω χρειάζομαι ακόμη 20 ένσημα, ρώτησα στο ξενοδοχείο αν μπορούν να μου τα "βάλλουν"-"πουλήσουν" και μου είπαν οτι δεν κάνουν τέτοια.

Ρώτησα απο δω κ απο εκεί και μου είπαν να ρωτήσω σε κάποια καφετέρια (που πάλι θεωρείται εποχιακή δουλειά όπως το ξενοδοχείο) και να τους πληρώσω τα ένσημα ή να δουλεύω τσάμπα και απλά να μου κολλάει ένσημο...

Αλλα δεν έχω καταλάβει ακριβώς, τι πρέπει να κάνω, μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του? Επίσης επειδή είδα εδω στο φορουμ σε μια ανάρτηση κάτι σχετικό με πλήρη απασχόληση, οτι αν δεν είναι πλήρη απασχόληση θα παίρνω απο τον ΟΑΕΔ -50% του επιδόματος...Ουφ, μπερδεύτηκα.

Πάντως πέρυσι έπερνα 360 ευρώ για πέντε μήνες.

Ευχαριστώ ρε παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2123 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 02:15:04 πμ »
Ερωτηση: Μπορει καποιος να παει να δωσει το παρον αντι για καποιον αλλο με εξουσιοδοτηση? Οταν δινεις το παρον μια φορα στο τριμηνο, αυτο εννοω.

Αποσυνδεδεμένος kouklitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω να μαθαίνω ευτυχισμένα νέα!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2124 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 02:32:23 πμ »
Ερωτηση: Μπορει καποιος να παει να δωσει το παρον αντι για καποιον αλλο με εξουσιοδοτηση? Οταν δινεις το παρον μια φορα στο τριμηνο, αυτο εννοω.
Σίγουρα όχι. Στον ΟΑΕΔ είσαι επειδή -θεωρητικά- πρέπει να είσαι ανα πάσα στιγμή διαθέσιμος για εργασία. Προσπάθησε να πας 5 εργάσιμες μέρες πριν ή 5 μέτα.

Αποσυνδεδεμένος kouklitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω να μαθαίνω ευτυχισμένα νέα!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2125 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 02:39:12 πμ »
Γειά σας, μια ερώτηση θέλω να κάνω,

Δουλεύω σε ξενοδοχείο και τον άλλο μήνα θα με απολύσουν γιατι κλείνει... Πέρυσι μπήκα κανονικα στο ταμείο για πέντε μήνες, φέτος όμως θέλω να μπω για οχτώ και όπως το υπολογίζω χρειάζομαι ακόμη 20 ένσημα, ρώτησα στο ξενοδοχείο αν μπορούν να μου τα "βάλλουν"-"πουλήσουν" και μου είπαν οτι δεν κάνουν τέτοια.

Ρώτησα απο δω κ απο εκεί και μου είπαν να ρωτήσω σε κάποια καφετέρια (που πάλι θεωρείται εποχιακή δουλειά όπως το ξενοδοχείο) και να τους πληρώσω τα ένσημα ή να δουλεύω τσάμπα και απλά να μου κολλάει ένσημο...

Αλλα δεν έχω καταλάβει ακριβώς, τι πρέπει να κάνω, μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του? Επίσης επειδή είδα εδω στο φορουμ σε μια ανάρτηση κάτι σχετικό με πλήρη απασχόληση, οτι αν δεν είναι πλήρη απασχόληση θα παίρνω απο τον ΟΑΕΔ -50% του επιδόματος...Ουφ, μπερδεύτηκα.

Πάντως πέρυσι έπερνα 360 ευρώ για πέντε μήνες.

Ευχαριστώ ρε παιδιά.
Καλησπέρα! Θα σου πω ότι ξέρω! 1ον σίγουρα δε δικαιούσαι αν όχι νέο ταμείο, συνέχιση από πέρυσι? 2ον, κάποτε που μου έλειπαν ελάχιστα ένσημα η διαδικασία που μου εξήγησαν από τον ΟΑΕΔ ήταν ως εξής: Αίτηση, απόρριψη αιτήματος, ένσταση, έγκριση. Αλλά επρόκειτο για ελάχιστα ένσημα και δε θυμάμαι πόσα. 3ον, να ξέρεις ότι έχει μπει πλαφόν 18 μήνες επιδότηση ανά τετραετία.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2126 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 08:48:51 πμ »
για ποιο λόγο δεν κατατίθεται το επίδομα και απαιτείται από τους υπαλλήλους η φυσική παρουσία από τη στιγμή που έχει δοθεί χρονικό περιθώριο παρουσίας ενός μήνα;
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ΜαρίαΜαρία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2127 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 02:22:13 μμ »
Καλησπέρα!

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου τη βοήθειά σας!
Έκανα αίτηση τον Ιούνιο για ταμείο ανεργίας. Τα λεφτά άρχισαν να μπαίνουν κανονικά μετά από 40 μέρες όπως μου είχαν πει και έπρεπε να εμφανιστώ για να παραλάβω την εγκριτική απόφαση μέχρι τις 10/9. Έλα όμως που μέσα στο χαμό των υποχρεώσεων και στην τρέλα του καλοκαιρού το ξέχασα τελείως και το θυμήθηκα μόλις σημερα....
Εντωμεταξύ έχουν απεργία από σήμερα μέχρι τις 20 του μηνός οπότε δεν βρήκα κανέναν να μου πει τι γίνεται τώρα.
Χάνω το επίδομα; Πρέπει να ξανακάνω αίτηση.
Έχω καταστενοχωρηθεί!

Ευχαριστώ πολύ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.