*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1385633 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2128 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 02:33:13 μμ »
ΜαρίαΜαρία

με κάθε επιφύλαξη, νομίζω ότι δεν το χάνεις. εγώ έπρεπε να παρουσιαστώ 27/8 αλλά δεν πήγα και εμφανίστηκα 10/9. μου είπαν ότι θα είχα πρόβλημα (θα έχανα το επίδομα) αν πήγαινα μετά τις 26/9, δηλ. 1 μήνα μετά . αν κρίνω από την περίπτωσή μου, ίσως έχεις και εσύ 1 μήνα, δηλ. 10/10. όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη όμως. εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:32 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2129 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 02:39:20 μμ »
εγω καταλαβα 10/9 ηταν η τελευταια μερα που μπορουσε να παρουσιαστει.  :-\
δυστυχως δνε μπορω να σε βοηθησω...δνε ξερω τι γινεται σε μια τετοια περιπτωση. δεν αναφερει κατι στο χαρτι που σου εδωσαν;

Αποσυνδεδεμένος ΜαρίαΜαρία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2130 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 02:50:15 μμ »
Thephantom

σε ευχαριστώ πολύ. Μια διευκρίνηση μόνο: Και εσύ για να πάρεις την απόφαση δεν εμφανίστηκες ή σε κάποιες από τις μετέπειτα ημερομηνίες που σου δίνουν;

Αποσυνδεδεμένος ΜαρίαΜαρία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2131 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 02:52:49 μμ »
Evi06

Καλά κατάλαβες...10/9 ήταν η τελευταία μέρα. Δυστυχώς στο χαρτί που μου έχουν δώσει δεν γράφει κάτι ούτε στο ίντερνετ μπόρεσα να βρω κάποια απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:32 »

Αποσυνδεδεμένος mpougadaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2132 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:32:10 πμ »
Γειά σας, μια ερώτηση θέλω να κάνω,

Δουλεύω σε ξενοδοχείο και τον άλλο μήνα θα με απολύσουν γιατι κλείνει... Πέρυσι μπήκα κανονικα στο ταμείο για πέντε μήνες, φέτος όμως θέλω να μπω για οχτώ και όπως το υπολογίζω χρειάζομαι ακόμη 20 ένσημα, ρώτησα στο ξενοδοχείο αν μπορούν να μου τα "βάλλουν"-"πουλήσουν" και μου είπαν οτι δεν κάνουν τέτοια.

Ρώτησα απο δω κ απο εκεί και μου είπαν να ρωτήσω σε κάποια καφετέρια (που πάλι θεωρείται εποχιακή δουλειά όπως το ξενοδοχείο) και να τους πληρώσω τα ένσημα ή να δουλεύω τσάμπα και απλά να μου κολλάει ένσημο...

Αλλα δεν έχω καταλάβει ακριβώς, τι πρέπει να κάνω, μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του? Επίσης επειδή είδα εδω στο φορουμ σε μια ανάρτηση κάτι σχετικό με πλήρη απασχόληση, οτι αν δεν είναι πλήρη απασχόληση θα παίρνω απο τον ΟΑΕΔ -50% του επιδόματος...Ουφ, μπερδεύτηκα.

Πάντως πέρυσι έπερνα 360 ευρώ για πέντε μήνες.

Ευχαριστώ ρε παιδιά.
Καλησπέρα! Θα σου πω ότι ξέρω! 1ον σίγουρα δε δικαιούσαι αν όχι νέο ταμείο, συνέχιση από πέρυσι? 2ον, κάποτε που μου έλειπαν ελάχιστα ένσημα η διαδικασία που μου εξήγησαν από τον ΟΑΕΔ ήταν ως εξής: Αίτηση, απόρριψη αιτήματος, ένσταση, έγκριση. Αλλά επρόκειτο για ελάχιστα ένσημα και δε θυμάμαι πόσα. 3ον, να ξέρεις ότι έχει μπει πλαφόν 18 μήνες επιδότηση ανά τετραετία.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλα δεν απαντάς στο ερώτημα μου, ή μαλλον εγώ δεν το έθεσα σωστα.

1)Δουλεύω σε ξενοδοχείο, έστω οτι με απολύουν (γιατί κλείνει για χειμωνα) και μου λείπουν 20 ενσημα για να μπω 8μήνες ταμείο, πάω σε μια καφετέρια και λεω στο αφεντικό "μου κάνεις πρόσληψη μου κολλάς ένσημα 1 μήνα, δουλεύω κανονικά χωρίς να με πληρώνεις απλά μου κολλάς το ένσημο". Μετά πάω στον ΟΑΕΔ κάνω αίτηση και μπαινώ. Ορθόν?

2)Τι είναι αυτό περι πλήρης απασχόλησης που παίρνεις -50%? ισχύει για μένα κάτι τέτοιο ή αφορά ωρομίσθιους και μερικώς απασχολημένους υπαλλήλους? Στην καφετέρια πρέπει να του πω να με δηλώσει ως πλήρη απασχόληση δηλαδη?

Να είστε καλα!


Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2133 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:48:32 πμ »

Στην εποχιακή εργασία απαιτούνται λιγότερα ένσημα για την χορήγηση επιδόματος ανεργίας. Το έχεις συνυπολογίσει αυτό;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος mpougadaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2134 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 01:04:24 πμ »

Στην εποχιακή εργασία απαιτούνται λιγότερα ένσημα για την χορήγηση επιδόματος ανεργίας. Το έχεις συνυπολογίσει αυτό;

Προφανώς, για να γράφω εδώ, είμαι καλα διαβασμένος και απλά ζητάω την έξτρα λεπτομέρεια! ;)

Αποσυνδεδεμένος kouklitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω να μαθαίνω ευτυχισμένα νέα!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2135 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:42:12 πμ »
Μα γιατί να παίρνεις μισό επίδομα αφού πλήρους απασχόλησης εργαζόμενος ήσουν? Όσο για την καφετέρια τα ένσημα για τετράωρη απασχόληση είναι νομίζω 22 τον μήνα άρα πάλι καλυμμένος είσαι. Επίσης αυτό που λες, καθόλου ορθό! Να πληρώσεις τα ένσημα σε μία επιχείρηση και να είναι εικονικά, δε νομίζω αν έχεις γνωστό σε καφετέρια να μην το δεχτεί διότι θα φαίνεται και για την επιχείρηση μια έξτρα δαπάνη για τον εικόνικό μισθό σου, άρα έξτρα φοροαπαλλαγή για τον ιδιοκτήτη. Όχι όμως και να δουλεύεις δωρεάν!! Υποχρέωση του καθενός είναι να σου κολλάει ένσημα ακόμα και σε καφετέριες. Μα γιατί να δουλεύεις δωρεάν μόνο για τα ένσημα?? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως σου ήρθε! Πιάσε μια κανονική δουλειά για ένα μήνα σε καφετέρια και μετά φεύγεις. Συνήθως σε μεγάλες αλυσίδες (flocafe, palmie bistro κ.α.) δε μπορούν να μην βάζουν ένσημα!

Αποσυνδεδεμένος mpougadaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2136 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 03:49:58 πμ »
Μα γιατί να παίρνεις μισό επίδομα αφού πλήρους απασχόλησης εργαζόμενος ήσουν? Όσο για την καφετέρια τα ένσημα για τετράωρη απασχόληση είναι νομίζω 22 τον μήνα άρα πάλι καλυμμένος είσαι. Επίσης αυτό που λες, καθόλου ορθό! Να πληρώσεις τα ένσημα σε μία επιχείρηση και να είναι εικονικά, δε νομίζω αν έχεις γνωστό σε καφετέρια να μην το δεχτεί διότι θα φαίνεται και για την επιχείρηση μια έξτρα δαπάνη για τον εικόνικό μισθό σου, άρα έξτρα φοροαπαλλαγή για τον ιδιοκτήτη. Όχι όμως και να δουλεύεις δωρεάν!! Υποχρέωση του καθενός είναι να σου κολλάει ένσημα ακόμα και σε καφετέριες. Μα γιατί να δουλεύεις δωρεάν μόνο για τα ένσημα?? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως σου ήρθε! Πιάσε μια κανονική δουλειά για ένα μήνα σε καφετέρια και μετά φεύγεις. Συνήθως σε μεγάλες αλυσίδες (flocafe, palmie bistro κ.α.) δε μπορούν να μην βάζουν ένσημα!

Πληρους απασχόλησης στο ξενοδοχειο, αν στην καφετέρια με δηλώσουν -εκ παραδρομής- ως μερικής απασχόλησης? Τότε τι γίνεται? (αυτό ρωτάω γιατι τα έχω μπερδέψει με αυτό το θέμα)

Πως κουκλιτσα μου θα βρω δουλεια σε καφετερια????? Ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο... Για αυτό ειπα και αυτο το πραγμα... Επειδη δεν εχω γνωστο, θεωρω οτι αν παω σε μια καφετερια και πω "Γεια, θελω να μου κανετε προσληψη για να παρω 20 ενσημα που μου λειπουν, θα σας τα πληρωσω εγώ και δεν θα έρχομαι να δουλεύω" τοτε ισως και διστάσει ο Χ υπεύθυνος που ουτε καν με ξέρει...Σε αντιθετη περίπτωση αν πω "Γεια, θελω να μου κανετε προσληψη για να παρω 20 ενσημα που μου λειπουν, θα δουλεύω παράλληλα όσες ωρες με χρειάζεστε και δεν θα πληρώνομαι, το μόνο που θέλω ειναι τα ενσημα" τοτε ο Χ υπεύθυνος δελεαστεί και με πάρει...Γιατί να πληρώσω για τα ένσημα, εφόσον μπορώ να τα λάβω τσάμπα προσφέροντας απλά τις υπηρεσίες μου..!Δεν ξέρω αλλα ετσι το σκεφτομαι εγω...Μπορεί για σένα να ειναι ακυρο, αλλα εμενα μου φαίνεται νορμαλ! :P

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2137 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 09:44:14 μμ »
Γνωρίζετε αν ισχύει το ότι μπορείς να συνεχίσεις να είσαι γραμμένος στον ΟΑΕΔ και να παίρνεις επίδομα αν σε προσλάβουν ωρομίσθιο σε ΙΕΚ, ΣΔΕ κλπ;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2138 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 09:58:59 μμ »
Αν δουλεύεις με οποιαδήποτε σύμβαση εργασίας, δε γίνεται να είσαι άνεργος και μάλιστα επιδοτούμενος.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δηλώσεις σποραδική απασχόληση. Πληροφορίες εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=15770.0

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2139 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 10:18:24 μμ »
Σ' ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2140 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 10:32:43 μμ »
Παρακαλώ!

Αποσυνδεδεμένος mpougadaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2141 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 12:02:21 πμ »
Πληρους απασχόλησης στο ξενοδοχειο, αν στην καφετέρια με δηλώσουν -εκ παραδρομής- ως μερικής απασχόλησης? Τότε τι γίνεται? (αυτό ρωτάω γιατι τα έχω μπερδέψει με αυτό το θέμα)

Πως κουκλιτσα μου θα βρω δουλεια σε καφετερια????? Ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο... Για αυτό ειπα και αυτο το πραγμα... Επειδη δεν εχω γνωστο, θεωρω οτι αν παω σε μια καφετερια και πω "Γεια, θελω να μου κανετε προσληψη για να παρω 20 ενσημα που μου λειπουν, θα σας τα πληρωσω εγώ και δεν θα έρχομαι να δουλεύω" τοτε ισως και διστάσει ο Χ υπεύθυνος που ουτε καν με ξέρει...Σε αντιθετη περίπτωση αν πω "Γεια, θελω να μου κανετε προσληψη για να παρω 20 ενσημα που μου λειπουν, θα δουλεύω παράλληλα όσες ωρες με χρειάζεστε και δεν θα πληρώνομαι, το μόνο που θέλω ειναι τα ενσημα" τοτε ο Χ υπεύθυνος δελεαστεί και με πάρει...Γιατί να πληρώσω για τα ένσημα, εφόσον μπορώ να τα λάβω τσάμπα προσφέροντας απλά τις υπηρεσίες μου..!Δεν ξέρω αλλα ετσι το σκεφτομαι εγω...Μπορεί για σένα να ειναι ακυρο, αλλα εμενα μου φαίνεται νορμαλ! :P

Κάποιος να ξέρει? :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.