*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φιλολόγων 2022  (Αναγνώστηκε 267611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1372 στις: Ιούνιος 13, 2022, 06:07:49 μμ »
Από που προκύπτει ότι θα δοθούν διορισμοί μόνοι εκεί που υπάρχουν οργανικά κενά; Είναι κάπου δηλωμένο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:25:31 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1373 στις: Ιούνιος 13, 2022, 06:10:07 μμ »
Από που προκύπτει ότι θα δοθούν διορισμοί μόνοι εκεί που υπάρχουν οργανικά κενά; Είναι κάπου δηλωμένο αυτό;

Δηλαδή που να δοθούν; Εκεί που δεν υπάρχουν οργανικά κενα;

Αποσυνδεδεμένος Mirage2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1374 στις: Ιούνιος 13, 2022, 06:19:17 μμ »
Από ενημέρωση του ΠΑΣΑΔ πριν μερικές εβδομάδες:

Σύμφωνα με ενημέρωση του Πανελληνίου Συλλόγου Αναπληρωτών Δασκάλων (ΠΑΣΑΔ)

Μετά από επικοινωνία που είχαμε με τη Γενική Διεύθυνση Εκπαιδευτικού Προσωπικού Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας μας διευκρινίστηκε ότι τα οργανικά κενά που φαίνονται στην εγκύκλιο των μετατάξεων είναι τα κενά που προέκυψαν ΜΕΤΑ την ολοκλήρωση των μεταθέσεων.


Προφανώς λοιπόν καποιος στο υπουργείο δεν ξέρει τι του γίνεται  ;D
χρυσε μου άνθρωπε τη γνωρίζουμε την ανακοίνωση, παίζει να την έχουμε δει 2.000.000φορες,δεν έχουμε altzheimer.. Κουράζουν οι επαναλήψεις.. Αντικρουστε αλλιώς... Και συ mtsag. Τι σε πειράζει αν διορίσουν παραπάνω... Απο την τσεπη σου θα τα βάλουν; ω χου. Άσε να φάει ψωμί ο κοσμακης....

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1375 στις: Ιούνιος 13, 2022, 06:28:44 μμ »
χρυσε μου άνθρωπε τη γνωρίζουμε την ανακοίνωση, παίζει να την έχουμε δει 2.000.000φορες,δεν έχουμε altzheimer.. Κουράζουν οι επαναλήψεις.. Αντικρουστε αλλιώς... Και συ mtsag. Τι σε πειράζει αν διορίσουν παραπάνω... Απο την τσεπη σου θα τα βάλουν; ω χου. Άσε να φάει ψωμί ο κοσμακης....

Σε σένα απευθυνόμουν και δεν το ήξερα; Στον συνάδελφο που ελεγε οτι του ειπαν από το υπουργείο ότι τα κενά των μετατάξεων είναι διαφορετικά από τα κενά μετά τις μεταθέσεις απαντούσα.

Και για να το κλείνουμε:

1) Προσωπικά -με την συμφεροντολογική έννοια του όρου- δεν με απασχολεί αν θα διορίσει παραπάνω, μάλιστα έγω γράψει και ιδέα για το πώς μπορεί να γίνει.
2) Υπάρχει όμως ενα ευρύτερο ζήτημα που λέγεται πλεονάσματα. Κάθε παραπάνω διορισμός από τα επίσημα οργανικά κενά είναι και ένα παραπάνω πλεόνασμα. Τα πλεονάσματα φταίνε που από 500+ συνταξιοδοτήσεις είχαμε 400+ κενά πριν τις μεταθέσεις και μόνο 317 κενά μετά τις μεταθέσεις. Το να διορίσει λοιπόν παραπάνω απλώς διαωνίζει το πρόβλημα και το μεταφέρει στους επόμενους. Οι οποίοι και αυτοί θα πίεζουν για παραπάνω διορισμούς κ.ο.κ, μέχρι που κάποια στιγμή τα φρακαρει το σύστημα παλί, όπως είναι ήδη στη βόρεια Ελλάδα και στη Θεσσαλία όπου δεν υπάρχει κενο για δείγμα. Γι αυτό με απασχολεί και αν μην τους πληρώνω από την τσέπη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2022, 07:44:50 πμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:25:31 »

Αποσυνδεδεμένος Mirage2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1376 στις: Ιούνιος 13, 2022, 07:00:53 μμ »
Χρυσε μου άνθρωπε, να μιλάς πιο όμορφα. Άσχετα αν.. Αναφερόσουν σε εμένα ή όχι.. Δεν είσαι αυθεντία, για να μη δέχεσαι επικρίσεις ή σχόλια. Αυτά και τελειώνει εδώ... Επισης το νήμα είναι για να διαλευκάνει όχι για μας πριζει με τα ίδια και τα ίδια.. Αρα ναι!! και σε εμένα απευθυνόσουν

Αποσυνδεδεμένος Mirage2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1377 στις: Ιούνιος 13, 2022, 07:01:22 μμ »
Χρυσε μου άνθρωπε, να μιλάς πιο όμορφα. Άσχετα αν.. Αναφερόσουν σε εμένα ή όχι.. Δεν είσαι αυθεντία, για να μη δέχεσαι επικρίσεις ή σχόλια. Αυτά και τελειώνει εδώ... Επισης το νήμα είναι για να διαλευκάνει όχι για μας πριζει με τα ίδια και τα ίδια.. Αρα ναι!! και σε εμένα απευθυνόσουν

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1378 στις: Ιούνιος 13, 2022, 07:03:54 μμ »
Αθήνα ποιες περιοχές εννοεις; Γιατι ξαναλεω συνάδελφοι δεν πήραν μετάθεση φετος α β γ δ Αθήνας και πηραν ανατολική και δυτική αττική. Επισης Θεσσαλονίκη αρκετός κοσμος που την δήλωσε δε πήρε μετάθεση και εκλεισε ο νομος.
υπαρχει κ ο Πειραιάς ,δυτική, Ανατολική και εγώ πιστεύω και Δ..εκεί θα δώσει γιατί μη νομίζεις ότι έχει και πολλές θέσεις η Α με 4 Τ.Ε

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1379 στις: Ιούνιος 13, 2022, 07:07:24 μμ »
Χρυσε μου άνθρωπε, να μιλάς πιο όμορφα. Άσχετα αν.. Αναφερόσουν σε εμένα ή όχι.. Δεν είσαι αυθεντία, για να μη δέχεσαι επικρίσεις ή σχόλια. Αυτά και τελειώνει εδώ... Επισης το νήμα είναι για να διαλευκάνει όχι για μας πριζει με τα ίδια και τα ίδια.. Αρα ναι!! και σε εμένα απευθυνόσουν

Δείξε μου που δεν σου μίλησα ‘ομορφα’. Επισης, το δικό σου μήνυμα σίγουρα δεν ήταν καλύτερο, αλλά όπως βλέπεις δεν επέλεξα να εστιάσω σε αυτό αλλά στο περιεχόμενο. Τέλος, επέτρεψε μου να ξέρω καλύτερα από σένα σε ποιον απευθυνόμουν, εκανα quote το ποστ άλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος Σούζη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1380 στις: Ιούνιος 13, 2022, 07:11:49 μμ »
Από ενημέρωση του ΠΑΣΑΔ πριν μερικές εβδομάδες:

Σύμφωνα με ενημέρωση του Πανελληνίου Συλλόγου Αναπληρωτών Δασκάλων (ΠΑΣΑΔ)

Μετά από επικοινωνία που είχαμε με τη Γενική Διεύθυνση Εκπαιδευτικού Προσωπικού Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας μας διευκρινίστηκε ότι τα οργανικά κενά που φαίνονται στην εγκύκλιο των μετατάξεων είναι τα κενά που προέκυψαν ΜΕΤΑ την ολοκλήρωση των μεταθέσεων.


Προφανώς λοιπόν καποιος στο υπουργείο δεν ξέρει τι του γίνεται  ;D
Εσύ κάτι παθαίνεις όταν ακούς το όνομα Κίρκη. Είναι όμορφη ε; και δε σε θέλει; 😂😂😂😂😂😂😂😂

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1381 στις: Ιούνιος 13, 2022, 07:15:24 μμ »
Το πρόβλημα με την βόρεια Ελλάδα είναι ότι πρέπει να ανοίξουν θέσεις κυρίως στην ειδική με νέα πλαίσια και γενικότερα δε βγάζει κενα έτσι και αλλιώς πέρα από το θέμα των υπεράριθμων ..ούτε στις μεταθέσεις βγάζει ..βγάλανε ίδια κενα με μαγνήσια ,ίδιες συνταξιοδοτήσεις έχουν ;;όχι βέβαια απλά η μαγνήσια έχει αρκετά πλαίσια ..εννοω ότι δε θα λύσουμε εμείς το πρόβλημα πρέπει να υπάρχει πίεση άνωθεν !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2022, 07:21:05 μμ από No_excuses »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1382 στις: Ιούνιος 13, 2022, 07:21:51 μμ »
Εσύ κάτι παθαίνεις όταν ακούς το όνομα Κίρκη. Είναι όμορφη ε; και δε σε θέλει; 😂😂😂😂😂😂😂😂

Κάτι παθαίνω όταν ακούω πράγματα που δεν στέκουν να αναπαράγονται. Αλλά οκ παιδιά. Θα πάρει 600 ΠΕ02 σε οργανικά κενα που θα είναι το άθροισμα των κενών των μετατάξεων και των συνταξιοδοτήσεων.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1383 στις: Ιούνιος 13, 2022, 07:24:17 μμ »
Από που προκύπτει ότι θα δοθούν διορισμοί μόνοι εκεί που υπάρχουν οργανικά κενά; Είναι κάπου δηλωμένο αυτό;

Φυσικα δεν ειναι δηλωμενο.

Εδω δεν υπαρχει νομος που να οριζει ποιο ειναι οργανικο κενο.....

Ναι μπορει να ανοιξει οπου θελει . Ηθικα ομως δεν θα ανοιξει εκει που δεν εκανε ολες τις μεταθεσεις...βεβαια....εχουμε πει υπαρχει και η τακτικη του κανω οτι θελω και πηγαιντε δικαστικως....

Βεβαια ο mts.ag σωστα παραθετει πολλα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1384 στις: Ιούνιος 13, 2022, 07:43:25 μμ »
Θα το κάψουμε σε αυτούς τους διορισμούς προβλέπω κεντρική -δυτική Μακεδονία και Θεσσαλία αφού υπάρχει τέτοια ελευθερία για να χαρούν οι βόρειοι συνάδελφοι που είναι και πολλοί !

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1385 στις: Ιούνιος 14, 2022, 03:31:44 μμ »
Με 8586 συνολικά διορισμούς, πόσους φιλολόγους άραγε θα πάρει σε γενική και ειδική αγωγή;;; Περιμένουμε εναγωνίως τα νούμερα!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160633
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.