*

Αποστολέας Θέμα: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 309752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zael

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:46:09 μμ »
Θα τα κλείσουν, θα τα συγχωνευσουν, θα καταργήσουν τα ολοήμερα τμήματα θα βρουν τέλος πάντων τη λύση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:35:52 »

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:48:43 μμ »
Κορίτσια το μόνο σίγουρο είναι ότι ΚΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Το θέμα είναι αν το υπουργείο προτίθεται να τα καλύψει...... Κάπου διάβασα στο facebook ότι ο επόμενος αριθμός φάσης για τις Νηπιαγωγούς θα είναι 2ψήφιος επομένως δώρο-άδωρον.. πρέπει να πάρουνπολύ κόσμο ακόμη για να δουλέψουμε όσες δουλέυαμε τα προηγούμενα χρόνια.. Εσείς που λέτε ότι θα πάρουν οι πηγές σας είναι αξιόπιστες;;;; Σήμερα πάντως που τηλεφωνούσα στους αιρετούς για να ενημερωθώ ήταν συνεχώς "απασχολημένες" οι γραμμές τους... τι να πω... θέλω να είμαι αισιόδοξη αλλά δε με αφήνουν τα γεγονότα..

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:56:06 πμ »
Κορίτσια το μόνο σίγουρο είναι ότι ΚΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Το θέμα είναι αν το υπουργείο προτίθεται να τα καλύψει...... Κάπου διάβασα στο facebook ότι ο επόμενος αριθμός φάσης για τις Νηπιαγωγούς θα είναι 2ψήφιος επομένως δώρο-άδωρον.. πρέπει να πάρουνπολύ κόσμο ακόμη για να δουλέψουμε όσες δουλέυαμε τα προηγούμενα χρόνια.. Εσείς που λέτε ότι θα πάρουν οι πηγές σας είναι αξιόπιστες;;;; Σήμερα πάντως που τηλεφωνούσα στους αιρετούς για να ενημερωθώ ήταν συνεχώς "απασχολημένες" οι γραμμές τους... τι να πω... θέλω να είμαι αισιόδοξη αλλά δε με αφήνουν τα γεγονότα..
Το facebook δεν είναι πηγή. Δεν μπορούμε να λάβουμε σοβαρά ένα σχόλιο ή μια δημοσίευση στο facebook. Αυτή την πληροφορία δεν την έχει ακόμα ούτε ο υπουργός που έχει χάσει τα αυγά και τα πασχάλια. Περιμένουμε, με τις μέρες θα φανεί. Να τελειώσει ο Σεπτέμβριος, να έρθει ο Οκτώβριος και τότε τα ξαναλέμε.

Με οδηγία του υπουργείου (9/9/2013) για τα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά αυξάνεται ο αριθμός των νηπίων και των παιδιών ανά τμήμα κατά 10% από το ανώτερο (25). Δηλαδή πηγαίνει στα 27,5 = 28 παιδιά ανά τμήμα. Μόνο για τις τρεις μεγαλύτερες τάξεις του δημοτικού δεν στελεχώνεται το ολοήμερο. Όλ' αυτά "σε εξαιρετικές μόνο περιπτώσεις": http://mpratis.gr/013/o090913.pdf.
Έτσι θα καλύψουν τα κενά, γι' αυτό και οι λιγότεροι δάσκαλοι από τους νηπιαγωγούς (αν και πάλι κι αυτοί, όπως κι εμείς, έχουν τεράστια κενά ακόμα και χωρίς τα ολοήμερα, όπως λένε οι αιρετοί). Ευτυχώς, επειδή διδάσκουμε σε μικρά παιδιά τη γλιτώσαμε! Πού φτάσαμε!!! Και 2 μέρες πριν τον αγιασμό! Λες και δεν ήξερε 6 μήνες ότι δεν έχει πιστώσεις!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος παπ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:30:20 πμ »
καλημέρα!!!έστειλαν σε όλες τις πρωτοβάθμιες λίστες με το πως θα λειτουργήσουν φέτος τα σχολεία! πώς προέκυψαν οι υπεραριθμίες? π.χ: στην Κέρκυρα έκλεισαν όλα τα ολοήμερα!!! τι άλλο περιμένουμε???????????????????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:35:52 »

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:35:20 πμ »
Μαζι λοιπόν με τους εκπαιδευτικούς πρεπει να βγουν στο δρόμο κι οι γονείς!Να αρχίσουν οι γενικές απεργίες!!Να πιέσουν καταστάσεις!!

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:39:56 πμ »
καλημέρα!!!έστειλαν σε όλες τις πρωτοβάθμιες λίστες με το πως θα λειτουργήσουν φέτος τα σχολεία! πώς προέκυψαν οι υπεραριθμίες? π.χ: στην Κέρκυρα έκλεισαν όλα τα ολοήμερα!!! τι άλλο περιμένουμε???????????????????
πως ειναι δυνατον να εκλεισαν ΟΛΑ τα ολοημερα στην Κερκυρα??
Δηλαδη σε τοσες εκατονταδες οικογενειες που εκαναν την εγγραφη τον Ιουνιο, τους ειπαν οτι δε θα λειτουργησει??
Ειναι διασταυρωμενη η πηγη σου και απο που??

Οι στιγμες ειναι πολυ δυσκολες, τα νευρα τεντωμενα και πρεπει να ειμαστε ολοι μετρημενοι και βεβαιοι για τις πληροφοριες μας!

Αποσυνδεδεμένος Leniooo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:45:02 πμ »
Καλημέρα να έχουμε συνάδελφοι! Κι εγω ακόμα εδώ, με δύο επιλογές μόνο με προσπέρασε κι εμένα το σύστημα. Ας είναι. δεν είχα καμιά διάθεση να κάνω άλλες βόλτες ανα την Ελλάδα για το χατήρι τους -θα το έκανα αβίαστα για το χατήρι των παιδιών που μας περιμένουν, όπως το έκανα άλλωστε τα τελευταία 4 χρόνια αλλά η τσέπη των γονιών μου δεν αντέχει να στηρίζει άλλο το υπουργείο παιδείας. Γιατί αυτό γίνεται απο τότε που ξεκίνησα να δουλεύω ως αναπληρώτρια.Φυσικά και δεν τα βγάζω πέρα με τα έξοδα που συνεπάγεται το στήσιμο του νοικυριού κάθε χρονιά (ξενοδοχεία, ναύλα, μετακομίσεις, προκαταβολές, εγγυήσεις ...και δε συμαζεύεται...) και δέχομαι την στήριξη των γονιών μου, όπως και πολλές άλλες αναπληρώτριες συνάδελφοι που γνωρίζω. Οπότε και σύμφωνα με όσα ακούγονται, κάπου εδώ τελειώνει το αναπληρωτιλίκι για μένα. Αν δε με καλέσουν φέτος, θα σας αδειάσω τη γωνιά και του χρόνου απο τον πίνακα  ;) Βασικά και να με καλέσουν φέτος, του χρόνου αν ξανακάνω τα χαρτιά μου,θα δηλώσω μία επιλογή. Ήρθε ο καιρός να δω σοβαρά το μέλλον μου και τη ζωή μου.Πόσο ακόμα να στηρίζομαι σε αυτούς τους αλήτες που μας απαξιώνουν με τέτοιο τρόπο...Η αλλαγή επαγγελματικού προσανατολισμού είναι λυση αναπόφευκτη...

Αποσυνδεδεμένος παπ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:46:44 πμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:56:48 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:15:28 πμ »
Προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη αλλα δε γινεται....θεωρω οτι η β φαση θα εχει 60-70 ατομα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:56:31 πμ »
μπορείτε να το διαβάσετε αναλυτικά και να δείτε τα σχολεία http://blogs.sch.gr/nrammos/2013/09/10/%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%BC%CE%B9-%CF%83%CE%AC%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B1
Έκανα τον υπολογισμό για τους δασκάλους της Κέρκυρας (τους νηπιαγωγούς δεν τους άνοιγε) και το πλεόνασμα είναι 2 άτομα. Τραγικό, βέβαια, αν σκεφτεί κανείς ότι η Κέρκυρα δεν πήρε ούτε έναν με απόσπαση, ούτε έφυγαν πολλοί, και κάθε χρόνο παίρνει μπορεί και 100 αναπληρωτές (δασκάλους).  :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:58:54 πμ »
Καψαλάκης: Θέλω να πω – με όλο μου το σεβασμό - στους συναδέλφους μου αιρετούς της α/θμιας εκπ/σης ό τι καμιά εγκύκλιος δεν είναι ανώτερη από το νόμο που ισχύει. Οι νόμοι λοιπόν που ισχύουν σήμερα προβλέπουν συγκεκριμένους αριθμούς για το χωρισμό των τμημάτων, για τη λειτουργία των ολοημέρων. Και τα ΠΥΣΠΕ που παραβαίνουν το νόμο και εφαρμόζουν την εγκύκλιο του υπουργού, παρανομούν…
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Φινιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:04:32 μμ »
Κοριτσια μην αγχωνεστε , πιστευω οτι θα γινει αμεσα β φαση. στα δωδεκανησα που ειμαι πηραν μονο 5 ενω περσι πηραν καπου 45. Σε πιο νησι να τους πρωτοστειλουν? θα παρουν κι αλλες πιστωσεις, απλα ηθελαν καποιους για να προλαβουν τον αγιασμο.

Συμφωνώ κ το πιστεύω κι εγω παιδια!Για να δούμε....είπαμε κενα υπάρχουν, το θεμα ειναι να στείλουν κ αναπληρωτες!
Σίγουρα θα πάρουν κι άλλο κόσμο αλλα δεν ξέρουμε πότε. Στα Δωδεκάνησα πήραν 5 άτομα πριν το μεγάλο λάθος αλλά μετά τα έκαναν 35, πέρσι είχαν πάρει γύρω στους 60 στην πρώτη φάση


Φινιω δεν ειδα οτι ειχε τοσο μεγαλη διαφορα στην διορθωση των προσληψεων.  τα καινουρια ονοματα υπαρχουν μονο σε word κοριτσια ή και σε εξελ?
Το λέω με σιγουριά γιατί εγώ μόνο Δωδεκανησα δηλώνω καθε χρόνο και με πήραν στη διόρθωση

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:09:44 μμ »
Εδώ είναι forum που ανταλλάσσουμε ιδέες και ο,τι ακούσουμε σχετικά με το επάγγελμά μας.. Το ίδιο και κάποιοι τοίχοι αιρετών στο facebook. Άρα αποτελεί και αυτό μια είδους πηγή. Τουλάχιστον εγώ την αναφέρω.. Τα υπόλοιπα μέλη που γράφουν ότι θα γίνουν και άλλες φάσεις με 300 άτομα περίπου ή ότι μη μασάτε δεν γίνεται να είναι μόνο 2000 οι πιστώσεις (προπαγάνδα του υπουργείου-παλαιότερη ανάρτηση) από που αντλούσαν τα νέα αυτά ποιές οι πηγές τους demetroula;;;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:15:40 μμ »
Εδώ είναι forum που ανταλλάσσουμε ιδέες και ο,τι ακούσουμε σχετικά με το επάγγελμά μας.. Το ίδιο και κάποιοι τοίχοι αιρετών στο facebook. Άρα αποτελεί και αυτό μια είδους πηγή. Τουλάχιστον εγώ την αναφέρω.. Τα υπόλοιπα μέλη που γράφουν ότι θα γίνουν και άλλες φάσεις με 300 άτομα περίπου ή ότι μη μασάτε δεν γίνεται να είναι μόνο 2000 οι πιστώσεις (προπαγάνδα του υπουργείου-παλαιότερη ανάρτηση) από που αντλούσαν τα νέα αυτά ποιές οι πηγές τους demetroula;;;
Αυτά δεν είναι πληροφορίες, είναι εκτιμήσεις, απόψεις. Και έτσι τις εκλαμβάνει όποιος τις διαβάζει. Όταν γράφεις ότι διάβασες κάπου στο facebook (χωρίς να πεις πού και από ποιον γράφτηκε) ότι η επόμενη φάση νηπιαγωγών θα είναι 2ψήφια ενσπείρεις τον πανικό, πώς να το κάνουμε. Και χωρίς λόγο.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160414
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.