*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48671 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 22, 2009, 09:09:21 μμ »
   Δουλεύω με ιδιαίτερα εδώ και πολλά χρόνια (είμαι φιλόλογος) και έχω σταματήσει να δέχομαι παιδιά που έρχονται τελευταία στιγμή, να τους πω κανένα sos, μπας και γράψουν τίποτε. Φροντίζω πάντως να εξηγώ στους γονείς τους λόγους που δε δέχομαι και ότι δεν βοηθούνται ουσιαστικά τα παιδιά τους με αυτό τον τρόπο. Οι περισσότεροι το εκτιμούν, γιατί θεωρούν πως - τουλάχιστον - δεν πάω να τους φάω τα λεφτά! Εξακολουθώ, βέβαια, να αναλαμβάνω μαθήματα που μου τυχαίνουν αφού πάρουν τα παιδιά τους πρώτους βαθμούς.  Γενικά, μετά τα Χριστούγεννα, τα μαθήματα μπορούν να αυξηθούν από 50 έως και 100%.
   Πάντως, όταν πρωτοξεκίνησα, αναλάμβανα ό,τι μου τύχαινε, όποτε μου τύχαινε. Και σε δημοτικό έχω κάνει και σε μαθητές εντελώς ανεπίδεκτους και έχω αναλάβει μαθήματα ένα μήνα πριν από τις εξετάσεις κ.ο.κ. Πιστεύω ότι στην αρχή δε γίνεται να είσαι εκλεκτικός, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου βγει στη συνέχεια. Για παράδειγμα, πριν από χρόνια, ανέλαβα μήνα Φεβρουάριο ένα παιδί που είχε στο πρώτο τετράμηνο (Α' Λυκείου) 10 και στο δεύτερο ανέβηκε στο 15 και τόσο έγραψε και στο τέλος. Αστέρι δεν έγινε, βέβαια, αλλά οι γονείς του εκτίμησαν πολύ την προσπάθεια και τη δουλειά μου και μετά έκανα μάθημα σε όλο του το σόι και σε μερικούς φίλους... Δηλαδή, σε κακό δε μου βγήκε!
   Όσο για κρίση στα ιδιαίτερα, τι να σας πω, ίσως στα μεγάλα αστικά κέντρα να είναι αλλιώς, αλλά εγώ ζω και εργάζομαι στην επαρχία, όπου δεν μπορώ να πω ότι βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Και νομίζω ότι οι περισσότεροι γονείς προνοούν για τα τελευταία χρόνια του σχολείου και για το ενδεχόμενο σπουδών των παιδιών τους και διαθέτουν χρήματα, αν πιστεύουν ότι θα πιάσουν τόπο. Απλά επιλέγουν ή κάποιον που γνωρίζουν προσωπικά ή κάποιον που είχε ο τάδε γνωστός τους και έμεινε ευχαριστημένος ή κάποιον φιρμάτο.
   Οπότε, η γνώμη μου είναι πως αν είναι τα πρώτα τρία - τέσσερα χρόνια που εργάζεστε, ρίξτε λίγο νερό στο κρασί σας. Τους νεότερους εκπαιδευτικούς τούς επιλέγουν οι γονείς, γιατί θεωρούν ότι θα τους έρθουν πιο φθηνοί. Δεν εννοώ, βέβαια, πως πρέπει να υποτιμάμε τη δουλειά μας, γιατί τότε θα την υποτιμήσουν και οι άλλοι. Απλά ότι αυτός που ξεκινάει τώρα ή που ξεκίνησε πριν από λίγα χρόνια δε γίνεται να πάρει τα ίδια χρήματα με κάποιον με μεγαλύτερη εμπειρία, γιατί - ας μην κοροϊδευόμαστε - η εμπειρία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και όλοι μας θα τη μετρούσαμε και θα την αξιολογούσαμε διαφορετικά, αν επρόκειτο για τη μόρφωση των δικών μας παιδιών.
   Υπομονή, λοιπόν, και κάτι τελευταίο: νομίζω ότι η τιμή πηγαίνει ανάλογα με την τάξη και όχι ανάλογα με τη χρονική στιγμή που αναλαμβάνει κανείς ένα παιδί.
   Αυτά και με συγχωρείτε για το μακροσκελές μήνυμα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:45 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 22, 2009, 10:07:02 μμ »
   Δουλεύω με ιδιαίτερα εδώ και πολλά χρόνια (είμαι φιλόλογος) και έχω σταματήσει να δέχομαι παιδιά που έρχονται τελευταία στιγμή, να τους πω κανένα sos, μπας και γράψουν τίποτε. Φροντίζω πάντως να εξηγώ στους γονείς τους λόγους που δε δέχομαι και ότι δεν βοηθούνται ουσιαστικά τα παιδιά τους με αυτό τον τρόπο. Οι περισσότεροι το εκτιμούν, γιατί θεωρούν πως - τουλάχιστον - δεν πάω να τους φάω τα λεφτά! Εξακολουθώ, βέβαια, να αναλαμβάνω μαθήματα που μου τυχαίνουν αφού πάρουν τα παιδιά τους πρώτους βαθμούς.  Γενικά, μετά τα Χριστούγεννα, τα μαθήματα μπορούν να αυξηθούν από 50 έως και 100%.
   Πάντως, όταν πρωτοξεκίνησα, αναλάμβανα ό,τι μου τύχαινε, όποτε μου τύχαινε. Και σε δημοτικό έχω κάνει και σε μαθητές εντελώς ανεπίδεκτους και έχω αναλάβει μαθήματα ένα μήνα πριν από τις εξετάσεις κ.ο.κ. Πιστεύω ότι στην αρχή δε γίνεται να είσαι εκλεκτικός, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου βγει στη συνέχεια. Για παράδειγμα, πριν από χρόνια, ανέλαβα μήνα Φεβρουάριο ένα παιδί που είχε στο πρώτο τετράμηνο (Α' Λυκείου) 10 και στο δεύτερο ανέβηκε στο 15 και τόσο έγραψε και στο τέλος. Αστέρι δεν έγινε, βέβαια, αλλά οι γονείς του εκτίμησαν πολύ την προσπάθεια και τη δουλειά μου και μετά έκανα μάθημα σε όλο του το σόι και σε μερικούς φίλους... Δηλαδή, σε κακό δε μου βγήκε!
   Όσο για κρίση στα ιδιαίτερα, τι να σας πω, ίσως στα μεγάλα αστικά κέντρα να είναι αλλιώς, αλλά εγώ ζω και εργάζομαι στην επαρχία, όπου δεν μπορώ να πω ότι βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Και νομίζω ότι οι περισσότεροι γονείς προνοούν για τα τελευταία χρόνια του σχολείου και για το ενδεχόμενο σπουδών των παιδιών τους και διαθέτουν χρήματα, αν πιστεύουν ότι θα πιάσουν τόπο. Απλά επιλέγουν ή κάποιον που γνωρίζουν προσωπικά ή κάποιον που είχε ο τάδε γνωστός τους και έμεινε ευχαριστημένος ή κάποιον φιρμάτο.
   Οπότε, η γνώμη μου είναι πως αν είναι τα πρώτα τρία - τέσσερα χρόνια που εργάζεστε, ρίξτε λίγο νερό στο κρασί σας. Τους νεότερους εκπαιδευτικούς τούς επιλέγουν οι γονείς, γιατί θεωρούν ότι θα τους έρθουν πιο φθηνοί. Δεν εννοώ, βέβαια, πως πρέπει να υποτιμάμε τη δουλειά μας, γιατί τότε θα την υποτιμήσουν και οι άλλοι. Απλά ότι αυτός που ξεκινάει τώρα ή που ξεκίνησε πριν από λίγα χρόνια δε γίνεται να πάρει τα ίδια χρήματα με κάποιον με μεγαλύτερη εμπειρία, γιατί - ας μην κοροϊδευόμαστε - η εμπειρία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και όλοι μας θα τη μετρούσαμε και θα την αξιολογούσαμε διαφορετικά, αν επρόκειτο για τη μόρφωση των δικών μας παιδιών.
   Υπομονή, λοιπόν, και κάτι τελευταίο: νομίζω ότι η τιμή πηγαίνει ανάλογα με την τάξη και όχι ανάλογα με τη χρονική στιγμή που αναλαμβάνει κανείς ένα παιδί.
   Αυτά και με συγχωρείτε για το μακροσκελές μήνυμα...

ειμαι στον τριτο χρονο που κανω μαθημα. κατανοω οτι αν καποιος γονιος ηθελε να σκασει λεφτα δεν θα επελεγε εμενα τη νεα κ απειρη (οσο καλη κ αν μπορει να αποδειχθω στη συνεχεια) αλλα τον εμπειρο ή τον φιρματο. σιγουρα δε μου αρεσει να παιρνω 10 ευρω την ωρα οταν η αισθητικος για αποτριχωση μιας ωρας παιρνει 35 ευρω αλλα τι να κανουμε? ετσι ειναι στην αρχη τα πραγματα. οταν οι γονεις ψαχνουν απο αγγελιες σπανια το παιδι ειναι καλος μαθητης. οπως επισης οταν αποφασισεις να κανεις σε παιδι γνωστου σου που παει γυμνασιο ποσο να ζητησεις?
καθομαι κ γραφω 4 ωρες σημειωσεις για το επομενο μαθημα + 1 ωρα μαθημα + 1 ωρα στο πηγαινε ελα. εχουμε κ λεμε λοιπον 6 ωρες για να παρω 10 ευρω. ενοχλητικο αλλα δεν εχω αλλη επιλογη στη φαση που ειμαι

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 22, 2009, 10:19:29 μμ »
Vicsk, διαβασα το μήνυμά σου και πραγματικά προσπαθώ να πάρω κουράγιο...
Μένω και εργάζομαι στην επαρχία, και μπορώ να πω ότι η δουλειά δεν πάει καλά...Δεν νομίζω όμως ότι έχει να κάνει με την περιοχή. Ξέρω άλλα άτομα που δεν προλαβαίνουν.
Είναι η 3η χρονιά που κάνω ιδιαίτερα(είμαι μαθηματικός) και παρόλο που είναι η καλύτερη από τις προηγούμενες, τα χρήματα που βγάζω, φτάνουν μετα βίας για τις βενζίνες μου και κάποια προσωπικά έξοδα που δεν μπορώ πάντα να καλύψω. Δεν μιλάω για την ΠΔΣ που για να πάρω λεφτά από εκεί πρέπει να χορέψω κάτω απο την βροχή μια νύχτα με πανσέληνο, και πάλι θα καλοκαιριάσει!! :)
Κάνω υπομονή ελπίζοντας ότι σιγά σιγά θα φτιάξω έναν κύκλο με τον οποίο θα μπορώ να δουλεύω. Προς το παρόν όμως η ρίζα έχει κατέβει στο αυτί και δεν μπορώ να μαζέψω λεφτά να πάω τη βάψω!!! Και όταν μαζέψω και πάω στο (συνοικιακό) κομμωτήριο να γίνω άνθρωπος, αισθάνομαι σαν ηλίθια, γιατί η κομμώτρια που με λούζει, φοράει ρολογάκι τζαμένιο, κρατάει τσάντα του πανακρίβου, είναι στην τρίχα και κανονίζει χαλαρά τα ταξιδάκια της γιατί βγάζει τα τριπλά από εμένα που σκοτονώμουν 6 χρόνια στο διάβασμα, για να ακολουθήσω τη συμβουλή της μαμάς, διάβασε παιδάκι μου να μορφωθείς, να μπορείς να δουλέψεις, να βγάζεις λεφτά για να μην έχεις ανάγκη κανέναν!   >:(

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 22, 2009, 10:49:12 μμ »
Τα αγαθά κόποις κτώνται.Αυτό άκουγα και εγώ από μικρή και να μαστε εδώ όλοι παρέα χωρίς τα αγαθά.Κουράγιο σε όλους!!!!Αξίζει!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:45 »

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 22, 2009, 10:51:00 μμ »
Νομιζω οτι δε θα επρεπε καποιος φιλολογος (νεος) να ζητα λιγοτερα απο 15 ευρω την ωρα, οπως επισης καλο ειναι το μαθημα να ειναι 1,5 ή 2 ωρες.  Ο κυκλος φτιαχνεται σιγα σιγα και σιγουρα δεν πλουτιζει καποιος δουλευοντας. Ομως τα ιδιαιτερα δινουν λεφτα και δε νομιζω οτι περνουν κριση, καθως οι γονεις κανουν καθε θυσια για τα παιδια τους. Συχνα οι νεοι κανουν το λαθος να ψαχνουν μονο γυμνασιο ή μαθηματα "ευκολα" και αυτο δεν τους επιτρεπει να διεκδικησουν καλες αμοιβες και να μη χασουν μαθητες. Σιγουρα παντως δε χρειαζεται ηττοπαθεια!

Αποσυνδεδεμένος chow-chow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 22, 2009, 10:58:04 μμ »
αχ olgander σε καταλαβαίνω απόλυτα! ξέρεις πόσες φορές αναρωτήθηκα ''γιατί δεν έγινα κομμώτρια''?

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 22, 2009, 11:00:07 μμ »

σιγουρα δεν πλουτιζει καποιος δουλευοντας.



Προσυπογράφω. Στο Ελλαδιστάν, πλουτίζει κάποιος ΜΟΝΟ κλέβοντας.

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 23, 2009, 10:33:29 πμ »
καθομαι κ γραφω 4 ωρες σημειωσεις για το επομενο μαθημα + 1 ωρα μαθημα + 1 ωρα στο πηγαινε ελα. εχουμε κ λεμε λοιπον 6 ωρες για να παρω 10 ευρω. ενοχλητικο αλλα δεν εχω αλλη επιλογη στη φαση που ειμαι
   Maryas έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά σκέψου ότι, όταν θα χρειαστεί να ξανακάνεις το ίδιο μάθημα, θα έχεις έτοιμο το υλικό σου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν απαιτείται διαρκής επεξεργασία του και προσαρμογή του. Ο χρόνος που θα χρειάζεσαι, πάντως, θα είναι, κατά κανόνα, λιγότερος.
   Και, αφού δουλεύεις ήδη 3 χρόνια, όπως λες, νομίζω ότι από του χρόνου πρέπει να αυξήσεις την τιμή σου. Λίγο, όχι να τη διπλασιάσεις. Άρχισε να την αυξάνεις λίγο και σταθερά κάθε χρόνο, μέχρι να φτάσεις εκεί που θεωρείς ότι θα έπρεπε να είναι εξ αρχής, λαμβάνοντας υπόψη και τον ανταγωνισμό.

Νομιζω οτι δε θα επρεπε καποιος φιλολογος (νεος) να ζητα λιγοτερα απο 15 ευρω την ωρα
   Για ποια τάξη μιλάς; Αν αναφέρεσαι σε δευτέρα και τρίτη Λυκείου, προσυπογράφω. Αν, πάλι, μιλάς γενικά, διαφωνώ. Αν πάρει στο Γυμνάσιο 15 ο νέος, ο πεπειραμένος πόσο θα πάρει; 25; Και τότε στο Λύκειο ποια θα είναι η τιμή; 50;
   Δε γίνονται αυτά...

Vicsk, διαβασα το μήνυμά σου και πραγματικά προσπαθώ να πάρω κουράγιο...
Είναι η 3η χρονιά που κάνω ιδιαίτερα(είμαι μαθηματικός) και παρόλο που είναι η καλύτερη από τις προηγούμενες, τα χρήματα που βγάζω, φτάνουν μετα βίας για τις βενζίνες μου και κάποια προσωπικά έξοδα που δεν μπορώ πάντα να καλύψω.
   Οlgander μην απελπίζεσαι. Και για μένα τα τρία πρώτα χρόνια κάπως έτσι ήταν - και νομίζω ότι είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που ισχύει κάτι διαφορετικό. Αν επιμείνεις (και αντέξεις) θα βελτιωθούν τα πράγματα, χωρίς αμφιβολία. Αυτός που είναι καλός στη δουλειά του πάντοτε ξεχωρίζει από το σωρό. Ήδη, όπως λες, αυτή η χρονιά είναι καλύτερη από τις προηγούμενες...

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 23, 2009, 11:20:08 πμ »
Αυτό λέω και γω στον εαυτό μου και σκύβω το κεφάλι. Κάνω υπομονή, ελπίζοντας ότι οι καλύτερες μέρες δεν θα αργήσουν! Μέχρι τότε το μαλλί θα έχει γίνει εμπριμέ! χαχαχα :) Εκτός βέβαια αν διοριστώ! χαχαχα, αυτό είναι πιο αστέιο! Ευχαριστώ για την υποστήριξη παρόλα αυτά!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2009, 11:21:54 πμ από olgander »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 23, 2009, 11:27:27 πμ »
Αυτό λέω και γω στον εαυτό μου και σκύβω το κεφάλι. Κάνω υπομονή, ελπίζοντας ότι οι καλύτερες μέρες δεν θα αργήσουν! Μέχρι τότε το μαλλί θα έχει γίνει εμπριμέ! χαχαχα :) Εκτός βέβαια αν διοριστώ! χαχαχα, αυτό είναι πιο αστέιο! Ευχαριστώ για την υποστήριξη παρόλα αυτά!

για αυτο κ οσοι ασχολουνται με τα ιδιαιτερα το γυρνανε στο φυσικο. δε μας παιρνει να βαφουμε το μαλλι... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 23, 2009, 11:50:41 πμ »
Εγώ έλεγα ότι το μαλλί είναι έτσι (μισό μισό, δηλαδή) από άποψη!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 23, 2009, 07:00:07 μμ »
εγω παλι το μαλλι μου μαλλι μου κοριτσια!!!πως το βιολι μου βιολι μου!?! ;Dαλλα ενταξει εγω οικογενειακες υποχρεωσεις δεν εχω για να ζοριζομαι να τα βγαλω περα και σας καταλαβαινω...η αληθεια ειναι οτι ενω ειμαι μικρη(23 στα 24)δεν κατεβασα την τιμη μου ποτε κατω απο 15 περαν καποιων εξαιρεσεων σε α γυμνασιου που κατεβηκα στα 12.50...εχω διωξει παιδια πολλα και εχω αρνηθει και παιδια με λιγες ωρες.βεβαια αν ειχα πραγματικα αναγκη τα χρηματα ισως και να ενεργουσα διαφορετικα...οταν απο παντου βλεπεις φοιτητες ή ασχετους να κατεβαζουν τοσο τις τιμες μας πραγματικα και εμεις  για να ανταγωνιστουμε τις κατεβαζουμε :-\

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 23, 2009, 07:35:00 μμ »
(Εγώ, όχι μόνο βάφω το μαλλί μου, αλλά κάνω και ανταύγειες! ;D Φυσικά όχι με χρήματα από ιδιαίτερα, αλλά εργάζομαι πολλά χρόνια σε γραφείο..) Για να επανέλθω όμως στο θέμα μας, σκεφτόμουν από Σεπτέμβριο να επιδιώξω κάποια ιδιαίτερα μαθήματα..Με αφορμή τα 15 ευρώ που παίρνουν οι δασκάλες για παιδιά δημοτικού, σκεφτόμουν για 15 ευρώ σε γυμνάσιο & 20 για λύκειο.. :-\ Άν κάποια παιδιά, έρχονται στο σπίτι, θα έκανα κάτι καλύτερο στην τιμή...
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 23, 2009, 08:30:18 μμ »
Δεν ξέρω τι γίνεται στην επαρχεία, αλλά στην Αθήνα τα ιδιαίτερα ειδικά για εμάς τους ΠΕ02 είναι σε μεγάλο βαθμό πεσμένα σε σχέση με παλαιότερες χρονιές. Το ίδιο πρόβλημα με 'μενα αντιμετωπίζουν πολύ συνάδελφοι ΠΕ02. Πολλοί γονείς προτιμούν το φροντιστήριο για οικονομικούς σαφώς λόγους, αλλά και φοιτητές -ακόμη και άσχετους με τη δική μας ειδικότητα- καθώς μετράνε πλέον και το τελευταίο ευρώ. Τα πράγματα δηλ. πάνε από το κακό στο χειρότερο δηλ.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160571
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 787
Σύνολο: 808

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.