*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14  (Αναγνώστηκε 190537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 14, 2013, 10:40:09 πμ »
Εχω χάσει την μπάλα βρε  demetroula.Δεν έχω σκοπό να ξενιτευτώ για το τίποτα.Αλλά δεν περίμενα κι αυτό το χάλι.Ελεγα ότι ίσως κάτι γίνει με τα ΕΣΠΑ,το αναμορφωμένο πρόγραμμα και δουλεύαμε και'μεις κοντά στο 1000 που μείναμε απέξω φέτος.Αλλά...
Αλλά...... Πάει κι αυτό απ' ότι κατάλαβα. Εκτός κι αν μας ξαφνιάσουν το Σεπτέμβριο, που το αποκλείω.

Να κανω και μια ερωτηση? Αν ενα νηπιαγωγειο εχει ενα ολοημερο τμημα, δηλαδη δυο μονιμους νηπιαγωγους,θεωρειται μονοθεσιο η διθεσιο?
Όχι, τα ολοήμερα δεν έχουν οργανικές.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:58 »

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 14, 2013, 10:54:22 πμ »
Ίσα ίσα που εγώ νομίζω ότι θα λειτουργήσει από Σεπτέμβρη το ΕΣΠΑ.Απλά αν μιλούσαμε για 250 θέσεις για το αναμορφωμένο κυρίως σε μεγάλα αστικά κέντρα, θα σήμαινε περισσότερες θέσεις για Αθήνα.Τώρα μία ή άλλη έρχεται,αφού μειώνονται οι θέσεις,τις 250 θα τις διεκδικήσουν οι συνάδελφοι που προηγούνται στον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος xriskids

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 14, 2013, 10:58:29 πμ »
Κ γω τα χω χαμένα με την ανατ Αττική. Κλεισαν πολλά. Πολλά λειτουργούσαν δεν ήταν σε αναστολη. Μεγάλη μείωση θέσεων.

Αποσυνδεδεμένος star2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 14, 2013, 11:00:56 πμ »
εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι εκλεισε η ΕΡΤ και εχει γινει χαμος! ολοι διαμαρτυρονται για τις απολυσεις εργαζομενων που μερικοι πρεπει οντως να απολυθουν γιατι δεν πηγαιναν καν για δουλεια. Τους εκπαιδευτικους που δουλευαν τοσα χρονια αναπληρωτες και φετος εμειναν ανεργοι τους σκεφτηκε κανενας? γι'αυτους γιατι δεν διαμαρτυρεται κανενας? επειδη δεν το παιξαν τα καναλια? το να χουμε δημοσια τηλεοραση ειναι πιο σημαντικο απ'το να υπαρχουν εκπαιδευτικοι στα σχολεια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:58 »

Αποσυνδεδεμένος xriskids

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 14, 2013, 11:29:05 πμ »
Συμφωνώ. Τόσες οικογένειες εκπαιδευτικών υποφέρουν  έχουν καταλάβει τι σημαίνει να κλείνει ένα σχολείο; Δεν έχουμε κανέναν να μας υποστηρίξει όμως. Ο τσιπρας έκανε κατάληψη στην ΕΡΤ. Σε κανένα σχολείο πήγε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2013, 11:38:40 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 14, 2013, 11:40:19 πμ »
Κ γω τα χω χαμένα με την ανατ Αττική. Κλεισαν πολλά. Πολλά λειτουργούσαν δεν ήταν σε αναστολη. Μεγάλη μείωση θέσεων.

Και δηλαδή αυτά που έκλεισαν δεν είχαν αρκετά παιδιά και γι'αυτό τα έκλεισαν;Γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι σ'αυτές τις περιοχές που τα τελευταία χρόνια παρουσιάζεται αύξηση πληθυσμού,δεν υπάρχουν νήπια να επανδρώσουν τα σχολεία.Έχω δουλέψει 2 χρονιές στην Ανατ.Αττική και πάντα(ακόμα και σε μέρη που δεν το περίμενα) είχαμε 25άρια τμήματα.Τώρα δηλαδή που θα πηγαίνουν;Σε όμορα;

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 14, 2013, 11:45:52 πμ »
Όποιος μπορεί να με βοηθήσει με το τι σημαίνει πρακτικά για τους αναπληρωτές το έλλειμμα ( - 492) στις οργανικές θέσεις που σας παραθέτω.
http://www.pde.gr/index.php?page=6340
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2013, 12:55:51 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος xriskids

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 14, 2013, 12:13:15 μμ »
Κ γω τα χω χαμένα με την ανατ Αττική. Κλεισαν πολλά. Πολλά λειτουργούσαν δεν ήταν σε αναστολη. Μεγάλη μείωση θέσεων.

Και δηλαδή αυτά που έκλεισαν δεν είχαν αρκετά παιδιά και γι'αυτό τα έκλεισαν;Γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι σ'αυτές τις περιοχές που τα τελευταία χρόνια παρουσιάζεται αύξηση πληθυσμού,δεν υπάρχουν νήπια να επανδρώσουν τα σχολεία.Έχω δουλέψει 2 χρονιές στην Ανατ.Αττική και πάντα(ακόμα και σε μέρη που δεν το περίμενα) είχαμε 25άρια τμήματα.Τώρα δηλαδή που θα πηγαίνουν;Σε όμορα

Ξέρω πως την περσινή σχόλικη χρόνια αυτά λειτουργούσαν. Στο κιτσι στο πορτο ραφτη στο Λαύριο. Κ γω τις ίδιες απορίες έχω. Να πάω στην πρωτοβάθμια στην λαυριου να μάθουμε; Είναι πολλές οι θέσεις. Καμία τύχη για ανατολ Αττική ξανά

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 14, 2013, 12:32:00 μμ »
Τί να σου πώ;Αν νομίζεις ότι θα βγάλεις άκρη, πήγαινε.Εγώ που μένω πολύ κοντά και θα μπορούσα να πάω, είμαι ακινητοποιημένη με διάστρεμμα και τρώω σίδερα μ'αυτά που διαβάζω κάθε μέρα.Είναι και ο καιρός έτσι, κατάθλιψη θα πάθω...

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 14, 2013, 12:38:08 μμ »
Να δουμε λιγο με ηρεμια την και ψυχραιμια Ανατ. Αττική...
Καταργηθηκαν:
19 σχολικες μοναδες - 36 Οργανικες θεσεις

Για να δουμε την πραγματικη μειωση σε εκπαιδευτικο δυναμικο (μονιμοι και αναπληρωτες) πρεπει να γνωριζουμε ποσες απο αυτες τις σχολικες μοναδες ηταν σε λειτουργια και απο αυτες ποσα νηπιαγωγεια ειχαν και ολοημερα.
Παντως, χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, 5ο Λαυριου & 5ο Καλυβιων δεν λειτουργουσαν περυσι.

Αποσυνδεδεμένος xriskids

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 14, 2013, 12:46:36 μμ »
Να δουμε λιγο με ηρεμια την και ψυχραιμια Ανατ. Αττική...
Καταργηθηκαν:
19 σχολικες μοναδες - 36 Οργανικες θεσεις

Για να δουμε την πραγματικη μειωση σε εκπαιδευτικο δυναμικο (μονιμοι και αναπληρωτες) πρεπει να γνωριζουμε ποσες απο αυτες τις σχολικες μοναδες ηταν σε λειτουργια και απο αυτες ποσα νηπιαγωγεια ειχαν και ολοημερα.
Παντως, χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, 5ο Λαυριου & 5ο Καλυβιων δεν λειτουργουσαν περυσι.

Μπήκα στην ιστοσελίδα της πρωτοβάθμιας κ όντως κάποια απ αυτά ήταν σε αναστολή. Δεν γνωρίζω όμως για όλα. Είναι πολλές οι σχολικές μονάδες που αναφέρονται.

Αποσυνδεδεμένος xriskids

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 14, 2013, 12:48:26 μμ »
Όποιος μπορεί να με βοηθήσει με το τι σημαίνει πρακτικά για τους αναπληρωτές το έλλειμμα ( - 492) στις οργανικές θέσεις που σας παραθέτω.
http://www.pde.gr/index.php?page=6340

Η Δημητρουλα θα μπορούσε να μας βοηθήσει σ αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2013, 12:55:23 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος rena_83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Την πατήσαμε!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 14, 2013, 01:27:32 μμ »
εγώ καταλαβαίνω πως σημαίνει οτι 492 οργανικές θέσεις είναι άδειες.συν τα λειτουργικά κενα που προκύπτουν οποτε θα υπαρχουν θέσεις για αναπλήρωση ανα την Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 14, 2013, 01:39:10 μμ »
εγώ καταλαβαίνω πως σημαίνει οτι 492 οργανικές θέσεις είναι άδειες.συν τα λειτουργικά κενα που προκύπτουν οποτε θα υπαρχουν θέσεις για αναπλήρωση ανα την Ελλάδα.
και για να το καλαμπουρισουμε λιγο...
αφου εχει τοσες κενες οργανικες, γιατι δε διοριζει το υπολοιπο 60-40 απο τον ΑΣΕΠ 2008....57 ΑΣΕΠΙΤΕΣ + 41 ΕΝΙΑΙΟΣ??

Αν υπαρχει εστω μια υποτυπωδως λογικη απαντηση, θα εκτιμηθει ιδιαιτερως.

Βεβαιως βλεποντας τα πλεονασματα σε πολλους κλαδους της Β'θμιας οπου μεχρι και περυσι διοριζε εκει, σε πιανει μια καποια πικρια, αλλα ας μην ξεκινησουμε αυτη την διασπαστικη κουβεντα τωρα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 918
Σύνολο: 923

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.