*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 418942 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #238 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 01:06:59 μμ »
Αν και δεν έχω παρακολουθήσει αναλυτικά τι έχει συμβεί θα πως το εξης:

Τα όποια αρνητικά στοιχεία που θα μπορούσε να προσάψει κάποιος στο μέλος bitch τα επισκιάζει η ατελείωτη διάθεση της για προσφορά προς τους υπόλοιπους συναδέλφους. Σπάνια συναντάς συνέλληνες που έχουν αυτό το χαρακτηριστικό: την ανιδιοτελή και ατέρμονη διάθεση για προσφορά!

..., όπως και μια καλή αίσθηση του χιούμορ...,  :)
..., και δεν θα έπρεπε την θέση του την καταλάβει η πίκρα...   :)

+++
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:27:53 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #239 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 01:55:11 μμ »
Η συναδελφος bitch επεστρεψε και σιγουρα θα δωσει τα "φωτα πορειας" σε οσους τα χρειαζονται.  ;)
    Η παρεξήγηση εχει λήξει και παρακαλω πολυ να επανελθουμε αμέσως στο θέμα.

Η αποψη του καθε μελους ειναι απολυτως σεβαστη και ετσι πρεπει να μαθουμε να την αντιμετωπιζουμε. Αποψεις χωρις προσωπικες αναφορες, ειρωνειες κλπ αλλα και παντα συμφωνα με τους ορους χρησης. Μένουμε στην  αναφορα σε πραγματικα γεγονοτο, καταστασεις και ιδέες και σχολιαζουμε παντα με ευπρέπεια πανω σε αυτα και μονο.

Ευχαριστούμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #240 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 02:04:35 μμ »
Η συναδελφος bitch επεστρεψε και σιγουρα θα δωσει τα "φωτα πορειας" σε οσους τα χρειαζονται.  ;)
    Η παρεξήγηση εχει λήξει και παρακαλω πολυ να επανελθουμε αμέσως στο θέμα.

Η αποψη του καθε μελους ειναι απολυτως σεβαστη και ετσι πρεπει να μαθουμε να την αντιμετωπιζουμε. Αποψεις χωρις προσωπικες αναφορες, ειρωνειες κλπ αλλα και παντα συμφωνα με τους ορους χρησης. Μένουμε στην  αναφορα σε πραγματικα γεγονοτο, καταστασεις και ιδέες και σχολιαζουμε παντα με ευπρέπεια πανω σε αυτα και μονο.

Ευχαριστούμε.

Συμφωνώ μαζί σου...
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος vasileiosvasilopoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #241 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 02:44:40 μμ »
αγαπητοι  συναδελφοι, μηπως  γνωριζετε  ή  εστω  ψυχανεμιζεσθε  τι  θα  γινει  με  τα  πειραματικα? Θα  ακολουθηθεί  η  διαδικασια  συνεκτιμησης  μοριων  απο  τυπικα  προσοντα  και  προφορικης  συνενταυξεως-οπως  προβλέπει  το  νεο  πλαισιο  λειτουργιας  των  Πειραματικών-  ή  δεν  θα  γινουν  καθολου  μεταθεσεις  κ  φετος  σε  αυτα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:27:53 »

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #242 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 05:04:33 μμ »
Πως ακριβώς μπορώ να δω πόσοι φιλόλογοι συνταξιοδοτήθηκαν σε μια περιοχή;;;
μπήκα στη διαύγεια αλλα δεν εβγαλα ακρη

Αποσυνδεδεμένος kalypsob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #243 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 12:08:33 πμ »
Παιδιά, θα ήθελα να θεσω τον  προβληματισμό μου:ανήκω σε κάποια περιοχή απο το 2008 αλλά είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Έχω υπηρετησει ένα χρόνο την "οργανική" θεμελιώνοντας δικαίωμα μετάθεσης.Αν δεν πάρω μετάθεση και στις τοποθετήσεις  πάρω οργανική, θα πρέπει να την υπηρετήσω για δύο χρόνια?Η έχω ξεχρεωσει με την υποχρέωσή μου  σε αυτή την περιοχή?

Αποσυνδεδεμένος anuk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #244 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 12:15:41 πμ »
Καλησπέρα, από όσο γνωριζω και από τη δική μου περίπτωση την έχεις ξεχρεώσει.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #245 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 01:29:44 πμ »
Παιδιά, θα ήθελα να θεσω τον  προβληματισμό μου:ανήκω σε κάποια περιοχή απο το 2008 αλλά είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Έχω υπηρετησει ένα χρόνο την "οργανική" θεμελιώνοντας δικαίωμα μετάθεσης.Αν δεν πάρω μετάθεση και στις τοποθετήσεις  πάρω οργανική, θα πρέπει να την υπηρετήσω για δύο χρόνια?Η έχω ξεχρεωσει με την υποχρέωσή μου  σε αυτή την περιοχή?

αν θέλεις να πάρεις μετάθεση για άλλο ΠΥΣΔΕ έχεις ξεχρεώσει οργανική και δεν τη χρωστάς.
Αν όμως πάρεις οργανική σε σχολείο και τον επόμενο Ιούνιο θέλεις να πάρεις μετάθεση εντός της περιοχής σου σε άλλο σχολείο (βελτίωση - όπως λέγεται) θα πρέπει να έχεις υπηρετήσει στο σχολείο της οργανικής σου 2 χρόνια.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #246 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 12:05:10 μμ »
Είμαι σε αυτούς που διορίστηκαν το 2010 και τώρα είμαι στο δεύτερο χρόνο της τριετίας.
Κατάλαβα ότι πρέπει υποχρεωτικά να κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση, γιατί διαφορετικά θα μηδενιστούν τα μόρια που έχω και δεν θα μπορώ να κάνω αίτηση για μετάθεση την άλλη χρονιά. Ισχύει αυτό έτσι;
Έχω δύο απορίες:
α) Αν υποβάλλω αίτηση για οριστική τοποθέτηση τώρα, αλλά το Μάιο δεν δηλώσω σχολεία, δηλαδή δεν υποβάλλω τότε αίτηση θα έχω το θέμα του μηδενισμού των μορίων;
β) Αν το Μάιο δηλώσω σχολεία και πάρω οργανική υπάρχει περίπτωση να υποχρεωθώ να την υπηρετήσω 2 χρόνια, δηλαδή αντί για τριετία να υποχρεωθώ σε τετραετία;




Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #247 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 12:06:34 μμ »
μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να δω σε ποιες περιοχές αντιστοιχούν οι περιοχές μετάθεσης και τις περσινές βάσεις για δευτεροβάθμια?ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #248 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 12:22:39 μμ »
Είμαι σε αυτούς που διορίστηκαν το 2010 και τώρα είμαι στο δεύτερο χρόνο της τριετίας.
Κατάλαβα ότι πρέπει υποχρεωτικά να κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση, γιατί διαφορετικά θα μηδενιστούν τα μόρια που έχω και δεν θα μπορώ να κάνω αίτηση για μετάθεση την άλλη χρονιά. Ισχύει αυτό έτσι;
Έχω κάποιες απορίες:
α) Αν υποβάλλω αίτηση για οριστική τοποθέτηση τώρα, αλλά το Μάιο δεν δηλώσω σχολεία, δηλαδή δεν υποβάλλω τότε αίτηση θα έχω το θέμα του μηδενισμού των μορίων
β) Αν το Μάιο δηλώσω σχολεία και πάρω οργανική υπάρχει περίπτωση να υποχρεωθώ να την υπηρετήσω 2 χρόνια, δηλαδή αντί για τριετία να υποχρεωθώ σε τετραετία;

H αιτηση οριστικης τοποθετησης ειναι υποχρεωτικη, αλλα αν τυχον ο εκπαιδευτικος δεν υποβαλει αιτηση, τοτε στις οριστικες τοποθετησεις του Μαϊου θα καταταχθει τελευταιος στη σχετικη λιστα, με αποτελεσμα ειτε να μην καταλαβει οργανικη θεση ή στην περιπτωση που οι κενες οργανικες θεσεις ειναι ισες ή περισσοτερες του αριθμου των υπο διαθεση ή υπο βελτιωση εκπαιδευτικων να καταληξει σε ανεπιθυμητη οργανικη θεση, στην οποια το Υ.Σ. τον τοποθετησε κατα το δοκουν, αφου δεν καταθεσε σχετικη αιτηση. Το ιδιο ισχυει και για την  περιπτωση που, ενω ο εκπαιδευτικος υποβαλλει αιτηση οριστικης τοποθετησης τον Νοεμβριο, δεν κανει δηλωση προτιμησης για σχολικες μοναδες τον Μαϊο.   

Συνεπως:

Κατάλαβα ότι πρέπει υποχρεωτικά να κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση, γιατί διαφορετικά θα μηδενιστούν τα μόρια που έχω και δεν θα μπορώ να κάνω αίτηση για μετάθεση την άλλη χρονιά. Ισχύει αυτό έτσι;

Οχι, δεν ισχυει ο μηδενισμος των μοριων για μεταθεση. Απλως θα καταταχθεις τελευταιος κατα τη διαδικασια των οριστικων τοποθετησεων για το τρεχον σχολικο ετος.  Που διαβασες τα περι μηδενισμου μοριων;

α) Αν υποβάλλω αίτηση για οριστική τοποθέτηση τώρα, αλλά το Μάιο δεν δηλώσω σχολεία, δηλαδή δεν υποβάλλω τότε αίτηση θα έχω το θέμα του μηδενισμού των μορίων;

Οχι, δεν τιθεται τετοιο ζητημα, αλλα θα ισχυσουν τα οσα γραφω παραπανω.


β) Αν το Μάιο δηλώσω σχολεία και πάρω οργανική υπάρχει περίπτωση να υποχρεωθώ να την υπηρετήσω 2 χρόνια, δηλαδή αντί για τριετία να υποχρεωθώ σε τετραετία;

Οχι, δεν τιθεται τετοιο ζητημα.
   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #249 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 12:23:32 μμ »
μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να δω σε ποιες περιοχές αντιστοιχούν οι περιοχές μετάθεσης και τις περσινές βάσεις για δευτεροβάθμια?ευχαριστώ!

http://moriade.co.cc/
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #250 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 12:30:09 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Δηλαδή δεν μηδενίζονται τα μόρια μου αν δεν κάνω ΚΑΘΟΛΟΥ αίτηση ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ, απλά στις τοποθετήσεις του Μαϊου τοποθετούμαι τελευταία και δεν παίρνω οργανική!
Τα μόρια μένουν ως έχουν.
Συγγνώμη που ρωτάω ξανά και ξανά και γίνομαι κουραστική, αλλά είναι θέματα που με αφορούν και δεν τα ξέρω
και ευχαριστώ όλους όσοι μας βοηθούν!
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #251 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 03:13:26 μμ »
αγαπητοι  συναδελφοι, μηπως  γνωριζετε  ή  εστω  ψυχανεμιζεσθε  τι  θα  γινει  με  τα  πειραματικα? Θα  ακολουθηθεί  η  διαδικασια  συνεκτιμησης  μοριων  απο  τυπικα  προσοντα  και  προφορικης  συνενταυξεως-οπως  προβλέπει  το  νεο  πλαισιο  λειτουργιας  των  Πειραματικών-  ή  δεν  θα  γινουν  καθολου  μεταθεσεις  κ  φετος  σε  αυτα?

Αν έχω διαβάσει σωστά το νέο νόμο, που φέτος θα εφαρμοστεί για πρώτη φορά, αναμένουμε μεταθέσεις στα Πειραματικά με τα κριτήρια που ανέφερες. Αν θυμάμαι καλά, λέει ότι η εγκύκλιος θα βγαίνει στις αρχές του έτους. Άρα μάλλον θα την αναμένουμε κατά το Γενάρη (τουλάχιστον αυτό καλαβαίνω εγώ, το οποίο μπορεί να είναι και λάθος....).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160422
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 607
Σύνολο: 626

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.