*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 418894 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #322 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 09:40:36 μμ »
αν δεις την αιτηση μετάθεσης  για κάθε ένα απο αυτά τα σχολεία θα δεις ότι η τελευταία σελίδα είναι η λεγόμενη Εισήγηση του Προϊσταμένου. Εκεί αναγράφονται αναλυτικά κάποια πράγματα πχ. σύνολο αδειών ανατροφής , κύησης, λοχείας κτλ. Αναγράφεται επίσης η συνολική υπηρεσία στη Β/θμια ή σε Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής ( αν πρόκειται για μετάθεση σε ΣΜΕΑΕ) .

Όλα αυτά τα στοιχεία συν τα επιπρόσθετα προσόντα που τυχόν έχει κανείς  - μεταπτυχιακά, επιμορφώσεις, σεμινάρια κτλ - αξιολογούνται κατά σειρά προτεραιότητας απο την αρμόδια επιτροπή.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:40:29 »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #323 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 11:18:39 μμ »
Νομίζω ότι δεδομένου και του γεγονότος ότι τα κενά για τις μεταθέσεις είναι ελάχιστα, πρέπει ΟΛΜΕ, ΔΟΕ, αιρετοί (π.χ. Μπράτης....ομορφάντρααααααα μου) και λοιποί να κινηθούν στην κατεύθυνση ώστε το eDataCenter να δινεργεί "αμοιβαίες" μεταθέσεις. Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που για διάφορους λόγους (πχ. τελόντας σε διάθεση) είναι όμηροι μιας παράλογης κατάστασης καθώς δε δικαιούνται αμοιβαίας μετάθεσης. Είδατε το τονισμένο με έντονη γραφή στη φετινή εγκύκλιο μεταθέσεων για τις αμοιβαίες: πρέπει να διαθέτεις οργανική...
Νομίζω ότι ένα τέτοιο αίτημα θα ικανοποιούνταν από το Υπουργείο για διάφορους λόγους (π.χ.δεν επιφέρει μεταβολές στον πληθυσμό των ειδικοτήτων ανα περιοχή μετάθεσης...)
Έχει έρθει ο καιρός αλλά και ο πολιτικός χρόνος που μπορούν να ικανοποιηθούν αιτήματα όπως το παραπάνω...
Τί λετε συνάδελφοι;;

Είναι σαφές και αυτονόητο ένα τέτοιο αίτημα. Ωστόσο σκαλώνει στη ... συνδικαλιστική βούληση. Για να γίνει αυτό, πρέπει να πιέσουν συδικαλιστές και αιρετοί κι από προσωπική μου πείρα κι επικοινωνία γνωρίζω για συγκεκριμένο αιρετό πως όχι μόνο δε συμφωνεί, αλλά είναι της γνώμης πως χρωστάμε και χάρη που δεν απολυθήκαμε ακόμη...
Tο ότι χρωστάμε χάρη που δεν απολυθήκαμε ακόμη από χείλη αιρετού μου θυμίζει το ονοματάκι Σα...ίδης
Σωστά;; Ας μη σχολιάσω περαιτέρω...
Μήπως πρέπει να πιέσουμε πάντως προς την κατεύθυνση αυτή;;
Είναι ένα αίτημα που δεν κοστίζει...αφήστε που ενόψει εκλογών τα μυαλά των αιρετών αλλάζουν εύκολα...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #324 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 09:55:26 πμ »
Νομίζω ότι δεδομένου και του γεγονότος ότι τα κενά για τις μεταθέσεις είναι ελάχιστα, πρέπει ΟΛΜΕ, ΔΟΕ, αιρετοί (π.χ. Μπράτης....ομορφάντρααααααα μου) και λοιποί να κινηθούν στην κατεύθυνση ώστε το eDataCenter να δινεργεί "αμοιβαίες" μεταθέσεις. Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που για διάφορους λόγους (πχ. τελόντας σε διάθεση) είναι όμηροι μιας παράλογης κατάστασης καθώς δε δικαιούνται αμοιβαίας μετάθεσης. Είδατε το τονισμένο με έντονη γραφή στη φετινή εγκύκλιο μεταθέσεων για τις αμοιβαίες: πρέπει να διαθέτεις οργανική...
Νομίζω ότι ένα τέτοιο αίτημα θα ικανοποιούνταν από το Υπουργείο για διάφορους λόγους (π.χ.δεν επιφέρει μεταβολές στον πληθυσμό των ειδικοτήτων ανα περιοχή μετάθεσης...)
Έχει έρθει ο καιρός αλλά και ο πολιτικός χρόνος που μπορούν να ικανοποιηθούν αιτήματα όπως το παραπάνω...
Τί λετε συνάδελφοι;;

Είναι σαφές και αυτονόητο ένα τέτοιο αίτημα. Ωστόσο σκαλώνει στη ... συνδικαλιστική βούληση. Για να γίνει αυτό, πρέπει να πιέσουν συδικαλιστές και αιρετοί κι από προσωπική μου πείρα κι επικοινωνία γνωρίζω για συγκεκριμένο αιρετό πως όχι μόνο δε συμφωνεί, αλλά είναι της γνώμης πως χρωστάμε και χάρη που δεν απολυθήκαμε ακόμη...
Tο ότι χρωστάμε χάρη που δεν απολυθήκαμε ακόμη από χείλη αιρετού μου θυμίζει το ονοματάκι Σα...ίδης
Σωστά;; Ας μη σχολιάσω περαιτέρω...
Μήπως πρέπει να πιέσουμε πάντως προς την κατεύθυνση αυτή;;
Είναι ένα αίτημα που δεν κοστίζει...αφήστε που ενόψει εκλογών τα μυαλά των αιρετών αλλάζουν εύκολα...

Οπως πάντα ... διάνα ....
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #325 στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 11:09:06 μμ »
   Τα μόρια συνολικής υπηρεσίας καθώς και τα μόρια δυσμενών συνθηκών υπολογίζονται μέχρι την ημέρα που κάνεις την αίτηση ή μέχρι τις 31/8 που λήγει το σχολικό έτος; Λίγο βλακεία η ερώτηση αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.
   
   Επίσης για το θέμα πως το δικαίωμα αίτησης στους νεοδιόριστους είναι δώρο άδωρο, έχω παρατηρήσει πως στη δική μας πρωτοβάθμια από τις 45 αιτήσεις μόνο 5 έχουν πάνω από τα δικά μας μόρια. Γιατί τότε να μην έχουμε ελπίδα; Και είναι περιοχή από στην οποία οι "ξένοι" δεν κάθονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2011, 11:13:22 μμ από paschalist »
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:40:29 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #326 στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 11:25:49 μμ »
   Τα μόρια συνολικής υπηρεσίας καθώς και τα μόρια δυσμενών συνθηκών υπολογίζονται μέχρι την ημέρα που κάνεις την αίτηση ή μέχρι τις 31/8 που λήγει το σχολικό έτος; Λίγο βλακεία η ερώτηση αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.
   
   Επίσης για το θέμα πως το δικαίωμα αίτησης στους νεοδιόριστους είναι δώρο άδωρο, έχω παρατηρήσει πως στη δική μας πρωτοβάθμια από τις 45 αιτήσεις μόνο 5 έχουν πάνω από τα δικά μας μόρια. Γιατί τότε να μην έχουμε ελπίδα; Και είναι περιοχή από στην οποία οι "ξένοι" δεν κάθονται.

τόσο τα μορια συνολικής όσο και αυτά των δυσμενών υπολογίζονται ως 31/8 ( δηλ. το τέλος του σχολικού έτους).

για το άλλο που λες, θα πρέπει να κοιτάξεις τη στήλη " α' προτίμηση" και αυτό να το κάνεις για όλες τις πρωτοβάθμιες. Εκει θα έχεις συνολική εικόνα του πόσοι με μόρια περισσότερα απο τα δικά σου θέλουν να "χτυπήσουν" τη συγκεκριμένη περιοχή. Απο εκεί θα βρεις έναν αριθμό Χ. Αν είναι αρκετά μικρός ώστε να δικαιολογήσει και παραπάνω απο αυτόν τον αριθμό μεταθέσεις τότε ναι, σαφώς και ο κάθε νεοδιόριστος έχει ελπίδες μετάθεσης. Συνήθως πάντως δεν ειναι αν και οπωσδήποτε εξαρτάται τόσο απο την περιοχή όσο και απο την ειδικότητα.   :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #327 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 09:02:41 πμ »
   Τα μόρια συνολικής υπηρεσίας καθώς και τα μόρια δυσμενών συνθηκών υπολογίζονται μέχρι την ημέρα που κάνεις την αίτηση ή μέχρι τις 31/8 που λήγει το σχολικό έτος; Λίγο βλακεία η ερώτηση αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.
   
   Επίσης για το θέμα πως το δικαίωμα αίτησης στους νεοδιόριστους είναι δώρο άδωρο, έχω παρατηρήσει πως στη δική μας πρωτοβάθμια από τις 45 αιτήσεις μόνο 5 έχουν πάνω από τα δικά μας μόρια. Γιατί τότε να μην έχουμε ελπίδα; Και είναι περιοχή από στην οποία οι "ξένοι" δεν κάθονται.

τόσο τα μορια συνολικής όσο και αυτά των δυσμενών υπολογίζονται ως 31/8 ( δηλ. το τέλος του σχολικού έτους).

για το άλλο που λες, θα πρέπει να κοιτάξεις τη στήλη " α' προτίμηση" και αυτό να το κάνεις για όλες τις πρωτοβάθμιες. Εκει θα έχεις συνολική εικόνα του πόσοι με μόρια περισσότερα απο τα δικά σου θέλουν να "χτυπήσουν" τη συγκεκριμένη περιοχή. Απο εκεί θα βρεις έναν αριθμό Χ. Αν είναι αρκετά μικρός ώστε να δικαιολογήσει και παραπάνω απο αυτόν τον αριθμό μεταθέσεις τότε ναι, σαφώς και ο κάθε νεοδιόριστος έχει ελπίδες μετάθεσης. Συνήθως πάντως δεν ειναι αν και οπωσδήποτε εξαρτάται τόσο απο την περιοχή όσο και απο την ειδικότητα.   :)
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μας γλιτώνεις πάντως από αρκετή ταλαιπωρία στα τηλέφωνα και στις επισκέψεις στις υπηρεσίες   από τις οποίες πολλές φορές  παίρνουμε  απάντηση μετά από πολύ κόπο. Αρχίζουμε να μαζεύουμε τα μόρια τώρα κι από άλλες πρωτοβάθμιες ως που να ανακοινωθούν και οι καινούριες αιτήσεις. Πιστεύω πως στατιστικά μπορείς να δεις πολλά αλλά παίζει ρόλο κι ο αριθμός των μεταθέσεων που δεν ξέρουμε. Πάντως μπορείς να πεις φεύγω ή όχι από εδώ και πάω σε κάποιον από τους 4 π.χ. νομούς  που είναι σε ξηρά.
Στις αποσπάσεις μετράνε τα ίδια μόρια; Γίνεται με τον ίδιο τρόπο;
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #328 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 11:52:06 πμ »
bitch η κάθε κάθε Δ/νση μπορεί να δει αυτή τη στιγμή στο συστημα πόσοι πχ μαθηματικοί ζήτησαν να μετατεθούν σ' αυτή ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #329 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 03:10:58 μμ »
@paschalist  δεν έχω δουλέψει ποτέ το αντικείμενο των αποσπάσεων παρά μόνο επικουρικά και δε γνωρίζω με βεβαιότητα να σου απαντήσω. Νομίζω όμως πως η μοριοδότηση δεν είναι η ΄ιδια στις αποσπάσεις (πχ εκεί η συνυπηρέτηση αγγίζει τα 10 μόρια ενώ στις μεταθέσεις είναι 4)

@ eidafws  όχι, δεν μπορούμε να δούμε τι έχουν καταχωρήσει οι άλλες ΔΔΕ. Έχουμε πρόσβαση μόνο στα στοιχεία των εκπ/κών που ανήκουν στο δικό μας ΠΥΣΔΕ.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #330 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 07:07:53 μμ »
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε  όλους!!!!!
Είχα μερικες μέρες να μπω στο πδε και τωρα είδα την ανακοίνωση για τη μείωση του υποχρεωτικού χρόνου από τρία σε δύο χρόνια.Τι ωραίο δωρο ήταν αυτό  χριστουγεννιάτικα. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω για το πότε θα βγει η εγκύκλιος.και με την αίτηση για οριστική τοποθέτηση που κάναμε τι γίνεται; και αφού μειώθηκε ο χρόνος θα μπορούμε να πάρουμε και απόσπαση;
 ;)

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #331 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 08:36:44 μμ »
ναι αληθεια οι δηλωσεις της υπουργου μας, ποτε θα εφαρμοστουν;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #332 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 08:55:47 μμ »
ναι αληθεια οι δηλωσεις της υπουργου μας, ποτε θα εφαρμοστουν;


έλα ντε;!!! πάντως, αν οι εκλογές γίνουν Απρίλιο ( και άρα πριν την ανακοίνωση των μεταθέσεων) θα πέσει πολύυυυυυυυυυυυυυυυυ ΘΑ!! :P

Στα σοβαρά τώρα....ακόμα επισήμως δεν έχει έρθει κάτι. Η πρώτη σκέψη ήταν να βγει η σχετική εγκύκλιος μέσα στις γιορτές αλλά τελικά φαίνεται να υπερισχύει  η άποψη να βγει λίγο πριν ή αμέσως μετά την επάνοδο στα σχολεία ώστε να είναι όλοι στη θέση τους.  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #333 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 09:06:55 μμ »
ναι αληθεια οι δηλωσεις της υπουργου μας, ποτε θα εφαρμοστουν;


έλα ντε;!!! πάντως, αν οι εκλογές γίνουν Απρίλιο ( και άρα πριν την ανακοίνωση των μεταθέσεων) θα πέσει πολύυυυυυυυυυυυυυυυυ ΘΑ!! :P

Στα σοβαρά τώρα....ακόμα επισήμως δεν έχει έρθει κάτι. Η πρώτη σκέψη ήταν να βγει η σχετική εγκύκλιος μέσα στις γιορτές αλλά τελικά φαίνεται να υπερισχύει  η άποψη να βγει λίγο πριν ή αμέσως μετά την επάνοδο στα σχολεία ώστε να είναι όλοι στη θέση τους.  :)
Μακάρι να βγει έστω και αμέσως μετά τις γιορτές.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #334 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 10:03:32 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μας γλιτώνεις πάντως από αρκετή ταλαιπωρία στα τηλέφωνα και στις επισκέψεις στις υπηρεσίες   από τις οποίες πολλές φορές  παίρνουμε  απάντηση μετά από πολύ κόπο. Αρχίζουμε να μαζεύουμε τα μόρια τώρα κι από άλλες πρωτοβάθμιες ως που να ανακοινωθούν και οι καινούριες αιτήσεις. Πιστεύω πως στατιστικά μπορείς να δεις πολλά αλλά παίζει ρόλο κι ο αριθμός των μεταθέσεων που δεν ξέρουμε. Πάντως μπορείς να πεις φεύγω ή όχι από εδώ και πάω σε κάποιον από τους 4 π.χ. νομούς  που είναι σε ξηρά.
Στις αποσπάσεις μετράνε τα ίδια μόρια; Γίνεται με τον ίδιο τρόπο;

Oι αποσπασεις διεπονται απο διαφορετικη μοριοδιοτηση απ'ο,τι οι μεταθεσεις και χαρακτηριστικο γνωρισμα ειναι οτι δεν μετρανε καθολου οι ΜΣΔ. Η μοριοδοτηση των αποσπασεων οριζεται απο μια απλη εγκυκλιο του υπουργειου και δεν προβλεπεται απο αλλη πραξη νομοθετικου περιεχομενου, οπερ σημαινει οτι δεν δεσμευεται η επομενη ηγεσια του υπουργειου να εφαρμοσει τη μοριοδοτηση των αποσπασεων το προσεχες σχολικο ετος. 

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #335 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 10:38:31 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μας γλιτώνεις πάντως από αρκετή ταλαιπωρία στα τηλέφωνα και στις επισκέψεις στις υπηρεσίες   από τις οποίες πολλές φορές  παίρνουμε  απάντηση μετά από πολύ κόπο. Αρχίζουμε να μαζεύουμε τα μόρια τώρα κι από άλλες πρωτοβάθμιες ως που να ανακοινωθούν και οι καινούριες αιτήσεις. Πιστεύω πως στατιστικά μπορείς να δεις πολλά αλλά παίζει ρόλο κι ο αριθμός των μεταθέσεων που δεν ξέρουμε. Πάντως μπορείς να πεις φεύγω ή όχι από εδώ και πάω σε κάποιον από τους 4 π.χ. νομούς  που είναι σε ξηρά.
Στις αποσπάσεις μετράνε τα ίδια μόρια; Γίνεται με τον ίδιο τρόπο;

Oι αποσπασεις διεπονται απο διαφορετικη μοριοδιοτηση απ'ο,τι οι μεταθεσεις και χαρακτηριστικο γνωρισμα ειναι οτι δεν μετρανε καθολου οι ΜΣΔ. Η μοριοδοτηση των αποσπασεων οριζεται απο μια απλη εγκυκλιο του υπουργειου και δεν προβλεπεται απο αλλη πραξη νομοθετικου περιεχομενου, οπερ σημαινει οτι δεν δεσμευεται η επομενη ηγεσια του υπουργειου να εφαρμοσει τη μοριοδοτηση των αποσπασεων το προσεχες σχολικο ετος.
Ευχαριστώ κι εσένα αλλά αν δεν μετράν τα μόρια συνθηκών διαβίωσης τι μετράει; Συνολική υπηρεσία, οικογενειακή κατάσταση κτλ.;
Επίσης, δεν είναι πιο "εύκολο" να πάρεις απόσπαση σε ένα χ νομό ή όμορο που επιθυμείς από το να πάρεις μετάθεση; Συνήθως οι αποσπάσεις δεν αφορούν και νομούς οι οποίοι ήταν κλειστοί από μεταθέσεις;
Nil homini certum est

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160391
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.