*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 418891 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1428 στις: Μάιος 27, 2012, 09:55:37 πμ »
Σας Ευχαριστώ, και μια επιπλεον ερωτηση: αν παρω μεταθεση η οργανική χανεται; σε τι μπορει να με βοηθησει μια κ εγω δεν εχω σκοπο να μεινω εδω...μηπως παιρνω θεση ατομου που θελει να μεινει στην παραμεθοριο;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2012, 10:13:20 πμ από gmtn3etiams »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:32:58 »

Αποσυνδεδεμένος benteta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Χημεία-Φυσική και όχι μόνο!!!
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1429 στις: Μάιος 27, 2012, 11:05:12 πμ »
Τυπικά αυτό γίνεται, εάν μπορείς να συμπληρώσεις σε κάποιο σχολείο σε λειτουργικό καλό θα είναι,αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος σε διάθεση που είναι και της περιοχής.
Ωστόσο πόσο σίγουρος είσαι ότι θα φύγεις σε 1-2 χρόνια ή ότι δεν θα σε ρίξουν στις τοποθετήσεις?
Που καταντήσαμε "λοχία".....

Άρα εν κατακλείδι, δεν υπάρχει σαφές όριο στο νόμιμο, στο ηθικό, στο λογικό....
Καλύτερα να πράξεις όπως αυτό σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα!


Αποσυνδεδεμένος liakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1430 στις: Μάιος 27, 2012, 01:10:46 μμ »
Αν την οργανική την πάρεις με αίτηση και την ζητάς με υπογραφή, πρέπει να την υπηρετήσεις 2 χρόνια. Αν στη δώσουν χωρίς να ζητάς το συγκεκριμένο σχολείο, τότε δεν είσαι υποχρεωμένος να κάτσεις 2 χρόνια

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1431 στις: Μάιος 27, 2012, 01:24:54 μμ »
θα συμφωνήσω....

αλλά επίσης θα προσθέσω ότι οι οικείοι είχαν πάρει φόρα γιατί οι μη....οικείοι σιωπούσαν!! Άμα αρχίζουν σωρηδόν να τους κάνουν ρεζίλι κάποιοι όπως εσύ, να δεις τι ωραια που θα μαζευτούν!

Μπράβο σου πάντως που τους ξεμπρόστιασες! Άντε να ξεκινήσει το ξεσκαρτάρισμα!
Συμφωνώ και επαυξάνω, η σιωπή είναι συνενοχή... Πρέπει κάποτε να σταματήσουν απαντήσεις του τύπου:
"ναι μεν σωστό αλλά μας κάνεις ρεζίλι" >:(
"το πύσδε εμμένει στην απόφασή του" >:( >:(
"Αμφισβητείτε την υπηρεσία" >:( >:(
και απειλές του τύπου "γιαυτό θα γίνει προκαταρκτική εξέταση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" ;D ;D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:32:58 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1432 στις: Μάιος 27, 2012, 01:27:48 μμ »
Αν την οργανική την πάρεις με αίτηση και την ζητάς με υπογραφή, πρέπει να την υπηρετήσεις 2 χρόνια. Αν στη δώσουν χωρίς να ζητάς το συγκεκριμένο σχολείο, τότε δεν είσαι υποχρεωμένος να κάτσεις 2 χρόνια

όχι καλέ μου! Την οργανική την υπηρετείς ούτως ή άλλως είτε βάλεις την υπογραφή σου για να την πάρεις είτε στη 'χρεώσει¨ το ΠΥΣΔΕ υποχρεωτικά ως εχοντα τα λιγότερα μόρια.

Πάμε άλλη μία να τα ξεκαθαρίζουμε :

- όταν έχεις υπηρετήσει  στη διάθεση  για δύο χρόνια, πάρεις δεν πάρεις οργανική θεωρείται ότι την έχεις υπηρετήσει.

- όταν έχεις οργανική και ζητήσεις να αλλάξεις οργανική ( με βελτίωση ή ως υπεράριθμος) πρέπει να υπηρετήσεις δύο χρόνια τη νέα οργανική.

- όταν πάρεις μετάθεση και στο καπάκι οργανική, πρέπει να την υπηρετήσεις δύο χρόνια.

- όταν πάρεις μετάθεση αλλά όχι οργανική, για να μπορείς να κάνεις πάλι αίτηση για μετάθεση πρέπει να υπηρετήσεις δύο χρόνια.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος liakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1433 στις: Μάιος 27, 2012, 01:51:18 μμ »
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ: Όσοι εκπαιδευτικοί τοποθετήθηκαν οριστικά ενώ ήταν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και υπηρέτησαν –το οφειλόμενο ένα ή δύο έτη- εντός του ΠΥΣΔΕ σε διάφορες σχολικές μονάδες, ΔΕΝ απαιτείται υπηρέτηση εκ νέου της οργανικής τους θέσης. Αντίθετα, σε περίπτωση βελτίωσης η θεμελίωση δικαιώματος για μετάθεση προϋποθέτει υπηρέτηση της νέας οργανικής.

Αυτή η διευκρίνηση υπάρχει στην εγκύκλιο μεταθέσεων

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1434 στις: Μάιος 27, 2012, 02:13:15 μμ »
μα το ίδιο λέμε βρε ! άμα υπηρετήσεις διετία ων στη διάθεση θεωρείται ότι έχεις ξεχρεώσει με την οργανική.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος liakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1435 στις: Μάιος 27, 2012, 02:21:29 μμ »
Για να το καταλάβουν και οι συνάδελφοι που ενδιαφέρονται. Είμαι 2 χρόνια διάθεση στη Ρόδο. Αν εγώ ζητήσω τώρα ένα σχολείο μέσα στη Ρόδο και το πιάσω με οργανική, θα πρέπει να κάτσω άλλα 2 χρόνια στη νέα μου οργανική ή μπορώ το Νοέμβριο να ζητήσω μετάθεση;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1436 στις: Μάιος 27, 2012, 03:06:49 μμ »
μπορείς το Νοέμβριο να κανεις αίτηση μετάθεσης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1437 στις: Μάιος 27, 2012, 10:26:30 μμ »
Kαλο βραδυ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2012, 06:19:12 μμ από gmtn3etiams »

Αποσυνδεδεμένος benteta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Χημεία-Φυσική και όχι μόνο!!!
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1438 στις: Μάιος 29, 2012, 04:37:30 μμ »
Γνωρίζει κανείς τελικά τι γίνεται με τις μεταθέσεις 2012;

Πότε δηλαδή αναμένεται οριστικοποίηση με τις συζητήσεις των ενστάσεων και πότε θα βγουν οι αμοιβαίες;

Θα γίνει τίποτα ή θα το πνίξουνε το θέμα με τον ισχυρισμό των εκλογών και μετά άντε να πεις στον καημένο που πήγε τελικά ποιο κοντά στο σπίτι του να τα μαζεύει και να γυρνά πίσω ... ???

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (;) Όχι, μάλλον την παιδεία
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1439 στις: Μάιος 29, 2012, 04:56:55 μμ »
Διευκρινιστική ερώτηση. Όλοι μου είπαν ότι στις μεταθέσεις, όταν ζητάς τοποθέτηση, μπορείς - μάλιστα κάποιοι τόνισαν ότι πρέπει- να βάλεις και σχολεία που δεν έχουν κενά στην ειδικότητά σου, αλλά σε βολεύουν. Όσο κι αν το έψαξα, το σκέφτηκα, το διερεύνησα, δεν βγάζω νόημα. Γιατί να βάλεις ένα σχολείο που δεν έχει κενό; Κρύβουν τα κενά; Τα κενά είναι κάτι που μπορεί να παρουσιαστεί μετά; Και πώς; Ξέρει κανείς; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1440 στις: Μάιος 29, 2012, 05:58:02 μμ »
Διευκρινιστική ερώτηση. Όλοι μου είπαν ότι στις μεταθέσεις, όταν ζητάς τοποθέτηση, μπορείς - μάλιστα κάποιοι τόνισαν ότι πρέπει- να βάλεις και σχολεία που δεν έχουν κενά στην ειδικότητά σου, αλλά σε βολεύουν. Όσο κι αν το έψαξα, το σκέφτηκα, το διερεύνησα, δεν βγάζω νόημα. Γιατί να βάλεις ένα σχολείο που δεν έχει κενό; Κρύβουν τα κενά; Τα κενά είναι κάτι που μπορεί να παρουσιαστεί μετά; Και πώς; Ξέρει κανείς; Ευχαριστώ.

Σωστά σου είπαν. Μπορεί να "ανοίξει" κενό από βελτίωση θέσης του υπάρχοντος στο σχολείο αυτό συναδέλφου.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος nini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1441 στις: Μάιος 29, 2012, 08:01:42 μμ »
μα το ίδιο  λέμε βρε ! άμα υπηρετήσεις διετία ων στη διάθεση θεωρείται ότι έχεις ξεχρεώσει με την οργανική.
Συγνωμη αλλα δεν εχω καταλαβει....ειμαι διοριστεα του 2011 κ βρισκομαι στη διαθεση του πυσδε.τωρα κανονικα το νοεμβρη θα κανω αιτηση για μεταθεση.
Ερωτηση:οργανικη ποτε παιρνεισ?παλια που ηταν 3 χρονια επαιρνες τον 3ο χρονο.τωρα που ειναι 2 ποτε θα γινει αυτο?γιατι αν ειναι να παρω τον 2ο χρονο οργανικη τοτε τι θα γινει με τη μεταθεση?θα πρεπει να κατσω 2 χρονια με οργανικη δηλαδη συνολο 3 κ μετα να κανω αιτηση για μεταθεση?
μπορω να την αποφυγω?
σημειωτεον στη περιοχη μου εχω τα λιγοτερα μορια..........
διαφωτιστε με σας παρακαλω γιατι κατααγχωθηκα.............

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160391
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.