*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 928574 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5166 στις: Ιούνιος 22, 2014, 04:58:02 μμ »
Τα έχω ξαναπεί:οι εκπαιδευτικοί θα μειωθούν στους 120.000 συνολικά και 450.000 σε όλο το δημόσιο.Θα αμοίβονται περισσότερο και θα αποδίδουν περισσότερο.Όποιος δεν αποδίδει,θα φεύγει.Αυτό είναι το μοντέλο Γερμανίας.Αν οι εργατοπατέρες είχαν δεχτεί την αξιολόγηση απο το 1997,νόμος Αρσένη,τώρα θα αποφεύγαμε τα άδικα οριζόντια μέτρα.Άλλωστε,γι αυτό μπήκαμε στο μνημόνιο:για να λένε οι πολιτικοί πως για τα μέτρα φταίνε οι άλλοι,γιατί οι ίδιοι δεν είχαν το θάρρος να πάρουν την ευθύνη για μεταρρυθμίσεις.Οι οποίες αν είχαν γίνει,δεν θα ήμασταν τώρα προτεκτοράτο των Γερμανών!!!

Κάτι τύποι σαν τον τύπο72 αδυνατούν να καταλάβουν ότι όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα δεν αποτελούν μια εξαίρεση στο παγκόσμιο σύστημα αποκομμενή από τη λειτουργία του χρηματοπιστωτικού συστήματος σε όλο τον πλανήτη, αλλά κανόνα στην εποχή αυτού που άπαντες έχουν βαφτίσει παγκόσμια κρίση (και όχι ελληνική). Όταν τους λες ότι στην Ελλάδα το δημόσιο δεν είναι μεγαλύτερο από άλλες χώρες, το γυρνάνε στην παραγωγικότητα. Όταν τους λες ότι ίδιες πολιτικές αυστηρής λιτότητας εφαρμόζονται σε άλλες μνημονιακές και μη χώρες της Ευρώπης, σφυρίζουν αδιάφορα. Το να αδυνατείς να καταλάβεις ότι η Ευρώπη συνολικά δέχεται μια νεοφιλελέυθερη επίθεση από τις τραπεζοεπιχειρηματικές ελίτ δείχνει ή σκοπιμότητα (τύπου Αρτέμη Μάτσα) ή βλακεία (τα'χει πει ο Αϊνστάιν).

Επί της ουσίας: μην ονειρεύεστε αυξήσεις από τις διαρροές του Βήματος. Η όλη ιστορία γίνεται για να φέρουν τους μισθούς του δημοσίου στα μέτρα του ιδιωτικού. Οι παλιοί θα θυμούνται ότι πριν την εισαγωγή του ενιαίου μισθολογίου κάποιοι πρασινομπλε αιρετοί μας καθησύχαζαν λέγοντας "οι εκπαιδευτικοί θα βγούμε κερδισμένοι από το ενιαίο, θα μειωθούν μόνο οι υψηλόμισθοι ΔΕΗτζηδες και οι του ΥΠΟΙΚ)...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:58:13 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5167 στις: Ιούνιος 22, 2014, 05:01:47 μμ »
Τα έχω ξαναπεί:οι εκπαιδευτικοί θα μειωθούν στους 120.000 συνολικά και 450.000 σε όλο το δημόσιο.Θα αμοίβονται περισσότερο και θα αποδίδουν περισσότερο.Όποιος δεν αποδίδει,θα φεύγει.Αυτό είναι το μοντέλο Γερμανίας.Αν οι εργατοπατέρες είχαν δεχτεί την αξιολόγηση απο το 1997,νόμος Αρσένη,τώρα θα αποφεύγαμε τα άδικα οριζόντια μέτρα.Άλλωστε,γι αυτό μπήκαμε στο μνημόνιο:για να λένε οι πολιτικοί πως για τα μέτρα φταίνε οι άλλοι,γιατί οι ίδιοι δεν είχαν το θάρρος να πάρουν την ευθύνη για μεταρρυθμίσεις.Οι οποίες αν είχαν γίνει,δεν θα ήμασταν τώρα προτεκτοράτο των Γερμανών!!!
Το 120.000 που λες δεν ειναι μακρια απο την πραγματικοτητα... οσο για το 450.000 το βλεπω εξαιρετικα δυσκολο, με πιθανοτερο πατο τις 550.000!

Το θεμα ειναι με εξορθολογισμενες ειδικοτητες, σταθερο ωρολογιο προγραμμα, οχι ωραριο-λαστιχο και οχι συγχωνευσεις κατα δοκουν..... ποσοι πραγματικα εκπαιδευτικοι χρειαζονται??

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5168 στις: Ιούνιος 22, 2014, 05:42:54 μμ »
Η μεγαλύτερη αδικία στο ενιαίο μισθολόγιο έγινε στη μισθολογική κατάταξη των τότε υπηρετούντων.
Για να αποκατασταθεί αυτό πρέπει να γίνει περικοπή π.χ. 20% σε όσους είναι στο βαθμό Β και ανάλογη αύξηση των βασικών στους βαθμούς ΣΤ και Ε (ας πούμε από 10% τουλάχιστον). Με μηδενικό κόστος. Είναι προκλητικό οι ικανότατοι νέοι να "χαντακώνονται" στον ΣΤ και Ε και οι "συνάδελφοι" παλαιοί να λαμβάνουν σε πολλές περιπτώσεις μεγαλύτερες αποδοχές σε σχέση με πριν.

Κατά τ' άλλα συζητάμε αόριστα χωρίς να έχουμε κάτι συγκεκριμένο στα χέρια μας. Ας το δούμε και τότε θα πούμε περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5169 στις: Ιούνιος 22, 2014, 05:43:52 μμ »
Αριστεροί και δεξιοί, αριστεροδέξιοι. 'Κόβει' ο εκπρόσωπος της δεξιάς, 'ράβει' ο εκπρόσωπος της αριστεράς. Έχετε αντιληφθεί ότι και οι δύο επιδίδεστε στα σπορ της τρομοκρατίας και της τρομολαγνείας, επικαλούμενοι ακριβώς ίδια σενάρια καταστροφής και ερήμωσης; Βοήθα με να σε βοηθώ ν' ανεβούμε στο βουνό. Μήπως είστε συνιστώσες της ίδιας συνισταμένης τελικά; Όχι ότι εκπλήσσομαι κιόλας.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:58:13 »

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5170 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:23:36 μμ »
"Τα πάνω κάτω στους μισθούς του Δημοσίου από Οκτώβριο"

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=310983&catid=3

πόσοι φούρνοι γκρεμίστηκαν άραγε......  ::)

Τον Σεπτέμβριο ψηφίζεις και τον Οκτώβριο παίρνεις.... αύξηση.......

Άντε μη πω καμιά βαριά κουβέντα Κυριακάτικα.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος sxolarxos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5171 στις: Ιούνιος 23, 2014, 04:13:55 μμ »
Κάτι δεν μου πάει καλά με όλο αυτό περί αυξήσεων στον κλάδο μας :

1. το ότι λέγεται στα πρόθυρα της "νεκρής" περιόδου του καλοκαιριού, όπου πολλά λέγονται και πολλά ξεχνιούνται τον Σεπτέμβριο...

2. το ότι λέγεται σε μια περίοδο όπου όλο και περισσότερο ακούγεται ότι έρχονται εκλογές...

3. το ότι οι θιγόμενοι (=ΥΕ, ΔΕ) είναι σε αρκετές περιπτώσεις (για να μην πω σε όλες και γενικεύσω αθέμιτα) "δικά τους παιδιά"...Ήδη οι γνωστοί  δημοσιογράφοι - "υπερασπιστές του λαού" (μη λέμε ονόματα) έκαναν λόγο για τεράστια αδικία. Και δεν θα αργήσουν να μπουν στο παιχνίδι και οι κ.κ. βουλευταί...

4. το ότι κάτι μου λέει ενστικτωδώς ότι η όποια αύξηση (αν υπάρξει) δεν θα ξεπερνά το πενηντάρικο,τουλάχιστον για την μεγάλη μάζα...Ήμουν από αυτούς που άλλοτε ήθελαν να πιστεύουν τα λεγόμενα συναδέλφων ότι με το νέο μισθολόγιο (αυτό που έχουμε τώρα, δηλαδή) θα βγαίναμε κερδισμένοι. Το πάθημα έγινε για τα καλά μάθημα.

5. το ότι η όποια αύξηση (αν υπάρξει) θα συνοδευτεί από μέτρα του στυλ "νέα αύξηση ωραρίου" κτλ., με το σκεπτικό "Σας δώσαμε αύξηση, μην είστε και αχάριστοι"...

6. το ότι παρουσιάζεται σαν απαίτηση της τρόικας. Εντύπωση μου κάνει...Όταν εφαρμόστηκε το νέο μισθολόγιο (=το τωρινό), γιατί δεν ζητούσαν και τότε αυτά που δήθεν απαιτούν τώρα;

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5172 στις: Ιούνιος 23, 2014, 04:44:29 μμ »
Κάτι τύποι σαν τον τύπο72 αδυνατούν να καταλάβουν ότι όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα δεν αποτελούν μια εξαίρεση στο παγκόσμιο σύστημα αποκομμενή από τη λειτουργία του χρηματοπιστωτικού συστήματος σε όλο τον πλανήτη, αλλά κανόνα στην εποχή αυτού που άπαντες έχουν βαφτίσει παγκόσμια κρίση (και όχι ελληνική). Όταν τους λες ότι στην Ελλάδα το δημόσιο δεν είναι μεγαλύτερο από άλλες χώρες, το γυρνάνε στην παραγωγικότητα. Όταν τους λες ότι ίδιες πολιτικές αυστηρής λιτότητας εφαρμόζονται σε άλλες μνημονιακές και μη χώρες της Ευρώπης, σφυρίζουν αδιάφορα. Το να αδυνατείς να καταλάβεις ότι η Ευρώπη συνολικά δέχεται μια νεοφιλελέυθερη επίθεση από τις τραπεζοεπιχειρηματικές ελίτ δείχνει ή σκοπιμότητα (τύπου Αρτέμη Μάτσα) ή βλακεία (τα'χει πει ο Αϊνστάιν).

Επί της ουσίας: μην ονειρεύεστε αυξήσεις από τις διαρροές του Βήματος. Η όλη ιστορία γίνεται για να φέρουν τους μισθούς του δημοσίου στα μέτρα του ιδιωτικού. Οι παλιοί θα θυμούνται ότι πριν την εισαγωγή του ενιαίου μισθολογίου κάποιοι πρασινομπλε αιρετοί μας καθησύχαζαν λέγοντας "οι εκπαιδευτικοί θα βγούμε κερδισμένοι από το ενιαίο, θα μειωθούν μόνο οι υψηλόμισθοι ΔΕΗτζηδες και οι του ΥΠΟΙΚ)...
Όλα αυτά τα σενάρια συνομωσίας είναι ανούσια,γιατί δεν λαμβάνουν υπόχη τους τα νούμερα!Το ότι μέσα στην αναπουμπούλα χαίρεται ο λύκος,το ξέρω απο το χωρίο μου,δεν έχω ανάγκη Selanik να το ακούσω απο εσένα.Επίσης,να κατηγορείς έναν που δεν το ξέρεις για σκοπιμότητα,είναι αναξιοπρεπές στα όρια του φασιστικού.Όταν ένα κράτος πτωχεύει έχουν ευθύνη και οι πολίτες,όχι βέβαια όλοι την ίδια,όπως είπε κάποιος ευτραφής κύριος.Γι αυτό η έξοδος απο την κρίση είναι να φτιάξουμε κράτος που να λειτουργεί,να υπάρχει νομιμότητα παντού.Το να κηνυγάμε φαντάσματα,οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο χάος!
Για τις αδικίες του μισθολογίου,ένα έχω να πω:ομάδες εργαζόμενων,όπως οι στρατιωτικοί,με καλύτερους μισθούς απο τους εκπαιδευτικούς κατέφυγαν στα δικαστήρια για να αντιμετωπίσουν τις περικοπές που τους έγιναν.Οι εκπαιδευτικοί ποτέ δεν διεκδίκησαν νομικά την απώλεια του εξωδιδακτικού επιδόματος.Για μια ακόμα φορά άκουσαν τους συνδικαλιστές,όπως τα περιέγραψαν πολλοί,και αδράνησαν.Μήπως ήρθε η ώρα να γίνει κάτι,ιδιαίτερα απο τους νεοδιορισμένους,που τους πετσόκαψαν τον μισθό;;;;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5173 στις: Ιούνιος 23, 2014, 05:19:51 μμ »
Σύμφωνα με τα όσα ακούστηκαν....

ΥΕ Δημοσίου 780 * 12 = 9.360
Ιδιωτικός Τομέα 580 * 14 = 8.120

(Ας πούμε ότι παραβλέπω ότι στους ΔΕ του δημοσίου η μείωση θα είναι μικρότερη όπως είπαν... ).

Δηλαδή 100 ευρώ/ μήνα για τους ΥΕ και ΔΕ στο Δημόσιο...

Αν λάβω υπόψη αν άκουσα καλα ότι οι ΔΕ και ΥΕ του Δημοσίου είναι το 35% (http://apografi.yap.gov.gr/apografi/katigoriaekpedefsis_n.asp) τότε το υπόλοιπο 65% θα μοιραστεί το εκατονταευρώπουλο το μήνα δηλαδή μεικτά 50 ευρώ περίπου δηλαδή καθαρά κανένα 25ουρο....

ΥΓ1. Παιδιά να προσλαβετε σωματοφύλακες μην έχουμε ληστείες.... Αυτά για τον πιο μορφωμένο κλάδο του Ελληνικού Δημοσίου....
ΥΓ2. Οι Εκπαιδευτικοί είναι αυτή την στιγμή 140.000 περίπου (μόνιμοι) typos 72.... αν πάμε με το λόγικό 5000 συνταξιοδοτήσεις τον χρόνο τότε χωρίς καμία πρόσληψη σε 4 χρονάκια (βάζω και τον φετινό για να είμαι large) θα εχουμε φτάσει το πολυπόθητο 120.000. αν βέβαια πάμε σύμφωνα με τον Κορδή μπορεί να το έχουμε φτάασει και αρχές του 2015... ΘΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΓΕΝΙΚΑ και άντε μέχρι τώρα έκανε30 βαθμούς την επόμενη βδομάδα που μπορεί να φτάσει από 37-38 θα μου πείτε πως θα την παλέψω διαβάζοντας ορισμένα μηνύματα εδώ μέσα;;; Εεεεεεε ????



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2014, 05:23:46 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5174 στις: Ιούνιος 23, 2014, 05:30:28 μμ »
Σύμφωνα με τα όσα ακούστηκαν....

ΥΕ Δημοσίου 780 * 12 = 9.360
Ιδιωτικός Τομέα 580 * 14 = 8.120

(Ας πούμε ότι παραβλέπω ότι στους ΔΕ του δημοσίου η μείωση θα είναι μικρότερη όπως είπαν... ).

Δηλαδή 100 ευρώ/ μήνα για τους ΥΕ και ΔΕ στο Δημόσιο...

Αν λάβω υπόψη αν άκουσα καλα ότι οι ΔΕ και ΥΕ του Δημοσίου είναι το 35% (http://apografi.yap.gov.gr/apografi/katigoriaekpedefsis_n.asp) τότε το υπόλοιπο 65% θα μοιραστεί το εκατονταευρώπουλο το μήνα δηλαδή μεικτά 50 ευρώ περίπου δηλαδή καθαρά κανένα 25ουρο....

ΥΓ1. Παιδιά να προσλαβετε σωματοφύλακες μην έχουμε ληστείες.... Αυτά για τον πιο μορφωμένο κλάδο του Ελληνικού Δημοσίου....
ΥΓ2. Οι Εκπαιδευτικοί είναι αυτή την στιγμή 140.000 περίπου (μόνιμοι) typos 72.... αν πάμε με το λόγικό 5000 συνταξιοδοτήσεις τον χρόνο τότε χωρίς καμία πρόσληψη σε 4 χρονάκια (βάζω και τον φετινό για να είμαι large) θα εχουμε φτάσει το πολυπόθητο 120.000. αν βέβαια πάμε σύμφωνα με τον Κορδή μπορεί να το έχουμε φτάασει και αρχές του 2015... ΘΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΓΕΝΙΚΑ και άντε μέχρι τώρα έκανε30 βαθμούς την επόμενη βδομάδα που μπορεί να φτάσει από 37-38 θα μου πείτε πως θα την παλέψω διαβάζοντας ορισμένα μηνύματα εδώ μέσα;;; Εεεεεεε ????
Μα τους τα λες και εσυ φορα παρτιδα και τους χαλας τη μανεστρα..... 8)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5175 στις: Ιούνιος 23, 2014, 05:59:26 μμ »
Αν λάβω υπόψη αν άκουσα καλα ότι οι ΔΕ και ΥΕ του Δημοσίου είναι το 35% (http://apografi.yap.gov.gr/apografi/katigoriaekpedefsis_n.asp) τότε το υπόλοιπο 65% θα μοιραστεί το εκατονταευρώπουλο το μήνα δηλαδή μεικτά 50 ευρώ περίπου δηλαδή καθαρά κανένα 25ουρο....

Λέει πουθενά κάποιο άρθρο ότι θα μοιραστούν σε όλους όσα κοπούν από τους ΔΕ και ΥΕ; ::) ???
Εγώ απ' ό,τι καταλαβαίνω από τα άρθρα, από αυτά τα λεφτά θα δοθεί -αν δοθεί τελικά- το μπόνους παραγωγικότητας στους ΠΕ που θα πιάσουν τους στόχους παραγωγικότητας.

Μάλιστα σε παλιότερα άρθρα γινόταν λόγος για μπόνους μόνο στα στελέχη της δημόσιας διοίκησης
http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/415432/nees-apolyseis-sto-dimosio-zita-i-troika-vid



Υπάρχουν βέβαια και πιο απαισιόδοξες ερμηνείες
http://somerganosnaoussa.blogspot.gr/2014/06/blog-post.html
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5176 στις: Ιούνιος 23, 2014, 06:10:01 μμ »
Λέει πουθενά κάποιο άρθρο ότι θα μοιραστούν σε όλους όσα κοπούν από τους ΔΕ και ΥΕ; ::) ???
Εγώ απ' ό,τι καταλαβαίνω από τα άρθρα, από αυτά τα λεφτά θα δοθεί -αν δοθεί τελικά- το μπόνους παραγωγικότητας στους ΠΕ που θα πιάσουν τους στόχους παραγωγικότητας.

Μάλιστα σε παλιότερα άρθρα γινόταν λόγος για μπόνους μόνο στα στελέχη της δημόσιας διοίκησης
http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/415432/nees-apolyseis-sto-dimosio-zita-i-troika-vid



Υπάρχουν βέβαια και πιο απαισιόδοξες ερμηνείες
http://somerganosnaoussa.blogspot.gr/2014/06/blog-post.html
Δε μπορω να διαβαζω αρλουμπες απο καποιο τυχαιο blog στη Ναουσα....
Ο εισαγωγικος μισθος ΠΕ με κλιμακιο ΣΤ ειναι 1.092 μικτα!
Ειναι δυνατον να πεσει στα 580?

ενταξει ειπαμε...η βλακεια και η καταστροφολαγνεια εχει τα ορια της!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5177 στις: Ιούνιος 23, 2014, 06:23:07 μμ »
Δε μπορω να διαβαζω αρλουμπες απο καποιο τυχαιο blog στη Ναουσα....
Ο εισαγωγικος μισθος ΠΕ με κλιμακιο ΣΤ ειναι 1.092 μικτα!
Ειναι δυνατον να πεσει στα 580?

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο blog ή όχι. Και εμένα μου έκανε εντύπωση το νούμερο πάντως και γι' αυτό το παρέθεσα ως "απαισιόδοξη ερμηνεία".

Το βασικό όμως δεν είναι αυτό στο άρθρο, αλλά το ποιος θα πάρει -αν θα πάρει- τελικά το "πλεόνασμα" που θα προκύψει από την περικοπή μισθού κάποιων κατηγοριών.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5178 στις: Ιούνιος 23, 2014, 06:32:33 μμ »
Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο blog ή όχι. Και εμένα μου έκανε εντύπωση το νούμερο πάντως και γι' αυτό το παρέθεσα ως "απαισιόδοξη ερμηνεία".

Το βασικό όμως δεν είναι αυτό στο άρθρο, αλλά το ποιος θα πάρει -αν θα πάρει- τελικά το "πλεόνασμα" που θα προκύψει από την περικοπή μισθού κάποιων κατηγοριών.
Να σου πω την αποψη μου?

Απο τους 590.000 που υπηρετουν αυτη τη στιγμη στο Δημοσιο δεν θα κοπει ουτε θα αυξηθει ευρω τσακιστο!
Δεν υπαρχει ουτε μια εκατομμυριο να κανουν κωλοτουμπα στο μοτο "Οχι αλλη μειωση μισθων-συνταξεων αλλα μονο Διαρθρωτικα μετρα"

Αν θα υπαρξει η οποιαδηποτε αλλαγη θετικη ή αρνητικη αυτη θα ειναι ΜΟΝΟ στους ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ!


Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5179 στις: Ιούνιος 23, 2014, 06:38:50 μμ »
Αν θα υπαρξει η οποιαδηποτε αλλαγη θετικη ή αρνητικη αυτη θα ειναι ΜΟΝΟ στους ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ!

Πιθανότατα ναι, ενόψει μάλιστα και ενδεχόμενων εκλογών.

Όπως και να έχει όμως, είναι κακή εξέλιξη όποιον και να αφορά.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160663
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 966
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 957
Σύνολο: 968

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.