*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 928604 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5250 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:55:02 μμ »
Δεν είναι ετσι,και αξιωματικος να εισαι,παλι τρεχεις,αν εισαι σε νευραλγικο ποστο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:48:29 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5251 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:58:38 μμ »
Δεν είναι ετσι,και αξιωματικος να εισαι,παλι τρεχεις,αν εισαι σε νευραλγικο ποστο.

Ασε με νατα ξέρω καλύτερα σου λέω και σταματάω εδώ... σου είπα δες το σφαιρικά... όλα τα δάκτυλα δεν είναι ίδια.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5252 στις: Ιούνιος 26, 2014, 11:03:58 μμ »
Οντως όλα τα δαχτυλα,δεν είναι ιδια,σε όλα τα επαγγελματα.Εμενα προσωπικα με πειραξε η στοχοποιηση κατά των εκπαιδευτικων μιας συγκεκριμένης φυλλάδας που προσπαθουσε να γενικευσει από καποιες περιπτώσεις παιδεραστων στον κλαδο

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5253 στις: Ιούνιος 26, 2014, 11:06:02 μμ »
Οντως όλα τα δαχτυλα,δεν είναι ιδια,σε όλα τα επαγγελματα.Εμενα προσωπικα με πειραξε η στοχοποιηση κατά των εκπαιδευτικων μιας συγκεκριμένης φυλλάδας που προσπαθουσε να γενικευσει από καποιες περιπτώσεις παιδεραστων στον κλαδο

Τα οποία τα αναπαράγουν κάποιοι συγκεκριμένοι εδώ μέσα... οι οποίοι ποτέ μα ποτέ δεν απαντούν όταν τους ασκείς κριτική... ίσως γιατί τους μεγάλωσαν στα πούπουλα και νομίζουν ότι είναι high society... (πάλι δεν αναφέρομαι σε σένα)

ΥΓ. και κάτι τελευταιο... όταν θέλετε να την πείτε σε κάποιον ενήλικα πείτε το ευθέως και χύμα... δεν είναι παιδί σε τάξη να του δημιουργήσεις ψυχολογικά προσβλήματα και να νιώσει μειονεκτικά όπως συμβουλέυουν οι γνωστοί-άγνωστοι που τα οικονομάνε γράφοντας παιδαγωγικές μεταφράσεις της δεκαετίας του 1960-1970 που μπάινουν στον ΑΣΕΠ και εξασφαλίζουν στους συγγραφείς μια καλή θέση στο ΙΕΠ της παιδαγωγικής αποχαυνωτικής παπαγαλίας... τις διαβάσαμε  και εμείς αυτές τις μπούρδες αλλά καταλάβαμε ότι είναι ασκήσεις απί χάρτου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2014, 11:09:27 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:48:29 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5254 στις: Ιούνιος 26, 2014, 11:12:21 μμ »
@kokoschka

Ο μπαμπάς σου, που πέρασε στο Πολυτεχνείο, ενώ ήταν αστυνομικός, ήταν μια σπάνια εξαίρεση. Για καθένα σαν το μπαμπά σου, εκείνη την εποχή -υποθέτω τη δεκαετία του '60, αφού είναι 70 χρονών- υπήρχαν άλλοι 10.000 που τους φέρνανε από τα κράβαρα και τους έβαζαν στη χωροφυλακή γιατί ήταν τελείως αγράμματοι και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο ευεπηρέαστοι και εύκολα διαχειρίσιμοι (το είπες κι εσύ: 'μπασκίνες'). Το μόνο που ήξεραν ήταν ν' ακολουθούν κατά γράμμα τις εντολές των ανωτέρων τους. Ξέρεις ότι υπάρχουν δύο εκδοχές για την ετυμολογία της λέξης 'μπασκίνας'; Η μία, η πιο πιθανή, είναι ότι βγαίνει απ' το τουρκικό 'baskin', που σημαίνει χωροφύλακας, και η δεύτερη, η πιο... φολκλορική, από τη συνήθειά τους να μπουκάρουν στα σπίτια όταν κυνήγαγαν τον κόσμο, ρωτώντας: 'μπας κι είναι εδώ';

Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5255 στις: Ιούνιος 26, 2014, 11:27:55 μμ »
Εκτος θεματος:απλα ηθελα να σχολιασω οτι ειναι πολυ θλιβερο,καποιος που δεν ειναι εκπαιδευτικος να μπαινει σε site εκπαιδευτικων μονο για να τα χωνει!αν συμβαινει πραγματικα αυτο(ειλικρινα αδυνατω να πιστεψω οτι συμβαινει😳)θα ηθελα να πω σ αυτον που το κανει με ολη την καλη διαθεση:get a life,καλε μου ανθρωπε!!!!😄

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5256 στις: Ιούνιος 26, 2014, 11:45:40 μμ »
Εγώ λέω ν' ανοίξουμε μια 'κάβα', να βάλουμε όλοι μέσα ένα ποσό κι όποιος βρει το επάγγελμα του συγκεκριμένου κυρίου, να τα πάρει όλα, γιατί πολύ μας έχει μπερδέψει ο μπαγάσας. Τη μια βγαίνει ως συνάδελφος εκπαιδευτικός, την άλλη ως δικηγόρος, την τρίτη ως πρόμαχος των σωμάτων ασφαλείας και κήνσορας των, και καλά, συναδέλφων του, την άλλη ως ελεγκτής δημόσιας διοίκησης που φτιάχνει καταλόγους παρανόμως διορισθέντων και υποψηφίων για απόλυση...  ;D ;D
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5257 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:30:47 μμ »
Την πιο απλη εκδοχή,καποιος να εχει περισσοτερα του ενός πτυχια,γιατι την αποκλειουμε;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5258 στις: Ιούνιος 27, 2014, 07:13:34 μμ »
Πρώτα από όλα για το νέο μισθολόγιο που κυκλοφόρησε ως φήμη.

1. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα πάρουμε ούτε ένα ευρώ αύξηση. Απλά αν είναι να ψηφιστεί νέο μισθολόγιο είναι έξυπνη κίνηση πολιτικά να δημιουργείς προσδοκίες σε κάποιους για αύξηση, ώστε να μετριάσεις τις εκ των προτέρων αντιδράσεις, γιατί αν ψηφιστεί το νομοσχέδιο άντε μετά να το αλλάξεις.  Έτσι  ακριβώς είχε γίνει και την προηγούμενη φορά.  Μόνο ο σκληρός πυρήνας κομματικών στελεχών, δηλαδή 30-40 χιλιάδες άνθρωποι στο δημόσιο που κατέχουν υψηλές θέσεις θα δούνε μπόνους, επιδόματα κλπ να αυξάνουν.

2. Στην απίθανη περίπτωση που θα υπάρξει κάποια μικρή αύξηση 20-30 ευρώ, εδώ θα φανεί η μαγκιά μας να ξεσηκωθούμε ενάντια σε αυτή την ντροπή. Γιατί είναι ντροπή να σου λέει θα κόψω 60-70 ευρώ καθαρά από αυτόν που παίρνει 600 ευρώ καθαρά για να δώσω 20-30 σε αυτόν που παίρνει 700 ευρώ καθαρά. Θέλουμε αυξήσεις, για να μπορούμε να ζούμε με αξιοπρέπεια και για να μπορούμε να ασκούμε την εργασία μας απερίσπαστα με την ποιότητα που πρέπει και όχι ύποπτα διχαστικά φιλοδωρήματα της κυβέρνησης. Αν θέλουμε να υπερασπιστούμε την αξιοπρέπεια μας θα πρέπει να είμαστε οι πρώτοι που θα πούμε όχι στον δούρειο αυτό ίππο ακόμα και αν χρειαστεί να θυσιάσουμε 20-30 ευρώ και βέβαια μαζί με όλους τους υπόλοιπους να διεκδικήσουμε ουσιαστικές αυξήσεις.

Τώρα στο άλλο θέμα δεν είναι τυχαίο ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων έχουν υπηρετήσει τα τελευταία 25 χρόνια τη θητεία τους, έχουν τη χειρότερη δυνατή γνώμη για τους στρατιωτικούς.  Οι περισσότεροι δε, δίνουν τους παρακάτω χαρακτηρισμούς για τη μεγάλη πλειοψηφία όσων συναναστράφηκαν στη θητεία τους: τεμπέληδες, άσχετοι με το αντικείμενο που υποτίθεται είχαν, κομπλεξικοί, λαμόγια .  Όταν κάνουν σύγκριση κάποιοι με την εκπαίδευση είναι σαν να συγκρίνουν τη μέρα με τη νύχτα. Να μην πούμε περισσότερα, γιατί δεν είναι και "εθνικά" σωστό.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5259 στις: Ιούνιος 27, 2014, 08:18:37 μμ »
Κοίτα να ανοίξεις λίγο τα ματάκια σου να αποφύγεις το δεξιό σου σύνδρομο και να δεις ποιοι πουλάνε προστασία στα μαγαζιά, ποιοι χτυπάνε κατά κόρον ΕΔΕ (για κάθε έγκλημα του ποινικού δικαίου) και ποιοι έχουν μεζονέτες στα Βόρεια Προάστεια από μίζες... εκπαιδευτικούς δεν τους λες... Επίσης η χαρά σας είναι μέχρι τις επόμενες εκλογές γιατί κάθε φορά που βγαίνετε μας θυμίζετε το Πατρίς, Θρησκεία, Οικογένεια αλλά όσο σεμνά και ταπεινά δείχνετε τόσο χωμένοι είσαστε κάποιοι στις ρεμούλες (μιλάω πολιτικά και όχι προσωπικά μιας και δεν σε ξέρω...)...

ΥΓ. Πες μας μόνο ποιον εξυπηρετείς όταν γράφεις εδώ μέσα... διότι ούτε το θάρρος έχεις...

@kokoschka

σου απάντησα... αλλά νομίζω ότι κάποιοι σας φταίνε οι άλλοι μέχρι να πειράξουμεκάτι στραβό από το επάγγελμα των γνωστών σας... σας προτείνω λοιπόν να διαβάζετε πιο σφαιρικά κάποια πράγματα... και ένας νηπιαγωγός μπορεί να πάει φυλακή γιατί απλά κοίταξε αλλού... και δεν πρόλαβε κάτι... ο στρατιωτικός πληρώνεται γι αυτόν τον λόγο όπως και ο αστυνομικός και υπάρχουν φαντάροι που σκοτώθηκαν και δεν πήραν φράγκο...
Μεγάλε αγωνιστή,άκου να μάθεις ποιός είμαι:είμαι αυτός που έστειλε εξώδικο στην Αννούλα,όταν πολλοί απο το συνάφη σου παρακαλούσαν αυτήν και τον Σταθιά να τους διορίσει.
Όσο για το δεξιός,δεν δέχομαι μαθήματα δημοκρατίας από κανέναν.Ο πατέρας μου ήταν Κρητικός βενιζελικός αξιωματικός,με διώξεις στα χρόνια της χούντας.Κι όμως όταν η πατρίδα τον χρειάστηκε, εκείνος πολέμησε και έπεσε υπερασπιζόμενος το χωριό Άγιος Ιωάννης κοντά στην Λευκωσία στην διάρκεια της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο.Τότε που πολλοί σημερινοί "αριστεροί" κρύφτηκαν για να μην πολεμήσουν..Κι αν ποτέ πας στα Ανώγεια,ρώτα να σου δείξουν το μνημείο των πεσόντων στην Κύπρο.Οπότε,οι εξυπνάδες περί δημοκρατίας αλλού.Η αηδία,όποιος μιλάει για πατρίδα να σταμπάρεται ως χρυσαυγίτης, είναι αισχρή και είναι ντροπή που ακούγεται απο εκπαιδευτικό.Κοίτα να μάθεις ιστορία και μετά τα ξαναλέμε!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 08:20:08 μμ από typos72 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5260 στις: Ιούνιος 27, 2014, 08:35:53 μμ »
Ο πατέρας σου ήταν αυτός που ήταν και ΜΠΡΑΒΟ του.
Φρόντισε η πορεία σου να είναι αντάξια του ονόματος που κουβαλάς.

ΥΓ1. Αγωνιστής δεν είπα ότι είμαι, ούτε αριστερός ούτε δεξιός... είμαι ελεύθερος σκεπτόμενος άνθρωπος και δεν έχω ανάγκη από προστάτες... Και άλλο πατρίδα άλλο συμφέροντα πολιτικών, στρατιωτικών, παπαδων και δικαστικών. Εγώ δεν σε είπα χρησαυγίτη και ακροδεξιό εγώ σε είπα δεξιό εκτός και αν δεν είσαι... Ηταν σύνθημα λοιπόν των δεξιών αυτό που σου είπα περί πατρίς, θρησκείας και οικογένειας ΝΑΙ ή ΟΧΙ? Διόρισε κόσμο αβέρτα ο Παυλόπουλος και άλλοι δεξιοί ΝΑΙ ή ΟΧΙ? Διώξατε κανένα παράνομα διορισμένο από αυτούς ΝΑΙ ή ΟΧΙ?
ΥΓ2. Αφού είσαι αδιόριστος και τίμιος όπως λες και εμείς λαμόγια μπορείς να μου πεις τι δουλειά κάνεις αν θες? Διότι εγώ σου είπα. Πες ρε παιδάκι μου είμαι καθηγητής... ή είμαι δικηγόρος ή γραμματέας σε δικηγορικό γραφείο που μπορεί να ασχολείται με υποθέσεις ΑΣΕΠ ή μπορεί να δουλεύω σε πολιτικό γραφείο... αυτό σου ζήτησα... απλά ξεκαθάρισε μας τι είσαι για να ξέρουμε (δεν είσαι υποχρεωμένος αλλά αν δεν μας πεις μπορούμε να φανταζόμαστε πολλά από τα γραφόμενα σου)...


================================================================================================================

Και επειδή δεν είμαι καλός στην Ιστορία σου αφιερώνω το παρακάτω ανάγνωσμα για να δεις από που ξεκίνησε το σύνθημα...υπηρχαν χρυσαυγίτες το 1880 με 1930?

http://enthemata.wordpress.com/2011/03/13/gazi/

Μάλλον αναφερόμουν στο συντηρητισμό που διαπνέει τις δεξιές παρατάξεις σε όλα τα μηκη και πλατη της γης... να μου πεις τώρα και οι αριστεροί θεωρούνται νεωτεριστές και προοδευτικοί και υπερμαχοι της ανανέωσης του κατεστημένου... αλλά μάλλον και αυτό σε άλλα μήκη και πλάτη της γης....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 09:18:34 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5261 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:43:29 μμ »
@Typos72

Να ρωτήσω κάτι τώρα γιατί δεν ξέρω.
Τα παιδιά πεσόντων πολέμου δεν διορίζονται στο δημόσιο?

http://www.onalert.gr/stories/proslipseis-syggenon-pesonton-enoplon-dynameon

ΥΓ. Χωρίς καμία δόση ειρωνίας πως και δεν έχεις διοριστεί στο Δημόσιο?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5262 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:57:04 μμ »
@typos72

Με κάλυψες με το προσωπικό σου μήνυμα... Κολόπαιδο να αποκαλύψω ποιος είσαι δεν υπήρξα και ούτε θα υπάρξω ποτέ παρόλες τις διαφορές και τις κόντρες μας, ούτε θα υπαινιχθώ ποτέ ξανά αν έπεσα μέσα σε όλα ,μερικά ή τίποτα από αυτά που υπέθεσα. Απλά θα σε κριτικάρω όπου θεωρώ ότι έχεις άδικο (χωρίς ειρωνία γιατί ήταν αντρίκιο και μεγάλη μαγκιά αυτό που έκανες) και το ίδιο θέλω να κάνεις και για μένα (όσο αφορά την κριτική).

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5263 στις: Ιούνιος 27, 2014, 10:01:58 μμ »
@Typos72

Να ρωτήσω κάτι τώρα γιατί δεν ξέρω.
Τα παιδιά πεσόντων πολέμου δεν διορίζονται στο δημόσιο?

http://www.onalert.gr/stories/proslipseis-syggenon-pesonton-enoplon-dynameon

ΥΓ. Χωρίς καμία δόση ειρωνίας πως και δεν έχεις διοριστεί στο Δημόσιο?
Για την Ιστορία:η εμπλοκή του Ελληνικού Στρατού στην τουρκική εισβολή στην Κύπρο δεν αναγνωρίστηκε ποτέ ως πόλεμος.Το Ελληνικό κράτος δεν ήθελε να αποδεχτεί πως ενεπλάκει σε πόλεμο με την Τουρκία σε κυπριακό έδαφος,για να μην διαταραχθεί το νομικό καθεστώς ίδρυσης της Κυπριακής Δημοκρατίας.Συνεπώς,κανένας δεν αναγνωρίστηκε ως θύμα πολέμου και το κράτος ποτέ δεν ανέλαβε τις υποχρεώσεις του.Η σύνταξη που έδωσαν ήταν πενιχρή γιατί ο πατέρας μου ήταν νέος και είχε λίγα χρόνια υπηρεσίας.Τα μεγαλύτερα θύματα ήταν αυτοί που έχασαν την ψυχική τους και όχι την σωματική τους υγεία.Ήταν πολλοί γιατί οι Τούρκοι στην Κύπρο χρησιμοποίησαν ναπαλμ και διατρητικές σφαίρες,οπότε κατάλαβε τι έζησαν!Υπήρχαν λοιπόν Έλληνες αξιωματικοί και οπλίτες που πετάχτηκαν σε ψυχιατρεία και δεν τους παρέχονταν ούτε η φαρμακευτική τους περίθαλψη!Αν ο Παπανδρέου άνοιγε τον φάκελο της Κύπρου,όπως έλεγε το 1981,τότε θα μάθαιναν οι Έλληνες την πικρή αλήθεια.Κατάλαβες λοιπόν γιατί έχω μάθει να αντιλαμβάνομαι τις αυθαιρεσίες του κράτους;Τις έχω μάθει απο κούνια!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 878
Σύνολο: 880

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.