*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1784884 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4368 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 03:31:59 μμ »

Αυτό θεωρώ κι εγώ, ότι κυρώσεις θα έχουμε αν δεν την ακολουθήσουμε. Όταν η υπουργική απόφαση σου λέει ότι οφείλεις να είσαι τη Δευτέρα το πρωί σε άλλη δευτεροβάθμια πρέπει να το ακολουθήσεις. Από κει και πέρα, ας βγάλει ανακοίνωση ο διευθυντής της δευτεροβάθμιας ότι αναιρεί την υπουργική απόφαση. Δικό τους θέμα. Ξέρω κι εγώ πια; Εγώ, θα προσπαθήσω να μιλήσω με τους αιρετούς, αλλά...
Εννοείται οτι πρέπει να την ακολουθήσεις. Απο κει και πέρα, αν είναι σωστή ή όχι κλπ, ας τα βρουν οι "μεγάλοι" μεταξύ τους (υπουργός, διευθυντάδες, παραδιευθυντάδες και λοιποί παρατρεχάμενοι). Αυτοί στο κάτω κάτω προστατεύονται από την κομματική ομπρέλλα, ενώ εμείς, αν δεν κάνουμε ότι μας πούν, θα φάμε ένα σουτ που δεν θα καταλάβουμε από που μας ήρθε!
Δηλαδή, ας κάνω κι εγώ με χαρά μια φορά αυτό που με προστάζει η υπηρεσία. Εγώ θα πάω και θα υπογράψω κανονικά, μετά θα πάρω τη δευτεροβάθμια να ενημερώσω και αν κάνουν νερά, θα τους πω ότι υπάκουσα σε εντολή του υπουργού μας και να τα βρουν με το υπουργείο.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:34 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4369 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 03:33:15 μμ »
και ξαναγράφω : η Υ.Α. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΗ απο το νόμο δε πα να λέει ότι θα καθόμαστε σπιτια μας και θα πληρωνομαστε ένα σκασμό λεφτά !!! (μην μπερδεύετε το τι "μας βολευει να λεει " με το "τι πραγματικά λέει"... ) Και ακριβώς επειδη σε περίπτωση που τεθει θεμα οι έχοντες και κατέχοντες θα ειναι καλυμμένοι ενώ οι απλοί υπαλληλισκοι όπως όλοι εμείς θα βρεθούμε  να τρέχουμε και να μας τη λένε κιόλας "άγνοια νόμου δεν συγχωρείται" ....ένα τηλεφωνάκι υπόθεση ειναι!! Μην επαναπαύεστε !! ( το πιο πιθανό ειναι να σας δώσουν την αποδέσμευση ....αλλά ....... αν σου κάτσει ; )
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2013, 03:36:36 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4370 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 03:40:51 μμ »
και ξαναγράφω : η Υ.Α. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΗ απο το νόμο δε πα να λέει ότι θα καθόμαστε σπιτια μας και θα πληρωνομαστε ένα σκασμό λεφτά !!! (μην μπερδεύετε το τι "μας βολευει να λεει " με το "τι πραγματικά λέει"... ) Και ακριβώς επειδη σε περίπτωση που τεθει θεμα οι έχοντες και κατέχοντες θα ειναι καλυμμένοι ενώ οι απλοί υπαλληλισκοι όπως όλοι εμείς θα βρεθούμε  να τρέχουμε και να μας τη λένε κιόλας "άγνοια νόμου δεν συγχωρείτε" ....ένα τηλεφωνάκι υπόθεση ειναι!! Μην επαναπαύεστε !! ( το πιο πιθανό ειναι να σας δώσουν την αποδέσμευση ....αλλά ....... αν σου κάτσει ; )
Θα το κάνω, αλλά πες ότι ο γραμματέας του ΠΥΣΔΕ λέει "μείνε" γιατί έτσι το θέλει ο διευθυντής. Εγώ δεν πάω, γιατί το είπε προφορικά ο γραμματέας ή ο διευθυντής της δευτεροβάθμιας. Έχω παρακούσει τη γραπτή υπουργική απόφαση, βάσει των προφορικών οδηγιών. Είμαι ή δεν είμαι εκτεθειμένη; Ό,τι οι καρεκλοκένταυροι δε δίνουν γραπτώς είναι σα να μην το έχουν δώσει. Αυτοί είναι καλυμμένοι, εγώδεν είμαι. Θέλω να πω, θα προσπαθήσω, μέσω των αιρετών, να βγάλει και η δευτεροβάθμιά μας ανακοίνωση, αλλά αν δεν το κάνει, δε θα παρακούσω την υπουργική απόφαση. Θα αναλάβω υπηρεσία εκεί που μου λέει και ας βγάλει ανακοίνωση που να λέω ότι την Τρίτη πρέπει να γυρίσω πίσω. Δε νομίζω ότι είμαι παράτυπη και θα με κυνηγάει κανείς.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος mkok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4371 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 03:42:15 μμ »
Πού αναφέρει πού πρέπει να παρουσιαστούν τη δευτέρα όσοι πήραν απόσπαση;
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:34 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4372 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 03:43:19 μμ »
Πού αναφέρει πού πρέπει να παρουσιαστούν τη δευτέρα όσοι πήραν απόσπαση;
Στο δελτίο τύπου του υπουργείου, που συνοδεύει τις αποσπάσεις.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4373 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 03:46:34 μμ »
@LK

γιαυτό και επιμένω πως πρέπει να βγει έγγραφη ανακοίνωση!! Τα σου'πα μου' πες ειναι λόγια του αέρα!!  Ειδικά δε, αν η απάντηση ειναι αρνητική ( δηλ. όχι δεν αποδεσμεύεστε) τότε είναι σαφές ότι πρέπει να υπάρξει ανακοίνωση !!

@guestteacher

εκτός και αν πέσεις σε "ψαγμένο" διευθυντή και σε βγάλει α.δ.ε ( ανίκανο προς διδακτικό έργο) οπότε πας σπίτι σου με συνοπτικές διαδικασίες ή στην καλύτερη , μεταταγμένος για λόγους υγείας στο πρωτόκολλο του ΕΟΠΥΥ....  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2013, 03:48:28 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4374 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:03:37 μμ »
και ξαναγράφω : η Υ.Α. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΗ απο το νόμο δε πα να λέει ότι θα καθόμαστε σπιτια μας και θα πληρωνομαστε ένα σκασμό λεφτά !!! (μην μπερδεύετε το τι "μας βολευει να λεει " με το "τι πραγματικά λέει"... ) Και ακριβώς επειδη σε περίπτωση που τεθει θεμα οι έχοντες και κατέχοντες θα ειναι καλυμμένοι ενώ οι απλοί υπαλληλισκοι όπως όλοι εμείς θα βρεθούμε  να τρέχουμε και να μας τη λένε κιόλας "άγνοια νόμου δεν συγχωρείτε" ....ένα τηλεφωνάκι υπόθεση ειναι!! Μην επαναπαύεστε !! ( το πιο πιθανό ειναι να σας δώσουν την αποδέσμευση ....αλλά ....... αν σου κάτσει ; )
Θα το κάνω, αλλά πες ότι ο γραμματέας του ΠΥΣΔΕ λέει "μείνε" γιατί έτσι το θέλει ο διευθυντής. Εγώ δεν πάω, γιατί το είπε προφορικά ο γραμματέας ή ο διευθυντής της δευτεροβάθμιας. Έχω παρακούσει τη γραπτή υπουργική απόφαση, βάσει των προφορικών οδηγιών. Είμαι ή δεν είμαι εκτεθειμένη; Ό,τι οι καρεκλοκένταυροι δε δίνουν γραπτώς είναι σα να μην το έχουν δώσει. Αυτοί είναι καλυμμένοι, εγώδεν είμαι. Θέλω να πω, θα προσπαθήσω, μέσω των αιρετών, να βγάλει και η δευτεροβάθμιά μας ανακοίνωση, αλλά αν δεν το κάνει, δε θα παρακούσω την υπουργική απόφαση. Θα αναλάβω υπηρεσία εκεί που μου λέει και ας βγάλει ανακοίνωση που να λέω ότι την Τρίτη πρέπει να γυρίσω πίσω. Δε νομίζω ότι είμαι παράτυπη και θα με κυνηγάει κανείς.

Όπου και να είσαι πήγαινε σε ενα ψυχίατρο ζήτα μια άδεια γιατί δεν είσαι ο εαυτός σου τελευταία και στείλε την με φαξ στην δ/νση που να λέει ακριβώς το λόγο. Μετά πάρε τηλέφωνο και πες μήπως θέλει ο κος/κα Διευθυντής/ντρια να περάσω από το γραφείο να τον ενημερώσω προσωπικά;;;
Την ίδια ώρα θα σε έχει αποδεσμεύσει....άντε με τον κάθε παράλυτο που έχει πιάσει μια καρέκλα...
;D ;D ;D ;D ;D Και δεν είναι και ψέματα!Δεν είμαι ο εαυτός μου από τότε που μπήκα στη δημόσια εκπαίδευση, αλλά και τώρα τελευταία, δε με αναγνωρίζω καθόλου, μετά τα απανωτά σοκ που έχει υποστεί ο κλάδος μας.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4375 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:05:52 μμ »
σου έχω και καλύτερο...αν πήρες απόσπαση κάπου που υπάρχει και μια μειονότητα της Ελλάδας (π.χ. Ζεφύρι) πες στον Δ/ντη σου ότι θέλεις να παραβρεθείς Κυριακή μεσάνυχτα σε τοπικό γάμο που είσαι κουμπάρα...
Αν θέλετε μπορώ να έρθω το πρωί στη Δ/νση να το συζητήσουμε αλλά θα με φέρουν οι "νέοι" συγγενείς...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4376 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:38:22 μμ »
σου έχω και καλύτερο...αν πήρες απόσπαση κάπου που υπάρχει και μια μειονότητα της Ελλάδας (π.χ. Ζεφύρι) πες στον Δ/ντη σου ότι θέλεις να παραβρεθείς Κυριακή μεσάνυχτα σε τοπικό γάμο που είσαι κουμπάρα...
Αν θέλετε μπορώ να έρθω το πρωί στη Δ/νση να το συζητήσουμε αλλά θα με φέρουν οι "νέοι" συγγενείς...
Έχω και καλύτερο"κύριε διευθυντά, πώς θα σας φαινόταν να καλύψει τις ώρες μου ο τάδε, που για 20 χρόνια τον αφήνεται να κάθεται δίπλα στο σπίτι του με μειωμένο ωράριο, ενώ σε σχολεία του νομού υπάρχουν απίστευτα κενά;" Τι λες, θα με αφήσει μετά από αυτή την ερώτηση;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4377 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:45:53 μμ »
υπαρχει και β φαση αποσπασεων;
τωρα που εγω εγκατασταθηκα και το πηρα αποφαση , υπαρχει περιπτωση να μου πουν σε κανα μηνα ξεκουβαλα;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:48:54 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος mkok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4378 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:47:07 μμ »
Πού αναφέρει πού πρέπει να παρουσιαστούν τη δευτέρα όσοι πήραν απόσπαση;
Στο δελτίο τύπου του υπουργείου, που συνοδεύει τις αποσπάσεις.
Ευχαριστώ!
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4379 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:49:47 μμ »
το δελτίο τύπου πάντως , υπουργική απόφαση ΔΕΝ το λες.... κάντε τα τηλεφωνάκια σας που σας λέω... οι αιρετοί είναι πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν σε  κάτι τέτοια !
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4380 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:58:07 μμ »
το δελτίο τύπου πάντως , υπουργική απόφαση ΔΕΝ το λες.... κάντε τα τηλεφωνάκια σας που σας λέω... οι αιρετοί είναι πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν σε  κάτι τέτοια !

εδώ με δελτίο τύπου εγιναν μετατάξεις...
Αν δεν έχετε τα τηλέφωνα των αιρετών στείλτε μήνυμα στον φίκο... θα σας τα βρει εκείνος...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2013, 05:00:42 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4381 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 05:01:39 μμ »
το δελτίο τύπου των μετατάξεων πήρε και ένα ΦΕΚ βρε αδελφέ!!  :P :P

όσο για τον φίκο.... δεν εμπλέκεται στην παρουσα φάση ( είναι απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ οι αποσπάσεις... δεν έχει πουθενά πρωτοβάθμια.... είναι μικρός φίκος εν προκειμένω....)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160440
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 675
Σύνολο: 687

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.