*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1386336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1442 στις: Ιούνιος 15, 2012, 09:49:29 πμ »
Τηλεφώνησα στον τοπικό ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι τα χαρτιά για το επίδομα ανεργίας τα καταθέτουμε ΜΟΝΟ στον ΟΑΕΔ τόπου μόνιμης κατοικίας ή στον ΟΑΕΔ όπου υπάγεται διοικητικά το σχολείο μας.... >:(

Προσπαθώ να διευκρινίσω λιγάκι εάν πρόκειται για ΟΑΕΔ όπου υπάγεται Διοικητικά το σχολείο ή η Δευτεροβάθμια ως εργοδότης αλλά με παραπέμπουν σε άλλον υπάλληλο καθε φορά ;D

Λοιπόν, διευκρίνιση δεν υπάρχει, η τελευταία κυρία που ρώτησα μου απάντησε ότι α)στον ΟΑΕΔ τόπου εργοδότη ο οποίος με απολύει - πληρώνει ή β) στον τόπο προσωρινής διαμονής μου εφόσον έχω αποδεικτικό προσωρινής διαμονής, δυστυχώς η Δευτεροβάθμια δε γνωρίζει καθότι είναι πρώτη φορά που αποσπούν από μία Διεύθυνση σε άλλη αναπληρωτές, κι έχω μείνει με την απορία, θα τηλεφωνήσω και σε άλλα υποκαταστήματα ΟΑΕΔ να βγάλω άκρη, απλά ψάχνω αριθμό εγκυκλίου που να μας διαφωτίσει....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2012, 10:27:31 πμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:18:15 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1443 στις: Ιούνιος 15, 2012, 11:13:08 πμ »
έχει γίνει λάθος 100% μάλλον η βθμια ή αθμια περνούσε μόνο τις μέρες που δούλευες χωρίς να υπολογίζει αργίες...εκτός αν οι 15 ώρες δεν είναι μοιρασμένες σε όλη την εβδομάδα άλλα σε 3 μέρες ή 4....

για να βάζει 22 ένσημα ΑΜΩ θα πρέπει να δουλεύεις και τις 5 μέρες της Εβδομάδας

για απάντησε μας serik
δούλευα α'θμια και τις 5 μέρες της εβδομάδας. Επίσης όλους τους μήνες με βάλανε 16 ένσημα/μήνα παρόλο που μπορεί κάποιοι να είχανε περισσότερες αργίες από άλλους. Οπότε δεν παίζει να μην υπολόγιζαν τις αργίες..

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Προσπαθησε να λυσεις το θεμα αμεσα, βαζοντας και δικηγορο αν χρειαστει! Δεν ειναι δυνατον να δουλευες 5 ημερες τη βδομαδα και να μη σου εβαζαν ενσημα για ολες τις ημερες που δουλευες, οταν ακομη κι οι ωρομισθιοι παιρνουν ενα ενσημο για καθε μερα που δουλευουν! Μηπως καποια μερα ειχες μονο μια ωρα μαθημα, και με τη μειωση του μισθου απο 1/11, το ΙΚΑ θεωρησε οτι δε δικαιουσουν πλεον το ενσημο εκεινης της μερας; Αλλά τοτε ας σου το ελεγαν απο την αρχη, να μην πηγαινες αδικα στη δουλεια καθημερινα, αλλά να ειχες μαζεψει τις ωρες σου σε λιγοτερες μερες! Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να πηγαινεις στη δουλεια καθε μερα και η ΔΔΕ να σου βαζει τα ιδια ενσημα με οσους δουλευουν 4 μερες τη βδομαδα!

Τηλεφώνησα στον τοπικό ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι τα χαρτιά για το επίδομα ανεργίας τα καταθέτουμε ΜΟΝΟ στον ΟΑΕΔ τόπου μόνιμης κατοικίας ή στον ΟΑΕΔ όπου υπάγεται διοικητικά το σχολείο μας.... >:(

Προσπαθώ να διευκρινίσω λιγάκι εάν πρόκειται για ΟΑΕΔ όπου υπάγεται Διοικητικά το σχολείο ή η Δευτεροβάθμια ως εργοδότης αλλά με παραπέμπουν σε άλλον υπάλληλο καθε φορά ;D

Λοιπόν, διευκρίνιση δεν υπάρχει, η τελευταία κυρία που ρώτησα μου απάντησε ότι α)στον ΟΑΕΔ τόπου εργοδότη ο οποίος με απολύει - πληρώνει ή β) στον τόπο προσωρινής διαμονής μου εφόσον έχω αποδεικτικό προσωρινής διαμονής, δυστυχώς η Δευτεροβάθμια δε γνωρίζει καθότι είναι πρώτη φορά που αποσπούν από μία Διεύθυνση σε άλλη αναπληρωτές, κι έχω μείνει με την απορία, θα τηλεφωνήσω και σε άλλα υποκαταστήματα ΟΑΕΔ να βγάλω άκρη, απλά ψάχνω αριθμό εγκυκλίου που να μας διαφωτίσει....

Εμενα οι πιο ενημερωμενοι υπαλληλοι σε 2 διαφορετικους ΟΑΕΔ μου ειπαν οτι η αιτηση γινεται μονο στον ΟΑΕΔ του τοπου κατοικιας (προσωρινης ή μονιμης, εφοσον υπαρχει χαρτί που αποδεικνυει το πού κατοικεις) κι οχι στον ΟΑΕΔ του εργοδοτη. (φυαικα, μπορει να γινει και στον ΟΑΕΔ του εργοδοτη αν υπαρχει αποδεικτικο κατοικιας εκει, αφου τοτε ταυτιζονται...)
Πρακτικα, ο ΟΑΕΔ του τοπου κατοικιας ειναι οντως προτιμοτερος για τον απολυμενο ανεργο, διοτι εκει θα πρεπει να εμφανιζεται καθε μηνα για να παιρνει το επιδομα, ενω στον ΟΑΕΔ του εργοδοτη δεν εχει λογο να ξαναπαει!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1444 στις: Ιούνιος 15, 2012, 11:17:38 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ utenar για την προσωρινή κατοικία είχαν μια αμφιβολία οι υπάλληλοι και μου είπαν να περάσω αυτοπροσώπως να το συζητήσουμε από κοντά :)Δεν έχω συμβόλαιο ενοικίου στο όνομά μου, θα χρειαστούν υποθέτω μερικά χαρτιά τύπου Υπεύθυνης Δήλωσης, Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης και αντίγραφο συμβολαίου ενοικίου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2012, 11:21:30 πμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1445 στις: Ιούνιος 15, 2012, 11:31:15 πμ »
έχει γίνει λάθος 100% μάλλον η βθμια ή αθμια περνούσε μόνο τις μέρες που δούλευες χωρίς να υπολογίζει αργίες...εκτός αν οι 15 ώρες δεν είναι μοιρασμένες σε όλη την εβδομάδα άλλα σε 3 μέρες ή 4....

για να βάζει 22 ένσημα ΑΜΩ θα πρέπει να δουλεύεις και τις 5 μέρες της Εβδομάδας

για απάντησε μας serik
δούλευα α'θμια και τις 5 μέρες της εβδομάδας. Επίσης όλους τους μήνες με βάλανε 16 ένσημα/μήνα παρόλο που μπορεί κάποιοι να είχανε περισσότερες αργίες από άλλους. Οπότε δεν παίζει να μην υπολόγιζαν τις αργίες..

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Προσπαθησε να λυσεις το θεμα αμεσα, βαζοντας και δικηγορο αν χρειαστει! Δεν ειναι δυνατον να δουλευες 5 ημερες τη βδομαδα και να μη σου εβαζαν ενσημα για ολες τις ημερες που δουλευες, οταν ακομη κι οι ωρομισθιοι παιρνουν ενα ενσημο για καθε μερα που δουλευουν! Μηπως καποια μερα ειχες μονο μια ωρα μαθημα, και με τη μειωση του μισθου απο 1/11, το ΙΚΑ θεωρησε οτι δε δικαιουσουν πλεον το ενσημο εκεινης της μερας; Αλλά τοτε ας σου το ελεγαν απο την αρχη, να μην πηγαινες αδικα στη δουλεια καθημερινα, αλλά να ειχες μαζεψει τις ωρες σου σε λιγοτερες μερες! Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να πηγαινεις στη δουλεια καθε μερα και η ΔΔΕ να σου βαζει τα ιδια ενσημα με οσους δουλευουν 4 μερες τη βδομαδα!
το λιγότερο 2 ωρες/μέρα είχα μάθημα. Παιρνω τηλ. να βγάλω άκρη τι γίνεται αλλά συνέχεια μιλάνε. Θα ενημερώσω μόλις μάθω κάτι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:18:15 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1446 στις: Ιούνιος 15, 2012, 11:46:40 πμ »
Ο προηγούμενος ΟΑΕΔ στον οποίο υπαγόμουν δεν ζήτησε ουδέποτε ένσημα 4ου και 5ου μήνα, διότι δεν προσμετρώνται στο επίδομα αφενός, αφετέρου τους καλύπτει η καταγγελία σύμβασης, η οποία αναφέρει ότι απολυθηκαμε 31-5 (αυτονόητο μάλλον ότι εργαστήκαμε και 4ο και 5ο μήνα στην επιχείρηση...).

Αγαπητέ συνάδελφε foibo ευχαριστώ για την απάντηση, ξέρω κάθε πότε περνά το ΙΚΑ τα ένσημα, διότι έχω κάνει τις διαδικασίες κ έχοντας αποκτήσει κωδικό, τα ελέγχω η ίδια απο το σπίτι.

Σε ερώτησή μου στο ΙΚΑ - δλδ ποια η χρησιμότητα για τον ΟΑΕΔ να ζητά τους συγκεκριμένους μήνες 4ο και 5ο - διαπίστωσα την αγανάκτησή τους, ότι δλδ ο ΟΑΕΔ ακόμη δεν έχει κατανοήσει ότι το συγκεκριμένο έγγραφο βεβαίωσης ενσήμων απο τον εργοδότη δεν φέρει καμία απολύτως ισχύ, εφόσον δεν το παρέχει το ΙΚΑ.....

προσωπικά δεν απορώ για την όλη διαδικασία, απλώς ενημερώνω γιατί όντως ήταν κάτι που δεν ήξερα, να μην ταλαιπωρηθούν με πηγαινε-έλα στον οαεδ άλλοι συνάδελφοι...
σημειώνω δε, ότι απο το ένα φροντιστηριο μου έβγαλαν το έγγραφο γιατί τους είχε τύχει να το ζητησει μόνο ένας καθηγητής όλα τα προηγούμενα χρόνια, απο το άλλο όμως δεν ήξεραν τι να μου δώσουν ακριβώς κ ταλαιπωρήθηκα περισσότερο να εξηγώ... γι'αυτό και στο μνμ μου, ανέφερα ότι πρόκειται για το χαρτί του λογιστή.

ενδεχομένως όλα αυτά να είναι γνωστά, αλλά μια κ το συνάντησα μπροστά μου, είπα να το αναφέρω. 

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1447 στις: Ιούνιος 15, 2012, 12:50:07 μμ »
Να υποθέσω ότι αυτό που αναφέρεται ατο Άρθρο 4, παράγραφος 1 (δεύτερη ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ) του Νόμου 1545/1985 ότι δεν ισχύει πια;;

Aναφέρεται επιγραμματικά: εγκρίνουμε την μείωση των ημερομισθίων για τους αναπληρωτές και ωρομίσθιους καθηγητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στα 100 ημερομίσθια, προκειμένου για επιδότηση ανεργίας. Η ρύθμιση αυτή ισχύει μόνο για την επιδοτησή τους λόγω ανεργίας, με βάση τη λήξη της σύμβασης εραγσίας ορισμένου χρόνου που αναφέρεται στη σχολική περίοδο 1996-1997.
Βασικά τότε δεν ήταν η πρώτη χρονιά που μπήκε το ΑΣΕΠ;;
Δες και εδώ
http://www.pde.gr/index.php?page=4758

Ωραίες εποχές εκείνες πάντως!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2012, 12:51:57 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1448 στις: Ιούνιος 15, 2012, 07:33:03 μμ »
Πρακτικα, ο ΟΑΕΔ του τοπου κατοικιας ειναι οντως προτιμοτερος για τον απολυμενο ανεργο, διοτι εκει θα πρεπει να εμφανιζεται
καθε μηνα για να παιρνει το επιδομα, ενω στον ΟΑΕΔ του εργοδοτη δεν εχει λογο να ξαναπαει!
Αυτό έχει αλλάξει πλέον και έχει γίνει κάθε τρίμηνο!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1449 στις: Ιούνιος 16, 2012, 03:29:42 πμ »
Ο προηγούμενος ΟΑΕΔ στον οποίο υπαγόμουν δεν ζήτησε ουδέποτε ένσημα 4ου και 5ου μήνα, διότι δεν προσμετρώνται στο επίδομα αφενός, αφετέρου τους καλύπτει η καταγγελία σύμβασης, η οποία αναφέρει ότι απολυθηκαμε 31-5 (αυτονόητο μάλλον ότι εργαστήκαμε και 4ο και 5ο μήνα στην επιχείρηση...).

Δυστυχώς, γι`αυτούς δεν είναι τίποτα αυτονόητο και αυτό που σου λέω ξέρω ότι γίνεται χρόνια τώρα. Και τα δώρα δεν προσμετρώνται και όμως τα ζητάνε.

Σ΄ευχαριστώ Jak 13

Παρακαλώ pdxrisoyla.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1450 στις: Ιούνιος 20, 2012, 11:14:10 πμ »
Πρωτοβάθμια Α' Αθήνας αναπληρωτές ΕΣΠΑ μου είπαν οι απολύσεις θα είναι έτοιμες Παρασκευή μετά τις 11...

Αποσυνδεδεμένος Vivian24

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1451 στις: Ιούνιος 20, 2012, 02:12:17 μμ »
Ξερει κανεις ποτε θα ναι ετοιμα τα χαρτια απολυσης για τους Εσπα στο Νομο Ηλειας;

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1452 στις: Ιούνιος 20, 2012, 02:42:36 μμ »
Να ρωτήσω κάτι και τους καλούς μας συναδέλφους.  Η δήλωση μου έχει εκκαθαριστεί αλλά δεν έχει έρθει στο σπίτι το εκκαθαριστικό. Μέσω internet όμως είναι διαθέσιμο να το τυπώσω σε ένα Α4 χαρτί και να το πάω στον ΟΑΕΔ. Γίνεται δεκτό; Ή να πάω το περσινό; Το έχει κάνει κανείς;

Ευχαριστώ!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2012, 02:59:09 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1453 στις: Ιούνιος 20, 2012, 03:06:50 μμ »
Να ρωτήσω κάτι και τους καλούς μας συναδέλφους.  Η δήλωση μου έχει εκκαθαριστεί αλλά δεν έχει έρθει στο σπίτι το εκκαθαριστικό. Μέσω internet όμως είναι διαθέσιμο να το τυπώσω σε ένα Α4 χαρτί και να το πάω στον ΟΑΕΔ. Γίνεται δεκτό; Ή να πάω το περσινό; Το έχει κάνει κανείς;

Ευχαριστώ!!
Χριστίνα, επικοινώνησα με το τοπικό κατάστημα ΟΑΕΔ για το ίδιο ακριβώς θέμα, και μου είπαν οτι θέλουν το περυσινό. Θα σου έλεγα να πάρεις ενα τηλ. και εσύ στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου και θα σου πουν λογικά.
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1454 στις: Ιούνιος 20, 2012, 03:11:37 μμ »
Να ρωτήσω κάτι και τους καλούς μας συναδέλφους.  Η δήλωση μου έχει εκκαθαριστεί αλλά δεν έχει έρθει στο σπίτι το εκκαθαριστικό. Μέσω internet όμως είναι διαθέσιμο να το τυπώσω σε ένα Α4 χαρτί και να το πάω στον ΟΑΕΔ. Γίνεται δεκτό; Ή να πάω το περσινό; Το έχει κάνει κανείς;

Ευχαριστώ!!

ειχα κανει αυτο ακριβως που περιγραφεις περσυ κ μια χαρα το δεχτηκαν. του ειχε κανει κ εντυπωση κιολας.

φετος δεν ειχα κανει καν την δηλωση οταν πηγα οαεδ, οποτε αναγκαστικα πηγα το περσινο.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1455 στις: Ιούνιος 20, 2012, 03:12:56 μμ »
Ευχαριστώ!! Θα πάρω τηλ και βλέπουμε!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 316

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.