*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2982 στις: Ιούνιος 16, 2013, 01:44:01 πμ »
αν βγει τέτοια εγκύκλιος, θα το τηρήσουν, για τον απλό λόγο ότι θα το διεκδικήσει αυτός που το δικαιούται. Αν σε ένα γυμνάσιο με 3 τμήματα/τάξη είναι δύο φυσικοί, και καλύπτουν τις ώρες και της βιολογίας και της χημείας και της γεωλογίας, θα φύγει ένας φυσικός και θα έρθουν ένας γεωλόγος ή/και ένας βιολόγος που βρίσκονται  στη διάθεση. Χαζός είναι να βρίσκεται κάποιος στη διαθεση και να μην διεκδικήσει το κενό;

Δεν υπαρχουν γεωλογοι και βιολογοι σε διαθεση, φιλε μου! (γενικα μιλωντας, οχι για συγκεκριμενες εξαιρεσεις!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:45 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2983 στις: Ιούνιος 16, 2013, 01:58:33 πμ »
Δηλαδή οι Χημικοί αποκλείεται να έχουν οργανική σε Γυμνάσιο

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2984 στις: Ιούνιος 16, 2013, 10:27:29 πμ »
δεν λεει κάτι αυτό.πρόκειται για μικρά σχολεία όπου οι οργανικές ΠΕΟ4 θα χαθούν για πλάκα
και αν δεν έχει οργανική κανένας πε04, τότε ποιος θα πηγαίνει σε αυτά; Δεδομένου ότι συνήθως είναι και απομονωμένα σχολεία χωριών, νησιών.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2985 στις: Ιούνιος 16, 2013, 10:32:21 πμ »
Οποιος περισσεύει στο ΠΥΣΔΕ και δεν έχει οργανική ήδη ή όποιος δεν συμπληρώνει σε κοντινό σχολείο (το κοντινό βέβαια σύμφωνα με την λογική που θα επικρατεί κάθε φορά στο ΠΥΣΔΕ).  Μιλάμε για λειτουργικά κενά πλέον που μπορούν να δίνονται και ως δεύτερες αναθέσεις....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 10:37:32 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:45 »

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2986 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:11:34 μμ »
δεν λεει κάτι αυτό.πρόκειται για μικρά σχολεία όπου οι οργανικές ΠΕΟ4 θα χαθούν για πλάκα
και αν δεν έχει οργανική κανένας πε04, τότε ποιος θα πηγαίνει σε αυτά; Δεδομένου ότι συνήθως είναι και απομονωμένα σχολεία χωριών, νησιών.

Δε νομίζω ότι είναι και τοσο ασυνήθιστο να δημιουργείται από ένα ΠΥΣΔΕ, ένα λειτουργικό κενό (εικονική οργανική τη λένε) σε μια κωμόπολη και να εξυπηρετούνται από αυτο, με διάθεση, όλα τα κοντινά σχολεία. ΣΤο ΠΥΣΔΕ μου, γίνεται με τους Μουσικούς, Καλλιτεχνικούς, Πληροφορικούς κ.α.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2987 στις: Ιούνιος 16, 2013, 01:31:34 μμ »
Ξαναλέω ...επικοινώνησα με το τμήμα Γ Προσωπικού Βθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου και μου είπαν πως η άρση υπεραριθμίας θα γίνει κατά ειδικότητα στους ΠΕ04, όπως άλλωστε οι διορισμοί, οι τοποθετήσεις και οι μεταθέσεις...Είναι σίγουρο και όλα θα γίνουν όπως τα υπολογίζει το plan, μέσω του οποίου το Υπουργείο θα ελέγχει τα σχολεία και τα ΠΥΣΔΕ
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος physicpro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2988 στις: Ιούνιος 16, 2013, 01:48:51 μμ »
Γεια σας και από μένα, είμαι νέο μέλος στο forum..
Να ρωτήσω κάτι επειδή μπερδεύτηκα λίγο με όσα αναφέρθηκαν παραπάνω.Είμαι φυσικός με 7 χρόνια υπηρεσίας και έχω οργανική σε γυμνάσιο σε απομακρυσμένη περιοχή με 2 τμήματα στην Α,  1 τμήμα στην Β και 1 τμήμα στην Γ. Συνολικά μαζεύονται δηλαδή 18 ώρες ΠΕ04 + 3 ώρες εργαστηρίου άθροισμα 21 και κανονικά αναλαμβάνω όλες τις ώρες αφού είμαι ο μοναδικός ΠΕ04 στο σχολείο. Όμως με τα νέα δεδομένα δεν συμπληρώνω 11 ώρες φυσικής που είναι η πρώτη ανάθεση. Δηλαδή χάνω την οργανική μου; Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να με στείλουν αλλού; Και ποιος θα πάρει την θέση μου; Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;   ???

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2989 στις: Ιούνιος 16, 2013, 02:08:08 μμ »
Εννοείται δεν την χάνεις φίλε μου...θα είχες πρόβλημα αν έβγαιναν σε κάποια άλλη ειδικότητα ΠΕ04 πολύ παραπάνω απαιτούμενες ώρες...π.χ. να έβγαινε Βιολογία 15 ώρες...
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2990 στις: Ιούνιος 16, 2013, 02:17:14 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 11:55:35 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2991 στις: Ιούνιος 16, 2013, 02:32:23 μμ »
Με το γράμμα του νόμου και εσύ όπως και εγώ (είμαστε περίπου ίδια κατάσταση) ναι, χάνουμε την οργανική μας.
Το αν το ΠΥΣΔΕ εφαρμόσει το νόμο ακόμα και στις περιπτώσεις αυτές, είναι άλλο θέμα.
Και να κριθείς όμως υπεράριθμος, δε σημαίνει ότι χάνεις την οργανική σου.
Η οργανική σου παραμένει στο σχολείο σου, όσο δεν κάνεις εσύ αίτηση άρσης υπεραριθμίας, να ζητήσεις δηλαδή άλλη πιθανή (χαχα) κενή οργανική σε σχολεία της ίδιας ή όμορης ομάδας.
Πρακτικά δεν κινδυνεύεις. Ακόμα και στο τραβηγμένο σενάριο που θα κριθείς υπεράριθμος, δε θα μετακινηθείς από το σχολείο λόγω της β ανάθεσης και της μη ύπαρξης άλλης ειδικότητας ΠΕ04 στο σχολείο σου
ναι αλλά μήπως  μπορεί να του στείλουν υπεράριθμο χημικό και βιολόγο να συμπληρώσουν το ωράριο τους με α ανάθεση για να μην πάρουν υποχρεωτική μετάθεση από το νομό; Τότε μήπως και ο φυσικός πρέπει  να ψάξει να βρει ώρες φυσικής σε άλλο σχολείο;
Επίσης, ψάξε μήπως κάποιος στο σχολείο σου έχει δεύτερη ειδικότητα φυσικού και σε εκτοπίσει!

Αποσυνδεδεμένος rodenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2992 στις: Ιούνιος 16, 2013, 02:36:07 μμ »
Γεια σας, όσοι και όσες ξέρετε, πείτε μου, σας παρακαλώ, τι γίνεται από δω και πέρα με τις μεταθέσεις; Όσοι πήραν μετάθεση, θα κληθούν τώρα (και πότε ακριβώς - ξέρουμε;) να δηλώσουν ποιες οργανικές επιθυμούν; Με αυτούς που θέλουν να βελτιώσουν την οργανική τους εντός ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ τι γίνεται; Προηγούνται αυτών που μετατέθηκαν για να επιλέξουν οργανική ή όλοι μαζί διαλέγουν ταυτόχρονα; Επίσης, για όσους θέλουν να κάνουν αίτηση απόσπασης σε φορείς του Υπουργείου Παιδείας ξέρουμε πότε θα γίνονται οι αιτήσεις; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά άκρη δε βρίσκω παρά μόνο σε αυτό το forum και σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2993 στις: Ιούνιος 16, 2013, 02:40:15 μμ »
Γεια σας, όσοι και όσες ξέρετε, πείτε μου, σας παρακαλώ, τι γίνεται από δω και πέρα με τις μεταθέσεις; Όσοι πήραν μετάθεση, θα κληθούν τώρα (και πότε ακριβώς - ξέρουμε;) να δηλώσουν ποιες οργανικές επιθυμούν; Με αυτούς που θέλουν να βελτιώσουν την οργανική τους εντός ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ τι γίνεται; Προηγούνται αυτών που μετατέθηκαν για να επιλέξουν οργανική ή όλοι μαζί διαλέγουν ταυτόχρονα; Επίσης, για όσους θέλουν να κάνουν αίτηση απόσπασης σε φορείς του Υπουργείου Παιδείας ξέρουμε πότε θα γίνονται οι αιτήσεις; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά άκρη δε βρίσκω παρά μόνο σε αυτό το forum και σας ευχαριστώ πολύ!

Η πρώτη σου ερώτηση έχει απαντηθεί παραπάνω. Καθε ΔΔΕ με ανακοίνωσή της βγάζει το χρονοδιάγραμμά της. Οι μετατιθέμενοι και όσοι ζητούν βελτίωση και όσοι είναι σε διάθεση διαλέγουν ταυτόγχρονα από τα κενά που υπάρχουν. Πρηγούνται αυτών μόνο οι υπεράριθμοι. ηνεγκύκλιος των αποσπάσεων σε σχολεία και φορείς αναμένεται ως την Τρίτη, έγραψε ο Μπράτης!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2994 στις: Ιούνιος 16, 2013, 07:08:46 μμ »
Με το γράμμα του νόμου και εσύ όπως και εγώ (είμαστε περίπου ίδια κατάσταση) ναι, χάνουμε την οργανική μας.
Το αν το ΠΥΣΔΕ εφαρμόσει το νόμο ακόμα και στις περιπτώσεις αυτές, είναι άλλο θέμα.
Και να κριθείς όμως υπεράριθμος, δε σημαίνει ότι χάνεις την οργανική σου.
Η οργανική σου παραμένει στο σχολείο σου, όσο δεν κάνεις εσύ αίτηση άρσης υπεραριθμίας, να ζητήσεις δηλαδή άλλη πιθανή (χαχα) κενή οργανική σε σχολεία της ίδιας ή όμορης ομάδας.
Πρακτικά δεν κινδυνεύεις. Ακόμα και στο τραβηγμένο σενάριο που θα κριθείς υπεράριθμος, δε θα μετακινηθείς από το σχολείο λόγω της β ανάθεσης και της μη ύπαρξης άλλης ειδικότητας ΠΕ04 στο σχολείο σου


Με τα σημερινά δεδομένα, η οργανική δε χάνεται εκτός απ'την περίπτωση που κλείσει το σχολείο.

Επίσης ,είναι συγκεχυμένη η εικόνα σχετικά με το ΠΔ για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις ως προς τους έχοντες οργανική.Έχουμε αναφερθεί στην ερμηνεία που λέει πως δεν αφορά όσους έχουν οργανική ασχέτως αν συμπληρώνουν ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2995 στις: Ιούνιος 16, 2013, 07:17:59 μμ »
ενα ευχαριστώ θάθελα να πω κ σε αυτους που εχουν φτιαξει το φορουμ, αλλά κ σε κάθε συνάδελφο που ευγενικα προσπαθεί να βοηθήσει στην καθε χαζη απορία που μου δημιουργήθηκε κατα καιρούς. Ομολογώ οτι οι νόμοι, και οι διατάξεις κ οι εγκύκλιοι πάντα με τρόμαζαν οτι δεν θα τους καταλάβω , οτι κάτι κανω λάθος και συνήθως η αλήθεια ειναι οτι κάνω...

κ ενα παράπονο , για τους συναδέλφους που απο την Β Αθηνας θέλουν να μετακινηθουν στην Α Αθηνας.....ή τελοσπαντων κατι ανάλογο. Μου φαίνεται λιγο άδικο, για ενα λεωφορείο απο τη μεριά τους, να υπομένουμε καποιοι άλλοι 15 ωρες αποσταση απο το σπιτι μας - κ με τις περικοπες να μπορουμε να φτάσουμε σε αυτο : Χριστουγεννα- Πασχα και Καλοκαίρι. Λυπάμαι που τους είναι τοσο δύσκολη αυτη η μετακίνηση , ειλικρινα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.