*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016  (Αναγνώστηκε 614070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1106 στις: Αύγουστος 22, 2015, 04:35:04 μμ »
σιγά βρε Κωνσταντοπούλου!! θα καθυστερούμε τις προσλήψεις χωρίς λόγο;;;

Υπάρχει λόγος που μάλλον δεν κατάλαβες. Η εγκύκλιος δεν μπορεί να εφαρμόζει το νόμο Λοβέρδου, διότι ο νόμος Λοβέρδου είναι νομικώς μη εφαρμόσιμος. Όμως αυτό δεν μπορεί το ΣτΕ να το εκδικάσει χωρίς πρώτα να βγει σε ΦΕΚ η εγκύκλιος.

Το αν καθυστερούν οι προσλήψεις δεν είναι ευθύνη κανενός άλλου παρά της κυβέρνησης που αποφάσισε να εφαρμόσει τον νομικώς μη εφαρμόσιμο νόμο Λοβέρδου.

Οι αιτήσεις ναι. Τα στοιχεια με τις οποίες συμπληρώσαμε αυτές όμως, παραμενουν έγκυρες και μπορούν να μεταφερθούν σε καινούριες με νεο αριθμό προτόκολλο.

Δηλαδή λες ότι κάποιος υπάλληλος θα συμπληρώσει και θα υπογράψει την αίτηση για μένα; Με ποιο δικαίωμα; Και πώς θα τεκμηριώσει ο υπάλληλος ότι ξέρει τι θα δηλώσω; Επειδή είχα κάνει αίτηση βάσει μιας παράνομης (κατά το ΣτΕ) εγκυκλίου; Δεν καταλαβαίνεις ότι κάτι τέτοιο σηκώνει νέες καταγγελίες και νέες προσφυγές;

Η εγκύκλιος δε θα αλλάξει περιεχόμενο ότι αφορά το τρόπο πρόσληψης αναπληρωτών.

Και γιατί τότε να δώσουν λίγες μέρες χρόνο στο να κάνουμε αλλαγές αν το επιθυμούμε, όταν - όπως λες - η εγκύκλιος θα παραμείνει ίδια; Γιατί αυτή η αντίφαση; Και γιατί να δοθεί χρόνος σε άλλους που δεν είχαν κάνει αιτήσεις πριν, τη στιγμή που η εγκύκλιος παραμένει ίδια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:53:07 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1107 στις: Αύγουστος 22, 2015, 04:38:56 μμ »
Sotirios μας εχεις μπερδεψει. Οι 222 θελουν να υπαρχει επιτυχια ασεπ. Εσυ μιλας για ανοιγμα η μη των πινακων.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1108 στις: Αύγουστος 22, 2015, 04:45:11 μμ »
Σε ρωταω για να ξερω να ετοιμασω προσφυγη. Εχω ασεπ και θελω να μετρησει η προυπηρεσια μου . Δε θα δεχτω κλειστους πινακες και να με ξεπερνουν ατομα που δεν πατησαν το ποδι τους σε εξεταστικο κεντρο
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1109 στις: Αύγουστος 22, 2015, 04:47:25 μμ »
Σε ρωταω για να ξερω να ετοιμασω προσφυγη. Εχω ασεπ και θελω να μετρησει η προυπηρεσια μου . Δε θα δεχτω κλειστους πινακες και να με ξεπερνουν ατομα που δεν πατησαν το ποδι τους σε εξεταστικο κεντρο
Όποιος νιώθει ότι αδικείται κάνει προσφυγή..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:53:07 »

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1110 στις: Αύγουστος 22, 2015, 04:54:28 μμ »
Sotirios μας εχεις μπερδεψει. Οι 222 θελουν να υπαρχει επιτυχια ασεπ. Εσυ μιλας για ανοιγμα η μη των πινακων.

δυο διαφορετικές ειδικότητες διεκδικούν διαφορετικά πράγματα, μιλώντας για τους δευτεροβάθμιους δεν με ενδιαφέρει τόσο η παράταση ή η εκ νέου υποβολή αίτησης όσο το τι θα ισχύσει τελικά, θα αλλάξουν τα κριτήρια επιλογής αναπληρωτών ή όχι;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1111 στις: Αύγουστος 22, 2015, 04:54:53 μμ »
Σε ρωταω για να ξερω να ετοιμασω προσφυγη. Εχω ασεπ και θελω να μετρησει η προυπηρεσια μου . Δε θα δεχτω κλειστους πινακες και να με ξεπερνουν ατομα που δεν πατησαν το ποδι τους σε εξεταστικο κεντρο

Ποια είναι η ερώτησή σου;

Sotirios μας εχεις μπερδεψει. Οι 222 θελουν να υπαρχει επιτυχια ασεπ. Εσυ μιλας για ανοιγμα η μη των πινακων.

Τι σχέση έχει το τι θέλει ο καθένας; Κι εγώ θέλω τους πειρατές της καραϊβικής σε playmobil.

Είναι δυνατόν οι άνθρωποι να πήγαν στα δικαστήρια και να έλεγαν "θέλω αυτό ή εκείνο", χωρίς να έθιγαν με νομικά εργαλεία την "εφαρμογή" των νόμων που επιδιώκει η εγκύκλιος;

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1112 στις: Αύγουστος 22, 2015, 04:55:23 μμ »
μα αυτο ρωτάω Κωνσταντίνε...προφανως οταν πας στο δικαστηριο δεν πας για να παρεις ΦΕΚ :P...ρωτάω ποιος κέρδισε...γιατί αυτές οι δυο κατηγορίες ζητούσαν διαφορετικα΄πραγματα...και ξαναρωταω το αυτονοητο....ξέρει κανεις αν θα υπαρχουν αλλαγες στην εγκύκλιο; ...αυτο μας καιει...οχι οι μερες προθεσμιας , και αν θα εχει ΦΕΚ...
Αν παρεμενε ως απλη εγκυκλιος, δε θα μπορουσε να προσβληθει απο δικαστηριο. Τωρα που θα γινει φεκ απο εγκυκλιος υπαρχει η δυνατοτητα να προσβληθει και ακολουθως αν πετυχει αυτη η προσφυγη να υπαρξουν αλλαγες στο καθεστως προσληψης αναπληρωτων. Εγκυκλιος δεν προσβαλεται. Παντως η δικη απο το στΕ ειναι προγραμματισμενη για Οκτωβρη. Θεωρω πως ισως απο μονο του το υπουργειο για φετος (ειδικα αν αντιληφθουν οτι ειναι χαμενη η υποθεση μετα τη 227 αποφαση του Φεβρουαριου απο το στΕ) να βαλει τον περιοσισμο σε μια τουλαχιστον επιτυχια ασεπ και ισως να δρομολογησει νεο ασεπ για να εχουν ολοι επιτελους ευκαιρια (αλλοι μικρη αλλοι μεγαλη) να ξαναεργαστουν χωρις προσφυγες κλπ πλεον.

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1113 στις: Αύγουστος 22, 2015, 04:58:35 μμ »
τα ασφαλιστικά εκδικάστηκαν υπέρ αυτών που ζητούν ασεπ ως απαραίτητο προσόν διορισμού αναπληρωτών. αν το υπουργειο δεν αλλάξει τα κριτήρια με βαση την απόφαση του ΣΤΕ διακινδυνεύει σοβαρά πλέον, με δική του ευθύνη, να γίνουν αποδεκτά τα ασφαλιστικά  μέτρα, με οτι αυτο συνεπάγεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2015, 05:15:57 μμ από crown1 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1114 στις: Αύγουστος 22, 2015, 04:59:46 μμ »
Η ερωτηση μου σωτηριε ειναι σε ποια προσφυγη συμμετεχεις? Με τους 222 που θελουν τον ασεπ ως προαπατουμενο η των νηπιαγωγων που θελουν να συνεχιζετε το αυτο με τους κλειδωμενους πινακες του 2010.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1115 στις: Αύγουστος 22, 2015, 05:01:20 μμ »
Οκ crown1 ευχαριστω
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1116 στις: Αύγουστος 22, 2015, 05:04:30 μμ »
Η ερωτηση μου σωτηριε ειναι σε ποια προσφυγη συμμετεχεις? Με τους 222 που θελουν τον ασεπ ως προαπατουμενο η των νηπιαγωγων που θελουν να συνεχιζετε το αυτο με τους κλειδωμενους πινακες του 2010.

Το ότι υποστηρίζω τους κλειδωμένους πίνακες δεν συνεπάγεται ότι δεν υπάρχουν κοινά σημεία με τους 222, οι οποίοι δεν πρόκειται να δικαιωθούν στο αίτημά τους χωρίς να θίξουν την εφαρμογή διατάξεων που επιδιώκει η εγκύκλιος.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1117 στις: Αύγουστος 22, 2015, 05:05:34 μμ »
νεο ασεπ για να εχουν ολοι επιτελους ευκαιρια (αλλοι μικρη αλλοι μεγαλη) να ξαναεργαστουν χωρις προσφυγες κλπ πλεον.
Χαχαχα...ειναι το ιδιο ο 40αρης με 4-5 Ασεπ , με υποχρεωσεις με τον 23αρη...αλλα το καλυτερο ειναι αυτο που λες οτι θα εργαστουν ...δεν μας λες που ομως... που θα εργαστουν οι 25000 φιλολογοι , οι 10000 νηπιαγωγοι κτλ  επαναλαμβανω νεος ΑΣΕΠ ειναι αναδιανομη της μιζεριας υπο αυτες τις συνθηκες...

lxmix

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1118 στις: Αύγουστος 22, 2015, 05:10:06 μμ »
Αυτή η λογική εξίσωσης κάποιου που έχει υπηρετήσει την εκπαίδευση 20 χρόνια με κάποιον που μόλις βγήκε από την σχολή του να την ξεχάσετε όλοι εσείς Touristakoi της εκπαίδευσης. Δεν είναι κλήρωση ο ΑΣΕΠ και η συμμετοχή λαχνός για να βρεις δουλειά. Αυτά τα δημοκρατικά να τα ξεχάσετε!!

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1119 στις: Αύγουστος 22, 2015, 05:15:09 μμ »
Χαχαχα...ειναι το ιδιο ο 40αρης με 4-5 Ασεπ , με υποχρεωσεις με τον 23αρη...αλλα το καλυτερο ειναι αυτο που λες οτι θα εργαστουν ...δεν μας λες που ομως... που θα εργαστουν οι 25000 φιλολογοι , οι 10000 νηπιαγωγοι κτλ  επαναλαμβανω νεος ΑΣΕΠ ειναι αναδιανομη της μιζεριας υπο αυτες τις συνθηκες...
Εχεις απομονωσει ενα μερος αυτου που εγραψα, οποτε φαινομαι σα να μην εχω αισθηση τι συμβαινει σε καθε ειδικοτητα. Εχω πληρη εικονα. Ας μη γελιομαστε το αν υποστηριζω να κανει στη συνεχεια ασεπ το λεω με το σκεπτικο οτι καλως ή κακως το υπουργειο πρεπει να δωσει την ευκαιρια σε ολα αυτα τα βυσματα που βολευοντουσταν με αλλους τροπους επι πολλα χρονια να διαβασουν μια φορα και να ξαναμπουν στο παιχνιδι με την πολυ προυπηρεσια που εχουν μαζεψει τοσα χρονια. Δε μου φαινεται ωραιο ενας να δουλευει επι σχεδον μια δεκαετια και ξαφνικα να μεινει ανεργος, και αυτο μπορει να συμβει πλεον. Και αν γινει ασεπ να ξερουμε ολοι οτι, μαγκες, οποιος ποτε δεν εχει πιασει τη βαση απο το 98 μεχρι το 16 μην ελπιζει σε τιποτα, ουτε χαρτια να μην κανει. Οσον αφορα τους νεους σε πινακες με βαθμο ασεπ + προυπηρεσια προφανως ειναι ξοφλημενοι στην πραξη. Και με αυτο τον ενα πινακα θεωρω πως δε θα γινονται πολλες προσφυγες που να στεκουν!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.