*

Αποστολέας Θέμα: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012  (Αναγνώστηκε 42809 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 11:11:15 πμ »
Eγώ πάντως δεν ξέρω κανένα γιατρό που να θέλει να δουλέψει σε επαλ.Νομίζω ότι άμα τους το πεις,θα γελάνε.
Μπράβο ρε παιδιά  και εγώ έχω αλλάξει 4 ΕΠΑΛ και δεν γνώρισα κανέναν !!!!
Εγώ έχω δουλέψει σε 4 ΕΠΑΛ και έχω δει δύο γιατρούς. Και δικηγόρο έχω δει. Το πρόβλημα ποιό ακριβώς είναι; Έχεις την εντύπωση ότι δεν υπάρχει ανεργία στους γιατρούς και τους μηχανικούς ή ότι δεν μπορεί να θέλει ένας γιατρός να ασχοληθεί με την εκπαίδευση; Δεν έχω καταλάβει γιατί το συζητάμε αυτό τόση ώρα. Ο νόμος θεωρεί ότι έχουν τις προυποθέσεις να δουλέψουν σε ΕΠΑΛ και δουλεύουν. Εδώ υπάρχουν συνάδελφοι με διδακτορικά που στριμώχνονται για να πάνε να βγαλουν το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ προκειμένου να δουλέψουν σε ένα σχολείο και σε πείραξε που ο άλλος από το Πολυτεχνείο διδάσκει σε ΕΠΑΛ; Ανεβάζει το επίπεδο του ΕΠΑΛ σε τελική.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2011, 11:23:26 πμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:42:45 »

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 11:11:43 πμ »
To θέμα της παιδαγωγικής επάρκεια πονάει πάρα πολύ για εμάς τους αποφοίτους πανεπιστήμιων που επειδή ο πρόεδρος της σχολή μας δεν είχε βύσμα μέσα στο υπουργείο δεν μπόρεσε εν μια νυχτί να δώσει παιδαγωγική επάρκεια στους αποφοίτους. Είναοι γμωστό άλλωστε πως την πήραβ οι γεωλόγοι και ένα σωρό άλλες ειδικότητες, εν μια νυχτί κυριολεκτικά την παιδαγωγική επάρκεια, τελείως αναξιοκρατικά σε σχέση με άλλους αποφοίτους άλλων σχολών. Το θέμα πονάει κυριολεκτικά και θα φτάσει μια μέρα στα δικαστήρια ΩΣ ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ, ΠΑΡΑΝΟΜΟ, ΗΛΙΘΙΟ, ΑΝΗΘΙΚΟ και ότι άλλο μπορεί κάποιος να βρει

Τέλοσπάντων για να μην τα βάλω πάλι με την ΑΣΠΑΙΤΕ, μιας και τα πανεπιστημια που ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ, έχετε κανένα νέο για α φάση προσλήψεων αναπληρωτών;;

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10826
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:56:11 μμ »
Πληροφορίες μέσα από το υπουργείο λένε ότι οι προσλήψεις στη δευτεροβάθμια δε συζητιούνται καν.
Περιμένουν να προηγηθούν οι αποσπάσεις. Οι τεχνικές ειδικότητες πάνε για το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Οκτωβρίου. Προς το παρόν οι δευτεροβάθμιες προσπαθούν να καλύψουν τα κενά τους με β΄αναθέσεις και με συναδέλφους που έχουν δεύτερο πτυχίο (και στις δυο περιπτώσεις μπορούν να αναλάβουν μέχρι 7 ώρες).

Άρα χρειάζεται να οπλιστούν με υπομονή όσοι περιμένουν να κληθούν ως αναπληρωτές...

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 01:59:51 πμ »
Πληροφορίες μέσα από το υπουργείο λένε ότι οι προσλήψεις στη δευτεροβάθμια δε συζητιούνται καν.
Περιμένουν να προηγηθούν οι αποσπάσεις. Οι τεχνικές ειδικότητες πάνε για το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Οκτωβρίου. Προς το παρόν οι δευτεροβάθμιες προσπαθούν να καλύψουν τα κενά τους με β΄αναθέσεις και με συναδέλφους που έχουν δεύτερο πτυχίο (και στις δυο περιπτώσεις μπορούν να αναλάβουν μέχρι 7 ώρες).

Άρα χρειάζεται να οπλιστούν με υπομονή όσοι περιμένουν να κληθούν ως αναπληρωτές...

Πλάκα κάνεις τώρα, για το δεύτερο 15νθήμερο Οκτωβρίου. Αν είναι έτσι δεν θέλω καν να το σκέφτομαι. Καλά δεν περιμένουν να ολοκληρωθεί η β φάση αποσπάσεων από εβδομάδα, γιατί τόσο πολύ να αργήσουν;; Στις τεχνικές δεν έχει γίνει ούτε μια φάση.

Kαι να πω και κάτι άλλο τώρα γιατί τα πήρα πολύ άσχημα. Από το πρωί μέχρι το βράδυ μας πρήζουν για τα κενά στους δασκάλους, όλη μέρα για δασκάλους συζητάνε, όλη μέρα όλη νύχτα. Μόνο αυτοί υπάρχουν δηλαδή:; Γιατί αυτό το άσχημο παιχνίδι σε βάρος άλλων ειδικοτήτων;;

Διαβάζω στο site http://www.paideia-ergasia.gr/ ότι τα κενά δασκάλων εν μια νυχτί και ας έγιναν αποσπάσεις, τελείως ξαφνικά από 11 που ήταν και καλύφθηκαν με αποσπάσεις, ξεαφνικά έγιναν 30!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ !!!!!

Δεν μας εκπροσωπεί κανένας, όλο το παιχνίδι γίνεται για τα παιδιά των 23 ετών που με απλά ένα πτυχίο θα βρουν μια δουλίτσα χωρίς ούτε 1 μήνα ανεργίας. Δεν είναι όλη η ζωή οι δάσκαλοι, δεν αντέχω άλλο να ακούω για κενά δασκάλων!!!!! 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2011, 02:12:59 πμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:42:45 »

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 07:30:44 πμ »
Πληροφορίες μέσα από το υπουργείο λένε ότι οι προσλήψεις στη δευτεροβάθμια δε συζητιούνται καν.
Περιμένουν να προηγηθούν οι αποσπάσεις. Οι τεχνικές ειδικότητες πάνε για το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Οκτωβρίου. Προς το παρόν οι δευτεροβάθμιες προσπαθούν να καλύψουν τα κενά τους με β΄αναθέσεις και με συναδέλφους που έχουν δεύτερο πτυχίο (και στις δυο περιπτώσεις μπορούν να αναλάβουν μέχρι 7 ώρες).

Άρα χρειάζεται να οπλιστούν με υπομονή όσοι περιμένουν να κληθούν ως αναπληρωτές...
συμφωνω απολυτα με τον συναδερφο. Απλα υπομονη. LASID καλη τοποθετηση απο Παρασκευη ( ΟΑΕΔ )

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 10:16:38 πμ »
Ποιές είναι βρε παιδιά αυτές οι πηγές που έχετε όλοι στο υπουργείο; Ας τις ανφέρει ο καθένας συγκεκριμένα όταν μιλά για πληροφορίες.

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 10:17:23 πμ »
Πληροφορίες μέσα από το υπουργείο λένε ότι οι προσλήψεις στη δευτεροβάθμια δε συζητιούνται καν.
Περιμένουν να προηγηθούν οι αποσπάσεις. Οι τεχνικές ειδικότητες πάνε για το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Οκτωβρίου. Προς το παρόν οι δευτεροβάθμιες προσπαθούν να καλύψουν τα κενά τους με β΄αναθέσεις και με συναδέλφους που έχουν δεύτερο πτυχίο (και στις δυο περιπτώσεις μπορούν να αναλάβουν μέχρι 7 ώρες).

Άρα χρειάζεται να οπλιστούν με υπομονή όσοι περιμένουν να κληθούν ως αναπληρωτές...
συμφωνω απολυτα με τον συναδερφο. Απλα υπομονη. LASID καλη τοποθετηση απο Παρασκευη ( ΟΑΕΔ )
Πληροφορίες μέσα από το Υπουργείο λένε ότι θα καθυστερήσουν οι προσλήψεις στις ΕΠΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 12:56:24 μμ »
Πήρε τηλέφωνο κανείς στο Υπουργείο και του είπαν ότι θα γίνουν το δεύτερο δεκαπενεθήμερο Οκτωβρίου; Radius γιατί λες  ότι θα αργήσουν μόνο στις ΕΠΑΣ; Παίρνω τηλέφωνο και εν το σηκώνει κανείς

Αποσυνδεδεμένος ΕΒΙΝΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 12:58:03 μμ »
  Συναδελφοι, η τεχνικη εκπαιδευση ειναι σε δευτερη και τριτη και τελευταια μοιρα γιατι οι μαθητες μας των ΕΠΑΛ θεωρουνται ακομα οι κακοι μαθητες που δεν τους χωραει το λυκειο των δηθεν καλων μαθητων και οι μαθητες μας των ΕΠΑΣ θεωρουνται ακομα χειροτεροι μαθητες η ειναι παιδια του μεροκαματου, πολλα με οικογενειες , πολλα μεγαλυτερης ισως ηλικιας απο εμας  που παλευουν για το καλυτερο.Ποιος να νοιαστει για αυτους τους μαθητες στα υπουργεια και στην κοινωνια ακομη?

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 01:14:26 μμ »
Δεν μας εκπροσωπεί κανένας, όλο το παιχνίδι γίνεται για τα παιδιά των 23 ετών που με απλά ένα πτυχίο θα βρουν μια δουλίτσα χωρίς ούτε 1 μήνα ανεργίας. Δεν είναι όλη η ζωή οι δάσκαλοι, δεν αντέχω άλλο να ακούω για κενά δασκάλων!!!!! 
Δεν εννοείς ότι αν οι νεοπτυχιούχοι δάσκαλοι κάθονταν μερικούς μήνες άνεργοι θα τους άξιζε περισσότερο. Καλά κάνουν τα παιδιά και τυχεροί είναι που προσλαμβάνονται αμέσως. Μακάρι να ήμασταν όλοι έτσι. Το πρόβλημα κατά την άποψή μου είναι ότι ίσως δεν το εκτιμούν όσο πρέπει. Οι περισσότεροι από εμάς τους τεχνικούς έχουμε δουλέψει (και κάποιοι δουλεύουν παράλληλα και τα καλοκαίρια) στον ιδιωτικό τομέα. Ξέρουμε τι σημαίνει 8ωρο, βάρδια, μεροκάματο, ιδρώτας.
Ο λόγος για τον οποίο "ακούγονται" είναι απλά επειδή είναι περισσότεροι και είναι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. Εμείς είμαστε λίγοι και διασπασμένοι.

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 01:33:39 μμ »
Δεν μας εκπροσωπεί κανένας, όλο το παιχνίδι γίνεται για τα παιδιά των 23 ετών που με απλά ένα πτυχίο θα βρουν μια δουλίτσα χωρίς ούτε 1 μήνα ανεργίας. Δεν είναι όλη η ζωή οι δάσκαλοι, δεν αντέχω άλλο να ακούω για κενά δασκάλων!!!!! 
Δεν εννοείς ότι αν οι νεοπτυχιούχοι δάσκαλοι κάθονταν μερικούς μήνες άνεργοι θα τους άξιζε περισσότερο. Καλά κάνουν τα παιδιά και τυχεροί είναι που προσλαμβάνονται αμέσως. Μακάρι να ήμασταν όλοι έτσι. Το πρόβλημα κατά την άποψή μου είναι ότι ίσως δεν το εκτιμούν όσο πρέπει. Οι περισσότεροι από εμάς τους τεχνικούς έχουμε δουλέψει (και κάποιοι δουλεύουν παράλληλα και τα καλοκαίρια) στον ιδιωτικό τομέα. Ξέρουμε τι σημαίνει 8ωρο, βάρδια, μεροκάματο, ιδρώτας.
Ο λόγος για τον οποίο "ακούγονται" είναι απλά επειδή είναι περισσότεροι και είναι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. Εμείς είμαστε λίγοι και διασπασμένοι.
Δεν μπορούν να επικαλούνται όμως από το Υπουργείο επιλεκτικά την έλλειψη πιστώσεων για τις τεχνικές ειδικότητες, όταν εν τω μεταξύ οι δάσκαλοι πάνε σήμερα-αύριο για τη γ' φάση προσλήψεων.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 01:56:36 μμ »
Παράθεση
Δεν εννοείς ότι αν οι νεοπτυχιούχοι δάσκαλοι κάθονταν μερικούς μήνες άνεργοι θα τους άξιζε περισσότερο. Καλά κάνουν τα παιδιά και τυχεροί είναι που προσλαμβάνονται αμέσως. Μακάρι να ήμασταν όλοι έτσι. Το πρόβλημα κατά την άποψή μου είναι ότι ίσως δεν το εκτιμούν όσο πρέπει. Οι περισσότεροι από εμάς τους τεχνικούς έχουμε δουλέψει (και κάποιοι δουλεύουν παράλληλα και τα καλοκαίρια) στον ιδιωτικό τομέα. Ξέρουμε τι σημαίνει 8ωρο, βάρδια, μεροκάματο, ιδρώτας.
Ο λόγος για τον οποίο "ακούγονται" είναι απλά επειδή είναι περισσότεροι και είναι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. Εμείς είμαστε λίγοι και διασπασμένοι.


Εννοώ ότι κακιστα το Υπουργείο προσλάμβάνει δασκάκλους παιδιά 23 ετών με ένα μόνο πτυχίο που δεν κουράστγκαν ιδιαίτερα, όταν έχει άλλους τόσους πτυχιούχους που δεν ήταν τυχεροί να γίνουν δάσκαλοι αλλά έχουν προσόντα και μπορούν να προσφέρουν πολλά περισσότερα. Ναι εγώ είμαι δηλαδή ο ηλίθιος που έκανα master 8 ετη σπουδές (το πτυχίο μου το πήρα στη ώρα του, δεν καθόμουν), ξέσκισμα κανονικό και δούλεψα για κάποιους μήνες και ως πωλητής-πλασιέ από ανάγκη; Δηάδή όλοι εμείς είμαστε οι άτυχοι που δεν έχουμε τίποτα να προσφέρουμε και ο δάσκαλος με 4 έτη σπουδών ΓΕΛΙΑ μαθήματα είναι ο τυχεράκιας που έχει να προσφέρει τεράστια πράγματα στη κοινωνία;;

Δεν το δέχομαι, το θεωρώ άδικο και τελείως αντιφατικό που δεν έχει καμάι λογική. οι τεχνικές ειδικότητες είναι το μέλλον της χώρας. Το ίδιο το Υπουργείο το παραδέχεται. η ίδια η ευρώπη το εφαρμόζει και πουσιαστικά κοροιδεύει την ελλάδα που δεμ έχει θεσπίσει οργανωμένο πλαίσιο λειτουργία των τεχνικών λυκείων, οι ίδιοι οι αναπληρωτές που μπαίνουν στα τεχνικά λύκεια έχουν στο 90% των περιπτώσεων 90% περισσότερα προσόντα από ότι οι αναπληρωτές οι δάσκαλοι, τα ίδια παιδιά έχουν οι δάσκαλοι, τις ίδιες συνθήκες διδασκαλίας;;;

Και μου λες ότι το Υπουργείο με γράφει, επειδή έχει μια ΔΟΕ που αυξάνει στο ξαφνικό τα κενά;;

Δείτε στη Καβάλα, σε μια νύχτα τα κενά από 11 έγιναν 30 χωρίς καμία εξήγηση!!!!!! http://www.paideia-ergasia.gr
`
Εννοείται ότι πρέπι να σταματήσει αυτός ο παραλογιμσός όλα τα κονδύλια να δίονονται για προσλήψεις αναπληρωτών δασκάλων. Αλλά θα τρίβω τα χέρια μου όταν κάποιοι καταλάβουν πόσο σπουδαία είναι η άσκηση τεχνικών επαγγελμάτων. Μετά από κάθε κρίση έρχεται και η ανάκαμψη.

Οταν συνειδητοποιήσουν όλοι ότι οι σύγχρονοι επαγγελματίες αγρότες, οι σύγχρονοι ηλεκτρολόγοι ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, τα σύγχρονα παραιατρικά επεγγέλμαατ πουθα ροσφέρουν περίθαλψη σε ηλικιωμένους (ο τομέας παροχής υπηρεσιών στη περίθαλψη ηλικιωμένων θεωρείται σύμφωνα με έρευνες κορυφαίων πανεπιστημίων ότι θα έχει τρομακτική αύξηση ζήτησης από το 2012-2030 σε όλη την ευρωπαική ένωση), ότι τέλος πάντων αυτά θα βγάλουν το τόπο από τη κρίση, ε τότε θα είναι πολύ αργά

Θέλω να έρθει η ευλογημένη ώρα που θα μας παρακλάνε να πάμε να δουλέψουμε και δεν θα πάει κανείς, διότι όλοι ή θα έχουν φύγει από τη Ελλάδα ή πλέον δεν θα αξίζει να πας, μιας και το Υπουργείο θεωρεί ότι η πρόσληψη 10000 δασκάλων και ελαχιστοτατων αναπληρωτών στη δευτεροβάθμια τεχνική θα λύσει τα προβλήματα.
Αυτά έχω να πω

Ε ναι λοιπόν δεν μπορώ να βλέπω να μπαίνουν στο δημόσιο αλλά παιδάκαι των 22 ετών, όταν έυπάρχουν άτομα ΜΕ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΑ (δεν έχω εγώ αλλά άλλοι) που είναι ΑΝΕΡΓΟΙ, ΑΝΕΡΓΟΙ, ΑΝΕΡΓΟΙ, ΑΝΕΡΓΟΙ, ΑΝΕΡΓΟΙ, ΑΝΕΡΓΟΙ, ΑΝΕΡΓΟΙ, ΑΝΕΡΓΟΙ, ΑΝΕΡΓΟΙ, ΑΝΕΡΓΟΙ!!!!!!!!!

Θα τη  λέω αυτή τη λέξη μήπως με ακούσει κανείς
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2011, 02:06:20 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος ΕΒΙΝΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 04:46:39 μμ »
 JohnyWalker, συμφωμω μαζι σου χωρις να θελω να θιξω σε καμια περιπτωση τους δασκαλους. Δυστυχως εμεις των τεχνικων ειδικοτητων εχουμε μια συνεχη αντιπαλοτητα μεταξυ μας και αυτο οφειλεται πιστευω οτι ειμαστε ολοι πολυ διαφορετικοι.Σκεψου οτι καποιοι απο εμας τελειωσαν ΑΕΙ, καποιοι ΤΕΙ, καποιοι ειναι ΔΕ , καποιοι εδωσαν ΑΣΕΠ, καποιοι οχι, ενω αλλοι εχουν παιδαγωγικη καταρτιση και αλλοι δεν εχουν. Εκ των πραγματων λοιπον δυσκολευομαστε και να συνεννοηθουμε μεταξυ μας αφου αντιπροσωπευουμε ο καθενας και διαφορετικο κλαδο.Τα συμφεροντα μας ομως ειναι κοινα. Και επειδη πραγματικα δεν ειμαι γνωστης αναρωτιεμαι αν, περαν του καθε κλαδου χωριστα, υπαρχει καποιος εννιαιος φορεας που να μας εκπροσωπει στο υπουργειο και στην εκπαιδευση γενικοτερα? Και δεν εννοω μια ομαδα μηχανολογων και μονο, οι οποιοι θεωρουν την τεχνικη εκπαιδευση τσιφλικι τους (συγνωμη απο τους μηχανολογους δεν θελω να σας προσβαλλω ουτε να γενικευσω, αλλα ειναι μια εντυπωση που εχω αποκομισει ως τωρα μεσα στα τεχνικα σχολεια και αφου ακουγα συνεχως απο διευθυντες και συναδελφους οτι ευτυχως που υπαρχουν μηχανολογοι ψηλα και προστατευονται οι θεσεις.} Δεν ξερω αν ειναι αληθεια και δεν με πειραζει να ειναι, αλλα καλο ειναι να επροσωπουμαστε ολοι ως εννιαιος κλαδος τεχνικων ειδικοτητων οπως και ο τιτλος της συζητησης μας.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10826
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 05:26:58 μμ »
JohnyWalker, συμφωμω μαζι σου χωρις να θελω να θιξω σε καμια περιπτωση τους δασκαλους. Δυστυχως εμεις των τεχνικων ειδικοτητων εχουμε μια συνεχη αντιπαλοτητα μεταξυ μας και αυτο οφειλεται πιστευω οτι ειμαστε ολοι πολυ διαφορετικοι.Σκεψου οτι καποιοι απο εμας τελειωσαν ΑΕΙ, καποιοι ΤΕΙ, καποιοι ειναι ΔΕ , καποιοι εδωσαν ΑΣΕΠ, καποιοι οχι, ενω αλλοι εχουν παιδαγωγικη καταρτιση και αλλοι δεν εχουν. Εκ των πραγματων λοιπον δυσκολευομαστε και να συνεννοηθουμε μεταξυ μας αφου αντιπροσωπευουμε ο καθενας και διαφορετικο κλαδο.Τα συμφεροντα μας ομως ειναι κοινα. Και επειδη πραγματικα δεν ειμαι γνωστης αναρωτιεμαι αν, περαν του καθε κλαδου χωριστα, υπαρχει καποιος εννιαιος φορεας που να μας εκπροσωπει στο υπουργειο και στην εκπαιδευση γενικοτερα? Και δεν εννοω μια ομαδα μηχανολογων και μονο, οι οποιοι θεωρουν την τεχνικη εκπαιδευση τσιφλικι τους (συγνωμη απο τους μηχανολογους δεν θελω να σας προσβαλλω ουτε να γενικευσω, αλλα ειναι μια εντυπωση που εχω αποκομισει ως τωρα μεσα στα τεχνικα σχολεια και αφου ακουγα συνεχως απο διευθυντες και συναδελφους οτι ευτυχως που υπαρχουν μηχανολογοι ψηλα και προστατευονται οι θεσεις.} Δεν ξερω αν ειναι αληθεια και δεν με πειραζει να ειναι, αλλα καλο ειναι να επροσωπουμαστε ολοι ως εννιαιος κλαδος τεχνικων ειδικοτητων οπως και ο τιτλος της συζητησης μας.
Φυσικά και εκπροσωπούμαστε όλοι ως ενιαίος κλάδος. Αρκετοί συνάδελφοι δεν επιλέγουν να είναι μέλη της Ο.Λ.Μ.Ε. αλλά της Ο.Λ.Τ.Ε.Ε. (Ομοσπονδία Λειτουργών Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης)

Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες εδώ: www.oltee.gr

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160541
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 614

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.