*

Αποστολέας Θέμα: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού  (Αναγνώστηκε 33171 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετακινησση αναπληρωτριας εκαπιδευτικου κλαδου πε 02 φιλολογων
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 06:18:16 μμ »
Προσωπικά, θα πω πως έχεις άδικο και οι συνάδελφοι στο Ηρακλειο καλά έκαναν και εξυπηρετησαν την κυρία.

Επίσης, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι την "εξυπηρέτηση" όπως την αποκαλείς, δεν την έκανε η Δευτεροβάθμια του Ηρακλείου αλλά το υπουργείο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pap.pous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Ακόμη κι αν κάτι είναι να μην πάει στραβά, θα πάει
    • Προφίλ
Απ: Μετακινησση αναπληρωτριας εκαπιδευτικου κλαδου πε 02 φιλολογων
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 06:23:11 μμ »
Ομολογώ, προσωπικά, δε θα μου άρεσε καθόλου να με "τρώνε" σε ένα site και λυπάμαι πραγματικά για ό,τι συνέβη στο συγκεκριμένο άτομο.
Όμως, θα έπρεπε να υπήρχε σχετική μέριμνα για όλους τους αναπληρωτές κι όχι μόνο για μια τέτοια περίπτωση, αλλά και για άλλα τραγικά/θλιβερά περιστατικά που μπορεί να τύχουν σ' έναν αναπληρωτή συνάδελφο. Αλλιώς δημιουργούνται και τροφοδοτούνται, και εύλογα τις περισσότερες φορές, πολλά σενάρια!
Πολύ σωστή η παρατήρησή σου. Και ζητώ συγγνώμη αν κατάλαβα εγώ λάθος, αλλά μου φάνηκε πως αντί να εστιάζεται το ενδιαφέρον στην ανάγκη ύπαρξης "σχετικής μέριμνας για όλους τους αναπληρωτές...", παρά τη γνωστοποίηση του προβλήματος της συγκεκριμένης συναδέλφου, το θέμα πήγαινε στο "και τι με νοιάζει εμένα γι' αυτή, κι άλλοι έχουν προβλήματα, ας πρόσεχε, ας παραιτούταν, ας μην πήγαινε μακριά από το σπιτι της" κοκ. Αν είναι απλά η ιδέα μου, ξανά συγγνώμη για την παρατήρηση.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνησση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού κλάδου ΠΕ 02 φιλολόγων
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 06:26:44 μμ »
Επίσης, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι την "εξυπηρέτηση" όπως την αποκαλείς, δεν την έκανε η Δευτεροβάθμια του Ηρακλείου αλλά το υπουργείο.

Σωστά! Αυτό τόσες ώρες μάς είχε διαφύγει!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνησση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού κλάδου ΠΕ 02 φιλολόγων
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 06:37:31 μμ »
@ pap.pous
Δεν κατάλαβες λάθος δυστυχώς.

Στο θέμα μας τώρα..

Αν δεν υπάρχει νομική πρόβλεψη ...ιδού πεδίο δόξης λαμπρό...πίεση στους αιρετούς να αλλάξει ο νόμος και να προβλέπει για τα.... απρόβλεπτα της ζωής όπου είναι δυνατόν και με τις απαραίτητες ασφαλιστικές δικλείδες για αποφυγή καταχρηστικής χρήσης.
Τα υπόλοιπα είναι εκ του περισσού....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2016, 07:06:03 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακινησση αναπληρωτριας εκαπιδευτικου κλαδου πε 02 φιλολογων
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 06:41:06 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου συνάδελφε! Δε θα ήταν λοιπόν καλύτερο, αντί να "τρώμε" τη συνάδελφο να κινηθούμε ώστε η περίπτωσή της να γίνει αφορμή ώστε παρόμοιες περιπτώσεις να αντιμετωπίζονται θεσμικά υπό το πνεύμα συμπαράστασης και ανθρωπιάς απέναντι στους συναδέλφους που βρίσκονται σε τόσο δύσκολη κατάσταση; Γιατί, κακά τα ψέμματα, θέλουμε να λεγόμαστε εκπαιδευτικοί λειτουργοί από τη μια, αλλά από την άλλη, η ανθρωποφαγία στο συγκεκριμένο νήμα - θαρρώ - πως μας εκθέτει (το λιγότερο και ευγενικότερο που μπορώ να βρω ως χαρακτηρισμό)

Εγώ δεν βλέπω καμία ανθρωποφαγία στα σχόλια πάντως. Το αυτονόητο λένε οι συνάδελφοι. Ή θα ισχύει το ίδιο για όλους ή δε θα ισχύει για κανέναν. Εγώ γνωρίζω συνάδελφο με μητέρα κατάκοιτη, η οποία δεν είχε άλλο άτομο να τη φροντίζει, που τον τοποθέτησαν σε "βραχονησίδα" και δεν του έκαναν την εξυπηρέτηση ούτε σε κεντρικότερο νησί με καλύτερη ακτοπλοϊκή σύνδεση να τον στείλουν για να μπορεί να τη βλέπει συχνά. Δεν παραιτήθηκε, γιατί δεν είχε άλλο εισόδημα, αλλά όλη τη χρονιά υποχρεωνόταν να πληρώνει νοσοκόμα. Εκείνος δεν ήταν άνθρωπος ή δεν ήταν συνάδελφος?

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνησση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού κλάδου ΠΕ 02 φιλολόγων
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 06:45:33 μμ »
Με λίγα λόγια όλοι εδώ μέσα το ίδιο λέμε. Άνθρωποι είμαστε και αναποδιές τυχαίνουν στον καθένα. Ας υπάρχει νομική ρύθμιση για αυτές τις περιπτώσεις, χρήση της οποίας θα μπορούν όλοι να κάνουν αν χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνησση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού κλάδου ΠΕ 02 φιλολόγων
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 06:48:39 μμ »
Εγώ δεν βλέπω καμία ανθρωποφαγία στα σχόλια πάντως. Το αυτονόητο λένε οι συνάδελφοι. Ή θα ισχύει το ίδιο για όλους ή δε θα ισχύει για κανέναν. Εγώ γνωρίζω συνάδελφο με μητέρα κατάκοιτη, η οποία δεν είχε άλλο άτομο να τη φροντίζει, που τον τοποθέτησαν σε "βραχονησίδα" και δεν του έκαναν την εξυπηρέτηση ούτε σε κεντρικότερο νησί με καλύτερη ακτοπλοϊκή σύνδεση να τον στείλουν για να μπορεί να τη βλέπει συχνά. Δεν παραιτήθηκε, γιατί δεν είχε άλλο εισόδημα, αλλά όλη τη χρονιά υποχρεωνόταν να πληρώνει νοσοκόμα. Εκείνος δεν ήταν άνθρωπος ή δεν ήταν συνάδελφος?
Έτσι ακριβώς...

Και πόσες άλλες τέτοιες και χειρότερες περιπτώσεις έχουν αγνοηθεί παντελώς...
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνησση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού κλάδου ΠΕ 02 φιλολόγων
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 06:53:22 μμ »
Με λίγα λόγια όλοι εδώ μέσα το ίδιο λέμε. Άνθρωποι είμαστε και αναποδιές τυχαίνουν στον καθένα. Ας υπάρχει νομική ρύθμιση για αυτές τις περιπτώσεις, χρήση της οποίας θα μπορούν όλοι να κάνουν αν χρειαστεί.
Ακριβώς!
Μερικοί γραφικοί, το έχουμε ζητήσει ήδη, με τον τρόπο που μπορούσαμε.
http://blogs.sch.gr/anaplirotesbio/

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μετακινησση αναπληρωτριας εκαπιδευτικου κλαδου πε 02 φιλολογων
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 06:56:02 μμ »
Εγώ δεν βλέπω καμία ανθρωποφαγία στα σχόλια πάντως. Το αυτονόητο λένε οι συνάδελφοι. Ή θα ισχύει το ίδιο για όλους ή δε θα ισχύει για κανέναν. Εγώ γνωρίζω συνάδελφο με μητέρα κατάκοιτη, η οποία δεν είχε άλλο άτομο να τη φροντίζει, που τον τοποθέτησαν σε "βραχονησίδα" και δεν του έκαναν την εξυπηρέτηση ούτε σε κεντρικότερο νησί με καλύτερη ακτοπλοϊκή σύνδεση να τον στείλουν για να μπορεί να τη βλέπει συχνά. Δεν παραιτήθηκε, γιατί δεν είχε άλλο εισόδημα, αλλά όλη τη χρονιά υποχρεωνόταν να πληρώνει νοσοκόμα. Εκείνος δεν ήταν άνθρωπος ή δεν ήταν συνάδελφος?

Ακριβώς. Ή όλοι ή κανένας, ανάλογα με τη σοβαρότητα της περίστασης. Εμένα μου έτυχε να είμαι μακριά -αναγκαστικά 2 διαφορετικά μέσα- με τον πατέρα μου ενάμιση μήνα στο νοσοκομείο, τη βγάζει δεν τη βγάζει. Ούτε καν πρόβλεψη για άδειες τέτοιου τύπου δεν υπάρχει, έστω και άνευ αποδοχών! Και μην ακούω βλακείες του τύπου "αφού το ήξερε, γιατί τα δήλωσε", γιατί τέτοια πράγματα δεν τα προβλέπεις. Μακάρι να μη χρειαστεί να τα ζήσει κανείς.  :-\

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνησση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού κλάδου ΠΕ 02 φιλολόγων
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 06:59:35 μμ »
Ακριβώς!
Μερικοί γραφικοί, το έχουμε ζητήσει ήδη, με τον τρόπο που μπορούσαμε.
http://blogs.sch.gr/anaplirotesbio/

Κάνατε αυτό που έπρεπε να έχουν ζητήσει όλα τα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ....αλλά δυστυχώς περί άλλων τυρβάζουν...
Πίεση προς όλους τους αιρετούς!!!

ΥΓ Έχετε καλή ιστοσελίδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2016, 07:01:19 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος pap.pous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Ακόμη κι αν κάτι είναι να μην πάει στραβά, θα πάει
    • Προφίλ
Απ: Μετακινησση αναπληρωτριας εκαπιδευτικου κλαδου πε 02 φιλολογων
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 07:04:25 μμ »
Εγώ δεν βλέπω καμία ανθρωποφαγία στα σχόλια πάντως.
Οκ, μπορεί να μην καταλαβαίνω εγώ καλά ελληνικά.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 11:37:32 μμ »
Κάθεστε κάποιοι όλη μέρα και μελετάτε τη διαύγεια να πιάσετε "λαβράκι"; Από που ξεθάψατε το θέμα; Γκετ ε λάιφ, που λένε και οι αγγλοσάξονες..
Και αν όντως ισχύει η απώλεια της εκπαιδευτικού, απορώ γιατί ασχολείστε ακόμα.. ας κλειδώσει/διαγραφεί το θέμα!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 25, 2016, 08:12:02 πμ »
Κάθεστε κάποιοι όλη μέρα και μελετάτε τη διαύγεια να πιάσετε "λαβράκι"; Από που ξεθάψατε το θέμα; Γκετ ε λάιφ, που λένε και οι αγγλοσάξονες..
Και αν όντως ισχύει η απώλεια της εκπαιδευτικού, απορώ γιατί ασχολείστε ακόμα.. ας κλειδώσει/διαγραφεί το θέμα!
Συγκάλυψη ...... :P

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 25, 2016, 10:52:07 πμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω στο ότι θα πρέπει να υπάρχει ευαισθησία και πρόνοια για τέτοιες περιπτώσεις ... αλλά εντός του νομικού πλαισίου και όχι στο ρευστό (για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς) πλαίσιο "εξυπηρετήσεων", που θίγει και τον "εξυπηρετούμενο" και προκαλεί την όποια δυσπιστία στους άλλους.
Χωρίς να γνωρίζω την οικογενειακή κατάσταση της συναδέλφου (και πώς θα μπορούσα άλλωστε, αφού δεν τη γνωρίζω προσωπικά και στο έγγραφο μετακίνησης δεν αναφέρεται η αιτιολογία, προφανώς γιατί εμπίπτει σε προσωπικά δεδομένα) δεν κρύβω ότι κι εγώ προβληματίστηκα στην αρχή, κυρίως επειδή με ενδιέφερε η περιοχή της Ξάνθης και ήξερα ότι είχε δηλωμένο ένα κενό πριν την προηγούμενη φάση πρόσληψης αναπληρωτών, το οποίο όμως δεν καλύφθηκε από το υπουργείο με αποτέλεσμα Ξανθιώτισσα να καλύψει το ένα δηλωμένο κενό της Ροδόπης... άλλους συνειρμούς δεν θα διατυπώσω εδώ, γιατί θα παρεξηγηθώ κι εγώ για έλλειψη ανθρωπισμού...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160056
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 469
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.