*

Αποστολέας Θέμα: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων  (Αναγνώστηκε 25581 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:41:54 πμ »
Αν η κατσίκα του γείτονα είναι προιόν παράνομης συναλλαγής και τρώει το χορτάρι της δικής μου που την απέκτησα νόμιμα, φυσικά να ψοφήσει. Ας τελειώνουμε σε αυτή τη χώρα με τα και καλά "υπεράνω", στο εξωτερικό πρώτος ο συνάδελφος δίνει τον παρανομούντα συνάδελφο γιατι εκθέτει τον κλάδο, εδώ το ονομαζουμε "ρουφιανιά"...
Με τη μόνη διαφορά ότι στο εξωτερικό οι νόμοι είναι πιο δίκαιοι για όλους. Εδώ οι νόμοι προωθούν κάθε φορά μία μερίδα του κλάδου και όχι όλους τους εκπαιδευτικούς. Μας έχουν διαχωρίσει σε κατηγορίες: ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ, απόφοιτοι πανεπιστημίου, απόφοιτοι ΤΕΙ, επιτυχόντες ΑΣΕΠ, ΑΣΕΠ+24μηνο, 30μηνο, 40%...... Πολλοί άθελά μας τρώμε το χορτάρι του γείτονα, αφού μας το επιτρέπει ο νόμος και κανείς δεν βρίσκει το δίκιο του στο τέλος. Μας έχουν βάλει να μαλώνουμε μεταξύ μας, να διασπαστούμε για να έχουμε λιγότερη δύναμη.
Να σου θυμίσω ότι ο αρχικός σχεδισμός του Υπουργείου το 1998 ήταν ΑΣΕΠ γιο όλους. Κατόπιν πιέσεων της εκπαιδευτικής κοινότητας έγινε το 60-40 και κατόπιν τα 16μηνα, 30μηνα και τα 24μηνα, για τα οποία οι εκπαιδευτικοί δήλωναν κάθε φορά πολύ ικανοποιημένοι. Να αναλάβουμε λοιπόν και εμείς τις ευθύνες μας για τον κατακερματισμός μας, αφού ο καθένας για χρόνια κοιτούσε πως θα βολευτεί η δική του υποπερίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:09:56 »

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:47:44 πμ »
Αν η κατσίκα του γείτονα είναι προιόν παράνομης συναλλαγής και τρώει το χορτάρι της δικής μου που την απέκτησα νόμιμα, φυσικά να ψοφήσει. Ας τελειώνουμε σε αυτή τη χώρα με τα και καλά "υπεράνω", στο εξωτερικό πρώτος ο συνάδελφος δίνει τον παρανομούντα συνάδελφο γιατι εκθέτει τον κλάδο, εδώ το ονομαζουμε "ρουφιανιά"...
Με τη μόνη διαφορά ότι στο εξωτερικό οι νόμοι είναι πιο δίκαιοι για όλους. Εδώ οι νόμοι προωθούν κάθε φορά μία μερίδα του κλάδου και όχι όλους τους εκπαιδευτικούς. Μας έχουν διαχωρίσει σε κατηγορίες: ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ, απόφοιτοι πανεπιστημίου, απόφοιτοι ΤΕΙ, επιτυχόντες ΑΣΕΠ, ΑΣΕΠ+24μηνο, 30μηνο, 40%...... Πολλοί άθελά μας τρώμε το χορτάρι του γείτονα, αφού μας το επιτρέπει ο νόμος και κανείς δεν βρίσκει το δίκιο του στο τέλος. Μας έχουν βάλει να μαλώνουμε μεταξύ μας, να διασπαστούμε για να έχουμε λιγότερη δύναμη.
Να σου θυμίσω ότι ο αρχικός σχεδισμός του Υπουργείου το 1998 ήταν ΑΣΕΠ γιο όλους. Κατόπιν πιέσεων της εκπαιδευτικής κοινότητας έγινε το 60-40 και κατόπιν τα 16μηνα, 30μηνα και τα 24μηνα, για τα οποία οι εκπαιδευτικοί δήλωναν κάθε φορά πολύ ικανοποιημένοι. Να αναλάβουμε λοιπόν και εμείς τις ευθύνες μας για τον κατακερματισμός μας, αφού ο καθένας για χρόνια κοιτούσε πως θα βολευτεί η δική του υποπερίπτωση.

Εντάξει Radius καταλάβαμε ότι είσαι υπέρ της κυβέρνησης και των μέτρων.
ΠΕ81

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:53:05 πμ »
Αν η κατσίκα του γείτονα είναι προιόν παράνομης συναλλαγής και τρώει το χορτάρι της δικής μου που την απέκτησα νόμιμα, φυσικά να ψοφήσει. Ας τελειώνουμε σε αυτή τη χώρα με τα και καλά "υπεράνω", στο εξωτερικό πρώτος ο συνάδελφος δίνει τον παρανομούντα συνάδελφο γιατι εκθέτει τον κλάδο, εδώ το ονομαζουμε "ρουφιανιά"...
Με τη μόνη διαφορά ότι στο εξωτερικό οι νόμοι είναι πιο δίκαιοι για όλους. Εδώ οι νόμοι προωθούν κάθε φορά μία μερίδα του κλάδου και όχι όλους τους εκπαιδευτικούς. Μας έχουν διαχωρίσει σε κατηγορίες: ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ, απόφοιτοι πανεπιστημίου, απόφοιτοι ΤΕΙ, επιτυχόντες ΑΣΕΠ, ΑΣΕΠ+24μηνο, 30μηνο, 40%...... Πολλοί άθελά μας τρώμε το χορτάρι του γείτονα, αφού μας το επιτρέπει ο νόμος και κανείς δεν βρίσκει το δίκιο του στο τέλος. Μας έχουν βάλει να μαλώνουμε μεταξύ μας, να διασπαστούμε για να έχουμε λιγότερη δύναμη.
Να σου θυμίσω ότι ο αρχικός σχεδισμός του Υπουργείου το 1998 ήταν ΑΣΕΠ γιο όλους. Κατόπιν πιέσεων της εκπαιδευτικής κοινότητας έγινε το 60-40 και κατόπιν τα 16μηνα, 30μηνα και τα 24μηνα, για τα οποία οι εκπαιδευτικοί δήλωναν κάθε φορά πολύ ικανοποιημένοι. Να αναλάβουμε λοιπόν και εμείς τις ευθύνες μας για τον κατακερματισμός μας, αφού ο καθένας για χρόνια κοιτούσε πως θα βολευτεί η δική του υποπερίπτωση.

Εντάξει Radius καταλάβαμε ότι είσαι υπέρ της κυβέρνησης και των μέτρων.
Αυτό κατάλαβες; Είμαι υπερ της αξιοκρατίας και της ανάληψης ευθυνών και από την εκπαιδευτική κοινότητα για τις ανοησίες που υποστήριζε επί χρόνια και τις οποίες τις βρίσκουμε τώρα μπροστά μας οι νεότεροι. Ποτέ και οι εκπαιδευτικοί δεν κοίταξαν το μακροπρόθεσμο όφελος τους κλάδου και τις απώτερες συνέπειες των προτάσεών τους, αναλώθηκαν και αυτοί στο πρόσκαιρο βόλεμα και την αρπαχτή της στιγμής και πάντα οι πιο ισχυρές συντεχνίες/ειδικότητες πίεζαν για την προσαρμογή των εξελίξεων στα μέτρα τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2011, 12:01:25 μμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 12:52:56 μμ »
Ποτέ και οι εκπαιδευτικοί δεν κοίταξαν το μακροπρόθεσμο όφελος τους κλάδου και τις απώτερες συνέπειες των προτάσεών τους, αναλώθηκαν και αυτοί στο πρόσκαιρο βόλεμα και την αρπαχτή της στιγμής και πάντα οι πιο ισχυρές συντεχνίες/ειδικότητες πίεζαν για την προσαρμογή των εξελίξεων στα μέτρα τους.
Εννοείς ότι οι πολιτικοί που ψήφιζαν αυτούς τους νόμους (της αρπαχτής) δεν ήταν για το πρόσκαιρο βόλεμά τους στα έδρανα της βουλής... Και στο κάτω κάτω εμείς μία θέση εργασίας αναζητάμε, αυτοί με δύο θητείες (8χρόνια) παίρνουν σύνταξη και κάθονται.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν δίνω δίκαιο σε κανέναν απ'αυτούς (τους συναδέλφους συνδικαλιστές) που μας κατάντησαν έτσι και δε ζηλεύω κανέναν βουλευτή που "τρώει από τα έτοιμα", θέλω να κάνω τη δουλειά που λατρεύω και να μπορώ να συντηρήσω την οικογένειά μου μέσα από αυτή. Απλά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:09:56 »

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 03:34:24 μμ »
κατασκευη; οχι κατασκευαστης φανταζομαι

Συνάδελφε για ποιες κατασκευές μιλάς, δεν βλέπεις πως είναι τα πράγματα. Εμένα όλι οι φίλοι μου πολιτικοί μηχανικοί καταριούνται την ώρα που άνοιξαν γραφεία. Dubai και τότε είσαι μάγκας και ωραίος

Οταν λεω κατασκευη δεν εννοω μονο τσιμεντα.Ανανεωσιμες πηγες ενεργειας,εναλλακτικη καυσιμη υλη κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10822
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 04:25:58 μμ »
Όπως και να το κάνουμε συνάδελφοι για όσα γράφει ο Radius έχει δίκιο. Επιτέλους αυτή η χώρα χρειάζεται αξιοκρατία, την οποία τόσο καιρό δεν είχαμε. Μπορεί αυτό να γίνεται σε περίοδο που οι διορισμοί μειώνονται επειδή υπάρχει δημοσιονομικό πρόβλημα λόγω της κακοδιαχείρισης και της σπατάλης χρόνων, αλλά τουλάχιστον θα προσλαμβάνονται είτε ως μόνιμοι είτε ως αναπληρωτές όλοι από τον ίδιο πίνακα. Δεν υποστηρίζω όσα κάνει το υπουργείο παιδείας, όπως δεν το κάνει ούτε ο Radius συνάδελφε deepblue_1981, αλλά ο 3848 συμμαζεύει τα ασυμμάζευτα τόσων χρόνων ασυδοσίας στους διορισμούς και στην περίεργα αποκτούμενη προϋπηρεσία κλείνοντας τα "παράθυρα". Αντί να διαμαρτυρηθούν για τη μείωση διορισμών, επαναστατούν γιατί πάλι θέλουν τα πράγματα χαλαρά όπως τα ήξεραν πάντα.

Ξέρετε γιατί δε διαμαρτύρονται για τη μείωση διορισμών; Επειδή αναγνωρίζουν ότι δεν μπορούν να εναντιωθούν σε αυτή την πολιτική της κυβέρνησης γιατί τελικά ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και έτσι πιέζουν να μείνουν πάνω στον "αφρό" όποιοι ανέβηκαν εκεί με πολιτικό "σπρώξιμο". Όμως, όλοι καταλαβαίνουν ότι μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ θα γίνει αναδιανομή των θέσεων εργασίας και πιθανώς δε θα εργάζονται ως αναπληρωτές, για αυτό δε θέλουν την αλλαγή με βάση το νεό σύστημα διορισμών (κι ας μαζεύουν μόρια προϋπηρεσίας στα χρόνια της μεταβατικής...).

Και για να μην παρεξηγηθώ εγώ δεν έχω κανένα συμφέρον να αλλάξει ή να μην αλλάξει το σύστημα διορισμών, επειδή δεν έχω εργαστεί ποτέ ως αναπληρωτής στο Υπ. Παιδείας (μόνο μια χρονιά ωρομίσθιος με 10 ώρες) και εδώ και δυο χρόνια περιμένω να διοριστώ ως διοριστέος του ΑΣΕΠ 2008.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 04:54:32 μμ »
Όπως και να το κάνουμε συνάδελφοι για όσα γράφει ο Radius έχει δίκιο. Επιτέλους αυτή η χώρα χρειάζεται αξιοκρατία, την οποία τόσο καιρό δεν είχαμε. Μπορεί αυτό να γίνεται σε περίοδο που οι διορισμοί μειώνονται επειδή υπάρχει δημοσιονομικό πρόβλημα λόγω της κακοδιαχείρισης και της σπατάλης χρόνων, αλλά τουλάχιστον θα προσλαμβάνονται είτε ως μόνιμοι είτε ως αναπληρωτές όλοι από τον ίδιο πίνακα. Δεν υποστηρίζω όσα κάνει το υπουργείο παιδείας, όπως δεν το κάνει ούτε ο Radius συνάδελφε deepblue_1981, αλλά ο 3848 συμμαζεύει τα ασυμμάζευτα τόσων χρόνων ασυδοσίας στους διορισμούς και στην περίεργα αποκτούμενη προϋπηρεσία κλείνοντας τα "παράθυρα". Αντί να διαμαρτυρηθούν για τη μείωση διορισμών, επαναστατούν γιατί πάλι θέλουν τα πράγματα χαλαρά όπως τα ήξεραν πάντα.

Ξέρετε γιατί δε διαμαρτύρονται για τη μείωση διορισμών; Επειδή αναγνωρίζουν ότι δεν μπορούν να εναντιωθούν σε αυτή την πολιτική της κυβέρνησης γιατί τελικά ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και έτσι πιέζουν να μείνουν πάνω στον "αφρό" όποιοι ανέβηκαν εκεί με πολιτικό "σπρώξιμο". Όμως, όλοι καταλαβαίνουν ότι μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ θα γίνει αναδιανομή των θέσεων εργασίας και πιθανώς δε θα εργάζονται ως αναπληρωτές, για αυτό δε θέλουν την αλλαγή με βάση το νεό σύστημα διορισμών (κι ας μαζεύουν μόρια προϋπηρεσίας στα χρόνια της μεταβατικής...).

Και για να μην παρεξηγηθώ εγώ δεν έχω κανένα συμφέρον να αλλάξει ή να μην αλλάξει το σύστημα διορισμών, επειδή δεν έχω εργαστεί ποτέ ως αναπληρωτής στο Υπ. Παιδείας (μόνο μια χρονιά ωρομίσθιος με 10 ώρες) και εδώ και δυο χρόνια περιμένω να διοριστώ ως διοριστέος του ΑΣΕΠ 2008.
Μαλλον συνάδελφε,μιλάς εκ του ασφαλούς.Πως είναι καλός ο 3848,όταν δεν θα προκηρύσσονται θέσεις?Για ποια αξιοκρατία μιλάμε,όταν δεν θα υπάρχουν καν θέσεις εργασίας και δεν θα είναι υποχρεωμένη να διορίζει κανέναν.Θα γράφεις 90-95 και δεν θα ξέρεις αν θα διοριστείς ή όχι.Με το πέρας της μεταβατικής πάλι οι ίδιοι θα δουλεύουν ως αναπληρωτές,γιατι οι περισσότεροι και Ασεπ έχουν,και ικανή προϋπηρεσία.Επίσης βαρέθηκα να τους βάζετε όλους στο ίδιο καζάνι,βυσματικές προϋπηρεσίες κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:11:37 μμ »
Δεν κλείνουν τα παράθυρα.Αλλά οι διορισμοί.Η δήθεν αξιοκρατία είναι ο φερετζές των απολύσεων και της αδιοριστιάς.

Είμαι και υπέρ της αξιοκρατίας.Αλλά το βασικότερο, και των διορισμών και της εργασίας.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10822
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:26:59 μμ »
Μα το ότι δε θα προκηρύσσονται θέσεις δεν είναι συνέπεια του 3848. Οι θέσεις διορισμού μειώνονται λόγω της οικονομικής κρίσης και της ύφεσης. Ο 3848 είναι πιο αξιοκρατικός από το παλιό σύστημα διορισμών, αλλά για να ήταν όλα καλά έπρεπε να υπάρχουν διορισμοί και προσλήψεις, οι οποίοι βαίνουν μειούμενοι με ταχείς ρυθμούς. Όμως και με το παλιό σύστημα διορισμών πάλι δε γινόταν διορισμοί. Το καινούριο δε λέει κάτι σπουδαίο, απλά όσοι διορισμοί θα γίνουν θα είναι μέσω ΑΣΕΠ με υπολογισμένες τις προσαυξήσεις από την προϋπηρεσία της μεταβατικής. Ναι, ξέρω ότι αποδεσμεύει την υπουργό από το να κάνει διορισμούς και κάνει μόνο αν θέλει, αλλά έτσι όπως είναι η οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα και να μην ερχόταν ο 3848 και να γινόταν οι διορισμοί με το 60-40 και ΑΣΕΠ+24μηνο πάλι ελάχιστοι θα ήταν οι διορισμοί...

Δεν είπα ότι όλοι έχουν βυσματικές προϋπηρεσίες, αλλά υπάρχουν αρκετοί που έχουν. Όσοι δεν έχουν τέτοιες προϋπηρεσίες δεν πρέπει να θίγονται από τέτοια σχόλια. Πάντως αρκετοί έβαλαν μέσο για να αλλάξουν πίνακα και να φύγουν από τον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία (με Σιβιτανίδειο, με ωρομισθία ή έστω με δυο ώρες ΠΔΣ).
Εγώ αν δεν γινόταν οι Ολυμπιακοί το 2004, που τους άδειασαν τα ταμεία και αναγκάστηκαν το 2005-2006 να "σπάσουν" πάρα πολλά κενά αναπληρωτών σε ωρομισθίες, δε θα έπαιρνα τις 10 ώρες στην επαρχία και φυσικά δε θα άλλαζα πίνακα. Πότε δεν πήρα ΠΔΣ, αλλά όταν δόθηκε αξιοκρατικά την τελευταία χρονιά με βάση την παλαιότητα πτυχίου κατάφερα να πάρω 4 ώρες το 2009-2010 επειδή έχω πτυχίο του 1998.

Βασικά στις τεχνικές ειδικότητες (ηλεκτρολόγους - μηχανολόγους) δεν έχουν όλοι ΑΣΕΠ, μάλιστα υπήρξαν 5 κενές θέσεις στους ηλεκτρολόγους και 13 κενές θέσεις στους μηχανολόγους. Άρα πώς έχουν οι περισσότεροι ΑΣΕΠ; Σε εμάς όποιος περνάει τη βάση διορίζεται. Δεν έχουμε επιτυχόντες μη διοριστέους.

Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς irenead. Θα έπρεπε να ήμουν διορισμένος και είμαι άνεργος. Έτσι είναι η εξασφάλιση; Δεν έχω εργαστεί ποτέ ως αναπληρωτής. Είμαι σε πλεονεκτική θέση; Σε σχέση με ποιον;
Ο μόνος λόγος για τον οποίο έγραψα ότι δεν έχω συμφέροντα (διότι δεν αναμένω να εργαστώ ούτε ως αναπληρωτής, ούτε να προσπαθήσω να κατοχυρώσω θέση μονίμου - γιατί το έχω κάνει ήδη, αλλά δεν ωφελούμαι καθόλου από αυτό προς το παρόν) είναι για να δείξω ότι η θέση μου είναι αντικειμενική!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10822
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:33:09 μμ »
Δεν κλείνουν τα παράθυρα.Αλλά οι διορισμοί.Η δήθεν αξιοκρατία είναι ο φερετζές των απολύσεων και της αδιοριστιάς.

Είμαι και υπέρ της αξιοκρατίας.Αλλά το βασικότερο, και των διορισμών και της εργασίας.
Μαζί σου είμαι κι εγώ. Αν δε θες τον 3848, έπρεπε να θέλεις να εφαρμοστεί εξ αρχής το όλοι οι διορισμοί από ΑΣΕΠ, τότε που "υπήρχαν λεφτά" και γινόταν πολλοί διορισμοί. Διαμαρτυρήθηκες ποτέ γιατί ενώ ήταν στο πρόγραμμα να φτάσουμε και στην παιδεία να διοριζόμαστε μόνο από ΑΣΕΠ, όλοι έτρεχαν και ζητούσαν ρυθμίσεις για να μπορέσουν να διοριστούν κι εκείνοι; Τώρα έφτασε ο κόμπος στο χτένι και σε καιρούς ισχνών αγελάδων εφαρμόσαμε αυτό που έπρεπε να ισχύει πάντα ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΣΕΠ, για αυτό περιορίζονται οι διορισμοί. Αν είχε γίνει τότε αυτό θα είχαμε και πάλι πολλούς διορισμούς, όμως μέσω του διαγωνισμού.

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:59:06 μμ »
Μαλλον συνάδελφε,μιλάς εκ του ασφαλούς.Πως είναι καλός ο 3848,όταν δεν θα προκηρύσσονται θέσεις?Για ποια αξιοκρατία μιλάμε,όταν δεν θα υπάρχουν καν θέσεις εργασίας και δεν θα είναι υποχρεωμένη να διορίζει κανέναν.Θα γράφεις 90-95 και δεν θα ξέρεις αν θα διοριστείς ή όχι.Με το πέρας της μεταβατικής πάλι οι ίδιοι θα δουλεύουν ως αναπληρωτές,γιατι οι περισσότεροι και Ασεπ έχουν,και ικανή προϋπηρεσία.Επίσης βαρέθηκα να τους βάζετε όλους στο ίδιο καζάνι,βυσματικές προϋπηρεσίες κ.λ.π.
Μπερδεύεις συνεχώς την αξιοκρατία με τη μείωση των προσλήψεων. Είναι άλλο να μειωθούν η προσλήψεις ή να μην ξέρεις για το πόσες θέσεις διαγωνίζεσαι και άλλο αυτοί οι έστω λιγοι που θα διοριστούν να είναι όντως οι έχοντες τα περισσότερα μόρια από έναν ενιαίο και κοινό πίνακα κατάταξης με κοινό βασικό κριτήριο τη βαθμολογία ΑΣΕΠ. Και οπως σου έχω ξαναπεί η μείωση των διορισμών δεν είναι θέμα συστήματος, και με το τωρινό σύστημα αν θέλει σου προκηρύσσει 5 θέσεις ή δεν κάνει καθόλου διαγωνισμό.
Επίσης ίσως να κρίνεις από τη δική σου ειδικότητα, σε άλλες όπως και η δική μου επιτυχία ΑΣΕΠ έχει μόνο μία μειοψηφία και μάλιστα αυτοί που δεν είναι σε υψηλές θέσεις στον πίνακα, αφού αυτοί στις πρώτες θέσεις δεν μπήκαν ποτέ στον κόπο να δώσουν ΑΣΕΠ στηριζόμενοι στο 40% για να διοριστούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2011, 06:07:21 μμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 08:02:23 μμ »
Αυτός είναι ο ΑΣΕΠ: http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=46109

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 08:10:20 μμ »
Αυτός είναι ο ΑΣΕΠ: http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=46109
Aυτό είναι ακριβώς αυτό που κατηγορούμε, οι εκτός ΑΣΕΠ προσλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 08:13:14 μμ »
Αυτός είναι ο ΑΣΕΠ: http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=46109

Να τα πω κακά παιδιά ή κάτι πολύ πιο χοντρό;;; άντε δεν θέλω να εκφραστώ, αν ο εκπαιδευτικός κόσμος δεν πάμε όλοι έξω από το Υπουργείο γα 2 εβδομάδε, ΄πως κάνουν σε όλα μα όλα τα κράτη που είναι πιο μάγκες από εμάς και δεν ζητήσουμε αξιοκρατία, ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ ΤΩΝ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑΝ, καθώς και ξήλωμα, ε τότε καλά να πάθουμε

Μου φαίνεται δεν έχουμε καταλάβει τίποτα ακόμα και κοιμούμαστε όρθιοι, σε αυτο άλλωστε στηρίζονται. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2011, 08:14:52 μμ από JohnyWalker »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160417
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.