*

Αποστολέας Θέμα: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό  (Αναγνώστηκε 47366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 07:00:03 μμ »
Μη στέλνεις e-mail. Πήγαινε από τα γραφεία τους στις ώρες που δέχονται τους φοιτητές ή όταν έχουν μάθημα και ζήτα τους συστατική. Λίγο δύσκολο να σου αρνηθούν ακόμη κι αν δεν σε ξέρουν. Να έχεις μαζί σου και μια κατάσταση αναλυτικής βαθμολογίας. Αν όμως κάποιος σου κάνει το δύσκολο, μην επιμείνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:07:08 »

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 10:54:02 μμ »
Μου απαντησαν 2,απο τους οποιους του ενος ειχα 2 μαθηματα(βαθμοι 8 και 7,5) και στου αλλου ενα μαθημα(7,5) και μου ειπαν οτι γενικα θελουν να γνωριζουν τους φοιτητες στους οποιους δινουν τις συστατικες και ετσι δεν μπορουν να μου δωσουν!!!!

Οι αλλοι δεν εχουν απαντησει βεβαια,αλλα δεδομενου οτι δεν γνωριζα προσωπικα κανεναν σχεδον καθηγητη,περιμενω τις ιδιες απαντησεις!!!

Μα ειναι δυνατον!!!!Γινεται να ξερουν οοοοολους τους φοιτητες που τους ζητανε συστατικες????

Τι να σου πω, ίσως εμείς στο φυσικό να έχουμε καλούς ανθρώπους για καθηγητές!! ;D ;D ;D
Εμένα δεν με ήξεραν και ήταν δύσκολο να με μάθουν απο κοντά γιατί είχα ήδη γυρίσει στο πατρικό μου 600 km μακριά. Ούτε καν μου το ζήτησαν. Αφου συνενοηθηκα τηλεφωνικά, έστειλα έναν συμφοιτητή μου να τις περισυλλέξει! ;D ;D ;D
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 10:23:50 πμ »
Εμένα οι καθηγητές μου με ήξεραν καλά & παρόλα αυτά μου ζήτησε ο ένας να πάω απ'το γραφείο του.
Ευτυχώς είχα & μια άλλη δουλειά εκεί τότε & τα συνδύασα.
Βέβαια άλλοι 2 μου τις έστειλαν με κούριερ, ενώ η άλλη καθηγήτρια την άφησε στη γραμματεία.

Δεν μου φαίνεται τόσο περίεργο να θέλουν να σε δουν...  :-\
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος zeta1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 11:34:42 πμ »
Εμένα οι καθηγητές μου με ήξεραν καλά & παρόλα αυτά μου ζήτησε ο ένας να πάω απ'το γραφείο του.
Ευτυχώς είχα & μια άλλη δουλειά εκεί τότε & τα συνδύασα.
Βέβαια άλλοι 2 μου τις έστειλαν με κούριερ, ενώ η άλλη καθηγήτρια την άφησε στη γραμματεία.

Δεν μου φαίνεται τόσο περίεργο να θέλουν να σε δουν...  :-\

Το ότι θέλουν να με δουν είναι λογικό και εννοείται πως δεν εχω πρόβλημα να πάω στο γραφείο τους.Απλά το θέμα είναι αν όντως θα μου δώσουν την συστατική!

Τελικά η μία καθηγήτρια μου είπε να περάσω από το γραφείο της(αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό  ;D ) και πριμένω απάντηση και από μία άλλη!

Αντε να δούμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:07:08 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 05:21:31 μμ »
Τελικά η μία καθηγήτρια μου είπε να περάσω από το γραφείο της(αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό  ;D )
Καλό είναι. Θέλει να σε δει και από κοντά για να σου δώσει συστατική.

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:28:43 πμ »

Τελικά η μία καθηγήτρια μου είπε να περάσω από το γραφείο της(αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό  ;D )


Αυτό το πράγμα... με τη φοβία ακόμα και των αποφοίτων για τους καθηγητές, το είδα σαν ανέκδοτο όταν ξεκίνησα το μεταπτυχιακό!  ;D ;D
Δεν δαγκώνουν βρε παιδιά! Άνθρωποι είναι και θέλουν να δου τουλάχιστον για ποιον δίνουν εγγυήσεις!!
Θα μου πεις, για να γίνουν τόσο απρόσιτοι, δεν φταίνε οι φοιτητές....
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος zeta1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 04:27:50 μμ »


Τελικά η μία καθηγήτρια μου είπε να περάσω από το γραφείο της(αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό  ;D


Αυτό το πράγμα... με τη φοβία ακόμα και των αποφοίτων για τους καθηγητές, το είδα σαν ανέκδοτο όταν ξεκίνησα το μεταπτυχιακό!  ;D ;D
Δεν δαγκώνουν βρε παιδιά! Άνθρωποι είναι και θέλουν να δου τουλάχιστον για ποιον δίνουν εγγυήσεις!!
Θα μου πεις, για να γίνουν τόσο απρόσιτοι, δεν φταίνε οι φοιτητές....


ναι βρε παιδί,απλά με το να σου λένε από την αρχή δεν δίνω συστατική χωρίς καν να σε δω,ε είναι τουλάχιστον αποθαρρυντικό :P

Εννοείται πως πρέπει να ξέρουν που δίνουν συστατική γιατί υπογράφουν επίσημο έγγραφο,but still  :D

Να ρωτήσω,επειδή θα κάνω αίτηση σε 4 μάλλον πανεπιστήμια,θα πρέπει να ζητήσω 4 ξεχωριστές συστατικές από τον καθένα ή θα χρησιμοποιήσω την ίδια?Ρωτάω γιατί ξέρω ότι οι συστατικές δίδονται σε κλειστό φάκελο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2011, 04:29:58 μμ από zeta1 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 04:43:48 μμ »
Να ρωτήσω,επειδή θα κάνω αίτηση σε 4 μάλλον πανεπιστήμια,θα πρέπει να ζητήσω 4 ξεχωριστές συστατικές από τον καθένα ή θα χρησιμοποιήσω την ίδια?Ρωτάω γιατί ξέρω ότι οι συστατικές δίδονται σε κλειστό φάκελο
Θα πεις στους καθηγητές να σου δώσει ο κάθενας τέσσερις επιστολές σε τέσσερις κλειστούς φακέλους.

Αποσυνδεδεμένος zeta1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 04:58:46 μμ »
Να ρωτήσω,επειδή θα κάνω αίτηση σε 4 μάλλον πανεπιστήμια,θα πρέπει να ζητήσω 4 ξεχωριστές συστατικές από τον καθένα ή θα χρησιμοποιήσω την ίδια?Ρωτάω γιατί ξέρω ότι οι συστατικές δίδονται σε κλειστό φάκελο
Θα πεις στους καθηγητές να σου δώσει ο κάθενας τέσσερις επιστολές σε τέσσερις κλειστούς φακέλους.

Ωραία!Ευχαριστώωω  ;)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:34:45 μμ »
Έχω μια απορία.
Είχα πάρει πριν 2 χρόνια συστατικές επιστολές από 2 καθηγητές. Ήταν να τις χρησιμοποιήσω για μαστερ. Το ερώτημα μου είναι:
1) αυτές τις επιστολές μπορώ να τις χρησιμοποιώ και για μαστερ που προκηρύσσονται τώρα;; Eννοώ ότι γράφουν ημερομηνίες από το 2010. Υπάρχει πρόβλήμα;;

2) θέλω να τις χρησιμοποιήσω για θέσεις εργασίαςπου ζητάνε συστατικές. Μπορώ και ας είναι παλιές;;

Το πρόβλημα που προκύπτει είναι το εξής: δεν μπορώ κάθε φορά να ζητάω από τους 2 αυτούς καθηγητές συστατικές επιστολές ή να τους παίρνω τηλέφωνα κάθε λίγο και λιγάκι που κάνω χαρτιά για θέσεις που θέλουν συστατικές.

Μπορώ μήπως να αλλάζω την ημερομηνία που γράφουν και έτσι να τις επικαιροποιώ εγώ ο ίδιος αυτόματα;; Υπόψη ότι είναι γραμμένες σε word. Πρέπει να ενημερώνονται κάθε φορά, διότι είναι σαν να τις παραποιώ;;

Σορυ για τις πολλές ερωτήσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:40:26 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:39:39 μμ »
Έχω μια απορία.
Είχα πα΄ρει πριν 2 χρόνια συστατικές επιστολές από 2 καθηγητές. Ήταν να τις χρησιμοποιήσω για μαστερ. Το ερώτημα μου είναι:
1) αυτές τις επιστολές μπορώ να τις χρησιμοποιώ και για μαστερ που προκηρύσσονται τώρα;; Eννοώ ότι γράφουν ημερομηνίες από το 2010. Υπάρχει πρόβλήμα;;

2) θέλω να τις χρησιμοποιήσω για θέσεις εργασίαςπου ζητάνε συστατικές. Μπορώ και ας είναι παλιές;;

Το πρόβλημα που προκύπτει είναι το εξής: δεν μπορώ κάθε φορά να ζητάω από τους 2 αυτούς καθηγητές συστατικές επιστολές. Μπορώ μήπως να αλλάζω την ημερομηνία που γράφουν και έτσι να τις επικαιροποιώ εγώ ο ίδιος αυτόματα;;

Καλό θα ήταν αυτό... αλλά κανονικά δε γίνεται. Οι συστατικές, επίσης κανονικά, πρέπει να είναι σε σφραγισμένο φάκελο και να ανοίγονται από τον εργοδότη/καθηγητή... καθώς και να γράφονται σύμφωνα με το σκοπό που τις θέλεις κάθε φορά προκειμένου να έχουν κάποια εγκυρότητα και βαρύτητα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:44:33 μμ »
Εμένα δεν είναι σε σφραγισμένο φάκελο, oύτε τις έχω παραδώσει ποτέ σε σφραγισμένο φάκελο. Έχουν σφραγίδες, τηλέφωνα των καθηγητών πάνω, απλά έχουν παλιά ημερομηνία.
Το θέμα είναι ότι επειδή αυτά που γράφουν είναι γενικά και περιγράφουν το χαρακτήρα μου και που με γνώρισαν και πως αυτοί οι δύο άνθρωποι, ότι μπορώ να τις χρησιμοποιήσω και σε προκηρύξεις θέσεων εργασίας που ζητάνε συστατικές. Το ότι μου τις έδωσαν για μαστερ το γράφουν σε μία τελευταία σειρά (ότι δηλαδή με συσνιστούν ανεπιφύλακτα για αυτό το μαστερ)
Τις έχω σε word, υπάρχει πρόβλημα αν αλλάξω ημερομηνία και σβήσω την τελευταία σειρά;;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:46:31 μμ »
Έχω μια απορία.
Είχα πα΄ρει πριν 2 χρόνια συστατικές επιστολές από 2 καθηγητές. Ήταν να τις χρησιμοποιήσω για μαστερ. Το ερώτημα μου είναι:
1) αυτές τις επιστολές μπορώ να τις χρησιμοποιώ και για μαστερ που προκηρύσσονται τώρα;; Eννοώ ότι γράφουν ημερομηνίες από το 2010. Υπάρχει πρόβλήμα;;

2) θέλω να τις χρησιμοποιήσω για θέσεις εργασίαςπου ζητάνε συστατικές. Μπορώ και ας είναι παλιές;;

Το πρόβλημα που προκύπτει είναι το εξής: δεν μπορώ κάθε φορά να ζητάω από τους 2 αυτούς καθηγητές συστατικές επιστολές. Μπορώ μήπως να αλλάζω την ημερομηνία που γράφουν και έτσι να τις επικαιροποιώ εγώ ο ίδιος αυτόματα;;

Καλό θα ήταν αυτό... αλλά κανονικά δε γίνεται. Οι συστατικές, επίσης κανονικά, πρέπει να είναι σε σφραγισμένο φάκελο και να ανοίγονται από τον εργοδότη/καθηγητή... καθώς και να γράφονται σύμφωνα με το σκοπό που τις θέλεις κάθε φορά προκειμένου να έχουν κάποια εγκυρότητα και βαρύτητα.


Σε σφραγισμένο και υπογεγραμμένο στο σημείο που κλείνει!
Επίσης, άλλη συστατική θα σου δώσει κάποιος για να πας στο ! μεταπτυχιακό, άλλη για το Β και άλλη για δουλειά, καθώς κάθε φορά χρειάζεται να τονίσει τις ικανότητες σου σε διαφοερτικούς τομέις. Για μτπτ για παράδειγμα πρέπει να τονιστεί η προθυμία σου για δουλειά, η ποιότητα της δουλειάς σου, αλλά και η επίδοση σου στα μαθήματα που έχουν παρεμφερές περιεχόμενο με το μτπτ. Για δουλειά πρέπει η επιστολή να σε "διαφημίζει" ως ένα "προϊόν" που αξίζει ο άλλος να "αγοράσει"
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 10:17:59 μμ »
Τις έχω σε word, υπάρχει πρόβλημα αν αλλάξω ημερομηνία και σβήσω την τελευταία σειρά;;

Αυτό λέγεται παραποίηση εγγράφου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.