*

Ψηφοφορία

Ποια από τα παρακάτω θεωρείτε στοιχείο διορισμού/πρόσληψης;

Βαθμός πτυχίου
113 (9.2%)
Ειδικότητα/Πτυχιακή
21 (1.7%)
Προϋπηρεσία άσχετη με εκπαίδευση
4 (0.3%)
Εκπαιδευτική προϋπηρεσία (όπως προσμετράται σήμερα)
184 (15%)
Εκπαιδευτική προϋπηρεσία (στον ιδιωτικό τομέα)
34 (2.8%)
Μεταπτυχιακό άσχετο με την εκπαίδευση
27 (2.2%)
Μεταπτυχιακό σχετικό με την εκπαίδευση
167 (13.6%)
Διδακτορικό άσχετο με την εκπαίδευση
14 (1.1%)
Διδακτορικό σχετικό με την εκπαίδευση
98 (8%)
Δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά
9 (0.7%)
Σεμινάρια σχετικά με την εκπαίδευση (από Δημόσιο φορέα)
40 (3.3%)
Σεμινάρια σχετικά με την εκπαίδευση (από ιδιωτικό φορέα)
8 (0.7%)
Σεμινάρια άσχετα με την εκπαίδευση (από Δημόσιο φορέα)
0 (0%)
Σεμινάρια άσχετα με την εκπαίδευση (από ιδιωτικό φορέα)
0 (0%)
Επιτυχία (βάση) σε 1 διαγωνισμό ΑΣΕΠ
127 (10.3%)
Επιτυχίες (βάση) σε περισσότερους του ενός διαγωνισμών ΑΣΕΠ
91 (7.4%)
Εντοπιότητα
40 (3.3%)
Οικογενειακή κατάσταση
47 (3.8%)
Εισόδημα
10 (0.8%)
Ηλικία
30 (2.4%)
Ημερομηνία απόκτησης πτυχίου (επετηρίδα)
98 (8%)
Πιστοποιημένη από κρατικό/πανεπιστημιακό πρόγραμμα Παιδαγωγική κατάρτιση
68 (5.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 298

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;  (Αναγνώστηκε 129398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #140 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 03:27:03 μμ »
Το να ισχύει η μεγαλύτερη βαθμολογία έχει και τα θετικά αλλά και τα αρνητικά σαν τρόπος υπολογισμού!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #141 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 04:09:08 μμ »
Προσωπικά και εγώ πιστεύω ότι ένα μεικτό σύστημα διορισμού είναι η καλύτερη πρόταση. Διαφωνώ όμως με το κριτήριο της χρονολογίας πτυχίου. Γιατί να προηγείται κάποιος που απλά έτυχε να πάρει πτυχίο νωρίτερα; Τότε γιατί να μην μετράνε τα μεταπτυχιακά, διδακτορικά, ξένες γλώσσες που αφορούν ακαδημαικές γνώσεις;
Πιστεύω οτι τα μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ δεν είχαν/έχουν όλοι τις ίδιες ευκαιρίες να τα αποκτήσουν για λόγους οικονομικούς, οικογενειακούς,τόπου διαμονής κλπ. Ας μετράνε αυτά για εκεί όπου πραγματικά χρειάζονται (ειδικά σχολεία, για διευθυντές, συμβούλους κλπ στελέχη εκπαίδευσης κ.α.). Ας μην μπει ακόμη ένα εμπόδιο στο δρόμο κάποιων που θέλουν να γίνουν απλώς εκπαιδευτικοί και δεν είχαν τη δυνατότητα να ξοδέψουν χρόνο και χρήμα για την απόκτηση επιπλέον τίτλων!
  

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #142 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 04:24:41 μμ »
Ξεχνας ομως κατι οτι υπαρχουν ανθρωποι απο 40 κ πανω που εχουν πολυ καλους βαθμους στο ασεπ αλλα λιγη προυπηρεσια γιατι καποιοι απεκτησαν προυπηρεσιες απο χιλια δυο παραθυρα (ΠΔΣ και δεν συμμαζευεται).Αυτους τι α τους κανουμε?θα τους πεταξουμε για αλλη μια φορα?νομιζω πως οχι....αρκετα ταλαιπωρηθηκαν οι εκπαιδευτικοι με 2 και 3 πινακες.ΑΣΕΠ παντου ...αν θελουμε να ειμαστε αξιοκρατες να μετρησει η καθε μοναδα που εχεις απο τον διαγωνισμο πανωαπο τη βαση οπως ακριβως μετρα η προυπηρεσια.Ετσι κανεις δεν θα εχει παραπονα....και  ειναι πολυ απλο ....θελεις να σουλεω μπραβο για τους 50 μηνες προυπηρεσιας που εχεις?θελω τοτε να μου λες μπραβο και για τις 20 μοναδες που εγραψα στο ασεπ..αυτο ειναι δικαιοσυνη...η βαση του ασεπ ειναι ξεκαρφωμα.
Όπως λες και εσύ κάποιο, άρα όχι όλοι. Να τους καταδικάσουμε λοιπόν όλους;Και εγώ λοιπόν να σου πω ότι άτομα πάνω από 40 με καλούς βαθμούς στον ασεπ θυμήθηκαν αργά το δημόσιο σχολείο με συνέπεια να μη δώσουν στους πρώτους διαγωνισμούς...Πρέπει όμως βασικά να καταλάβεις κάτι.Εγώ αναγνωρίζω την προσπάθεια σου και μπράβο για τις επιτυχίες σου και το ίδιο για οποιονδήποτε άλλον συνάδελφο.Εγώ βάζω την κοινωνική διάσταση στο θέμα.Σκέψου το απλά...άτομα που έδωσαν και ξαναέδωσαν, με πολλές επιτυχίες, και τώρα στα 40+ με 6-7 χρόνια αναπλήρωσης ακολουθώντας τον νόμο που ίσχυε κυνήγησαν το διορισμό.Δε λέω όργωσαν την Ελλάδα γιατί κάποιοι εδώ μέσα βγάζουν σπυριά και θα μου την πούνε!!!Έκαναν λοιπόν κάτι έξω από την λογική;Αυτό που προτείνω με το μικτό σύστημα είναι πρωτίστως αποκατάσταση της λογικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2014, 04:33:15 μμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #143 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 04:31:23 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του mathstavros! Μεικτό σύστημα διορισμών για κάποια χρόνια όπως συνέβη στην Κύπρο για να αδικηθούν όσο γίνεται λιγότεροι.

Και φυσικά να πάψει η σκανδαλώδης προνομιακή μεταχείριση ειδικών κατηγοριών, πολύτεκνων, τρίτεκνων, απολυμένων από ιδιωτικά σχολεία και ό,τι άλλο παράθυρο προκύψει στο μέλλον. Και φυσικά όσοι έχουν μόρια από προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή 
να μην μπορούν να "παίζουν" σε 2 πίνακες και να μη μεταφέρουν τα μόριά τους από πίνακα σε πίνακα κατά το δοκούν όπως γινόταν παλιότερα.
Και η άποψη του συναδέλφου greedo έχει βάση, δε με βρίσκει αντίθετη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #144 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 04:37:25 μμ »
Παράθεση
Επιπλέον Mathstavros κια trelamenos προτείνω ένα τρίτο πίνακα με αυτούς που θα έχουν ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία. Όλοι 33,3% μερίδιο στην αναπλήρωση και την μονιμότητα.

Εντάξει πλάκα κάνω  ;D. Την άποψή μου την έγραψα σε μία προηγούμενη σελίδα: Ένας πίνακας όπου όλα θα μοριοδοτούνται.
Στον διαγωνισμό του ασεπ δεν υπάρχει ταβάνι, όσο είσαι πάνω από την βάση παίρνεις, στην προυπηρεσία πρέπει να υπάρχει ταβάνι όπως ορίζει ο περίφημος 3848;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2014, 05:06:11 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #145 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 04:55:02 μμ »
Στον διαγωνισμό του ασεπ δεν υπάρχει ταβάνι, όσο είσαι πάνω από την βάση παίρνεις, στην προυπηρεσία πρέπει να υπάρχει ταβάνι όπως ορίζει ο περίφημος 3848;
Γιατι πολυ απλα η κλιμακα του ασεπ ειναι 100αβαθμη και οχι πανω απο 100.κι επιπλεον οσοι δεν εχουν δωσει ασεπ ηρθε η ωρα να πανε.....εκατονταδες φεκιτες εδω μεσα ειναι αδιοριστοι και μερικοι επιμενουν σε καινουργιες μεταβατικες.Λιγο σεβασμος δεν βλαπτει στους αδιοριστους ασεπιτες.και για να ξεκαθαρισω τι εννοω..ο 3848 προβλεπει το ανωτερο 16,8 απο προυπηρεσια ..αν καποιος γραψει 90 ασεπ τι βαθμο θα παρει ?106,8...δεν προβλεπεται στην εκατονταβαθμη κλιμακα του ασεπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2014, 05:08:18 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #146 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 06:07:23 μμ »
Λύση, πολύ απλά, δεν θα βρεθει και αυτό γιατί κάθε κατηγορία δίνει το δικο της περιεχόμενο στην έννοια "αξιοκρατικό".
Τωρα απλως μιλαμε για να λέμε....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #147 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 06:25:18 μμ »
Ακούω από κάποιους οτι θα έπρεπε να υπάρχει κριτήριο ΑΣΕΠ και μόνο.. Για να σας ξαναφρεσκάρω την μνήμη ο νόμος 3848 λέει οτι όταν γίνει νέος ΑΣΕΠ και δυστυχώς τυχαίνει κάποιος να αποτύχει,( που πολλοί θα αποτύχουν), την στιγμή που δεν είχες άλλη επιτυχία στο παρελθόν αλλά ούτε έπιασες την αστρονομική προυπηρεσία των 24 μηνών που θα ισούται με την βάση του ΑΣΕΠ, ΔΙΑΓΡΑΦΕΣΑΙ από τους πίνακες!!!! εαν αυτό δεν λέγεται αδικία τότε θα καταλάβετε την τρομάρα όταν έρθει η μέρα που θα δώσουμε εξετάσεις ΑΣΕΠ.. (όσο διάβασμα και να ρίξετε)...

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #148 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 07:56:12 μμ »
Πάντως περιδιαβάζοντας στο ίντερνετ, πέτυχα μια συζήτηση σε ένα τεχνολογικό site. Το μίσος που δείχνουν προς τους εκπαιδευτικούς και η αμάθεια ορισμένων είναι πραγματικά προκλητική. Ειδικά για τον τρόπο που διορίζονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2014, 08:28:53 μμ από gas11 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #149 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 08:54:19 μμ »
Γιατι πολυ απλα η κλιμακα του ασεπ ειναι 100αβαθμη και οχι πανω απο 100.κι επιπλεον οσοι δεν εχουν δωσει ασεπ ηρθε η ωρα να πανε.....εκατονταδες φεκιτες εδω μεσα ειναι αδιοριστοι και μερικοι επιμενουν σε καινουργιες μεταβατικες.Λιγο σεβασμος δεν βλαπτει στους αδιοριστους ασεπιτες.και για να ξεκαθαρισω τι εννοω..ο 3848 προβλεπει το ανωτερο 16,8 απο προυπηρεσια ..αν καποιος γραψει 90 ασεπ τι βαθμο θα παρει ?106,8...δεν προβλεπεται στην εκατονταβαθμη κλιμακα του ασεπ.
Αυτο που γράφεις είναι εντελώς άκυρο.Κανείς δεν διεκδικεί θέσεις ατόμων με φεκ διορισμού.Ξεκάθαρο και δεν νομίζω να χρειαστεί να το επαναλάβω.Φυσικά και έχουν προτεραιότητα να διοριστούν έναντι όλων των άλλων.Πρόσεχε όμως.Όταν σου λέει το υπουργείο εγώ δεν έχω ανάγκες σε πχ ΠΕ05 (γαλλικών) άρα δεν διορίζω και το ίδιο και σε άλλους κλάδους(καλώς ή κακώς το υπουργείο ορίζει τις ανάγκες) αλλά υπάρχουν κενά σε κλάδους όπως ΠΕ02,03,04 λόγων των πολλών συνταξιοδοτήσεων αλλά σε αυτούς δεν διορίζω γιατί υπάρχουν εκκρεμότητες τότε αυτό δεν είναι η αποθέωση του παραλόγου;Οι συνάδελφοι που αναμένουν το διορισμό τους επι σειρά ετών πρέπει να καταλάβουν ότι δεν είμαστε εμείς οι εχθροί που θα "κλέψουμε" τις θέσεις τους.Αν καταλαβαίνεις λοιπόν με την φαγωμάρα μεταξύ μας εξυπηρετούμε μια χαρά τους σκοπούς του υπουργείου.
Το ανώτερο για την προυπήρεσια το γνωρίζω, δεν μου εξηγείς γιατί όμως το πλαφόν μαζί με τη στρέβλωση που προκαλούν οι συντελεστές; Προφανώς για να δώσει βάρος στον γραπτό διαγωνισμό έναντι της προυπηρεσίας πράγμα νομίζω άδικο. Ακόμη και το παράδειγμα σου είναι αποτυχημένο.Δηλαδή αν κάποιος γράψει 90 και έχει 16,8 από προυπηρεσία θα του "κουρέψουν" το βαθμό;Προφανώς όχι.Στο 35(90-55) θα προστεθούν όλα τα άλλα, προυπηρεσία,μεταπτυχιακά, διδακτορικά,ξένες γλώσσες, γνώση Η/Υ και έτσι θα προκύπτει ο βαθμός και στη συνέχεια η κατάταξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2014, 09:02:31 μμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #150 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 08:55:16 μμ »
1998: Θέσπιση ΑΣΕΠ για τους διορισμούς εκπαιδευτικών.....2014 :Ακόμη αναρωτιόμαστε αν ο διορισμός πρέπει ή όχι να γίνεται μέσω του διαγωνισμού για να αδικηθούν όσο γίνεται λιγότεροι..δεν έφτασαν τα 12 χρόνια για την αποκατάσταση της αδικίας (1998-2010).Και όπως πολύ σωστά προείπαν και αρκετοί συνάδελφοι παραπάνω...
Ένας πινακας και για διορισμούς και για αναπλήρωση με τα μόρια του ΑΣΕΠ και την προϋπηρεσία .Και φυσικά τα μόρια του ΑΣΕΠ να ισχύουν για πάντα όπως ισχύουν τα μόρια της προυπηρεσίας ,εκτός αν κάποιος θέλει βελτίωση!!!Ο ΑΣΕΠ προαπαιτούμενο για προσλήψεις και διορισμούς!!!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #151 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:07:30 μμ »
1998: Θέσπιση ΑΣΕΠ για τους διορισμούς εκπαιδευτικών.....2014 :Ακόμη αναρωτιόμαστε αν ο διορισμός πρέπει ή όχι να γίνεται μέσω του διαγωνισμού για να αδικηθούν όσο γίνεται λιγότεροι..δεν έφτασαν τα 12 χρόνια για την αποκατάσταση της αδικίας (1998-2010).Και όπως πολύ σωστά προείπαν και αρκετοί συνάδελφοι παραπάνω...
Ένας πινακας και για διορισμούς και για αναπλήρωση με τα μόρια του ΑΣΕΠ και την προϋπηρεσία .Και φυσικά τα μόρια του ΑΣΕΠ να ισχύουν για πάντα όπως ισχύουν τα μόρια της προυπηρεσίας ,εκτός αν κάποιος θέλει βελτίωση!!!Ο ΑΣΕΠ προαπαιτούμενο για προσλήψεις και διορισμούς!!!
Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αν δεν υπήρχαν τα "θύματα" των παλινωδιών του υπουργείου εξαιτίας εκλογικών καιροσκοπισμών.Εκτός και αν πούμε ας αδικηθούν κάποιοι δεν πειράζει, δεν γίνεται αλλιώς.Όταν λοιπόν δεν είσαι θύμα είσαι άνετος!

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #152 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:22:58 μμ »
Πάντα κάποιοι είναι ή αισθάνονται αδικημένοι ...Ότι είναι νόμιμο δεν είναι και δίκαιο...Όλοι υπήρξαμε θύματα του υπουργείου!!!Και εγώ που δεν είχα προυπηρεσία από ΠΔΣ ή δεν ξέρω εγώ από που αλλού...γιατί εμένα δεν μου "έκοβε" να πάω με πλάγιους τρόπους...έδωσα δις ΑΣΕΠ  και ξεκίνησα να γράφω προυπηρεσία μετά την επιτυχία μου ,δεν είναι άδικο που έχασα τον διορισμό μου από το 40% και το 24μηνο;;;;Μόνο οι έχοντες προυπηρεσία είναι τα θύματα;;;;

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #153 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:24:09 μμ »
Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αν δεν υπήρχαν τα "θύματα" των παλινωδιών του υπουργείου εξαιτίας εκλογικών καιροσκοπισμών.Εκτός και αν πούμε ας αδικηθούν κάποιοι δεν πειράζει, δεν γίνεται αλλιώς.Όταν λοιπόν δεν είσαι θύμα είσαι άνετος!

Συμφωνώ απόλυτα. ΜΟΝΟ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΣΕΠ. Είναι το μοναδικό αξιοκρατικό σύστημα πλεον !!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160052
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.