*

Ψηφοφορία

Ποια από τα παρακάτω θεωρείτε στοιχείο διορισμού/πρόσληψης;

Βαθμός πτυχίου
113 (9.2%)
Ειδικότητα/Πτυχιακή
21 (1.7%)
Προϋπηρεσία άσχετη με εκπαίδευση
4 (0.3%)
Εκπαιδευτική προϋπηρεσία (όπως προσμετράται σήμερα)
184 (15%)
Εκπαιδευτική προϋπηρεσία (στον ιδιωτικό τομέα)
34 (2.8%)
Μεταπτυχιακό άσχετο με την εκπαίδευση
27 (2.2%)
Μεταπτυχιακό σχετικό με την εκπαίδευση
167 (13.6%)
Διδακτορικό άσχετο με την εκπαίδευση
14 (1.1%)
Διδακτορικό σχετικό με την εκπαίδευση
98 (8%)
Δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά
9 (0.7%)
Σεμινάρια σχετικά με την εκπαίδευση (από Δημόσιο φορέα)
40 (3.3%)
Σεμινάρια σχετικά με την εκπαίδευση (από ιδιωτικό φορέα)
8 (0.7%)
Σεμινάρια άσχετα με την εκπαίδευση (από Δημόσιο φορέα)
0 (0%)
Σεμινάρια άσχετα με την εκπαίδευση (από ιδιωτικό φορέα)
0 (0%)
Επιτυχία (βάση) σε 1 διαγωνισμό ΑΣΕΠ
127 (10.3%)
Επιτυχίες (βάση) σε περισσότερους του ενός διαγωνισμών ΑΣΕΠ
91 (7.4%)
Εντοπιότητα
40 (3.3%)
Οικογενειακή κατάσταση
47 (3.8%)
Εισόδημα
10 (0.8%)
Ηλικία
30 (2.4%)
Ημερομηνία απόκτησης πτυχίου (επετηρίδα)
98 (8%)
Πιστοποιημένη από κρατικό/πανεπιστημιακό πρόγραμμα Παιδαγωγική κατάρτιση
68 (5.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 298

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;  (Αναγνώστηκε 129398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #154 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:25:18 μμ »
Πάντα κάποιοι είναι ή αισθάνονται αδικημένοι ...Ότι είναι νόμιμο δεν είναι και δίκαιο...Όλοι υπήρξαμε θύματα του υπουργείου!!!Και εγώ που δεν είχα προυπηρεσία από ΠΔΣ ή δεν ξέρω εγώ από που αλλού...γιατί εμένα δεν μου "έκοβε" να πάω με πλάγιους τρόπους...έδωσα δις ΑΣΕΠ  και ξεκίνησα να γράφω προυπηρεσία μετά την επιτυχία μου ,δεν είναι άδικο που έχασα τον διορισμό μου από το 40% και το 24μηνο;;;;Μόνο οι έχοντες προυπηρεσία είναι τα θύματα;;;;
αρτια τοποθετηση!!!!!!γι αυτο οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε παει 600 φορες στο διαγωνισμο.Αν ηταν 100 % ασεπ οι μισοι δεν θα ηταν εδω μεσα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #155 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:27:54 μμ »
Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αν δεν υπήρχαν τα "θύματα" των παλινωδιών του υπουργείου εξαιτίας εκλογικών καιροσκοπισμών.Εκτός και αν πούμε ας αδικηθούν κάποιοι δεν πειράζει, δεν γίνεται αλλιώς.Όταν λοιπόν δεν είσαι θύμα είσαι άνετος!
την θυματοποιηση εμεις την επιλεξαμε για δικους μας λογους....αν δεν μας αρεσε ας επιλεγαμε τον αλλο δρομο...αρα κανεις δεν ειναι θυμα γιατι ηξερε πολυ καλα τι εκανε!!!

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #156 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:30:22 μμ »
επιτρεψαμε στο υπουργειο να νομοθετει κατα το δοκουν και δεν αντιδρασαμε...αρα ειμαστε συνενοχοι στο εγκλημα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #157 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:35:01 μμ »
Συνάδελφοι και συναδέλφισσες .Επειδή φιλολογούμε (αν και δεν είμαι της ειδικότητος )σας καλούμε να συμμετέχετε αύριο στην ΟΛΜΕ προκειμένου να πάρει σάρκα και οστά ο νέος Πανελλήνιος σύλλογος αναπληρωτών.Το κάλεσμα είναι ενωτικό και θα βρούμε όλοι μαζί μια κοινή συνισταμένη . Αύριο στις 6 το απόγευμα στα γραφεία της ΟΛΜΕ  .Σας περιμένουμε .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #158 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:40:40 μμ »
επιτρεψαμε στο υπουργειο να νομοθετει κατα το δοκουν και δεν αντιδρασαμε...αρα ειμαστε συνενοχοι στο εγκλημα.
Aν εσύ νιώθεις συνένοχος δικαίωμά σου.Εγώ νιώθω εξαπατημένος από το υπουργείο.Γιατί ήταν καλά όταν για το ωρομισθιλίκι και την προυπηρεσία κλείναμε κάθε τρύπα σε δυσπρόσιτα μέρη με την προοπτική διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #159 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:43:15 μμ »
Πάντα κάποιοι είναι ή αισθάνονται αδικημένοι ...Ότι είναι νόμιμο δεν είναι και δίκαιο...Όλοι υπήρξαμε θύματα του υπουργείου!!!Και εγώ που δεν είχα προυπηρεσία από ΠΔΣ ή δεν ξέρω εγώ από που αλλού...γιατί εμένα δεν μου "έκοβε" να πάω με πλάγιους τρόπους...έδωσα δις ΑΣΕΠ  και ξεκίνησα να γράφω προυπηρεσία μετά την επιτυχία μου ,δεν είναι άδικο που έχασα τον διορισμό μου από το 40% και το 24μηνο;;;;Μόνο οι έχοντες προυπηρεσία είναι τα θύματα;;;;
Αυτό ξαναπέστο και για το παρόν νόμο!
Ούτε και εγώ πλάγιο μέσο.Και όχι μόνο αυτό.Θυσίασα και άλλες επαγγελματικές προοπτικές που είχα όταν ξεκίνησα την περιπλάνηση....Και αν εσύ αισθάνεσαι αδικημένος εγώ αιθανομαι και εξαπατημένος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2014, 09:50:18 μμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10811
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #160 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:11:07 μμ »
Μετά την ανάγνωση όλων των θέσεων το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγω είναι ότι κανείς δεν μπορεί να πει πως δε γνώριζε ότι από το 1998 που θεσπίστηκε ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικούς ζούμε μια μεταβατική με πρόθεση να πάμε σε διορισμούς 100%. Αυτή η μεταβατική του 60-40 κρατάει 12 χρόνια τώρα. Έπρεπε να είχε τελειώσει και ακόμα εφαρμόζεται. Συνεπώς κανείς δεν μπορεί να ισχυρίζεται ότι εξαπατήθηκε. Όλοι ήξεραν...και ο 3848 από το 2010 μας λέει ξεκάθαρα ότι θα πάμε σε διορισμό από έναν πίνακα μέσω ΑΣΕΠ.

Ωστόσο, ο κλάδος είναι αδιόρθωτος θέλει πισωγυρίσματα με νέα ΠΕΑ, ενώ δεν γίνονται πολλοί διορισμοί! Πώς γίνεται να ισχυρίζεται κανείς ότι σέβεται τους αδιόριστους ασεπίτες του 2008 και ότι δε ζητάει να καταλάβει τις θέσεις τους, όταν πρέπει από τις ελάχιστες πιστώσεις που δίνονται για διορισμούς να παίρνουν οι ασεπίτες μόνο το 30-40% πραγματικά;

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #161 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:00:50 μμ »
Μετά την ανάγνωση όλων των θέσεων το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγω είναι ότι κανείς δεν μπορεί να πει πως δε γνώριζε ότι από το 1998 που θεσπίστηκε ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικούς ζούμε μια μεταβατική με πρόθεση να πάμε σε διορισμούς 100%. Αυτή η μεταβατική του 60-40 κρατάει 12 χρόνια τώρα. Έπρεπε να είχε τελειώσει και ακόμα εφαρμόζεται. Συνεπώς κανείς δεν μπορεί να ισχυρίζεται ότι εξαπατήθηκε. Όλοι ήξεραν...και ο 3848 από το 2010 μας λέει ξεκάθαρα ότι θα πάμε σε διορισμό από έναν πίνακα μέσω ΑΣΕΠ.

Ωστόσο, ο κλάδος είναι αδιόρθωτος θέλει πισωγυρίσματα με νέα ΠΕΑ, ενώ δεν γίνονται πολλοί διορισμοί! Πώς γίνεται να ισχυρίζεται κανείς ότι σέβεται τους αδιόριστους ασεπίτες του 2008 και ότι δε ζητάει να καταλάβει τις θέσεις τους, όταν πρέπει από τις ελάχιστες πιστώσεις που δίνονται για διορισμούς να παίρνουν οι ασεπίτες μόνο το 30-40% πραγματικά;
Εννοείται οτι ολοι ήξεραν.
Αλλά ολοι ελπίζουν να εφαρμοστεί μετά από αυτους.
 Οι περισσότεροι μπηκαν στα σχολεία τυχαία. Δεν έχουν περάσει καμία είδους εξέταση/αξιολογηση κλπ. Εγω ξέρω κοπέλα διορισμένη, από Ρουμανία ?!?!Αγγλική Φιλολογία, ΧΩΡΙΣ ΑΣΕΠ διορισμένη , μια χαρα. Και οταν το καλοκαιρι στη Ροδο, έσκασε ένας έρμος τουρίστασ και ζητούσε οδηγιες, δεν καταλαβαινε ουτε τι την ρωτουσε?!?!!?!Αυτη ειναι η κατασταση. Από σπόντα πήγε αναπληρώτιρια μάζεψε ένα κάρο προυπηρεσία, φώναζε οτι είναι ηρωίδα που το Ελληικό άπονο κράτος τη στέλνει στα κατσάβραχα και αυτή θυσιάστηκε (λες και θα της έδινε κανείς ποτε 1200 ευρώ για να κάνει 23 ώρες την εβδομαδα στον ιδιωτικό τομέα, χωρις να μπορει να βγαλει λέξη αγγλικα??!) και τώρα εννοείται είναι στους δρόμους πασιονάρια που της κόψανε το μισθό.
Ο ΑΣΕΠ είναι άδικος και δεν μπορεί να εξετάσει το κατά πόσον κάποιος μπορεί να κάνει μάθημα , μικροδιδασκαλία χρειάζεται και qualification in education τυπου Αγγλιας/Αμερικης αΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ!!!!
Δεν είμαι διορστέος ΑΣΕΠ, μονο επιτυχων.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10811
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #162 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:16:29 μμ »
Εννοείται οτι ολοι ήξεραν.
Αλλά ολοι ελπίζουν να εφαρμοστεί μετά από αυτούς.
Ναι, αλλά δε γίνεται να μην εφαρμοστεί κάποια στιγμή. Ήδη έχει καθυστερήσει επί χρόνια και πολύς κόσμος έχει αδικηθεί γιατί θα ήταν διορισμένος ως ασεπίτης, αλλά είναι αδιόριστος διότι οι πιστώσεις δίνονταν αλλού!

Δε γίνεται να εφαρμοστεί ο "διορισμός μόνο με ΑΣΕΠ" μετά από όλους που θεωρούν ότι δικαιούνται να διοριστούν λόγω προϋπηρεσίας, επειδή αυτό το νήμα δεν τελειώνει ποτέ και αν δεν κοπεί θα διαιωνίζεται η ίδια κατάσταση!
Όσοι διορίζονται ως 40% με τους αδιόριστους ασεπίτες του 2008, θα είναι οι τελευταίοι που διορίζονται χωρίς ΑΣΕΠ. Μετά τέλος τα πανηγύρια, όσα όνειρα κι αν βλέπει η νέα μας ΠΕΑ! Μετά, διορισμός μόνο με ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #163 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:22:14 μμ »
Ναι, αλλά δε γίνεται να μην εφαρμοστεί κάποια στιγμή. Ήδη έχει καθυστερήσει επί χρόνια και πολύς κόσμος έχει αδικηθεί γιατί θα ήταν διορισμένος ως ασεπίτης, αλλά είναι αδιόριστος διότι οι πιστώσεις δίνονταν αλλού!

Δε γίνεται να εφαρμοστεί ο "διορισμός μόνο με ΑΣΕΠ" μετά από όλους που θεωρούν ότι δικαιούνται να διοριστούν λόγω προϋπηρεσίας, επειδή αυτό το νήμα δεν τελειώνει ποτέ και αν δεν κοπεί θα διαιωνίζεται η ίδια κατάσταση!
Όσοι διορίζονται ως 40% με τους αδιόριστους ασεπίτες του 2008, θα είναι οι τελευταίοι που διορίζονται χωρίς ΑΣΕΠ. Μετά τέλος τα πανηγύρια, όσα όνειρα κι αν βλέπει η νέα μας ΠΕΑ! Μετά, διορισμός μόνο με ΑΣΕΠ.
Μακαρι συνάδελφε, είναι πιο δικαιο, αλλα στο Ελλαδισταν γιου νεβερ νου τι θα σκαρφιστουν παλι

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #164 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:26:31 μμ »
Aν εσύ νιώθεις συνένοχος δικαίωμά σου.Εγώ νιώθω εξαπατημένος από το υπουργείο.Γιατί ήταν καλά όταν για το ωρομισθιλίκι και την προυπηρεσία κλείναμε κάθε τρύπα σε δυσπρόσιτα μέρη με την προοπτική διορισμού.
δεν πηγατε τσαμπα.Δεν σας έπιασε κανεις από το λαιμό. Ίσα ίσα που γινόταν σκοτωμός για το ποιός θα πάρει τις ωρομισθίες τοπικά ωστε μετά να πάει αναπληρωτής.  It's called work and you got paid for it. Ειστε ενηλικες.

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #165 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:30:47 μμ »
Aν εσύ νιώθεις συνένοχος δικαίωμά σου.Εγώ νιώθω εξαπατημένος από το υπουργείο.Γιατί ήταν καλά όταν για το ωρομισθιλίκι και την προυπηρεσία κλείναμε κάθε τρύπα σε δυσπρόσιτα μέρη με την προοπτική διορισμού.
Το συνενενοχος ειναι γενικολογο και δεν αφορα εμενα.Αφορα την ελλειψη αντιδρασης στις παλινωδιες του υπουργειου.κι εγω θυμα ειμαι γιατι πηγαινα στο ασεπ και δεν ηξερα γιατι δεν διοριζομουν γποτε για 10 κ ποτε για 30 ατομα διαφορα,,,,τωρα ξερω...γιατι υπηρχαν πολλοι πινακες.Αν δεν ειχα δωσει ασεπ δεν θα ειχα ουτε 1 μερα προυπηρεσια σε δημοσιο σχολειο.καμια ενοχη προσωπικη ουτε συνενοχη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2014, 11:32:27 μμ από trelamenos »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #166 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:38:59 μμ »
Το ότι το υπουργείο δεν έχει φερθεί σωστά, αυτό είναι αλήθεια! Είτε το περιμέναμε, είτε όχι!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #167 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 08:31:08 πμ »
υπαρχουν πραγματικα αξιολογες προτασεις, ομως πραγματικα δε βγαινουν και δε θα βγαινουν απο μαθηματικης αποψης για χρονια
πως αραγε να διορισεις με 50-50 ποσοστωση, αντε να βρεις το 50% του 0
δυστυχως προτασεις καλες υπαρχουν αλλα δεν υπαρχουν διορισμοι, και ακομα και οι ελαχιστοι που θα γινονται κατα καιρους δεν μπορουν να καλυψουν τις αναγκες
οποτε λογικα το ...καινοτομο ΕΣΠΑ θα μπαλωνει τις τρυπες για χρονια ειτε ως Ε.Σ.Π.Α. ειτε ως Σ.Ε.Σ. (Συμφωνο Εταιρικης Σχεσης με κοινωνικό χαρακτήρα, που θα απευθύνεται κυρίως στους νέους και τους ανέργους..........)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160051
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.