*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688387 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4592 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 02:35:12 μμ »
απορια. σημερα το πρωι με πηρε τηλεφωνο γνωστος μου πληροφορικαριος οτι του τηλεφνωησαν απο τα Ιεκ να κανει ενα μαθημα που λεγεται "ηλεκτρονικα συστηματα ασφαλειας" 3 ωρες. Ο ανθρωπος ειδε την αναθεση , δεν εχει σχεση με το αντικειμενο και δεν θα τις παρει. Αλλα αναρωτιεμαι////με ποια λογικη καλουν μονιμους? προφανως δεν θα παρουν ωρομσιθιους-λεω, εγω τωρα - αλλα δεν θα επρεπε να καλεσουν τουλαχιστον ατομα με ειδικευση στο αντικειμενο? αντε εχω ενα γνωστο καθηγητη, τηλεφωνω και δινω ωρες???????????

Στα περοσσοτερα Δημόσια ΙΕΚ η πλειοψηφια ειναι μονιμοι δημοσιοι υπαλληλοι που παιρνουν ωρες στα ΙΕΚ σαν δευτερη εργασια. Είμαστε πολλοι λιγοι που εχουμε τα ΙΕΚ σαν κύρια εργασία

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:19:42 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4593 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 02:41:55 μμ »
Υπάρχει πρόστιμο αν ξεπεράσεις τα 5000 και δεν βγάλεις μπλοκάκι;Αν ναι, πόσο;

πως θα γινει αυτο; εννοεις στη μεση της χρονιας να ξεπερασεις τα 5000ε και να αλλαξει το καθεστως πληρωμης;
γιατι στην αρχη στα δικαιολογητικα σου ζητουν εκκαθαριστκο εφορια (τουλαχιστον εμας ζητησαν) για να δουν οντως αν ξεπερνας ή οχι τα 5000ε και να ορισουν το καθεστως πληρωμης μας.

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4594 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 03:30:38 μμ »
πως θα γινει αυτο; εννοεις στη μεση της χρονιας να ξεπερασεις τα 5000ε και να αλλαξει το καθεστως πληρωμης;
γιατι στην αρχη στα δικαιολογητικα σου ζητουν εκκαθαριστκο εφορια (τουλαχιστον εμας ζητησαν) για να δουν οντως αν ξεπερνας ή οχι τα 5000ε και να ορισουν το καθεστως πληρωμης μας.
Ναι αυτό εννοώ.Αν τα περάσεις τα 5000 κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4595 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 03:33:53 μμ »
Υπάρχει πρόστιμο αν ξεπεράσεις τα 5000 και δεν βγάλεις μπλοκάκι;Αν ναι, πόσο;
Σίγουρα θα έχεις συνέπειες, τις οποίες δεν ξέρω. Μπορείς να μάθεις από λογιστή ή από το Μητρώο στη Δ.Ο.Υ. ::)

Μπορεί να σε ειδοποιεί το ΙΕΚ ότι δεν μπορεί πια να σε πληρώνει με ΑΕΔ και πρέπει να βγάλεις ΑΠΥ.
Έτσι, όλα γίνονται όπως πρέπει και δεν μπαίνεις στον πειρασμό να συνεχίσεις χωρίς έναρξη στη ΔΟΥ. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:19:42 »

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4596 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 03:38:44 μμ »
Αυτο με του μονιμους σε ολες τις δομες εκπαιδευσης ενηλικων (ΙΕΚ,ΣΕΚ,ΕΠΑΣ,ΚΔΒΜ,ΣΔΕ) εχει παψει να ειναι αστειο. Ειναι καταφωρη αδικια οι μονιμοι να πανε κ ενα 3ωρακι να συμπληρωσουν εισοδημα και εμεις οι υπολοιποι να καθομαστε ανεργοι. Αυτο πρεπει να διαμαρτυρηθουμε και να αλλαξει.
Για τον ανεργο και το ενα 3ωρο ειναι μια καποια βοηθεια. Ο εργαζομενος ηδη γιατι να δικαιουται και αλλη απασχοληση;
Εμεις γιατι το επιτρεπουμε;

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4597 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 03:39:59 μμ »
Lasid ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4598 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 04:04:31 μμ »
Παρακαλώ Dina-PE18.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4599 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 05:56:32 μμ »
Αυτο με του μονιμους σε ολες τις δομες εκπαιδευσης ενηλικων (ΙΕΚ,ΣΕΚ,ΕΠΑΣ,ΚΔΒΜ,ΣΔΕ) εχει παψει να ειναι αστειο. Ειναι καταφωρη αδικια οι μονιμοι να πανε κ ενα 3ωρακι να συμπληρωσουν εισοδημα και εμεις οι υπολοιποι να καθομαστε ανεργοι. Αυτο πρεπει να διαμαρτυρηθουμε και να αλλαξει.
Για τον ανεργο και το ενα 3ωρο ειναι μια καποια βοηθεια. Ο εργαζομενος ηδη γιατι να δικαιουται και αλλη απασχοληση;
Εμεις γιατι το επιτρεπουμε;

σε ολες τις υπολοιπες δομες εκτος απο τα ΙΕΚ οι μονιμοι μπαινουν τελευταιοι στον πινακα ή υπαρχει ξεχωριστος πινακας γι αυτους. στα Δημοσια ΙΕΚ μπαινουν χυμα μαζι με ολους εμας

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4600 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 01:35:49 μμ »
Συμφωνώ, πρέπει να προηγούνται οι ιδιώτες. Οι δημόσιοι υπάλληλοι πρέπει να τοποθετούνται στο τέλος των πινάκων
Από την άλλη όμως ακούς και κάτι κουφά του style "μου δίνουν 10 ώρες στα ΔΙΕΚ και 8 στα ΙΕΚ-ΟΑΕΔ. Σκέφτομαι να αρνηθώ για να μην χάσω την ανεργία μου....". Ε τι να απαντήσει κανείς εκεί; Είναι τρόπος αυτός να σκέφτονται οι νέοι άνθρωποι; Τουλάχιστον λυπηρό.... :(



Αυτο με του μονιμους σε ολες τις δομες εκπαιδευσης ενηλικων (ΙΕΚ,ΣΕΚ,ΕΠΑΣ,ΚΔΒΜ,ΣΔΕ) εχει παψει να ειναι αστειο. Ειναι καταφωρη αδικια οι μονιμοι να πανε κ ενα 3ωρακι να συμπληρωσουν εισοδημα και εμεις οι υπολοιποι να καθομαστε ανεργοι. Αυτο πρεπει να διαμαρτυρηθουμε και να αλλαξει.
Για τον ανεργο και το ενα 3ωρο ειναι μια καποια βοηθεια. Ο εργαζομενος ηδη γιατι να δικαιουται και αλλη απασχοληση;
Εμεις γιατι το επιτρεπουμε;

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4601 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 02:16:40 μμ »
Υπάρχει πρόστιμο αν ξεπεράσεις τα 5000 και δεν βγάλεις μπλοκάκι;Αν ναι, πόσο;

Μία φίλη μου το έπαθε αυτό και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν την πλήρωνε μέχρι να ανοίξει το μπλοκάκι. Αναγκάστηκε για να πληρωθεί να το ανοίξει μετά το τέλος του εξαμήνου, πληρώθηκε και κατευθείαν το έκλεισε. Τώρα αν πλήρωσε και πρόστιμο εκτός από την ταλαιπωρία της δεν το ξέρω

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4602 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 03:20:27 μμ »
Συμφωνώ, πρέπει να προηγούνται οι ιδιώτες. Οι δημόσιοι υπάλληλοι πρέπει να τοποθετούνται στο τέλος των πινάκων
Από την άλλη όμως ακούς και κάτι κουφά του style "μου δίνουν 10 ώρες στα ΔΙΕΚ και 8 στα ΙΕΚ-ΟΑΕΔ. Σκέφτομαι να αρνηθώ για να μην χάσω την ανεργία μου....". Ε τι να απαντήσει κανείς εκεί; Είναι τρόπος αυτός να σκέφτονται οι νέοι άνθρωποι; Τουλάχιστον λυπηρό.... :(




Δεν νομιζω να δινουν σε κανεναν 18 ωρες και να μην θελει να χασει την ανεργια του :o ;D  Δε νομιζω να δινουν σε κανεναν 18 ωρες συνολο σε τετοιες δομές γενικά. Μακαρι που τετοια τυχη  :P Αντιθέτως έχω ακουσει να δινουν στον τάδε μόνιμο ωρες σε ΙΕΚ και Επασ ενω υπάρχουν ενα σωρο ωρομισθιοι που δεν παιρνουν εντελει.  Μακαρι να γίνονταν ολα αξιοκρατικα και ας εμπαιναν οι μονιμοι στο τελος δε θα με πειραζε.
Παντως ακομα κι αν υπαρχει κοσμος που παιρνει ωρες και δε θελει να χασει την ανεργια του, αυτο πρεπει να μας προβληματισει σοβαρα οσον αφορα στα οικονομικα και αλλα κινητρα που δινονται σε καποιον να εργαστει και καθώς και το καθεστώς που επικρατει στην απασχοληση.


Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4603 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 11:21:28 μμ »
Πάντως ρε παιδιά δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, αλλά αυτό το "πρέπει να προηγούνται οι ιδιώτες" μου φαίνεται λίγο υπερβολικό και άδικο. Από που κι ως που είναι προνομιούχοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που παίρνουν 12 μισθούς των 800-900 ευρώ; ΟΚ, να προηγούνται οι άνεργοι το καταλαβαίνω, αλλά πολλοί ιδιώτες βγάζουν τα διπλά από τους δημοσίους! Κατά τη γνώμη μου πρέπει απλά να προσλαμβάνονται οι καλύτεροι εκπαιδευτές από πίνακα που θα προκύπτει από μοριοδότηση αντικειμενικών κριτηρίων (ανάμεσα σε αυτά και της ανεργίας) και από αξιολόγηση που θα πραγματοποιείται από σπουδαστές και διεύθυνση. Και όλα αυτά να επιβλέπονται από φορέα πιστοποίησης και να γίνονται κεντρικά με ενδελεχή έλεγχο, χωρίς να πρέπει να υποβάλλονται τα ίδια δικαιολογητικά ξανά και ξανά χωρίς στην ουσία να ελέγχονται ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4604 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 11:43:29 μμ »
.. πολλοί ιδιώτες βγάζουν τα διπλά από τους δημοσίους!
Οπως και πάρα πολλοί ΔΥ βγάζουν 4-8 φορές περισσότερα (απο τα 500€) υπολογίζοντας την ασφάλιση, εκτος εδρας, επιδόματα  κλπ παροχές. Και φυσικά εφορία εισοδήματος που είναι γι αυτούς με ΑΠΥ, πολύ μεγαλύτερη.

Υπενθυμίζω ότι μόνο η μονιμότητα αντιστοιχεί σε τουλάχιστον 2πλάσιο μισθό. Πολλοί ιδ. υπάλληλοι θα προτιμούσαν τα μισά λεφτά με μονιμότητα, το ίδιο φυσικά και οι ΔΥ, Ρώτησε κάποιον που κάνει αίτηση για μόνιμος αν θα προτιμούσε ευκαιριακή δουλειά με 2πλάσιο μισθό.

"δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος"
Σίγουρα;
Αν ναι, τότε δεν εχεις καταλάβει τι γίνεται στην Ελλάδα. Και γιατί αν δεν πάρουμε τη δόση (απ την τρόικα) τότε  το αποτέλεσμα θα είναι, να μην πληρωθούν οι συντάξεις και οι μισθοί του δημοσίου, οπως είπαν όλοι οι πρωθυπουργοί μετά το 2010.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4605 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 01:00:19 πμ »
Οπως και πάρα πολλοί ΔΥ βγάζουν 4-8 φορές περισσότερα (απο τα 500€) υπολογίζοντας την ασφάλιση, εκτος εδρας, επιδόματα  κλπ παροχές. Και φυσικά εφορία εισοδήματος που είναι γι αυτούς με ΑΠΥ, πολύ μεγαλύτερη.

Υπενθυμίζω ότι μόνο η μονιμότητα αντιστοιχεί σε τουλάχιστον 2πλάσιο μισθό. Πολλοί ιδ. υπάλληλοι θα προτιμούσαν τα μισά λεφτά με μονιμότητα, το ίδιο φυσικά και οι ΔΥ, Ρώτησε κάποιον που κάνει αίτηση για μόνιμος αν θα προτιμούσε ευκαιριακή δουλειά με 2πλάσιο μισθό.


+10000000000

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160647
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 701
Σύνολο: 714

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.