*

Ψηφοφορία

Στις ενδοσχολικές εξετάσεις

επιτηρώ αυστηρά σε όλες τις τάξεις. Οι μαθητές οφείλουν να γράφουν, όχι να αντιγράφουν.
58 (86.6%)
επιτηρώ αυστηρά μόνο στην Α κ Β κ "επιτρέπω" στη Γ να αντιγράφει "με τρόπο".
5 (7.5%)
"κάνω τα στραβά μάτια" κ στις 3 τάξεις.
1 (1.5%)
εξαρτάται απο τον συνάδελφο με τον οποίο επιιτηρώ. Αν εκείνος είναι αυστηρός, γίνομαι κ εγώ. Αν δεν είναι, δεν είμαι ούτε εγώ.
2 (3%)
δε με ενδιαφέρει αν οι μαθητές αντιγράφουν ή όχι. Καθισμένος στην έδρα ή στεκόμενος στην πόρτα, περιμένω απλώς να "περάσει" το 2ωρο.
1 (1.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 67

Η ψηφοφορία έληξε: Ιούνιος 13, 2010, 08:56:21 πμ

Αποστολέας Θέμα: Σε ποια κατηγορία επιτηρητών ανήκετε; (οι υπηρετούντες σε Λύκειο)  (Αναγνώστηκε 7244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
αυτό που θα σας αναφέρω είναι το πιο ακραίο!
συνάδελφος στο περσινό σχολείο που ήμουνα έκανε το εξής κατάπτυστο! έλεγε στα παιδιά τις απαντήσεις!όχι φυσικά στο δικό της μάθημα!αλλά στα υπόλοιπα!ό,τι ήξερε και μπορούσε να βοηθήσει το έκανε!
αυτό ήταν πολύ γνωστό σε όλους τους συναδέλφους.σκεφτόμουν πραγματικά τι έπρεπε να κάνω σε περίπτωση που επιτηρούσαμε μαζί!ευτυχώς δεν έτυχε να επιτηρήσουμε μαζί!
δεν ξέρω πραγματικά τι θα έκανα!!!
εκτός εαυτού!
για να μην αναφέρω περιπτώσεις όπου συνάδελφος έχει το παιδί του στο σχολείο!
εκεί να δείτε!
συνάδελφοι να του δίνουν τα θέματα είτε απευθείας είτε εμμέσως!
να είμαστε "υποχρεωμένοι" να βάλουμε καλό βαθμό στο παιδί!
να πρέπει να της πουν αν θα εξετάσει ο συνάδελφος ή όχι την επόμενη μέρα!
ευτυχώς, και σε αυτή τη περίπτωση δεν είχα μαθητή το γιο της!
αλλά, συνάδελφοι, μιλάμε για απίστευτα πράγματα!
απίστευτη ανηθικότητα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Προς bikini

Βρισκόμενη ως αναπληρώτρια σε σχολείο της επαρχίας για πρώτη φορά ,διαπίστωσα ότι συνάδελφοι ντόπιοι ή με κάποια χρόνια υπηρεσίας στο συγκεκριμένο σχολείο ήταν αρκετά επιεικείς κατά τη διάρκεια της επιτήρησης κυρίως λόγω της πολύ καλής γνωριμίας τους με τους μαθητές. Το θέμα λοιπόν είναι τι κάνει κάποιος που θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του :
Πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσει να την κάνει σωστά και όπως αυτός κρίνει σύμφωνα με τη συνείδησή του- απλώς την επόμενη χρονιά οι μαθητές θα ξέρουν ότι ο συγκεκριμένος καθηγητής στις επιτηρήσεις του είναι αυστηρός και επομένως θα πρέπει να φυλάγονται από σκονάκια και κτλ. Δεν θεωρώ δηλαδή ότι η αυστηρότητά του στις επιτηρήσεις θα έχει τόσο μεγάλο αντίκτυπο στην κονωνική του ζωή μέσα σε μια κλειστή κοινωνία.


Συμφωνώ απόλυτα.
Ενσυνείδητα απολύτως κάνω τη δουλειά μου, γι' αυτό κ κυριολεκτικά αγανακτώ με αυτούς που "απλώς περιμένουν να περάσει το 2ωρο".  >:(
Όσο για τον "αντίκτυπο στην κονωνική ζωή", ασφαλώς κ δε με ενδιαφέρει πώς θα με χαρακτηρίσουν κ ποια θα είναι η εικόνα μου έξω από το σχολείο από τους μαθητές. Το είπα κ παραπάνω, προτιμώ το στρίγγλα από το ηλίθια, προτιμώ το "δεν ακούγεται κιχ" από το "γινόταν μέσα της μουρλής".  :-X


Όσον αφορά το θέμα των επιεικών συναδέλφων το μόνο που παίρνει είναι η συζήτηση μαζί τους και η προσπάθεια να τους πείσεις ότι στο δικό σου μάθημα η επιτήρηση δεν θα ήθελες να είναι χαλαρή. Δύσκολο βέβαια.


Κ εδώ συμφωνώ απόλυτα.
Βέβαια, ο ένας εκ των δύο είναι γυμναστής με κοιλιά  :P  οπότε όλη τη χρονιά, είχε δεν είχε μάθημα, έδινε μία μπάλα στα παιδιά κ καθόταν στο γραφείο με τους υπόλοιπους συναδέλφους κάνοντας κους-κους, απολαμβάνοντας καφέ κ κάνοντας τσιγάρο.  :-X
Την τελευταία δε μέρα, όταν όλοι πανικόβλητοι τρέχαμε να κλείσουμε τα βιβλία ύλης, να ελέγξουμε βαθμούς κ απουσίες, κάποιοι να βγάλουν από κοινού θέματα για την 1η τους εισήγηση, αυτός ο συγκεκριμένος πηγαινοερχόταν με το hands-free από το ένα αυτί κ το mp3 από το άλλο κ ανά τακτικότατα χρονικά διαστήματα φώναζε "άντε, συνάδελφοι, τελειώσατε, για να κάνουμε σύλλογο; Θέλουμε κ να φύγουμε, να πάμε να πιούμε καμιά μπύρα! στις 2 θα τελειώσουμε από δω;'.  :o  :-X  :-X
Οπότε, όχι μόνο δεν θα δεχτεί την δική μου σύσταση, αλλά θα με προσβάλει κιόλας.  >:(



Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να αποφύγεις αντιγραφές είναι να είσαι επιτηρήτρια εκεί που έχεις εισήγηση ή να είναι επιτηρητές συνάδελφοι που έχουν την ίδια στάση/άποψη  με σένα .


Δεν είναι, όμως, πάντα εφικτό, αν κ ασυζητητί είναι το καλύτερο.
Κ στο κάτω-κάτω, εκτός από δασκάλα θα γίνω κ αστυνομικός των συναδέλφων μου;  ???  :o  :o >:(  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
επιστρέφω με νέα. ο συνάδελφος με το που με είδε το πρωί με ρώτησε πώς ήταν τα γραπτά..όταν του απάντησα ότι επρόκειτο για το βασίλειο της αντιγραφής μου είπε: " τι να έκαν; τρίτη λυκείου, τελευταίο μάθημα..."

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
έπρεπε να του απαντησεις "γιατί, υπάρχει κάποια δάταξη που λέει ότι η Γ λυκείου στο τελευταίο μάθημα μπορεί να το κάνει μπάχαλο;"
αμάν πια με τους "συναδέλφους" που απαξιώνουν το συνάδελφο και το μάθημά του...έλεος...στην τελική, άμα θέλουμε να βοηθήσουμε, ξέρουμε και μόνοι μας - δε χρειαζόμαστε τους αυτόφωτους μαθητοπατέρες.
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
έπρεπε να του απαντησεις "γιατί, υπάρχει κάποια δάταξη που λέει ότι η Γ λυκείου στο τελευταίο μάθημα μπορεί να το κάνει μπάχαλο;"
αμάν πια με τους "συναδέλφους" που απαξιώνουν το συνάδελφο και το μάθημά του...έλεος...στην τελική, άμα θέλουμε να βοηθήσουμε, ξέρουμε και μόνοι μας - δε χρειαζόμαστε τους αυτόφωτους μαθητοπατέρες.

Εγώ θέλω να βοηθάω, αλλά συνεκτιμώντας κ την προσπάθεια του παιδιού.
Αν προσπαθεί/τολμάει/έχει το θράσος το παιδί να με θεωρήσει βλάκα ("σιγά μην καταλάβει αυτή, κάτσε να αντιγράψω να πάρω κανένα βαθμό παραπάνω"...) ή επιεική με το στανιό ο "συνάδελφος" (βλέπε απάντηση της max), τότε "φορτώνω", "τα παίρνω" κ βαθμολογώ πολύ πιο αυστηρά απ' ό,τι είχα σκοπό.
Κ αν ο χ μαθητής θέλει, π.χ., 4,4 να περάσει κ έχει γράψει 4, θα κρατήσω το 4.  >:(  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
ENNOEITAI!!!! συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες.
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
επιστρέφω με νέα. ο συνάδελφος με το που με είδε το πρωί με ρώτησε πώς ήταν τα γραπτά..όταν του απάντησα ότι επρόκειτο για το βασίλειο της αντιγραφής μου είπε: " τι να έκαν; τρίτη λυκείου, τελευταίο μάθημα..."

Και γιατί δεν μηδενίστηκαν γραπτά;;;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
πάντως για να ξερεις. και επειδή προβλέπεται η διαδικασία - μπορείς να ζητήσεις ακύρωση της εξέτασης και επανεξέταση στο μάθημα αυτό με τη δικαιολογία της αντιγραφής και δολίευσης των εξετάσεων.
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
επιστρέφω με νέα. ο συνάδελφος με το που με είδε το πρωί με ρώτησε πώς ήταν τα γραπτά..όταν του απάντησα ότι επρόκειτο για το βασίλειο της αντιγραφής μου είπε: " τι να έκαν; τρίτη λυκείου, τελευταίο μάθημα..."

Και γιατί δεν μηδενίστηκαν γραπτά;;;

Μάλλον με το παράλογο επιχείρημα ότι πρόκειται για Γ  :o οι επιτηρητές έκαναν τα στραβά μάτια.  >:(
Παρεμπιπτόντως, όταν σήμερα στο σχολείο σχολίασα σε μία συνάδελφο ότι το τάδε τμήμα έκανε παράπονα ότι είμαι αυστηρή, απάντησε φυσικότατα "κ εγώ προχτές μάζεψα καμιά 15αριά σκονάκια. Τι να κάνεις; Προσπαθείς να κάνεις τα στραβά μάτια."  :o  :-X  :-X  >:(  >:(
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
αν και δεν τα ήξερα αυτά που μου λέτε παιδιά, δε θέλω να το τραβήξω τόσο. φόβαμαι πως όλοι θα το θεωρήσουν υπερβολικό. απλά θα προσέχω περισσότερο εξηγώντας σε ορισμένους ότι θέλω να είναι αυστηροί.

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
και σε μένα έτυχε επιτηρητής να βοηθήσει μαθητή, ευτυχώς όμως ο 2ος επιτηρητής τον έβαλε σε τάξη.
δεν τους καταλαβαίνω πραγματικά, κάθε χρόνο τα ίδια. Δηλαδή εγώ σαν εισηγήτρια θα βοηθήσω αν θέλω με τα θέματα που θα βάλω, και αυτοί σαν επιτηρητές πρέπει να κάνουν τη δουλειά τους, γιατί βοηθώντας τους μαθητές μπλέκονται στη δική μου δουλειά!
στο σχολείο που είμαι έχουμε κανά δυο τρεις καθηγητές, που πρέπει να τους επιτηρείς για να κάνουν τη δουλειά τους. Πιάνουν κουβέντα με τους μαθητές και γίνεται χαμός στην τάξη, σε σημείο να ενοχλούν τις διπλανές αίθουσες και να έρχεται ο διάδρομος να επιβάλει την τάξη. Και μετά τα παιδιά φταίνε λένε. πως γίνεται τα ίδια παιδιά να γράφουν ήσυχα με άλλους επιτηρητές?
Και η αντίδραση των παιδιών ειναι ανάλογη, όταν έχουν τους χαλαρούς πέφτει χειροκρότημα, όταν έχουν τους αυστηρούς λένε ένα ωχ και τιποτα παραπάνω, γράφουν ήσυχα!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και μένα μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο. Μερικοί επιτηρητές πράγματι χρειάζονται επιτήρηση.

Αποσυνδεδεμένος Nikos25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σε ποια κατηγορία επιτηρητών ανήκετε; (οι υπηρετούντες σε Λύκειο)
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 02:52:38 μμ »
Δεν είμαι ούτε καθηγητής, ούτε επιτηρητής, όμως καλό θα είναι όσοι αναλαμβάνουν επιτηρητές μέχρι την Γ λυκείου να είναι χαλαροί. Δεν καθήσταται λογικό οι επιτηρητές να κόβουν το μέλλον των μαθητών που θέλουν να πάρουν ένα απολυτήριο λυκείου. Στο κάτω κάτω εάν οι μαθητές αντιγράψουν λιγάκι η βοηθηθούν ΔΕΝ θα φάνε την θέση των καθηγητών που αναλαμβάνουν επιτηρητές. Αλλά πάντα οι καθηγητές τέτοιοι ήσαν και τέτοιοι θα παραμείνουν. ΔΕΝ χωράει αυστηρότης σε προαγωγικές η απολυτήριες εξετάσεις της μέσης εκπαίδευσης, ούτε σε εξετάσεις ενός πιστοποιητικού. Αλλά όπως προείπα και παραπάνω, οι καθηγητές - επιτηρητές δεν χάνουν την ευκαιρία να κόψουν, να διασύρουν, να καταστρέψουν το μέλλον των μαθητών η να βγάλουν τα δικά τους αποθημένα πάνω στους μαθητές. Και στην τελική δεν θα φάει κανένας μαθητής τη θέση κανενός καθηγητή - επιτηρητή εάν θα πάρει ένα απολυτήριο λυκείου η ένα πιστοποιητικό.

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Σε ποια κατηγορία επιτηρητών ανήκετε; (οι υπηρετούντες σε Λύκειο)
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 03:11:44 μμ »
νικολα trollαρεις;
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160806
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 919
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 785
Σύνολο: 792

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.