*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1794715 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος goj

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4004 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 01:50:48 μμ »
Ανήκω και εγώ σε αυτή την κατηγορία που περιγράφεις gpapage απο το 2005 έτσι όπως τα λες. Τουλάχιστον ακόμα φέτος να μας πάρουν και έχει ο Θεός. Ματινάκι για όνομα δεν εννοούσα κάτι τέτοιο όπως το πήρες και αν και δε σε γνωρίζω όπως λες, σε συμπάθησα αμέσως που σε διάβασα και ένιωσα άνετα να βγάλω και εγώ το παράπονο μου ύστερα από τόσο καιρό υπομονής χαριτολογόντας ταυτόχρονα. Είμαι σίγουρος πως έτσι όπως τα λες είναι και σίγουρα θέλω να είμαστε μαζί και συναγωνιστές.
Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να ανοίξει τους ορίζοντες της Παιδείας - Προεκλογική εκστρατεία ΠΑΣΟΚ 1981

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:17:50 »

Αποσυνδεδεμένος matinaki_82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4005 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 02:06:29 μμ »
Ανήκω και εγώ σε αυτή την κατηγορία που περιγράφεις gpapage απο το 2005 έτσι όπως τα λες. Τουλάχιστον ακόμα φέτος να μας πάρουν και έχει ο Θεός. Ματινάκι για όνομα δεν εννοούσα κάτι τέτοιο όπως το πήρες και αν και δε σε γνωρίζω όπως λες, σε συμπάθησα αμέσως που σε διάβασα και ένιωσα άνετα να βγάλω και εγώ το παράπονο μου ύστερα από τόσο καιρό υπομονής χαριτολογόντας ταυτόχρονα. Είμαι σίγουρος πως έτσι όπως τα λες είναι και σίγουρα θέλω να είμαστε μαζί και συναγωνιστές.
Εννοείται ότι ότι είμαστε μαζί και συναγωνιστές και ίσως με όλη τη φόρτιση παίρνουμε πράγματα στραβά... Πως μπορούμε να αγωνιστούμε όμως μήπως μπορείς να μου πεις; Που γίνονται τόσα κάθε μέρα κ εμείς είμαστε απέξω χωρίς να μας υπολογίζει κανείς;  :(

Αποσυνδεδεμένος goj

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4006 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 02:36:45 μμ »
δεν έχεις και άδικο. Νομίζω πως όλοι μας έχουμε την αίσθηση πως βρισκόμαστε προ τετελεσμενων γεγονότων.. και το μόνο που περιμένουμε είναι να δεχτούμε τη μοίρα μας. Δεν είναι καθόλου αισιόδοξο για κάτι καλό αυτό που λέω αλλά βλέποντας στο παρελθόν τον τρόπο που λειτουργεί το υπουργείο, τις αποφάσεις που παίρνει φαίνεται να μοιάζει να μην υπολογίζει πραγματικά κανέναν. Όχι εμένα και εσένα αλλά ούτε τα παιδιά ούτε γενικά το καλό της Παιδείας. Μέσα σε όλα αυτά πραγματικά το να οργανωθούμε να αντισταθούμε κτλ παραλογίζει τη σκέψη μου. Για ποιο πράγμα αξίζει να αντισταθώ; Για ποια δικαιοσύνη ποιου Παιδαγωγικού συστήματος;;; Κάπου εκεί μου μοιάζουν όλα ένα κακόγουστο ανέκδοτο.
Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να ανοίξει τους ορίζοντες της Παιδείας - Προεκλογική εκστρατεία ΠΑΣΟΚ 1981

Αποσυνδεδεμένος goj

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4007 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 03:52:11 μμ »
Τη σχέση που έχουμε  με την Παιδεία, με την απασχόληση δηλαδή με το παιδί και κυρίως την παιδαγωγική ενέργεια την οποία καταβάλλει η οικογένεια και η πολιτεία για την ανατροφή , την εκπαίδευση και τη μόρφωση του παιδιού, δεν είσαι σε θέση να την κρίνεις. Αν για σένα το να είσαι εκπαιδευτικός συνεπάγεται να είσαι τεμπέλης τότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητήσουμε. Νομίζω πως όλοι όσοι έχουν απασχοληθεί τόσα χρόνια ως αναπληρωτές και κάνουν αυτή τη δουλειά επειδή την αγαπάνε (όπως θέλω να πιστεύω για τον πολύ μικρό εαυτο μου) δεν αξίζουν τέτοιας λογοκρισίας. Αξιζουν μάλλον σεβασμό για αυτά που έχουν προσφέρει, για αυτά που έχουν στερηθεί, για τις ανάγκες που έχουν καλύψει. Οπότε φίλε αδερφέ μου, επειδή υπάρχουν τέτοια άτομα που γράφουν σε αυτό το μπλογκ και τους σέβομαι απεριόριστα, καλύτερα να μη λογοκρίνεις προσβάλλοντας τους γιατί πραγματικά για τον εαυτό μου δε με νοιάζει ξέρω ποιος είμαι και τι κάνω δεν περίμενα να γινω 35 χρονων για να μου πεις εσυ, καλα θα κανεις να δέιξεις λίγο σεβασμό με τη σειρά σου αλλιώς έχει και άλλα μπλογκ να γράψεις.
Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να ανοίξει τους ορίζοντες της Παιδείας - Προεκλογική εκστρατεία ΠΑΣΟΚ 1981

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:17:50 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4008 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 04:23:54 μμ »
Αυτό για τις πιστώσεις κ τον Μπράτη το πιστεύω κι εγώ........όλες οι πιστώσεις για τους δασκάλους πια!!!! Απο τη λαχτάρα τους να καβαντζώσουν (ισως τις δικες μας) πιστώσεις κάλεσαν αβέρτα σε περιοχές που είναι υπεράριθμοι. . .ΠΕ70 έχουν κάνει ανάληψη υπηρεσίας πριν κανα μηνά (απο τον πινακα μηδενικής κι όλας) κ ΑΚΟΜΑ δεν έχουν τοποθετηθει σε σχολεία!!!!Ομως η μισθοδοσία τρέχει κανονικά. Έλεος δηλαδη ρε Μπράτη. . .πάρτο λίγο αλλιώς. . .


Πάντως συνάδελφοι σας βρίσκω πολύ απογοητευμένους. .. εφόσον οι περισσοτεροι δουλευετε απο το 2005 σιγουρα θα έχετε καλή σειρά. . .ας ειστε αισιοδοξοι ;-)   Κάποιος Μπράτης θα βρεθεί και για εμάς . . .  ::)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4010 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 05:07:34 μμ »
Μάλλον δεν είναι τόσο επιθυμητά!  ;D  8)
  

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4011 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 10:16:54 πμ »
Καλημέρα!Εμείς τι περιμένουμε τώρα να καταλάβω?Τη β φάση μετατάξεων?
Πραγματικά φέτος νιώθω ότι είμαστε ανύπαρκτοι...Όλοι ασχολούνται με τους δασκάλους και τα ΖΕΠ
των Β ΦΑΣΕΩΝ και για μας ΔΕ ΣΥΖΗΤΑΝΕ καν.Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να φωνάζουμε λίγο
στο προφίλ του Μπράτη μπας και θυμηθεί κ αυτός ότι υπάρχουμε?

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4012 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 10:36:05 πμ »
Δεν ιδρώνει το αυτί του... Το πολύ-πολύ να φας καμιά διαγραφή και να σε κάνει και να σε μπλοκάρει κιόλας...  :-\

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4013 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:51:21 πμ »
Δεν ιδρώνει το αυτί του... Το πολύ-πολύ να φας καμιά διαγραφή και να σε κάνει και να σε μπλοκάρει κιόλας...  :-\


χαχαχαχααχαχα.........καλό  ;)

Αποσυνδεδεμένος cscience

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4014 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:25:15 μμ »
συναδερφοι καλησπερα,
δυστυχως δε μπορω να καταλαβω γτ ενω περισυ αρκετοι απο μας μειναμε ανεργοι αφου ο αριθμος προσληψεων ηταν αρκετα μικροτερος απο το 2011-2012 δεν μπορουσαν να βρουνε κονδυλια για να προσληφθουν και αλλοι συναδερφοι μεσω εσπα  στα ολοημερα, ενω φετος εγινε για τους ΠΕ70.υπαρχει ενας διαχωρισμος στις ειδικοτητες και γιατι δεν εχουν ολοι οι κλαδοι την ιδια αντιμετωπιση???τελικα εμεις οι ΠΕ12-ΠΕ20 ειμαστε "παιδια ενος κατωτερου θεου;;;;"ο κλαδος μας εχει δεχτει αρκετα χτυπημα το τελευταιο καιρο απ την μειωση των διδακτικων ωρων στο λυκειο, τις πανελλαδικες εξετασεις.....  ασ μην ξεχναμε  πως η καραμελα για ψηφιακο σχολειο δεν υπαρχει πλεον .θυμωνω ....λυπαμαι....που μετα απο τοσα χρονια η εκπαιδευση γυρισε εικοσι χρονια πισω μονο στο δασκαλο (και δεν το λεω με θυμο ή κακια)αλλα ολοι οι κλαδοι χρειαζονται οχι μονο οι βασικες γνωσεις...
ελπιζω οπως οι δασκαλοι το κυνηγησαν και δουλεψαν μεσω εσπα αρκετα ατομα...ετσι να γινει και σε μας γτ κενα υπαρχουν οσο και  αν λενε το αντιθετο

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4015 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:33:02 μμ »
Ποιος να το κυνηγήσει; Η ανύπαρκτη ΠΕΚΑΠ που της έχουν πάρει και τα ...σώβρακα τα λαμόγια του υπουργείου;

Αποσυνδεδεμένος aex

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4016 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 01:00:55 μμ »
Εγω αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πήραν τους μόνιμους από τα ολοήμερα και τους έβαλαν στα πρωινά γιατί δεν μπορούν να πάρουν αναπληρωτές στα πρωινά μέσω κρατικού προυπολογισμού αλλά μπορούν μέσω ΕΣΠΑ να πάρουν δασκάλους στα ολοήμερα.. Δεν μου φαίνονται λοιπόν παράλογες οι προσλήψεις των δασκάλων οι οποίες έχουν μειωθεί κατά πολύ και αυτές από πέρυσι παρότι αυτοί έχουν και συνταξιοδοτήσεις..
Αυτό που παρατήρησα και από πέρυσι είναι ότι τα τελευταία χρόνια πριμοδοτούνται ειδικότητες όπως ΠΕ16, ΠΕ32 με τις οποίες υπάρχει πραγματικός ανταγωνισμός στο ολοήμερο πρόγραμμα.. Και πέρυσι και φέτος οι ΠΕ16 που κλήθηκαν είναι πάρα πολλοί και εμείς ανύπαρκτοι!
Επίσης τον Μπράτη πιστεύω τον έχουμε υπερεκτιμήσει στο τι μπορεί να κάνει και βέβαια είναι δάσκαλος, όπως και ο Καψαλάκης και η μόνη πηγή ενημέρωσης για τη Βθμια.. Μήπως πρέπει να τα χώνουμε στους του οίκου μας..;; 

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4017 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 01:02:45 μμ »
Μα η ΠΕΚΑΠ δεν ασχολείται καθόλου με τους αναπληρωτές. Το φωνάζαμε τα πρώτα χρόνια αλλά τώρα βαρεθήκαμε και να το λέμε. Πέτυχαν δηλαδή αυτό που θέλανε. Ίσα ίσα πήγαμε γραφτήκαμε μέλη, πληρώσαμε συνδρομές, ψηφίσαμε και από τότε είναι λες και δεν υπάρχουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι που κάλυπταν τα δημοτικά τα τελευταία 8 χρόνια ως ωρομίσθιοι / αναπληρωτές. Τα δημοτικά που δεν τα ήθελε η πλειοψηφία των μονίμων συναδέρφων, έγιναν πλέον η σωτηρία τους και χώρος για άλλους δεν υπάρχει. Ο θάνατός σου η ζωή μου δηλαδή!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.