*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 964274 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2688 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 10:56:32 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:56:18 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1352
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2689 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 11:17:08 πμ »
Σαρηγιάννης: Lockdown μέχρι Ιανουάριο για να φτάσουμε τα 500 κρούσματα

https://www.news247.gr/ygeia/sarigiannis-lockdown-mechri-ianoyario-gia-na-ftasoyme-ta-500-kroysmata.9069214.html

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2690 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 11:23:00 πμ »
@lasard αυτά όμως είναι περσινά. αναφέρεται κάπου στις φετινές οδηγίες; έχουμε θέμα εκεί. πατάει στο ότι δεν το λέει για φέτος κ βασικά πατάει στο ότι λίγοι από τον σύλλογο επιμένουν κ τους θεωρεί γραφικούς.
Εγω με την ύλη στο  γυμνασιο αγχώνομαι ακόμα κ αν λείψω μια μέρα γιατί είμαι άρρωστη. Ειδικά στα αρχαία κ την ιστορία που είναι πολλά κ δεν είναι εύκολο να κανεις προσαρμογές. φέτος έχασα ώρες οταν ήμουν αρρωστη κ περίμενα το τεστ. κ πάλι είμαι μέσα στην τσίτα. αν ήμουν λύκειο θα είχα τρελαθεί. έχω τρελαθεί προκαταβολικά που θα πάει σχολείο το παιδί κ του χρόνου κ θα λείπω αν ειναο άρρωστο!!! Οπότε κ τώρα αγχωνομει όταν δεν προχωράω όπως περίμενα...

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1352
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2691 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 11:37:33 πμ »
Τα σχολεία φαίνεται πως – όπως έγραψε και χθες το newsit.gr – πιθανότατα θα επαναλειτουργήσουν οριστικά μετά τις γιορτές, προκειμένου ν’ αποφευχθεί λόγω του ανοίγματος των καταστημάτων η «διπλή» κινητικότητα που θα μπορούσε να οδηγήσει σε συνωστισμό.https://www.newsit.gr/politikh/ola-deixnoun-paratasi-tou-lockdown-eos-tis-14-12-thema-xronou-oi-anakoinoseis/3174106/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:56:18 »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2692 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 11:51:47 πμ »
Ωραια, λοιπον...

Αν ανοιξουν τα σχολεία στις 8/1, θα έχουμε 6,5 εβδομαδες μαθηματων (7,5 εβδομαδες στη Θεσσαλονικη) μεσω webex....

Aν σ'αυτό το διαστημα προσθεσουμε και τις ημερες καταλήψεων, μιλάμε για μεγάλο διαστημα με υπολειτουργικη διδακτικη διαδικασια.

Ειναι τεράστιος χαμένος χρόνος ουσιαστικών μαθηματων.

Η φετινή χρονιά μαζί με την περσινή δημιουργουν πολλά προβλήματα.

Κυκλοφόρησε ενα έγγραφο απο την Δ/θμια στην οποίαν ανηκω, όπου αναφέρει οτι το webex είναι ένας τρόπος επικοινωνιας. Μέχρι εκεί.

Περιμένω ένα σχέδιο από το υπουργείο παιδείας για τις χαμένες εβδομαδες των μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2693 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 12:14:26 μμ »
@lasard αυτά όμως είναι περσινά. αναφέρεται κάπου στις φετινές οδηγίες; έχουμε θέμα εκεί. πατάει στο ότι δεν το λέει για φέτος κ βασικά πατάει στο ότι λίγοι από τον σύλλογο επιμένουν κ τους θεωρεί γραφικούς.
Εγω με την ύλη στο  γυμνασιο αγχώνομαι ακόμα κ αν λείψω μια μέρα γιατί είμαι άρρωστη. Ειδικά στα αρχαία κ την ιστορία που είναι πολλά κ δεν είναι εύκολο να κανεις προσαρμογές. φέτος έχασα ώρες οταν ήμουν αρρωστη κ περίμενα το τεστ. κ πάλι είμαι μέσα στην τσίτα. αν ήμουν λύκειο θα είχα τρελαθεί. έχω τρελαθεί προκαταβολικά που θα πάει σχολείο το παιδί κ του χρόνου κ θα λείπω αν ειναο άρρωστο!!! Οπότε κ τώρα αγχωνομει όταν δεν προχωράω όπως περίμενα...
Κι επειδή είναι περσινα; Από Σεπτέμβριο το πρόβλημα επιδεινώθηκε , οπότε νομίζω ότι ισχύουν ακόμα! Κι εγώ σε γυμνάσιο διδάσκω και όπως λες στα Αρχαία τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, ειδικά στην Α γυμνασίου που πρέπει να μάθουν διαδικτυακά τον τονισμό και την κλίση ουσιαστικών! Το Μάιο όταν είχαμε επιστρέψει δίδασκα τον Παρακείμενο και τον Υπερσυντέλικο και κάποια στιγμή διαπιστώνω ότι είχαν ξεχάσει τον Αόριστο και ίσως και άλλα γραμματικά φαινόμενα! Αν δεν γίνεται το μάθημα στο σχολείο τότε είμαι σίγουρη ότι κάποιοι μαθητές ίσως το αφήνουν ανοιχτό το λαπτοπ ή το κινητό και περιφέρονται ή κοιμούνται! Δε σου έχει τύχει αφού πάρεις απουσίες να μην ξαναμιλήσουν οι μαθητές ενώ πρωτύτερα το μικρόφωνό τους ήταν μια χαρά; Ούτε στο τσατ μπαινουν στον κόπο να γράψουν κάτι! Με αυτούς τους μαθητές τι να κάνω; Πώς να τους κινητοποιήσω;

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1352
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2694 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 12:19:00 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/339056_anoigma-sholeion-simera-i-syskepsi-eidikon-gia-tin-epanaleitoyrgia

Η κρίσιμη σύσκεψη της επιτροπής των ειδικών του υπουργείου Υγείας με την ηγεσία του υπουργείου Παιδείας για το άνοιγμα των σχολείων, αναμένεται να γίνει σήμερα το απόγευμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2695 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 12:54:30 μμ »
Κι επειδή είναι περσινα; Από Σεπτέμβριο το πρόβλημα επιδεινώθηκε , οπότε νομίζω ότι ισχύουν ακόμα! Κι εγώ σε γυμνάσιο διδάσκω και όπως λες στα Αρχαία τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, ειδικά στην Α γυμνασίου που πρέπει να μάθουν διαδικτυακά τον τονισμό και την κλίση ουσιαστικών! Το Μάιο όταν είχαμε επιστρέψει δίδασκα τον Παρακείμενο και τον Υπερσυντέλικο και κάποια στιγμή διαπιστώνω ότι είχαν ξεχάσει τον Αόριστο και ίσως και άλλα γραμματικά φαινόμενα! Αν δεν γίνεται το μάθημα στο σχολείο τότε είμαι σίγουρη ότι κάποιοι μαθητές ίσως το αφήνουν ανοιχτό το λαπτοπ ή το κινητό και περιφέρονται ή κοιμούνται! Δε σου έχει τύχει αφού πάρεις απουσίες να μην ξαναμιλήσουν οι μαθητές ενώ πρωτύτερα το μικρόφωνό τους ήταν μια χαρά; Ούτε στο τσατ μπαινουν στον κόπο να γράψουν κάτι! Με αυτούς τους μαθητές τι να κάνω; Πώς να τους κινητοποιήσω;

Κάποιες φορές σηκώνω τα χέρια ψηλά. ΑΡχαία κάνω στη β γυμνασίου και η γραμματική που έχουμε είναι τεράστια υλη. σ αυτό το μάθημα έχω καταλήξθει ότι είτε κάνεις πολύ αναλυτικά τα βασικά και πιο γρήγορα κάποια άλλα, είτε τα κάνεις όλα με γρήγορο ρυθμό. το αποτέλεσμα και στις δύο περπτώσεις, είναι παρόμοιο. απλώς στην πρώτη, τουλάχιστον οι περισσότεροι έχουν μάθει πχ να κλίνουν το λύω σε μερικούς χρόνους και την α και β κλίση, ενώ στη δεύτερη τα έχουν μάθει όλα μόνο 5-6 κ οι υπόλοιποι τίποτα. τέλος πάντων δεν αφορούν τους άλλους αυτά. Τώρα θα εστιάσω στα βασικά και στο να που όλοι σε κάθε μάθημα έστω και έναν τύπο. φυσικά έχει τύχει να μην απαντούν. σήμερα πάλι σε 4-5 παιδιά μου έτυχε, σε διαφορετικά τμήματα ευτυχώς. ε τι να κάνουμε. κάποιοι κ στην τάξη ωσεί παρόντες θα ήταν. πολλές φορές προσπαθώ να αλλάξω τελέιως το μάθημα, πχ στην Ιστορία αντί για δική μου αφήγηση να τα δίνω όλα από πηγές, δεν γίνεται όμως να γράψω μόνη μου ολοκληρο διδακτικό εγχειρίδιο για την εξαποστάσεως, δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να κάνω ιστορική έρευνα. όπου βρίσκω υλικό, κάνω μάθημα έτσι, τουλάχιστον μερικοί συμετέχουν έστω και με την ανάγνωση της πηγής. Άλλες φορές μιλάω μόνη μου με 3-4 παιδιά. Δεν μπορώ να τα προλάβω όλα. Το άλλο που κάνω είναι να φτιάχνω τεστάκια πολλαπλών επιλογών που λύνουμε όλοι μαζί. περιορισμένου επιπέδου, αλλά είναι ένας τρόπος να κινητοποιηθούν. έτσι βέβαια όπως λες η ύλη μένει πίσω.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2696 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 01:26:35 μμ »
Ωραια, λοιπον...

Αν ανοιξουν τα σχολεία στις 8/1, θα έχουμε 6,5 εβδομαδες μαθηματων (7,5 εβδομαδες στη Θεσσαλονικη) μεσω webex....

Aν σ'αυτό το διαστημα προσθεσουμε και τις ημερες καταλήψεων, μιλάμε για μεγάλο διαστημα με υπολειτουργικη διδακτικη διαδικασια.

Ειναι τεράστιος χαμένος χρόνος ουσιαστικών μαθηματων.

Η φετινή χρονιά μαζί με την περσινή δημιουργουν πολλά προβλήματα.

Κυκλοφόρησε ενα έγγραφο απο την Δ/θμια στην οποίαν ανηκω, όπου αναφέρει οτι το webex είναι ένας τρόπος επικοινωνιας. Μέχρι εκεί.

Περιμένω ένα σχέδιο από το υπουργείο παιδείας για τις χαμένες εβδομαδες των μαθητών.
Ποιες χαμένες εβδομάδες, συνάδελφε; Κανονικά μάθημα γίνεται κι η ύλη προχωρά! Τι άλλο να γίνει με αυτές τις συνθήκες; Θα επιστρέψουμε με το νέο έτος, θα βάλουμε και τα διαγωνίσματά μας κι ύστερα θα παραδώσουμε βαθμολογία και γρήγορα-γρήγορα για το β΄ τετράμηνο, μήπως μάς ξανακλείσουν... Και στο τέλος, εξετάσεις με λιγότερη ύλη, φυσικά.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2697 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 02:04:02 μμ »
Σας παρακαλώ, μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας.

Μόνο ως ειρωνικό μπορώ να δεχθώ το σχόλιό σας. Δεν γίνεται μάθημα. Το οτι μιλάμε μπροστά σε μιαν οθόνη, ΔΕΝ είναι μάθημα. Μην υποτιμoύμε τον ρόλο μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2020, 02:57:03 μμ από nikos99 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2698 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 02:05:49 μμ »
Ποιες χαμένες εβδομάδες, συνάδελφε; Κανονικά μάθημα γίνεται κι η ύλη προχωρά! Τι άλλο να γίνει με αυτές τις συνθήκες; Θα επιστρέψουμε με το νέο έτος, θα βάλουμε και τα διαγωνίσματά μας κι ύστερα θα παραδώσουμε βαθμολογία και γρήγορα-γρήγορα για το β΄ τετράμηνο, μήπως μάς ξανακλείσουν... Και στο τέλος, εξετάσεις με λιγότερη ύλη, φυσικά.
Κανονικο μάθημα μπορεί να κάνεις εσύ ο άλλος ο παραλλος με πίνακα γραφίδα και τα λοιπά. Υπάρχουν και άλλοι που κάνουν μαθηματικά φυσική γ λυκείου  με το τσατ και με την φωνή τους. Μηπως ήταν υποχρέωση του υπουργείου να μοιράσει σε όλους του καθηγητές γραφίδα?

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2699 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 02:11:38 μμ »
Ποιες χαμένες εβδομάδες, συνάδελφε; Κανονικά μάθημα γίνεται κι η ύλη προχωρά! Τι άλλο να γίνει με αυτές τις συνθήκες; Θα επιστρέψουμε με το νέο έτος, θα βάλουμε και τα διαγωνίσματά μας κι ύστερα θα παραδώσουμε βαθμολογία και γρήγορα-γρήγορα για το β΄ τετράμηνο, μήπως μάς ξανακλείσουν... Και στο τέλος, εξετάσεις με λιγότερη ύλη, φυσικά.

Ποιες χαμένες εβδομάδες, συνάδελφε; Κανονικά μάθημα γίνεται κι η ύλη προχωρά! Τι άλλο να γίνει με αυτές τις συνθήκες; Θα επιστρέψουμε με το νέο έτος, θα βάλουμε και τα διαγωνίσματά μας κι ύστερα θα παραδώσουμε βαθμολογία και γρήγορα-γρήγορα για το β΄ τετράμηνο, μήπως μάς ξανακλείσουν... Και στο τέλος, εξετάσεις με λιγότερη ύλη, φυσικά.

Ανεξάρτητα από την τηλεκπαίδευση, φέτος σίγουρα έχουν χαθεί και πολλά μαθήματα λόγω της πανδημίας.
Για παράδειγμα θα αναφέρω προσωπικές εμπειρίες, στη φάση που προσλήφθηκα εγώ υπήρξε μεγάλη καθυστέρηση στην οριστική τοποθέτηση των αναπληρωτών με αποτέλεσμα να περιφερόμαστε σε σχολεία και να μένουν τμήματα χωρίς καθηγητές για εβδομάδες, οι άδειες ευπαθών ομάδων καλύφθηκαν τέλη Οκτωβρίου με αποτέλεσμα τα τμήματα στα οποία δίδασκαν οι καθηγητές που πήραν άδεια να χάσουν πάρα πολλές εβδομάδες μαθημάτων, μετά ήρθαν κλεισιμο σχολείων ή τμημάτων λόγω κρουσμάτων, καραντίνες σε καθηγητές, θετικά κρούσματα και άρρωστοι καθηγητές... Όλες αυτές είναι καταστάσεις που θα δικαιολογούσαν μείωση ύλης και παράταση τετραμήνου ακόμα και αν δεν είχε εφαρμοστεί ποτέ η τηλεκπαίδευση...
υπάρχουν τμήματα που δεν έκαναν καθόλου μαθήματα

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2700 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 02:28:53 μμ »
Εννοειται έχουν χαθεί ώρες. καθηγητές απουσίαζαν σε καταντινα, μαθητες ήταν σε καραντινα κ έχουν χάσει μαθήματα, συβαδελφοι ίσως έμειναν σπίτι αν μπήκε σε αναστολή το τμήμα του παιδιού τους, όσοι περάσανε κάποιο κρύωμα μείναμε σπίτι παραπάνω απ ο,τι κανονικά, με τα προβλήματα σύνδεσης τις πρώτες μέρες επίσης χάθηκαν ώρες, προσάραξε αργά συχνά επειδή υοετχουν διακοπές κλπ... εννοειται χρειάζεται μείωση ύλης, εννοειται όχι διαγωνίσματα κ όχι βαθμοί, πρέπει να κερδηθεί δια ζώσης διδακτικός χρόνος. δεν θα πω κάτι για την εξεταστική, γιατί ξέρω ότι προκαλεί αλλεργίες.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2701 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 04:41:48 μμ »
Παράθεση
Κυκλοφόρησε ενα έγγραφο απο την Δ/θμια στην οποίαν ανηκω, όπου αναφέρει οτι το webex είναι ένας τρόπος επικοινωνιας. Μέχρι εκεί.

Ουάου! Αν το μάθει η Κεραμέως! Κακά τα ψέματα, 15 μέρες πριν τα Χριστούγεννα σκέφτηκαν να συνεδριάσουν; Και  τώρα θα μας πουν τι θα κάνουμε; Πάντως, στο webex έχω και προτάσεις από τα παιδιά (δηλαδή από τους γονείς) για το πώς θα τους αξιολογήσω. Προσπαθώ να είμαι ευγενική και να εξηγήσω ότι δεν ξέρουμε τίποτα επίσημα ακόμη, αλλά δεν μπορώ να τα πείσω (για την Α΄ Γυμνασίου, μιλάω).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160591
  • Σύνολο θεμάτων: 19221
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 698

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.