*

Αποστολέας Θέμα: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 237007 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #350 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:28:45 μμ »
Να ανακοινώσουν γραπτό ΑΣΕΠ ώστε να μπουν και οι νέοι στο παιχνίδι, η πιο εύκολη λύση στο γόρδιο δεσμό, και για να προλάβω ορισμένους ΝΑΙ για αναπλήρωση, ας είναι λίγοι οι διορισμοί. Τα πολλά λόγια είναι φτώχια.
Αυτό προβλέπει αρσένης διαμαντο, τα ξέραμε, ήμασταν γνώστες των νόμων που δεν εφαρμόστηκαν ποτέ και έγινε το μπάχαλο τώρα, οπότε κανείς δε θα αρνηθεί νομίζω την μη διεξαγωγή του. Όλοι ξέραμε πριν κάνουμε αίτηση και ασχοληθούμε με την εκπαίδευση τι χρειαζότανε.

Υ.Γ στο σύνταγμα και στους νόμους όλοι οι Έλληνες είναι ίσοι.Μέχρι 3 συμβάσεις 8μηνες θα πρέπει να μετράνε....
και επίσης με βάση την απόφαση του ΕΔΑΔ με 36 μήνες συμβασιούχου στο δημόσιο πρέπει να διορίζονται μόνιμοι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:48 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #351 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:32:23 μμ »
ναι αλλά ότι γίνεται στην δική σου ειδικότητα δεν γίνεται και στις άλλες...στην δική μου ειδικότητα είμαστε όλοι με ασεπ και του 06 και του 08 ή ένα μόνο από τα δύο ή πριν του 06 πλην ελαχίστων πάνω-πάνω ιδιωτικών και ειδικών κατηγοριών δες στο aitisi και θα καταλάβεις ...κεκτημένο είναι και η προϋπηρεσία ασεπιτων...τι να κάνουμε; επειδή υποστηρίοζουμε τις προσϋπηρεσίες είμαστε όλοι με ΠΔΣ, ενισχυτική, άνευ ασεπ, ιδιωτικοί, τρίτεκνοι κλπ; basta που λένε και στην Ιταλία...
Όμως, δε θέλεις πλαφόν στην προυπηρεσία κι αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω! Είναι άλλο να έχει γράψει κάποιος πολύ μέτρια στον ΑΣΕΠ και να προσπαθεί με την προυπηρεσία να διατηρήσει τη θέση του στους πίνακες Ττων αναπληρωτών κι άλλο να έχει καλό ΑΣΕΠ, ο οποίος να ενισχύεται από τη όποια προυπηρεσία του και τα υπόλοιπα προσόντα του! Δηλ όσοι δεν έχουν 80 μήνες προυπηρεσία, στον Καιάδα;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #352 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:32:39 μμ »
και επίσης με βάση την απόφαση του ΕΔΑΔ με 36 μήνες συμβασιούχου στο δημόσιο πρέπει να διορίζονται μόνιμοι...

να πας δικαστικώς και αν δικαιωθείς θα σου πω μπράβο για τον αγώνα σου με κάθε ειλικρίνεια, εγώ δε μπορώ να σε δικαιώσω
ξέρεις πόσοι 36μηνίτες υπάρχουν στον δημόσιο τομέα? δεν είναι μόνο η εκπαίδευση το δημόσιο. θα πρέπει να διορίσουν χιλιάδες άτομα με βάση αυτό το σκεπτικό
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2016, 09:34:40 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #353 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:35:06 μμ »
Για να γίνει αυτό που λες, θα πρέπει να βλέπουν όλοι την εκπαίδευση σαν κάτι παραπάνω από την προσωπική τους επαγγελματική αποκατάσταση. Τουλάχιστον δεν έχουμε εδώ μέσα θιασώτες της επετηρίδας. Κάτι είναι κι αυτό...
Ποτέ μου δεν είδα την εκπαίδευση σαν ευκαιρία για την επαγγελματική μου αποκατάσταση, ούτε με ενδιέφεραν ποτέ οι επετηρίδες κι ας έχω μια άλφα ηλικία! Ευχαριστώ για τα σχόλια!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:48 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #354 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:36:51 μμ »
Όμως, δε θέλεις πλαφόν στην προυπηρεσία κι αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω! Είναι άλλο να έχει γράψει κάποιος πολύ μέτρια στον ΑΣΕΠ και να προσπαθεί με την προυπηρεσία να διατηρήσει τη θέση του στους πίνακες Ττων αναπληρωτών κι άλλο να έχει καλό ΑΣΕΠ, ο οποίος να ενισχύεται από τη όποια προυπηρεσία του και τα υπόλοιπα προσόντα του! Δηλ όσοι δεν έχουν 80 μήνες προυπηρεσία, στον Καιάδα;
=εγώ εξηγήθηκα δεν θέλω πλαφόν στους αναπληρωτές...στον πίνακα των μονίμων ας κάνει ότι θέλει...δεν μπορεί να έχεις ξεπεράσει προ πολλού τους 60 μήνες και να πήγαίνεις μια ζωή αναπληρωτής και το κοντέρ να γράφει το ίδιο και για να σε φτάσω να πρέπει να κάνω τρία παιδιά...διότι έλα να μου εγγυηθείς πως θα κάνει ασεπ κάθε δύο χρόνια για να μπορώ να βελτιώνω την γραπτή επίδοσή μου...και κατά νόμο Αρσένη να μην κρατάμε βαθμό....

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #355 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:44:09 μμ »
να πας δικαστικώς και αν δικαιωθείς θα σου πω μπράβο για τον αγώνα σου με κάθε ειλικρίνεια, εγώ δε μπορώ να σε δικαιώσω
ξέρεις πόσοι 36μηνίτες υπάρχουν στον δημόσιο τομέα? δεν είναι μόνο η εκπαίδευση το δημόσιο. θα πρέπει να διορίσουν χιλιάδες άτομα με βάση αυτό το σκεπτικό
μα δεν έχεις καταλάβει γιατί θεσμικά δεν θέλουν να το κάνουν; σας ειπα πως
Παράθεση
στο Δικαστήριο παρενέβη και η Ελλάδα υποβάλλοντας γραπτές παρατηρήσεις (C418/13) με στόχο να μην εκδοθεί θετική απόφαση. Η Ελληνική Κυβέρνηση προέβαλε ότι δεν θα ήταν σκόπιμη η υπαγωγή της εκπαίδευσης στις διατάξεις της συμφωνίας-πλαισίου σχετικά με την καταχρηστική σύναψη διαδοχικών συμβάσεων εργασίας ορισμένου χρόνου.
Το Δικαστήριο απέρριψε τον ισχυρισμό αυτό και έκρινε δεσμευτικά και για την Ελλάδα ότι η συμφωνία-πλαίσιο δεν αποκλείει κανένα συγκεκριμένο κλάδο από το πεδίο εφαρμογής της και, συνεπώς, έχει εφαρμογή στο προσωπικό που προσλαμβάνεται στον κλάδο της εκπαίδευσης.
για να μας εκμετάλλευονται..αν σε διόριζε με το 36μηνο θα τον είχες ανάγκη να τον παρακαλάς να σου κάνει ασεπ για να πας να γράψεις μπας και φας το κόκαλο του αναπληρωτή; οπότε τώρα  ;) 8) για να δουλεύει η φάμπρικα της εκμετάλλευσης....ξυπνάτε συνάδελφοι....μην πετάτε ότι ενισχύει τα εργασιακά μας δικαιώματα....δειτε τι έγινε στην Κύπρο,επίσης...30,μηνιτης δικαιώθηκε από το Εργατικό Δικαστήριο της χώρας του...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2016, 09:45:43 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #356 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:48:11 μμ »
μα δεν έχεις καταλάβει γιατί θεσμικά δεν θέλουν να το κάνουν; σας ειπα πως για να μας εκμετάλευονται..αν σε διόριζε με το 36μηνο θα τον είχες ανάγκη να τον παρακαλάς να σου κάνει ασεπ για να πας να γράψεις μπας και φας το κόκαλο του αναπληρωτή; οπότε τώρα  ;) 8) για να δουλεύει η φάμπρικα της εκμετάλλευσης....ξυπνάτε συνάδελφοι....μην πετάτε ότι ενισχύει τα εργασιακά μας δικαιώματα....δειτε τι έγινε στην Κύπρο,επίσης...39,μηνιτης διακιώθηκε από το Εργατικό Δικαστήριο της χώρας του...

η χώρα καταρρέει , ζητάς να διοριστούν στο δημόσιο όποιος νάνε όσοι νάνε επειδή το λέει ο Ιταλός και δε ξέρω γω ποιος άλλος, δε μπορεί να γίνει μονιμοποίηση χιλιάδων  συμβασιούχων επειδή έχουν 36 μήνες, σε αυτό στηρίζεται και μια απόφαση νομίζω για την οικονομική δυσκολία/συγκυρία που βρίσκεται η χώρα....

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #357 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:54:57 μμ »
η χώρα καταρρέει , ζητάς να διοριστούν στο δημόσιο όποιος νάνε όσοι νάνε επειδή το λέει ο Ιταλός και δε ξέρω γω ποιος άλλος, δε μπορεί να γίνει μονιμοποίηση χιλιάδων  συμβασιούχων επειδή έχουν 36 μήνες, σε αυτό στηρίζεται και μια απόφαση νομίζω για την οικονομική δυσκολία/συγκυρία που βρίσκεται η χώρα....
όχι δεν ζητώ να διοριστούν χιλιάδες,αλλά με την πρώτη ευκαιρία όταν και όποτε γίνουν διορισμοί να διορίζονται αυτοί με τους 36μηνες που τους έχουν αποκτησει  μέσα από διαφανείς και αξιοκρατικές διαδικασίες ασεπ ...κι όχι να δίνουν μια ζωη ασεπ...και να ξαναδίνουν και να ξαναδίνουν...όχι άλλο κάρβουνο..

α και επειδή η χώρα καταρρέει όπως λες, μη το λες σε εμένα αλλα πες το σε όσους περιμένουν το ΣτΕ να αποφασίσει κάτι διαφορετικό από πέρυσι, οπότε έλαβε υπόψιν αυτό τον περιοριστικό παράγοντα της οικονομικής στενότητας, κάτι που και φέτος φαίνεται να ισχύει...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #358 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:58:47 μμ »
όχι δεν ζητώ να διοριστούν χιλιάδες,αλλά με την πρώτη ευκαιρία όταν και όποτε γίνουν διορισμοί να διορίζονται αυτοί με τους 36μηνες που τους έχουν αποκτησει  μέσα από διαφανείς και αξιοκρατικές διαδικασίες ασεπ ...κι όχι να δίνουν μια ζωη ασεπ...και να ξαναδίνουν και να ξαναδίνουν...όχι άλλο κάρβουνο..

α και επειδή η χώρα καταρρέει όπως λες, μη το λες σε εμένα αλλα πες το σε όσους περιμένουν το ΣτΕ να αποφασίσει κάτι διαφορετικό από πέρυσι, οπότε έλαβε υπόψιν αυτό τον περιοριστικό παράγοντα της οικονομικής στενότητας, κάτι που και φέτος φαίνεται να ισχύει...


οχι οχι δε το ζητάς

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #359 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:00:41 μμ »
οχι οχι δε το ζητάς
εσύ τι ζητας ???

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #360 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:02:50 μμ »
να εφαρμοστούν οι νόμοι και το σύνταγμα, και οι αποφάσεις των δικαστηρίων, σε αυτό το τελευταίο δε χρειάζεται να αρχίσεις να σεντόνια που βάζεις κατά καιρούς για μεταβατική, το ένα το άλλο κτλπα. κουράζουν αυτά

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #361 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:04:41 μμ »
να εφαρμοστούν οι νόμοι και το σύνταγμα, και οι αποφάσεις των δικαστηρίων, σε αυτό το τελευταίο δε χρειάζεται να αρχίσεις να σεντόνια που βάζεις κατά καιρούς για μεταβατική, το ένα το άλλο κτλπα. κουράζουν αυτά
επίσης και οι αποφάσεις του ΕΔΑΔ

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #362 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:12:36 μμ »
επίσης και οι αποφάσεις του ΕΔΑΔ

Ανάθεμα κι αν ξες τι λέει η απόφαση του ΕΔΔΑ, πέρα από όσα σου έχει πει ο δικηγόρος. Το μόνο που μου απάντησες ήταν "δεν είμαι νομικός". Οπότε μην είσαι τόσο σίγουρος ότι σε καλύπτουν οι αποφάσεις το ΕΔΔΑ

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #363 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:14:05 μμ »
όχι δεν ζητώ να διοριστούν χιλιάδες,αλλά με την πρώτη ευκαιρία όταν και όποτε γίνουν διορισμοί να διορίζονται αυτοί με τους 36μηνες που τους έχουν αποκτησει  μέσα από διαφανείς και αξιοκρατικές διαδικασίες ασεπ ...κι όχι να δίνουν μια ζωη ασεπ...και να ξαναδίνουν και να ξαναδίνουν...όχι άλλο κάρβουνο..

α και επειδή η χώρα καταρρέει όπως λες, μη το λες σε εμένα αλλα πες το σε όσους περιμένουν το ΣτΕ να αποφασίσει κάτι διαφορετικό από πέρυσι, οπότε έλαβε υπόψιν αυτό τον περιοριστικό παράγοντα της οικονομικής στενότητας, κάτι που και φέτος φαίνεται να ισχύει...
Μην βιάζεσαι.Οι 36μήνες που λες,δεν ξέρουμε ακόμα αν κηρυχθούν νόμιμοι,γιατί δεν τους έχεις πάρει με βάση την θέση σου στους πίνακες επιτυχόντων του ΑΣΕΠ. Η 4303/2015 κήρυξε την προυπηρεσία σου ανεκτή και όχι νόμιμη.Περίμενε λοιπόν την νέα απόφαση του ΣτΕ και μετά βλέπεις. Άλλωστε πριν απο αυτή την απόφαση μην περιμένετε να δικάσει το οτιδήποτε το Εφετείο. Γι αυτό μην ταλαιπωρείς τον κόσμο που είναι ήδη ταλαιπωρημένος με εκτιμήσεις. Πρώτα να δούμε την νέα σχετική απόφαση του ΣτΕ για τους αναπληρωτές και μετά να δει ο καθένας τι θα κάνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160515
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 699
Σύνολο: 720

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.