*

Αποστολέας Θέμα: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 236950 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #728 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 04:25:21 μμ »
Συμφωνώ με την ιδέα να μην κάνουμε αίτηση του χρόνου. Και ναι, δηλώνω πως δε θα κάνω αίτηση, έτσι γιατί πρέπει να αγωνιζόμαστε. Θα ακολουθήσει κανείς όμως;

Για ποιον λόγο να μην κάνουμε αίτηση;
Αφού κοινή και δίκαιη γραμμή δεν υπάρχει.
Να υπάρξει πίεση για να διοριστούν ένα <<τσουβάλι>> αναπληρωτές αξίζουν δεν αξίζουν;
Α! όχι...
Αν μου πείτε ότι κανείς δεν θα κάνει αίτηση για να σταματήσει οθεσμός της αναπλήρωσης και να εφαρμοστεί ο νόμος,ξέρετε τί σημαίνει αυτό; Σήμαίναι ότι αύριο το πρωί πρέπει να γίνει νέος ασεπ να εφαρμοστεί ο εψηφισμένος νόμος 3848 και να δοθεί ευκαιρία και στους νέους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:31:25 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #729 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 05:32:23 μμ »
ξεφεύγεται πολύ από το θέμα

υ.γ. είναι πιο πιθανό να αναπνεύσουμε οξυγόνο στη σελήνη παρά να μη κάνει κανείς αίτηση

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #730 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 05:57:49 μμ »
Εσύ από αυτό που είπε αυτό κατάλαβες; Η απάντηση είναι μία. Τη νομιμότητα. Ό,τι πουν τα δικαστήρια.
Δεν νομοθετούν τα δικαστήρια αλλά η βουλή

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #731 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 06:55:10 μμ »
Για ποιον λόγο να μην κάνουμε αίτηση;
Αφού κοινή και δίκαιη γραμμή δεν υπάρχει.
Να υπάρξει πίεση για να διοριστούν ένα <<τσουβάλι>> αναπληρωτές αξίζουν δεν αξίζουν;
Α! όχι...
Αν μου πείτε ότι κανείς δεν θα κάνει αίτηση για να σταματήσει οθεσμός της αναπλήρωσης και να εφαρμοστεί ο νόμος,ξέρετε τί σημαίνει αυτό; Σήμαίναι ότι αύριο το πρωί πρέπει να γίνει νέος ασεπ να εφαρμοστεί ο εψηφισμένος νόμος 3848 και να δοθεί ευκαιρία και στους νέους.
kι ο ΑΣΕΠ φαντάζεσαι ότι είναι για αξιοκρατία; Ότι όποιος με την αξία του γράψει και διοριστεί (αν δεν τον φάνε τα κομματόσκυλα που θα τους αλλαχτεί ο βαθμός στο κομπιούτερ) είναι κατάλληλος για να διδάξει; Ξέρω 3 τέτοιες περιπτώσεις, η μια ήταν πρόεδρος της σχολής μου με τη Δαπ, η άλλη από το χωρίό μου με το Πασόκ. Με μια ύλη τεράστια (είμαι φιλόλογος) που πρέπει να αφιερώσει διάβασμα ωρών και ωρών καθημερινά χωρίς να εργάζεται και να μπει στη φιλοσοφία του ΑΣΕΠ, χώρια που θα πρέπει να πληρώσει Πανεπ. Φροντιστήριο για να του συμμαζέψει την ύλη; Δεν είμαστε ανήλικοι, έχουμε υποχρεώσεις. Εγώ είμαι 40, μπήκα με το καθεστός της επετηρίδας το '96 στη σχολή μου, με υποτροφίες τελείωσα τη σχολή μου το 200 τελείωσα κι είχαν γίνει ήδη 2 ΑΣΕΠ κι εβλεπα τους άλλους να μπαίνουν πρόσθετη/ενισχυτική και να μαζεύουν μόρια  και άλλους να δίνουν ΑΣΕΠ και να παίρνουν μόρια για αναπληρωτές, αλλά να μην μπαίνουν γιατι έπρεπε να έχεις έστω και μισό μόριο προϋπηρεσία για να σε πάρουν. Μην έχετε αυταπάτες οι νεώτεροι, ο ΑΣΕΠ έγινε για να καταργηθεί η επετηρίδα, που ήταν το μόνο αξιοκρατικό μέσο για τα δεδομένα της Ελλάδας, όπου επικρατεί το μέσο/οι γνωριμίες και να βάλουν στο χέρι τις ψήφους των εκπ/τικών και να τους έχουν στο χέρι τα κόμματα, και να φτάσουν τον καθηγητή στο σημείο που τον έχουν φτάσει χρόνο με το χρόνο. Ο γραπτός διαγωνισμός δεν διασφαλίζει την αξιοκρατία, γιατί α) δεν έχουν τον ίδιο χρόνο να διαθέσουν οι εκπ/κοί στο διάβασμα, β) δεν έχουν όλοι τα οικονομικά να αγοράσουν βιβλία, κτλ ή να πάνε στον Μπόνια, για να έχουν σωστή καθοδήγηση για το πώς πρέπει να διαβάσουν, κτλ και δεν έχουν όλοι την ψυχολογική υποστήριξη από τις οικογένειές τους και την κατανόηση. Εμένα για παράδειγμα η οικογένειά μου είναι φτωχοί αγρότες. Με πίεζε η μάνα μου να διαβάζω για να μπω στο Πανεπ. να έχω μια καλύτερη ζωή και τώρα που είδε ότι τα πράγματα γίνονται όλο και χειρότερα με πάλευε με άσχημες συμπεριφορές να τα παρατήσω (όχι ότι είχε να μου προτείνει και καμιά άλλη λύση). Με πάλευε από την πρώτη φορά που έδωσα ασέπ μέχρι και το 2008 που ήμουν για α φορά επιτυχούσα (κι αν δεν περάσεις; τζάμπα θα σπαταλάς το χρόνο σου κάθε 2 χρονια; και μπούρου μπούρου, συν την φασαρία στο σπίτι γιατί δεν μένω μόνη μου, γιατί δεν έχω δικό μου σπίτι). Άρα ότι δεν πέρναγα, γιατί δεν ήξερα από σχέδια μαθήματος κτλ και διδακτικές και δεν είχα τις σωστές συνθήκες σε όλα τα επίπεδα και διάβαζα στραβά, δεν ήμουν άξια για την τάξη; Κακά τα ψέματα. το αξιοκρατικότερο ήταν η επετηρίδα, γιατί δε χώραγε μέσο, η οποία θα μπορούσε να αλλάξει κατά το πρότυπο της Κύπρου, που για να διοριστείς πρέπει όσοι είναι γραμμένοι στην επετηρίδα να παρακολουθήσουν ετήσιο σεμινάριο με εργασίες κτλ σαν μεταπτυχιακό για να μπορούν να υποβάλουν αίτηση διορισμού ως ωρομίσθιοι, αναπληρωτές, μόνιμοι. ΄΄Η Ασεπ με μόρια, αλλά όχι γραπτός, δε χρωστάμε τίποτα να δίνουμε και να ηξαναδίνουμε και να μη μας μένει χρόνος για τίποτα άλλο. Και πάλι να μπένουν οι βυσματούχοι. Το 2002 διορίστηκε μια κοπέλα από Πελοπόννησο με ΑΣΕΠ (ήταν στους διοριστέους), η οποία δεν είχε έρθει να δώσει Γενική Διδακτική και Ειδική Διδακτική (ήταν στην ίδια αίθουσα με μένα και συγκράτησα το όνομά της). Νομίζω ήταν τότε που έγινε τάχα λάθος στο κομπιούτερ και το θέμα το χε βγάλει ο Τριανταφυλλόπουλος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:31:25 »

Αποσυνδεδεμένος giovannι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #732 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 07:05:57 μμ »
Για ποιον λόγο να μην κάνουμε αίτηση;
Αφού κοινή και δίκαιη γραμμή δεν υπάρχει.
Να υπάρξει πίεση για να διοριστούν ένα <<τσουβάλι>> αναπληρωτές αξίζουν δεν αξίζουν;
Α! όχι...
Αν μου πείτε ότι κανείς δεν θα κάνει αίτηση για να σταματήσει οθεσμός της αναπλήρωσης και να εφαρμοστεί ο νόμος,ξέρετε τί σημαίνει αυτό; Σήμαίναι ότι αύριο το πρωί πρέπει να γίνει νέος ασεπ να εφαρμοστεί ο εψηφισμένος νόμος 3848 και να δοθεί ευκαιρία και στους νέους.

Πες τα!!! τι εγωιστικό που ακούγεται αυτο το '' θέλω να διοριστω γιατι γεννήθηκα νωριτερα, μπαστακώθηκα σε θέση αναπλήρωσης χωρίς καμια αξιολογικη διαδικασία(αναφέρομαι σε Δασκαλους), και δεν επιθυμώ κανένας άλλος να δουλέψει εφόσον επιτύχει, γι αυτο να μην δοκιμαστει!! ''   Πάρτε το χαμπαρι . υπάρχουν 70000 άτομα με τον ιδιο τιτλο σπουδών με τους 20.000(λιγότερους μεχρι στιγμης) που αξίζουν μια ευκαιρία να δουλέψουν σ' αυτο που σπούδασαν!!! Η εφαρμογή του 3848 είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ και ΑΜΕΣΑ.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #733 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 07:06:33 μμ »
...συγνώμη τι εννοείς ηλικία ίντα για γεροντική άνοια.....
Όσους ξέπερασαν τα 50ιντα αλλά και όσους θα δουλεύουν μετά τα 70ιντα από κάποια ηλικία και μετά αρχίζουν τα προβλήματα μνήμης.
Πιστεύω πως κανείς εδώ μέσα δεν περιμένει να διοριστεί το 2017-18.
Οι υποψήφιοι αναπληρωτές που έχουν κάποια χρόνια στην πλάτη τους ίσως δεν έχουν την ίδια ευκολία στο να προετοιμαστούν σε γραπτό διαγωνισμό, αλλά κι αν τους παρομοιάσουμε με άλογα πόσο ακόμα θα αντέξουν να συμμετέχουν σε ιπποδρομίες…
120.000 είναι και οι θέσεις μόνο 20.000 ...οι άλλοι 100.000 τι ευκαιρίες έχουν από το σύστημα;
Μόνο κατάθλιψη μπορείς να πάθεις αν περιμένεις ένα σύστημα προσλήψεων αναπληρωτών με τόσους υποψήφιους.
Eίναι πολύ δύσκολο να κρατηθείς στην κορυφή.
Αν το ΣΤΕ πει ότι απο το 2003 και μετά έπρεπε να προτάσσονται οι ΑΣΕΠίτες, δεν δικαιούμαστε Αποζημίωσης???
Λοιπόν ο καθένας θα υπερασπιστεί ότι απέκτησε. Δεν γράψαμε μαζι χεράκι-χεράκι το 04-06-08. Ούτε τρέξαμε μαζί 10 χρόνια σε όλη την Ελλάδα.  απενεργοποίησε την αίτηση σου.
Μην ανησυχείς και που κάνω αίτηση δεν υπάρχει περίπτωση να με πάρουν ούτε φυσικά να δεχτώ την πρόσληψη, το κάνω για να έχω την χαρά να αρνηθώ . Δεν θα παρατήσω τα σίγουρα για να συλλέξω προϋπηρεσία.
Μου άνοιξες την όρεξη για αποζημίωση… Θέλω και εγώ  επειδή δεν έγινε ο γραπτός ασεπ από το 2010 και κάθε 2-3 χρόνια.  Να ζητήσω απόσυρση πτυχίου? Μας εξαπάτησαν δεν μου έδωσαν ούτε την ευκαιρία, το ότι δεν δούλεψαν οι ασεπιτες έχει να κάνει με τους υπάρχοντες πίνακες. Γιατί όμως δεν έγινε γραπτός διαγωνισμός το 2010? ακόμη δεν τον κατάργησαν,γίνεται κάθε 3 χρόνια :D

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #734 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 08:19:11 μμ »

Μου άνοιξες την όρεξη για αποζημίωση… Θέλω και εγώ  επειδή δεν έγινε ο γραπτός ασεπ από το 2010 και κάθε 2-3 χρόνια.  Να ζητήσω απόσυρση πτυχίου? Μας εξαπάτησαν δεν μου έδωσαν ούτε την ευκαιρία, το ότι δεν δούλεψαν οι ασεπιτες έχει να κάνει με τους υπάρχοντες πίνακες. Γιατί όμως δεν έγινε γραπτός διαγωνισμός το 2010? ακόμη δεν τον κατάργησαν,γίνεται κάθε 3 χρόνια :D

τότε όλα τα δυνάμει  κρατικοδίαιτα πτυχία και ειδικότητες...από τους ηλεκτρολόγους και τους υδραυλικούς μέχρι τους πυρηνικούς φυσικούς να κάνουν μήνυση στο κράτος επειδή δεν τους δίνει ευκαιρίες να προσληφθούν στο δημόσιο με διαγωνιστικές ή άλλες μοριοδοτούμενες διαδικασίες....μα καλά δουλευόμαστε; ειμαστε πολύ μαζόχες....δημόσιο τέλος....ξυπνάτε...

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #735 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 08:18:51 πμ »
Μιλανε καποιοι και λενε οτι δεν μπορει να εφαρμοστει ο 3848. Δλδ ρε συναδελφοι οταν ανοιξανε οι πινακες που ειχαν κλεισει δεν ηταν παρανομο? Ο αλλος τους ηθελε κλειστους εχοντας κανει την επιλογη να μην πηγαινει αναπληρωτης γιατι ειχε βαθμαρα στον ασεπ. Μην τρελαθουμε! Αναγκαστικα θα περασουμε στον 3848 με νομο απο το υπουργειο
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #736 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 09:59:12 πμ »
Συνεχίστε ακάθεκτοι τον πόλεμο.....!!

Γαβρόγλου: Με ακρίβεια δε γνωρίζουμε πόσοι εκπαιδευτικοί λείπουν από τα σχολεία Δημοσιεύτηκε: 7:29 μμ Δεκέμβριος 16th, 2016

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2016/12/gavroglou-akrivia-gnorizoume-posi-ekpedeftiki-lipoun-apo-scholia/


Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #737 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 12:37:42 μμ »
Συνεχίστε ακάθεκτοι τον πόλεμο.....!!

Γαβρόγλου: Με ακρίβεια δε γνωρίζουμε πόσοι εκπαιδευτικοί λείπουν από τα σχολεία Δημοσιεύτηκε: 7:29 μμ Δεκέμβριος 16th, 2016

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2016/12/gavroglou-akrivia-gnorizoume-posi-ekpedeftiki-lipoun-apo-scholia/

δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ζητάς, διορισμούς?σύστημα πλήρωσης αναπληρωτών?

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #738 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 12:43:11 μμ »
Μιλανε καποιοι και λενε οτι δεν μπορει να εφαρμοστει ο 3848. Δλδ ρε συναδελφοι οταν ανοιξανε οι πινακες που ειχαν κλεισει δεν ηταν παρανομο? Ο αλλος τους ηθελε κλειστους εχοντας κανει την επιλογη να μην πηγαινει αναπληρωτης γιατι ειχε βαθμαρα στον ασεπ. Μην τρελαθουμε! Αναγκαστικα θα περασουμε στον 3848 με νομο απο το υπουργειο
έλεγε πουθενά ο 3848 να μην ΄πας αναπληρωτής στο χρονικό διάστημα που οι πίνακες ήταν κλειστοί; τι πάει να πει έκανε την επιλογή του;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #739 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 01:22:43 μμ »
έλεγε πουθενά ο 3848 να μην ΄πας αναπληρωτής στο χρονικό διάστημα που οι πίνακες ήταν κλειστοί; τι πάει να πει έκανε την επιλογή του;

Καταλαβαινεις πολυ καλα τι λεει. Ελεγε οτι πας δεν πας μεχρι να εφαρμοστει ο νομος δεν χανεις την θεση σου. Με αυτο εκανε πολυς κοσμος τις επιλογες του ... και επειτα αναγνωριστηκαν ολα αναδρομικα...

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #740 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 01:32:25 μμ »
Δηλαδή υπήρχε κόσμος που απλά ήθελε να καμαρώνει τη θέση του στους πίνακες χωρίς να δουλεύει; Δε με νοιάζει να δουλέψω θέλω απλά να βλέπω ότι είμαι από τους πρώτους. Λίγο κουλό μου φαίνεται. Αν είχε άλλη δουλειά τότε ίσως δεν τον νοιάζει η πτώση του.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #741 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 01:32:49 μμ »
Καταλαβαινεις πολυ καλα τι λεει. Ελεγε οτι πας δεν πας μεχρι να εφαρμοστει ο νομος δεν χανεις την θεση σου. Με αυτο εκανε πολυς κοσμος τις επιλογες του ... και επειτα αναγνωριστηκαν ολα αναδρομικα...
εσύ δεν καταλαβαίνεις τι λέει...ήξερερες πως άμα δούλευες όταν θα άνοιγαν θα προσμετράτο η προϋπηρεσία της μεταβατικής, άρα αυτοί που φωνάζουν με τις βαθμάρες ήταν και λίγο καιροσκόποι...στην τελική είχες ανάγκη από δουλειά ναι ή όχι; αν δεν είχες ας μην πήγαινες αλλά να μερήσουν και οι κόποι  όσων πήγαιναν....αφού ασεπ δεν πρόκειται να γίνει και να εφαρμοστεί ο 3848 δεν μπορεί να συνεχιστεί επ' άπειρον αυτό το καθεστώς

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160468
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 837
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 748
Σύνολο: 758

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.