*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 117638 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 12:00:40 μμ »
Σε μένα η διεύθυνση και συγκεκριμένα το γραφείο στο οποίο άνηκα όρισε την άδεια και όπως σου είπα υπολόγισε στις 56 μέρες και την ΠΗΤ όταν δόθηκε η άδεια κύησης. Αλλά δε με αδίκησαν γιατί σου είπα ότι αν και γέννησα 7 μέρες νωρίτερα δεν έχασα αυτές τις μέρες από το σύνολο αδειών (56+63) γιατί υπολογίστηκαν στην "άδεια υπολοίπου άδειας κυήσεως". Δεν κάνεις μία αίτηση και ξεμπερδεύεις αλλά χωριστά δηλ. πρώτα κάνεις αίτηση για χορήγηση άδειας κυήσεως και αφού γεννήσεις πας εσύ ή κάποιος με εξουσιοδότηση (εγώ αυτό έκανα) πάλι στο γραφείο με τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού σου και ότι σου δοθεί από το νοσοκομείο (έξοδα, εξιτήριο κτλ) και κάνεις νέα αίτηση για χορήγηση άδειας λοχείας. Αν γεννήσεις νωρίτερα αφού λήξει η άδεια λοχείας κάνεις νέα αίτηση για το υπόιλοιπο κυήσεως. Από γραφειοκρατία άλλο τίποτα! Καλή λευτεριά και όσο μπορείς ήρεμα με όλα αυτά, εμένα πέρσυ με τρέλαναν και ήμουν και σε άδεια ανευ αποδοχών λόγω ενσήμων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:32:04 »

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 12:09:58 μμ »
Καλημέρα! Πέρσυ που ήμουν έγγυος και δούλευα ως ΑΜΩ στην πρωτοβάθμια, κατέθεσα στη διεύθυνση τη βεβαίωση του γιατρού του ΙΚΑ οπου αναγραφόταν η ΠΗΤ και όλα τα άλλα τα έκανε η διεύθυνση. Σε μένα η άδεια κύησης περιλάμβανε ως τελευταία μέρα και την ΠΗΤ. Επειδή γέννησα 7 μέρες νωρίτερα η άδεια λοχείας δόθηκε με νέα αίτηση από την ημερομηνία γέννησης της μπέμπας μου μέχρι και την 63η μέρα της άδειας. Στο τέλος δόθηκε άδεια υπολοίπου άδειας κύησης 7 ημερών. Πάντως γενικά δεν ήξεραν τι τους γίνεται με το θέμα των αδειών εγκυμοσύνης κτλ και ταλαιπωρήθηκα αρκετά, αλλά και το ΙΚΑ δεν ήταν και πιο κατατοπιστικό σε διάφορα θέματα που είχα.Γενικά ο ένας πετούσε το μπαλάκι στον άλλον.

ως τελευταία μέρα να είνα η ΠΗΤ το καθόρισε η πρωτ/βάθμια στην οποία ανήκες;
τί εννοείς δόθκε νέα αίτηση;
ακόμη κι αν γεννήσεις νωρίτερα,η άδεια δεν παραμένει ίδια ώστε να έχουν δοθεί 119 μέρες;
ακόμη και αργότερα να γεννήσεις,παίρνεις παράταση!
που να ξέρουμε πότε θα γεννήσουμε!
γι'αυτό και λέγεται ΠΗΤ!
δλδ εγώ να υπολογίσω τις 56 μέρες μαζί με την ΠΗΤ;

Εγώ πάντως που προσλήφθηκα (ως ωρομίσθια) ακριβώς την ημέρα που γέννησα, η ημέρα τοκετού μετρήθηκε στην άδεια κύησης.
Γενικά στις δευτεροβάθμιες δεν είναι πολύ σχετικοί με αυτά τα θέματα. Στην περίπτωσή μου μάλιστα επειδή γέννησα 2 εβδομάδες νωρίτερα, το ΙΚΑ επέμενε και με ιδιόχειρο έγγραφο του προϊσταμένου ότι έπρεπε να μου προσμετρηθούν οι 2 εβδομάδες άδειας κύησης (αφού γέννησα νωρίτερα) αλλά η υπεύθυνη της δευτεροβάθμιας δεν το δεχόταν αυτό, επειδή η πρόσληψή μου έγινε στο διάστημα λοχείας (ως αναπληρώτρια), δεν αναγνώριζε ότι δικαιούμαι άδεια κύησης και έλεγε μάλιστα να επιστρέψω και χρήματα στο ΙΚΑ για αυτές τις 2 εβδομάδες! Φυσικά ο προϊστάμενος του ΙΚΑ μου είπε ότι τα δικαιούμαι τα χρήματα και να τα κρατήσω αλλά την επιπλέον άδεια 2 εβδομάδων την έχασα, εξαιτίας αυτής της κυρίας! Μέχρι και στην επιθεώρηση εργασίας πήγα, όπου αποδέχτηκαν ότι είχα δίκιο αλλά ως δημόσια υπηρεσία δεν μπορούσε να στραφεί κατά δημόσιας υπηρεσίας!
Αυτό που με πείραξε περισσότερο ήταν ότι κανονικά έπρεπε να πάω στο σχολείο 23 Δεκεμβρίου, άρα μαζί με τις γιορτές θα έμενα ουσιαστικά 1 μήνα περισσότερο με το λεχούδι και πήγα τελικά 12 Δεκεμβρίου! Θα μου πείτε ότι δεν έγινε και κάτι τρομερό για 2 εβδομάδες... για τα μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά όμως άλλο να πάει η μαμά στη δουλειά όταν είναι 2 μηνών το μωρό και άλλο όταν είναι 3! Έχει τεράστια διαφορά!
Τα συμπεράσματα δικά σας!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 01:06:34 μμ »
Για τα επιδόματα κυήσεως και λοχείας από το ΙΚΑ χρειάζονται 200 ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια ή 200 + 200 ένσημα για κάθε χρόνο (τα δύο τελευταία χρόνια); Και όταν λέμε τελευταία χρόνια εννοούμε ημερολογιακά (2011 και 2010) ή αν π.χ. κάποια γεννήσει 1/6/2012, ο κάθε τελευταίος χρόνος υπολογίζεται από Μάιο σε Μάιο;
Το επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ έχει κάποιες προϋποθέσεις (π.χ. ένσημα);
Έχω ακούσει ότι δικαιούμαστε και κάποιο επίδομα και από τον ΟΑΕΔ (δεν εννοώ το ανεργίας), ξέρετε κάτι σχετικό;

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 01:40:47 μμ »
Για τα επιδόματα κυήσεως και λοχείας από το ΙΚΑ χρειάζονται 200 ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια ή 200 + 200 ένσημα για κάθε χρόνο (τα δύο τελευταία χρόνια); Και όταν λέμε τελευταία χρόνια εννοούμε ημερολογιακά (2011 και 2010) ή αν π.χ. κάποια γεννήσει 1/6/2012, ο κάθε τελευταίος χρόνος υπολογίζεται από Μάιο σε Μάιο;
Το επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ έχει κάποιες προϋποθέσεις (π.χ. ένσημα);
Έχω ακούσει ότι δικαιούμαστε και κάποιο επίδομα και από τον ΟΑΕΔ (δεν εννοώ το ανεργίας), ξέρετε κάτι σχετικό;

O αριθμός των απαραίτητων ενσήμων είναι 200 συνολικά τα δύο τελευταία χρόνια. Τώρα για το πώς αυτά υπολογίζονται, νομίζω με βάση την ΠΗΤ, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη. Για το επίδομα τοκετού χρειάζονται πάλι κάποια ένσημα, πολύ λιγότερα από τα 200. Το επίδομα από τον ΟΑΕΔ εγώ δεν το πήρα γιατί είχα επιδοτηθεί με ταμείο ανεργίας κατά την άδεια κύησης, οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν το δίνουν.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:32:04 »

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 02:47:34 μμ »
Σας αποστέλλω πληροφορίες από το έντυπο του ΙΚΑ που έχω κρατήσει "Απαιτούνται 200 μέρες ασφάλισης κατά τα 2 έτη τα προηγούμενα της ημερομηνίας έναρξης απαλλαγής από την εργασία λόγω κυοφορίας", δηλαδή πρέπει να έχεις τα 200 ένσημα ήδη πριν βγεις σε άδεια κυοφορίας. Αν δεν τα έχεις δεν δικαιούσαι ούτε επίδομα κυοφορίας ούτε λοχείας, παρά μόνο το βοήθημα τοκετού που τον 2/2011 που το πήρα εγώ ήταν 991€. Επίσης, όπως με ενημέρωσαν τότε αν δε δικαιούσαι επιδότηση από το ΙΚΑ δε δικαιούσαι και από τον ΟΑΕΔ. Τα 200 ένσημα είναι προϋπόθεση και για τα 2 επιδόματα (κυοφορίας και λοχείας), δεν είναι για το βοήθημα τοκετού όμως.

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 09:24:47 μμ »
tonik και AngiePE06 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, κατατοπίστηκα!
Μία τελευταία ερώτηση: η Δευτεροβάθμια κατά την άδεια κυήσεως και λοχείας πληρώνει κάποιο μέρος του μισθού (ασχέτως εάν πάρει κανείς τα επιδόματα από το ΙΚΑ);

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 11:16:12 πμ »
tonik και AngiePE06 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, κατατοπίστηκα!
Μία τελευταία ερώτηση: η Δευτεροβάθμια κατά την άδεια κυήσεως και λοχείας πληρώνει κάποιο μέρος του μισθού (ασχέτως εάν πάρει κανείς τα επιδόματα από το ΙΚΑ);

Παρακαλώ! :)
Απ΄όσο ξέρω η δευτεροβάθμια δεν πληρώνει μισθό,όσο παίρνεις τα επιδόματα κύησης-λοχείας, μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές (ένσημα, τα οποία μάλιστα είναι συντάξιμα αλλά δεν υπολογίζονται για ταμείο ανεργίας).
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 10:14:13 μμ »
tonik και AngiePE06 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, κατατοπίστηκα!
Μία τελευταία ερώτηση: η Δευτεροβάθμια κατά την άδεια κυήσεως και λοχείας πληρώνει κάποιο μέρος του μισθού (ασχέτως εάν πάρει κανείς τα επιδόματα από το ΙΚΑ);

Παρακαλώ! :)
Απ΄όσο ξέρω η δευτεροβάθμια δεν πληρώνει μισθό,όσο παίρνεις τα επιδόματα κύησης-λοχείας, μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές (ένσημα, τα οποία μάλιστα είναι συντάξιμα αλλά δεν υπολογίζονται για ταμείο ανεργίας).

Και πάλι ευχαριστώ!! Καλές γιορτές σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 11:34:46 μμ »
tonik και AngiePE06 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, κατατοπίστηκα!
Μία τελευταία ερώτηση: η Δευτεροβάθμια κατά την άδεια κυήσεως και λοχείας πληρώνει κάποιο μέρος του μισθού (ασχέτως εάν πάρει κανείς τα επιδόματα από το ΙΚΑ);
Η Δευτεροβάθμια πληρώνει μόνο 15 ημέρες. Όλα τα άλλα χρήματα τα παίρνεις από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 09:10:53 πμ »
tonik και AngiePE06 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, κατατοπίστηκα!
Μία τελευταία ερώτηση: η Δευτεροβάθμια κατά την άδεια κυήσεως και λοχείας πληρώνει κάποιο μέρος του μισθού (ασχέτως εάν πάρει κανείς τα επιδόματα από το ΙΚΑ);
Η Δευτεροβάθμια πληρώνει μόνο 15 ημέρες. Όλα τα άλλα χρήματα τα παίρνεις από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ.

Aυτό μου διέφυγε, γιατί μάλλον πληρώνεσαι τις 15 μέρες από τη δευτεροβάθμια, όταν έχεις ενεργή σύμβαση κατά την έναρξη της άδειας κύησης. Στη δική μου περίπτωση, που η πρόσληψή μου έγινε στην άδεια λοχείας, δεν πληρώθηκα καθόλου από τη δευτεροβάθμια. Ευχαριστώ για τη συμπλήρωση-διόρθωση, Φωτεινή!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 11:05:20 μμ »
Η Δευτεροβάθμια πληρώνει μόνο 15 ημέρες. Όλα τα άλλα χρήματα τα παίρνεις από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ.

Μήπως αυτές οι 15 ημέρες που πληρώνει η Δευτεροβάθμια είναι αντί για την αναρρωτική άδεια ή δεν έχει σχέση; Εγώ την έχω εξαντλήσει την αναρρωτική άδεια φέτος (λόγω κύησης), παρ' όλα αυτά θα πάρω και μισό μισθό κατά την άδεια κυήσεως αν κατάλαβα καλά;
Ο ΟΑΕΔ τι ποσό δίνει και με τι προϋποθέσεις? Δεν το έχω βρει κάπου...

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 01:19:38 μμ »
όχι δνε θα πάρεις μισό μισθό από τη δουλειά λόγω του ότι πήρες αναρρωτική. τα λεφτά που θα πάρεις θα είναι λίγα. 1,5 μισθό από το ικα για τους 2 μήνες άδειας. ο οαεδ θα σου δώσει μετά τη γέννα 3 μήνες περιπου ένα μικρό ποσό.   

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 02:54:44 μμ »
όχι δνε θα πάρεις μισό μισθό από τη δουλειά λόγω του ότι πήρες αναρρωτική. τα λεφτά που θα πάρεις θα είναι λίγα. 1,5 μισθό από το ικα για τους 2 μήνες άδειας. ο οαεδ θα σου δώσει μετά τη γέννα 3 μήνες περιπου ένα μικρό ποσό.

τί εννοείς 3 μήνες;
ο οαεδ,απ'ότι ξέρω δίνει ένα συμπληρωματικό βοήθημα εφόσον είσαι σε ενεργή σύμβαση.
τι ακριβώς δίνει και με ποιες προυποθέσεις δε ξέρω....
ας γεννήσουμε με το καλό!


Αποσυνδεδεμένος IoKa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 04:03:10 μμ »
Καλησπέρα. Εγώ γέννησα πέρυσι τον Απρίλιο. Με μισθό αναπληρώτριας  περίπου 1250 ευρώ, με ένα παιδί, πήρα από τον ΟΑΕΔ το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 1400 ευρώ περίπου. Όσο για το επίδομα τοκετού, το δικαιούται και ο σύζυγος, αν η γυναίκα δεν πληροί τις προϋποθέσεις, αρκεί να είναι ασφαλισμένος του ΙΚΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160593
  • Σύνολο θεμάτων: 19221
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 706
Σύνολο: 724

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.