*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.  (Αναγνώστηκε 492191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Parsifal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #462 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:33:57 πμ »
Αν πάτε στο edu.klimaka και κάνετε μια πρόσθεση όλων των προσλήψεων ειδικής αγωγής για δευτεροβάθμια βγαίνει γύρω στα 1763 άτομα για τη χρονιά 2014-2015. Σε σχέση με τις 1500 φετινές πιστώσεις μιλάμε για μείωση κατά 263. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι π.χ. 10μηνες και βγάλουν και άλλες προσλήψεις από την κατανομή σε 8μηνες ή 7μηνες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:42 »

Αποσυνδεδεμένος gvp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #463 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:51:52 πμ »
καλημερα υπαρχει καποιοα πληροφορηση για το αν θα βγουνε σημερα οι πινακες της ειδικης
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #464 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 11:51:12 πμ »
Για την ειδική, δεν υπάρχουν πιθανότητες για σήμερα. Αν βγούν κάποιοι πίνακες σήμερα, θα είναι για την πρωτοβάθμια (νηπιαγωγοί-δάσκαλοι). Είναι μεγάλος ο αριθμός των αναπληρωτών και οι προσωρινοί πίνακες θα βγουν μάλλον τμηματικά.

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #465 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 11:39:48 μμ »
Γεια χαρά σε όλους...μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται αναφορικά με τις αιτήσεις; Θέλω να πω πως στους πίνακες της γενικής της ειδικότητάς μου βλέπω ονόματα τα οποία τις προηγούμενες χρονιές είχαν δουλέψει στην ειδική αγωγή. Οι πίνακες που αναμένετε θα περιλαμβάνουν κάποιους από αυτούς ή όποιος κάνει για γενική δεν μπορεί να κάνει για ειδική;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:42 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #466 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 11:52:33 μμ »
Γεια χαρά σε όλους...μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται αναφορικά με τις αιτήσεις; Θέλω να πω πως στους πίνακες της γενικής της ειδικότητάς μου βλέπω ονόματα τα οποία τις προηγούμενες χρονιές είχαν δουλέψει στην ειδική αγωγή. Οι πίνακες που αναμένετε θα περιλαμβάνουν κάποιους από αυτούς ή όποιος κάνει για γενική δεν μπορεί να κάνει για ειδική;

οι πίνακες είναι ξεχωριστοί, ο ένας αφορά πρόσληψη στην γενική και ο άλλο στην ειδική, όποιος θέλει μπορεί να κάνει και στους 2 ή στον ένα από τους δύο, αρκεί να έχει τα προσόντα για τον ειδικής.
Η προϋπηρεσία της ειδικής μεταφέρετε και στον πίνακα της γενικής.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #467 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 12:02:34 πμ »
Πέρυσι πόσοι ήταν οι προσλήψεις της ειδικής  στην δευτεροβάθμια;
Συμφωνα με τα επισημα στοιχεια του υπουργειου την χρονια 2014-15 πραγματοποιηθηκαν 1606 προσληψεις στην ΔΕ απο τις οποιες οι 385 ηταν για παραλληλη στηριξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2015, 12:08:53 πμ από nero »

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #468 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 07:56:22 πμ »
οι πίνακες είναι ξεχωριστοί, ο ένας αφορά πρόσληψη στην γενική και ο άλλο στην ειδική, όποιος θέλει μπορεί να κάνει και στους 2 ή στον ένα από τους δύο, αρκεί να έχει τα προσόντα για τον ειδικής.
Η προϋπηρεσία της ειδικής μεταφέρετε και στον πίνακα της γενικής.

Ευχαριστώ kinegiros για την απάντηση. Άρα να υποθέσω ότι κάποιοι από αυτούς που βρίσκονται στον πίνακα της γενικής (και γνωρίζω ότι πέρυσι εργάστηκαν στην ειδική) θα εργαστούν στην ειδική; Έπεσα αρκετά θέσεις και είμαι στο όριο όσων πήραν πέρυσι στη γενική και θέλω να δω αν έχω ελπίδες να εργαστώ φέτος καθώς αν φύγουν κάποιοι και πάνε ειδική τότε είναι αρκετά πιθανό.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #469 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 11:00:51 πμ »
Ευχαριστώ kinegiros για την απάντηση. Άρα να υποθέσω ότι κάποιοι από αυτούς που βρίσκονται στον πίνακα της γενικής (και γνωρίζω ότι πέρυσι εργάστηκαν στην ειδική) θα εργαστούν στην ειδική; Έπεσα αρκετά θέσεις και είμαι στο όριο όσων πήραν πέρυσι στη γενική και θέλω να δω αν έχω ελπίδες να εργαστώ φέτος καθώς αν φύγουν κάποιοι και πάνε ειδική τότε είναι αρκετά πιθανό.

πάντα εξαρτάτε από το τι έχουν δηλώσει, από το πότε και πόσους θα πάρουν σε πρώτη φάση, από το ότι τα τελευταία χρόνια πάντα παίρνουν πρώτα γενική (ενώ θα έπρεπε να παίρνουν πρώτα ειδική), σε γενικές γραμμές αυτοί που είναι από ειδική προτιμούν και το κάνουν έτσι ώστε να τους πάρουν ειδική, αν και δεν είναι ο κανόνας.

Οπότε ναι αρκετοί από πάνω σου που είναι της ειδικής δεν θα τους βρεις μπροστά σου στην επιλογή για αναπληρωτές γενικής.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #470 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 12:36:24 μμ »
πάντα εξαρτάτε από το τι έχουν δηλώσει, από το πότε και πόσους θα πάρουν σε πρώτη φάση, από το ότι τα τελευταία χρόνια πάντα παίρνουν πρώτα γενική (ενώ θα έπρεπε να παίρνουν πρώτα ειδική), σε γενικές γραμμές αυτοί που είναι από ειδική προτιμούν και το κάνουν έτσι ώστε να τους πάρουν ειδική, αν και δεν είναι ο κανόνας.

Οπότε ναι αρκετοί από πάνω σου που είναι της ειδικής δεν θα τους βρεις μπροστά σου στην επιλογή για αναπληρωτές γενικής.

Kinegiros, απευθυνομαι σε σένα καθώς γνωρίζεις αρκετά, αλλά και όποιος άλλος γνωρίζει πολύ ευχαρίστως να μου λύσει την απορία.
Είδα κάποιους συνάδέλφους μου της ειδικής απο προηγούμενα χρόνια να βρίσκονται στους πίνακες της γενικής. Μίλησα με έναν από αυτούς και μου είπε πως θα απενεργοποιήσει την αίτηση του στη γενική, διότι φοβάται μήπως τον τραβήξει η γενική.Γινεται αυτό??Είχα την εντύπωση ότι απενεργοποιείται αυτόματα και στην ειδική. Έχω καταλάβει κάτι λάθος??Μου ρθε να τον ρωτήσω γιατί έκανε αίτηση στη γενική αφού δεν το θέλει τόσο!

Αποσυνδεδεμένος poli201269

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #471 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:04:06 μμ »
Γίνεται,γιατί η προϋπηρεσία της ειδικής μετράει και στη γενική το αντίστροφο όχι.Αν τους τραβήξει η γενική πρώτα, είναι δύσκολο του χρόνου να πάνε στην ειδική γιατί θα έχουν λιγότερα μόρια και αν είναι σε θέσεις που οριακά μπαίνουν θα πρέπει να ξεχάσουν για πάντα την ειδική.

Αποσυνδεδεμένος Agathoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #472 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:37:49 μμ »
Έχει κανείς κάποια ενημέρωση για το πότε θα βγουν οι πίνακες της ειδικής;

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #473 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:45:42 μμ »
Έχει κανείς κάποια ενημέρωση για το πότε θα βγουν οι πίνακες της ειδικής;
"Όπως ενημερώθηκα από το αρμόδιο τμήμα οι προσωρινοί πίνακες ειδικής αγωγής δεν θα αναρτηθούν αυτή την εβδομάδα ,επειδή γίνεται έλεγχος των δικαιολογητικών. Μόλις υπάρξει κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω".

Δ.Μπράτης

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #475 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 02:15:46 μμ »
Γίνεται,γιατί η προϋπηρεσία της ειδικής μετράει και στη γενική το αντίστροφο όχι.Αν τους τραβήξει η γενική πρώτα, είναι δύσκολο του χρόνου να πάνε στην ειδική γιατί θα έχουν λιγότερα μόρια και αν είναι σε θέσεις που οριακά μπαίνουν θα πρέπει να ξεχάσουν για πάντα την ειδική.

Συνάδελφε, όσα παρέθεσες τα γνωρίζω!
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν απενεργοποιείται αυτόματα και η αίτηση που έχει κάνει κάποιος στην ειδική σε περίπτωση που απενεργοποιήσει την άιτησή του στη γενική. Δεν το έχω ξεκαθαρίσει και αυτό ρωτώ, όποιον γνωρίζει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160837
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 865
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 884
Σύνολο: 894

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.