*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 959299 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6090 στις: Ιούνιος 02, 2021, 05:48:05 μμ »
Στο Γυμνάσιο, στα τμήματα όπου έχω τελειώσει την ύλη, προσπαθώ να σώσω την κατάσταση με  "τεστάκια" τελικής   αυτοαξιολόγησης όχι επάνω στο γνωστικό, αλλά με ερωτήσεις τύπου κατά πόσον συμμετέχουν στο μάθημα, συνεργάζονται μεταξύ τους, προσφέρουν βοήθεια στους συμμαθητές τους αν τους ζητηθεί  κλπ (τα πρωτάκια συμμετέχουν με προθυμία), προβολές  και εκπαιδευτικά παιχνίδια. Από τη μία η παράταση του σχολικού έτους λειτούργησε θετικά ως προς την ανετότερη ολοκλήρωση της ύλης σε κάποια τμήματα που είχαν μείνει πίσω, από την άλλη, όμως,  από τη στιγμή που τα έχω τελειώσει όλα με  τους υπόλοιπους, πρέπει διαρκώς να επινοώ νέες δραστηριότητες, ώστε να μην αποδιοργανώνονται.
Μπορείς να κάνεις και επαναλήψεις! Έτσι μας συμβούλεψε ο συντονιστής! Εγώ δεν τελείωσα την ύλη, οπότε προχωράω κανονικά! Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω επαναλήψεις! Την Παρασκευή δε νομίζω να έρθουν οι μαθητές, ενώ από την άλλη από πέρσι θυμάμαι ότι λόγω κόβιντ μας είχαν μοιράσει σε 2 ομάδες για την ενημέρωση των επιτηρητών των Πανελλαδικών και η πρώτη ομάδα παρουσιάστηκε κατά τις 11 για ενημέρωση! Οπότε 2 ή 3 ώρες απασχολήσαμε τους λιγοστούς μαθητές που ήρθαν και σχόλασαν στο 3ωρο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:27:32 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6091 στις: Ιούνιος 02, 2021, 05:51:30 μμ »
ε ναι χτυπάει ασχημο. ακόμα κ για σχολεία που δεν απεργεί κανεις χτυπάει ασχημο για το σύνολο ειδικά σε μέρα πανελλαδικής απεργίας.

εγω βέβαια σε μονοήμερες απεργίες δεν συμμετέχω.. το θεωρώ απλώς συμβολικό άνευ λόγου (εκτός αν νεκρώνουν τα πάντα). συνήθως απεργούμε εναλλάξ με τον συζυγο. πάντως σ εμάς έχει τύχει να ψιλοκανονιστεί περίπατος κ να συνειδητοποιήσουμε ότι υπάρχει απεργία κ να τον αναβάλουμε, κι ας μην έχουμε σχεδον ποτέ συμμετοχή.
Αυτό γινόταν μέχρι τώρα, αλλά κι εγώ νομίζω ότι ο διευθυντής είχε αποφασίσει για Πέμπτη πριν μάθει ότι η απεργία θα γίνει στις 10/6. Θα απεργήσω περισσότερο, γιατί αυτό το διάστημα με κουράζουν τα παιδιά και συνάμα γιατί θα παραλύσουν τα πάντα μέσα στην πόλη, όπου μάλλον δε θα έχει ούτε συγκοινωνία και θα γίνεται κόλαση στους δρόμους, με αποτέλεσμα να χρειαστώ 2 ώρες για να διασχίσω την πόλη!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6092 στις: Ιούνιος 02, 2021, 06:11:25 μμ »
Μπορείς να κάνεις και επαναλήψεις! Έτσι μας συμβούλεψε ο συντονιστής! Εγώ δεν τελείωσα την ύλη, οπότε προχωράω κανονικά! Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω επαναλήψεις! Την Παρασκευή δε νομίζω να έρθουν οι μαθητές, ενώ από την άλλη από πέρσι θυμάμαι ότι λόγω κόβιντ μας είχαν μοιράσει σε 2 ομάδες για την ενημέρωση των επιτηρητών των Πανελλαδικών και η πρώτη ομάδα παρουσιάστηκε κατά τις 11 για ενημέρωση! Οπότε 2 ή 3 ώρες απασχολήσαμε τους λιγοστούς μαθητές που ήρθαν και σχόλασαν στο 3ωρο!

Σε κάποια κανω επαναλήψεις, αλλά είναι πολύ περισσότερες από αυτές που θα έκανα άλλες χρονιές, που ήταν κ πιο προσανατολισμενεσ στις εξετάσεις, έχω τρελαθεί να φτιάχνω φύλλα εργασίας γιατί θέλω να μπορπυν να ασχοληθούν όλοι ώστε να τους μείνει κάτι (ξέρεις για τα φαντάσματα της τηλεκπαίδευσης...) κ να μην λένε ότι φέτος πέρασαν χωρις να κάνουν κάτι..... τόση δουλειά που ρίξαμε φέτος, για τόσο φτωχό αποτέλεσμα για κάποιους μαθητες....

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6093 στις: Ιούνιος 02, 2021, 07:11:01 μμ »
Μπορείς να κάνεις και επαναλήψεις! Έτσι μας συμβούλεψε ο συντονιστής! Εγώ δεν τελείωσα την ύλη, οπότε προχωράω κανονικά! Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω επαναλήψεις! Την Παρασκευή δε νομίζω να έρθουν οι μαθητές, ενώ από την άλλη από πέρσι θυμάμαι ότι λόγω κόβιντ μας είχαν μοιράσει σε 2 ομάδες για την ενημέρωση των επιτηρητών των Πανελλαδικών και η πρώτη ομάδα παρουσιάστηκε κατά τις 11 για ενημέρωση! Οπότε 2 ή 3 ώρες απασχολήσαμε τους λιγοστούς μαθητές που ήρθαν και σχόλασαν στο 3ωρο!
Την τελευταία μέρα δεν κάνουμε ποτέ μάθημα, μόνο σύλλογο διδασκόντων. Αν το αλλάξουν κι αυτό φέτος.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:27:32 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6094 στις: Ιούνιος 02, 2021, 07:48:39 μμ »
Την τελευταία μέρα δεν κάνουμε ποτέ μάθημα, μόνο σύλλογο διδασκόντων. Αν το αλλάξουν κι αυτό φέτος.....
Στο δικό μου σχολείο δεν κάνουμε την τελευταία μέρα σύλλογο, αλλά κάποιο μεσημέρι της τελευταίας εβδομάδας. Πέρυσι θυμάμαι ότι τα φέραμε τα παιδιά για 2,5 ώρες και μετά τα διώξαμε γιατί είχαμε την ενημέρωση! Ήθελα να ρωτήσω γιατί πάντα στέλνουν στις Πανελλαδικές ως επιτηρητές μόνο καθηγητές γυμνασίων! Δεν κατάλαβα το πνεύμα τους! Εμείς που διδάσκουμε σε γυμνάσιο δεν κουραζόμαστε; Άντε φέτος δεν έχουμε να διορθώσουμε γραπτά προαγωγικών, αλλά το 19 θυμάμαι ο πιο δύσκολος μήνας ήταν ο Ιούνιος! Πρώτα προαγωγικές, μετά αποτελέσματα και ταυτόχρονα επιτηρήσεις στις Πανελλαδικές, από εκεί φροντιστήριο σε μετεξεταστέους, αφού τελείωσαν οι Πανελλαδικές πάλι φροντιστηριακά και μετά ξανά να βγάλω θέματα και να ξαναεξετάσω τους μαθητές, για να τους περάσω εγώ και να τους αφήσουν άλλοι συνάδελφοι και να τους έχουμε για 4η χρονιά του χρόνου στο σχολείο και αντί να γίνουν καλύτεροι έγιναν χειρότεροι! Είμαι της άποψης ότι στο γυμνάσιο, αφού είναι υποχρεωτική η φοίτηση δεν πρέπει να μένουν στάσιμοι οι μαθητές! Και  φυσικά ως τελευταία τότε τοποθετείσα μου άφησαν το τμήμα τους και αυτοί ούτε γάτα ούτε ζημιά! Εφιαλτικός Ιούνιος  αυτός του 19!

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6095 στις: Ιούνιος 02, 2021, 08:05:35 μμ »
Φυσικά κ κουράζονται οι συνάδελφοι του Γυμνασίου!! Εγώ νομιζω πως πρεπει να απαλλάσσονται από τις επιτηρησεις μόνο οι βαθμολογητες των πανελλαδικων.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6096 στις: Ιούνιος 02, 2021, 08:15:50 μμ »
Φυσικά κ κουράζονται οι συνάδελφοι του Γυμνασίου!! Εγώ νομιζω πως πρεπει να απαλλάσσονται από τις επιτηρησεις μόνο οι βαθμολογητες των πανελλαδικων.

άσε γιατί γινόμαστε έξαλλοι. και τουλάχιστον όταν έδιναν λίγα μαθήματα, είχαν την κοινή λογική να απαλλάσσουν τους τρεις κλάδους, σ εμάς τουλάχιστον (ενώ στο σχολείο δεν μας απαλλάσσαν...). τώρα παγιώθηκε κ θα μείνει κ αυτό, φοβάμαι.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6097 στις: Ιούνιος 02, 2021, 08:53:54 μμ »
Αυτό γινόταν μέχρι τώρα, αλλά κι εγώ νομίζω ότι ο διευθυντής είχε αποφασίσει για Πέμπτη πριν μάθει ότι η απεργία θα γίνει στις 10/6. Θα απεργήσω περισσότερο, γιατί αυτό το διάστημα με κουράζουν τα παιδιά και συνάμα γιατί θα παραλύσουν τα πάντα μέσα στην πόλη, όπου μάλλον δε θα έχει ούτε συγκοινωνία και θα γίνεται κόλαση στους δρόμους, με αποτέλεσμα να χρειαστώ 2 ώρες για να διασχίσω την πόλη!
Για το χάος στους δρόμους της πόλης μάλλον θα απεργήσω κι εγώ. Τα παιδιά τα αντέχω χαχαχα αλλά όλη την ταλαιπωρία για να πάω στη δουλειά και να επιστρέψω ούτε να τη σκέφτομαι. Εννοείται ότι είναι πολύ σημαντικοί οι λόγοι της απεργίας αλλά όπως ειπώθηκε και παραπάνω από την Έσπερος, η απεργία της μιας μέρας είναι για μένα κάτι συμβολικό, άσε που δεν έχει και κανένα αποτέλεσμα συνήθως.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6098 στις: Ιούνιος 02, 2021, 09:09:05 μμ »
Φυσικά κ κουράζονται οι συνάδελφοι του Γυμνασίου!! Εγώ νομιζω πως πρεπει να απαλλάσσονται από τις επιτηρησεις μόνο οι βαθμολογητες των πανελλαδικων.
Θυμάμαι ένα διευθυντή που είχα πριν από 6 χρόνια που έλεγε το εξής σοφό, αλλά τότε δεν έδινα σημασία:" Όι βάσεις των γνώσεων μπαίνουν στο γυμνάσιο "! Πόσο δίκιο είχε!Από παλιούς μαθητές ακούω ότι δυστυχώς αρκετοί συνάδελφοι στο λύκειο επαναπαύονται σε όσα μαθαίνουν οι μαθητές στο φροντιστήριο. Τονίζω ότι δεν το κάνουν αυτό όλοι,  αλλά κάποιοι. Από την άλλη στο διπλανό λύκειο αναγνωρίζουν το γεγονός ότι στο δικό μου γυμνάσιο γίνεται πολλή δουλειά!Μα όλη τη μέρα τρέχουμε σαν τρελοί!Φωτοτυπίες,  τεστ, διαγωνίσματα κτλ.!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2021, 09:11:19 μμ από lasard »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6099 στις: Ιούνιος 02, 2021, 09:09:21 μμ »
.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6100 στις: Ιούνιος 02, 2021, 09:14:08 μμ »
Θυμάμαι ένα διευθυντή που είχα πριν από 6 χρόνια που έλεγε το εξής σοφό, αλλά τότε δεν έδινα σημασία:" Όι βάσεις των γνώσεων μπαίνουν στο γυμνάσιο "! Πόσο δίκιο είχε!Από παλιούς μαθητές ακούω ότι δυστυχώς αρκετοί συνάδελφοι στο λύκειο επαναπαύεται σε όσα μαθαίνουν οι μαθητές στο φροντιστήριο. Τονίζω ότι δεν το κάνουν αυτό όλοι,  αλλά κάποιοι. Από την άλλη στο διπλανό λύκειο αναγνωρίζουν το γεγονός ότι στο δικό μου γυμνάσιο γίνεται πολλή δουλειά!Μα όλη τη μέρα τρέχουμε σαν τρελοί!Φωτοτυπίες,  τεστ, διαγωνίσματα κτλ.!

Α σ εμάς είναι σίγουροι ότι είμαστε πολύ μπας κλας, το γελ μας είναι κολλέγιο στο μυαλό τους. και κάθε χρόνο τα παιδιά αδικούνται που πέφτουν αε αυστηρό βαθμολογικό κ γράφουν πολύ κάτω από τις προσδοκίες, απ όλη την Ελλάδα δλδ η αδικία πέφτει όλη πάνω στα 50-60 παιδιά του λυκείου του νησιού μας....

Πέρσι είπαν ότι επιτέλους αποκαταστάθηκε η ηθική τάξη γιατί δεν γίνεται καθηγητές περιωπής να επιτηρούν εξετάσεις, εμείς στο γυμνάσιο καθόμαστε κ πρέπει να δουλέψουμε επιτέλους. εντωμεταξύ στενός κύκλος, μεταξύ των δυο σχολείων υπάρχουν αντρόγυνα, κουμπαριές, συγγένειες.  ;D

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2526
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6101 στις: Ιούνιος 02, 2021, 09:54:03 μμ »
Και σε εμάς γίνεται χαμός κάθε χρονιά για να αποφύγουν την επιτήρηση, διότι στο ΕΠΑ.Λ της περιοχής μας, γράφουν και δύο Σάββατα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6102 στις: Ιούνιος 02, 2021, 10:12:00 μμ »
Και σε εμάς γίνεται χαμός κάθε χρονιά για να αποφύγουν την επιτήρηση, διότι στο ΕΠΑ.Λ της περιοχής μας, γράφουν και δύο Σάββατα.
Τα ΕΠΑΛ σε μας τα προτιμούν γιατί φεύγουν στο δίωρο ενω στα Γελ εξαντλούν το 3ωρο

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2526
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6103 στις: Ιούνιος 02, 2021, 10:20:18 μμ »
Στο κοντινό μας ΕΠΑ.Λ έχουμε μεγάλα τμήματα και με κάποιους πολύ καλούς μαθητές, τα οποία  συνήθως εξαντλούν όλο το τρίωρο. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159989
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 609

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.