*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή Ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 197618 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konrallis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
  • Δηλώνω ό,τι θέλω ... στην Ελλάδα ζω άλλωστε !
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #616 στις: Αύγουστος 14, 2010, 12:21:08 μμ »
Μα αυτό εννοείται! Φαντάζομαι δε δούλεψε κανείς τις επιλογές του σκεπτόμενος διαφορετικα! Σκοπός είναι να μην υπάρχει καν ο θεσμός αυτός και όχι το που θα σε ξαποστείλουν!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

απλήρωτος ωρομίσθιος 5 σχολείων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:18:53 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #617 στις: Αύγουστος 14, 2010, 01:11:20 μμ »
                                                                                                    Προς  κ.  ,
                                                                        Εισαγγελέα  Πρωτοδικών Αθηνών

                                                                                                Αθήνα , 18 Ιουνίου 2010

Καταγγελία  μη  καταβολής   δεδουλευμένων  δώρων   Πάσχα και επιδομάτων αδείας

        Οι  καθηγητές  Γαλλικής  και  Γερμανικής  φιλολογίας  που απασχολούνται  στην υλοποίηση   της Πράξης « Εφαρμογή Ξενόγλωσσων Προγραμμάτων  στην Πρωτοβάθμια  Εκπαίδευση » του επιχειρησιακού προγράμματος  (ΕΠ) «Εκπαίδευση και Δια  Βίου Μάθηση»  (ΕΣΠΑ 2007-2013) , η οποία κατατέθηκε  στην ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης  (ΕΥΔ)  του ΕΠ  «Εκπαίδευση και δια Βίου Μάθηση»  , με αριθμό πρωτ. 17944/28-8-2008 και έγινε αποδεκτή με την υπ΄αρ. 19107/12-9-2008 απόφαση του Ειδικού Γραμματέα Ενιαίου Διοικητικού Τομέα Διαχείρισης Προγραμμάτων Κοινοτικού  Πλαισίου Στήριξης (ΚΠΣ) του ΥπΕΠΘ και η οποία συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο και το Ελληνικό Δημόσιο  ,  παραμένουν  απλήρωτοι για όλο το σχολικό έτος 2009-2010 ,  ενώ δεν τους έχουν καταβληθεί ούτε καν τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα.
           Οι αρμόδιοι του ΥπΕΠΘ αδυνατούν να δώσουν μια σαφή εξήγηση για τους λόγους της απαράδεκτης αυτής καθυστέρησης , την ίδια στιγμή που οι καθηγητές που απασχολούνται στην εφαρμογή του προγράμματος  είναι ωρομίσθιοι απασχολούμενοι , στους οποίους το ΥπΕΠΘ  ταυτόχρονα απαγορεύει την οποιαδήποτε άλλη εργασία στον ιδιωτικό τομέα υπό την ιδιότητα του καθηγητή και κατά συνέπεια έχουν απόλυτη ανάγκη των αποδοχών τους. Επιπλέον , οι θέσεις που καλύπτουν οι καθηγητές αυτοί δεν είναι έκτακτα κενά αλλά  απολύτως προβλέψιμα , μιας και στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση δεν έχουν συσταθεί  οργανικές θέσεις για τις παραπάνω ειδικότητες , με αποτέλεσμα την κάλυψη των  εκπαιδευτικών αναγκών σχεδόν αποκλειστικά από  ωρομίσθιους καθηγητές. Αυτό συνεπάγεται ότι υπήρχε η πρόβλεψη, κατά προσέγγιση έστω ,από την μεριά του ΥπΕΠΘ  για τις ανάγκες που θα προέκυπταν  για το τρέχον σχολικό έτος , παρ’ όλα αυτά δεν φρόντισε εγκαίρως να εξασφαλίσει την κρατική  χρηματοδότηση , στο ποσοστό που αυτή αναλογεί για την χρηματοδότηση του προγράμματος και  για τους καθηγητές που προσέλαβε το Υπουργείο  , όπως τουλάχιστον ισχυρίζονται οι υπεύθυνοι διαχείρισης των προγραμμάτων ΕΣΠΑ του ΥπΕΠΘ. Πέραν τούτου, το ΥπΕΠθ αρνείται να καταβάλλει και το μέρος των αποδοχών που θα καλυφθεί όχι από τον κρατικό προϋπολογισμό  , αλλά από το Ευρωπαϊκό Ταμείο , χρήματα τα οποία έχουν ήδη αποδεσμευθεί και βρίσκονται στην διάθεση του Υπουργείου , χωρίς όμως να διατίθενται για τον σκοπό που αρχικά προορίζονταν.
           Έχοντας ήδη καταγγείλει  το γεγονός στα αρμόδια συνδικαλιστικά όργανα  που μας εκπροσωπούν  και  στους επιστημονικούς συλλόγους μας   και  ενώ αυτοί με την σειρά τους έχουν αποστείλει   σειρά επιστολών στον αρμόδιο Υπουργό μη έχοντας λάβει καμία ικανοποιητική απάντηση αλλά ούτε και δέσμευση για το  οριστικό χρονοδιάγραμμα  αποπληρωμής των εκπαιδευτικών που εργάστηκαν  στο προαναφερθέν πρόγραμμα  του YπΕΠΘ, απευθύνομαι σε εσάς για την διερεύνηση του θέματος και άσκηση όλων των νόμιμων διαδικασιών προκειμένου να μας αποδοθούν τα χρηματικά ποσά που δικαιούμαστε για την παρασχεθείσα εργασία μας στο ΥπΕΠΘ κατά το χρονικό διάστημα  από 15/09/2008  έως  15/06/2009.
Εν αναμονή της εξέλιξης της υποθέσεως ,  στην θετική  έκβαση της οποίας ελπίζω , σας απευθύνω τις θερμές μου ευχαριστίες για το ενδιαφέρον σας σχετικά με το ζήτημα που σας εξέθεσα και σας ζητώ να κατανοήσετε την ανωνυμία που προτίμησα να διατηρήσω για ευνόητους λόγους.
[/color]

Αυτό είναι ένα υπόδειγμα κειμένου καταγγελίας για τους ξενόγλωσσους. Οι υπόλοιποι απλήρωτοι πάρτε ιδέες και τροποποιήστε το ανάλογα με τον κλάδο σας κλπ. Στείλτε το ανώνυμα καλύτερα είπε ο ίδιος ο εισαγγελέας.

Ως προς τους ΑΜΩ δεν υπάρχει δικαιολογία και δεν χωράνε κουτοπονηριές.
Πηγαίνοντας ΑΜΩ έστω και δίπλα στο σπίτι σου δουλεύεις ουσιαστικά απλήρωτος και δεν κερδίζεις τίποτα παρά μόνο ΑΧΡΗΣΤΑ πλέον μόρια αφού θα προσμετράνται μόνο στο βαθμό του ΑΣΕΠ από τον οποίο όμως, όταν και άμα προκηρύσσεται θα γίνονται ελάχιστες προσλήψεις γιατί δήθεν δεν θα υπάρχουν ανάγκες αφού θα τις καλύπτουμε εμείς σαν εθελόδουλοι δουλεύοντας ΑΜΩ. Σκεφτείτε το, όσο βρίσκουν κορόϊδα απλήρωτα ΑΜΩ γιατί να πάρουν μόνιμους; Εξάλλου το σχέδιο είναι σε κάποια χρόνια και οι μόνιμοι να πληρώνονται ως ωρομίσθιοι γιατί δήθεν δε θα συμπληρώνουν ωράριο σε κάποιες περιοχές.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #618 στις: Αύγουστος 15, 2010, 12:13:03 μμ »
Σήμερα 15Αύγουστος και μαζί με την Κοίμηση της Θεοτόκου, ας γιορτάσουμε με ένα καλοκαιρινό τραγουδάκι και τον ύπνο των ωρομισθίων που τα κάνουν όλα χωρίς να σηκώνουν κεφάλι ποτέ...

Κι όμως είμαι ακόμη εδώ,
απλήρωτος κι αυτό το καλοκαίρι,
κι άχρηστα μόρια
κρατάω στο χεερι.. λαλαλά!!

Άλλος σε κότερο,
άλλος σε μιζονέτα,
κι εγώ την κάρτα ΟΑΕΔ
κρατάω στο χέεριι...

Κι όμως είμαι ακόμα εδώ! Κι αυτό το καλοκαίρι!
Άχρηστα μόρια κρατάω στο χέρι...


ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΟΕΟΟ??
Ποιοι πληρώνονται για να μας αφήνουν απλήρωτους; Ποιοι είναι οι ανίκανοι που δε μπορούν να απορροφήσουν προεγκεκριμένα κονδύλια; Ποιες τρύπες βούλωσαν με τα δικά μας λεφτά και τώρα δεν τους περισσεύουν για μας; Ποιών φίλων αμοιβές προσπαθούν να δικαιολογήσουν μέσω του ΕΣΠΑ και τελικά τρώνε πόρτα από ΕΕ και δεν τους εγκρίνει την εκταμίευση και μένουμε εμείς απλήρωτοι; Ποιοι συνδικαλιστές είναι στις επιτροπές διαχείρισης και ελέγχου του ΕΣΠΑ και δε μιλάνε καθόλου για τους χιλιάδες που μένουν απλήρωτοι;;
ΟΕΟΟΟ??
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2010, 02:23:59 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #619 στις: Αύγουστος 15, 2010, 03:04:08 μμ »
Σήμερα 15Αύγουστος και μαζί με την Κοίμηση της Θεοτόκου, ας γιορτάσουμε με ένα καλοκαιρινό τραγουδάκι και τον ύπνο των ωρομισθίων που τα κάνουν όλα χωρίς να σηκώνουν κεφάλι ποτέ...

Κι όμως είμαι ακόμη εδώ,
απλήρωτος κι αυτό το καλοκαίρι,
κι άχρηστα μόρια
κρατάω στο χεερι.. λαλαλά!!

Άλλος σε κότερο,
άλλος σε μιζονέτα,
κι εγώ την κάρτα ΟΑΕΔ
κρατάω στο χέεριι...

Κι όμως είμαι ακόμα εδώ! Κι αυτό το καλοκαίρι!
Άχρηστα μόρια κρατάω στο χέρι...


ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΟΕΟΟ??
Ποιοι πληρώνονται για να μας αφήνουν απλήρωτους; Ποιοι είναι οι ανίκανοι που δε μπορούν να απορροφήσουν προεγκεκριμένα κονδύλια; Ποιες τρύπες βούλωσαν με τα δικά μας λεφτά και τώρα δεν τους περισσεύουν για μας; Ποιών φίλων αμοιβές προσπαθούν να δικαιολογήσουν μέσω του ΕΣΠΑ και τελικά τρώνε πόρτα από ΕΕ και δεν τους εγκρίνει την εκταμίευση και μένουμε εμείς απλήρωτοι; Ποιοι συνδικαλιστές είναι στις επιτροπές διαχείρισης και ελέγχου του ΕΣΠΑ και δε μιλάνε καθόλου για τους χιλιάδες που μένουν απλήρωτοι;;
ΟΕΟΟΟ??
+++++++++++++++++++++++++

Έγραψες,έγραψες!!  ;D ;D ;D ;D ;D

Όσο για τα λεφτα spasiklaki....πλησίασε στο παράθυρο και ...."αποχαιρέτα την την Αλεξάνδρεια που χάνεις..."  ;D ;D
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:18:53 »

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #620 στις: Αύγουστος 15, 2010, 05:42:46 μμ »
Σήμερα 15Αύγουστος και μαζί με την Κοίμηση της Θεοτόκου, ας γιορτάσουμε με ένα καλοκαιρινό τραγουδάκι και τον ύπνο των ωρομισθίων που τα κάνουν όλα χωρίς να σηκώνουν κεφάλι ποτέ...

Κι όμως είμαι ακόμη εδώ,
απλήρωτος κι αυτό το καλοκαίρι,
κι άχρηστα μόρια
κρατάω στο χεερι.. λαλαλά!!

Άλλος σε κότερο,
άλλος σε μιζονέτα,
κι εγώ την κάρτα ΟΑΕΔ
κρατάω στο χέεριι...

Κι όμως είμαι ακόμα εδώ! Κι αυτό το καλοκαίρι!
Άχρηστα μόρια κρατάω στο χέρι...


ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΟΕΟΟ??
Ποιοι πληρώνονται για να μας αφήνουν απλήρωτους; Ποιοι είναι οι ανίκανοι που δε μπορούν να απορροφήσουν προεγκεκριμένα κονδύλια; Ποιες τρύπες βούλωσαν με τα δικά μας λεφτά και τώρα δεν τους περισσεύουν για μας; Ποιών φίλων αμοιβές προσπαθούν να δικαιολογήσουν μέσω του ΕΣΠΑ και τελικά τρώνε πόρτα από ΕΕ και δεν τους εγκρίνει την εκταμίευση και μένουμε εμείς απλήρωτοι; Ποιοι συνδικαλιστές είναι στις επιτροπές διαχείρισης και ελέγχου του ΕΣΠΑ και δε μιλάνε καθόλου για τους χιλιάδες που μένουν απλήρωτοι;;
ΟΕΟΟΟ??

γαμααααααατοοοοοοοοοο

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #621 στις: Αύγουστος 17, 2010, 10:45:21 πμ »
Πωπω... με γκάζωσες τώρα πρωί πρωί. Έχω 4 προσκλητήρια γάμων και βαπτίσεων στο σπίτι που περιμένουν τα καλά τους τα δώρα κι εγώ πού να τα βρω τα λεφτά να τους τα κάνω;;;; ΕΛΕΟΣ πια... στα βουνά στο τέλος θα πάμε να ζήσουμε! Θα πάω σε λίγο τράπεζα και θα σας ενημερώσω. Πάντως τελευταία φορά που τηλ. στη β' βάθμια το χρήμα ήταν ακόμη στα εντελλόμενα... :P
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #622 στις: Αύγουστος 17, 2010, 11:28:05 πμ »
Που είναι τα λεφτά των ωρομισθίων, οέο;;[/b]

Κύριοι, συνδικαλιστές, εσείς που μπαινοβγαίνετε στα γραφεία του υπουργείου, γιατί το κάνετε γαργάρα και δε βγαίνετε στα κανάλια να φωνάξετε που είμαστε απλήρωτοι ακόμη εδώ και μήνες;
Γιατί δεν κάνετε μια επίσημη καταγγελία ως σωματεία στον εισαγγελέα να αποδόσει ευθύνες; Με τι μούτρα θα ζητάτε την ψήφο μας σε λίγο στα σχολεία;
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #623 στις: Αύγουστος 17, 2010, 10:12:51 μμ »
Β/θμια Αιτωλ/νίας πλήρωσε Απρίλη και δώρο Πάσχα... Καταξοδεύτηκαν... Μήνα μήνα μας πάνε...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #624 στις: Αύγουστος 17, 2010, 11:32:41 μμ »
Νομίζω πάντως πως για τα ολοήμερα Α Αθήνας χρωστάνε Ιούνιο - Γ Διδακτικό- Επίδομα Αδείας και Απόλυση. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Μπορεί να πάρω κανα τηλέφωνο στο γραφείο αύριο (αν απαντήσει) κανείς και να ρωτήσω. Θα ενημερώσω για οτι νεότερο.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #625 στις: Αύγουστος 17, 2010, 11:41:06 μμ »
Β/θμια Αιτωλ/νίας πλήρωσε Απρίλη και δώρο Πάσχα... Καταξοδεύτηκαν... Μήνα μήνα μας πάνε...

Γράφετε και κλάδο για να μην αναστατωνόμαστε  όλοι.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος lionile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #626 στις: Αύγουστος 18, 2010, 12:32:25 μμ »
Καλημερα, απο ΠΔΣ εχει πληρωθει κανεις;

Με έχουν πληρώσει Νοεμβρη-Δεκέμβρη 2009 τα 2 από τα 3 σχολεία που δούλεύα και το ένα σχολείο μου έβαλε
Ιανουάριο-Μάρτιο του 2010 επίσης....

Είμαι Γ'Μεσσηνίας

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #627 στις: Αύγουστος 18, 2010, 11:56:28 μμ »
ξενόγλωσσα α'θμια βάλανε 2 ποσά (μας είχαν πληρώσει μέχρι και μάρτη) αλλά ο θεός και η ψυχή τους τι είναι αυτά τώρα.. δώρα, επίδομα τριμήνου;;;

Αποσυνδεδεμένος efipar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #628 στις: Αύγουστος 19, 2010, 09:29:58 πμ »
ρε παιδιά β'βαθμια δωδεκανήσου έχει πληρωθεί κανείς?

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #629 στις: Αύγουστος 19, 2010, 04:28:04 μμ »
Β' βάθμια Λέσβου έχω την εντύπωση ότι εξόφλησε Απρ - Μάιο - Ιούνιο, δώρο Πάσχα, επιδόματα και απόλυση. 1350 ευρώ περίπου είδα. Τόσα είναι; Η απόλυση και το δώρο Πάσχα είναι ανάλογα με το χρόνο εργασίας; Γιατί εγώ προσλήφθηκα εξ αρχής αλλά άρχισα να πληρώνομαι από Φλεβάρη γιατί πριν βρισκόμουν σε άδεια κύησης και λοχείας. Τελικά τις απεργίες μας τις κόψανε; Εγώ συμμετείχα σε όσες έγιναν και είχα μάθημα εκείνη τη μέρα αλλά γνωρίζω ότι οι ωρομίσθιοι δεν καταγραφόμαστε καν ως απεργοί. Με λίγα λόγια, κάποιος που ξέρει καλύτερα, θα μπορούσε να μου πει αν μ' αυτό το ποσό έχουν εξοφλήσει;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 04:31:00 μμ από morgan »
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160137
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 658
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.