*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 950983 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 16, 2012, 10:33:54 πμ »
Καλημερα σε ολους.  Μηπως γνωριζει καποιος αν μπορεις να καταθεσεις μεταπτυχιακο αφου εχουν ληξει οι αιτησεις αναπληρωτων? Η εγκυκλιος γραφει πως γινεται να αλλαξει η σειρα αν καποιος καταθεσει πτυχιο αλλα ορισμενοι το αρνουνται. Βεβαια πιο εγκυρη απαντηση μπορει να δωσει μονο το υπουργειο. Η γνωμη σας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:45 »

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 16, 2012, 11:04:52 πμ »
Ρώτησα στο υπουργείο και μου είπαν μετα την κύρωση των πινάκων δεν μπορεις να το καταθέσεις!!Αυτά είναι τα τηλέφωνα 2103442194, 2103442577!!Παρτε και άλλοι αν είναι για να το διασταυρώσσουμε!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 16, 2012, 03:12:30 μμ »
Σχετικά με την εγκύκλιο ειδικής αγωγής για τη δευτεροβάθμια διαπίστωσα με λύπη ότι δεν αποτελεί κριτήριο ένταξης στους πίνακες το πτυχίο ειδικής αγωγής (εννοώ να είναι κάποιος καθηγητής κ να έχει δεύτερο πτυχίο στην ειδική αγωγή), πράγμα που θεωρώ άδικο κ θα έπρεπε να διορθωθεί. Είναι κρίμα να σπουδάζει κάποιος σε ελλ πανεπιστήμιο 4 χρόνια, να έχει περάσει με εξετ 72 μαθήματα, πρακτικές, πτυχιακή και να μη δικαιούται να κάνει τα χαρτιά του στην ειδική δευτεροβάθμιας!! Αν υπάρχει κάποιος που αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα ας επικοινωνήσουμε να διαμαρτυρηθούμε. Οι υπάλληλοι στη δευτ που πήγα χθες να καταθέσω τα χαρτιά μου τηλ στο υπουργειο για να διευκρινίσουν το παράδοξο κι όλοι είπαν ότι πρόκειται για παράλειψη κ δεχτηκαν κι άλλα τηλ κ είπαν ότι οι θιγόμενοι πρέπει να διαμαρτυρηθούν. Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι όσοι αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα;;;

Και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω...Έχω δεύτερο πτυχίο Ειδικής Αγωγής (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας) και πηρα να παραπονεθώ στο Υπουργείο...Εννοείται ότι είναι αδικία να μην αναγνωρίζεται ένα 4ετές πτυχίο και να αναγνωρίζεται η μετεκπαίδευση των δασκάλων, το μεταπτυχιακό και τα σεμινάρια κάποιων ωρών...Σκεφτόμουν να απευθυνθώ στο σύλλογο αποφοίτων του Εκπαιδ και κοινων Πολιτικής του Μακεδονίας, αλλά δυστυχώς ακόμα δεν το έκανα...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 16, 2012, 03:19:40 μμ »
Δίκαιο το αίτημα σου (κατά την γνώμη μου), ίσως αν το είχες κάνει ερώτημα από το πρώτο έτος σου να είχε λυθεί τώρα.
Η εγκύκλιος στο ΜΕΡΟΣ Δ, Κεφάλαιο Α γράφει:

Στον ΠΙΝΑΚΑ Β΄ εντάσσονται οι εκπαιδευτικοί που διαθέτουν τα παρακάτω προσόντα με την εξής σειρά και ανάλογα με την προϋπηρεσία τους στην ΕΑΕ και μόνο, ανά κατηγορία τυπικών προσόντων:

α) Οι εκπαιδευτικοί με διδακτορικό δίπλωμα στην ΕΑΕ ή τη Σχολική Ψυχολογία.

β) Οι εκπαιδευτικοί με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην ΕΑΕ ή τη Σχολική Ψυχολογία.
Με λίγα λόγια ενώ δεν αναφέρεται στην αρχή της εγκυκλίου, στη παραγραφο που μιλάει για το ποιοι έχουν δικαίωμα να κάνουν αίτηση, αναφέρεται το εν λόγω πτυχίο μετά. Κατλα τη γνώμη μου είναι σαφέστατο ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΩΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ.
Με λύπη μου διαπιστώνω ότι μάλλον αυθαίρετα υπάλληλοι των δευτεροβάθμιων και του Υπουργείου ερμηνεύουν λάθος τις προκηρύξεις !!!!!!!!!!!!
Διαμαρτυρηθείτε και ρίξτε τους κανένα μπινελίκι, μην αφήνετε να σας υποτιμούνε. Εγώ αν είχα πτυχίο ειδικής αγωγής και πτυχίο φυσικού για παράδειγμα, θα ένοιωθα ότι οι απαντήσεις αυτές θίγουν την νοημοσύνη μου, όταν μάλιστα αναφέρεται το εν λόγω πτυχίο ως κριτήριο κατάταξης !!!!!!!! Ζητήστε έγγραφες απαντήσεις από το Υπουργείο αν και για εμένα είναι σαφές ότι μπορείτε να υποβάλετε αίτηση .
Και είναι αυτονόητο ότι θα κοινούσα διαδικασίες μηνύσεων, για αυθαίρετη καταπάτηση δικαιωμάτων μου που απορέουν από την κτήση ενός πτυχίου, ηθική προσβολή, ψυχική οδύνη και ένα σωρό άλλα με μια ωραία αποζήμιωση από το δημόσιο. Επαναλαμβάνω ότι ΛΑΘΟΣ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ και είναι πάρα πολύ σοβαρό αυτό.


Δεν είναι μόνο θέμα ερμηνείας τους..Στους πίνακες http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_11_B/ENIAIOS_SMEA_ANAP_11_normal_B/PE19.00.html
δεν υπάρχει καν στήλη για το πτυχίο ειδικής αγωγής..Πήρα στο Υπουργείο αλλά μου είπαν ότι δεν το αναγνωρίζουν σε αυτούς που έχουν δύο πτυχία (πχ εγώ έχω πτυχίο Πληροφορικής και πτυχίο Ειδικής Αγωγής)  :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:45 »

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 16, 2012, 04:48:01 μμ »
οσοι εχουν β' πτυχιο στη ΕΑ μπορουν ωραιοτατα να προσφερουν τις γνωσεις τους στην Πρωτοβαθμια..δεν καταλαβα γιατι τοση ανησυχια

Αποσυνδεδεμένος vasilis_2.5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 16, 2012, 05:33:31 μμ »
Καλησπέρα. Δύσκολο θέμα άνοιξε με το β' πτυχίο.
Εγώ νομίζω πως τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πιο απλά στην ειδική.
Να καθοριστούν άμεσα οργανικές θέσεις και σε πρώτο επίπεδο να καλυφθούν από όσους έχουν τίτλους σπουδών &προϋπηρεσία τόσο σε Α΄θμια όσο &Β'θμια.
Για όσους έχουν μόνο σεμινάριο αλλά έχουν προϋπηρεσία να διοριστούν μόνο κατόπιν μετεκπαίδευσης από δημόσιο φορέα.
Αν υπάρχουν ακόμα θέσεις, να γίνει ΑΣΕΠ Α'θμιας &Β'θμιας.
Με δυο λόγια, να ξεσκαρτίσει το ξέφραγο αμπέλι, να αποκατασταθούν όσοι έχουν αδικηθεί και να ισχύσει ό,τι ισχύει στη γενική

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 16, 2012, 06:07:37 μμ »
Μα καλα..αν δεν μπορουν αυτοι που εχουν δευτερο πτυχιο στην ειδικη αγωγη πως στο καλο υπαρχουν φιλολογοι,μαθηματικοι,φυσικοι κτλ ειδικης αγωγης στη βθμια;Ελλας το μεγαλειο σου!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2012, 06:10:42 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis_2.5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 16, 2012, 06:26:13 μμ »
Μα καλα..αν δεν μπορουν αυτοι που εχουν δευτερο πτυχιο στην ειδικη αγωγη πως στο καλο υπαρχουν φιλολογοι,μαθηματικοι,φυσικοι κτλ ειδικης αγωγης στη βθμια;Ελλας το μεγαλειο σου!!!
μεταπτυχιακά/ διδακτορικά

Αποσυνδεδεμένος Pe02Pe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 16, 2012, 08:40:28 μμ »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Στο πλαίσιο των αιτήσεων για ειδική αγωγή, προέκυψε μία απορία. Εκπαιδευτικός που δεν έχει μεταπτυχιακό- διδακτορικό στην ειδική αγωγή, αλλά έχει επάρκεια Braille, μπορεί να την καταθέσει; Η εγκύκλιος δεν είναι σαφής σε αυτό το σημείο.
Επίσης οι έχοντες αναιμία μπαίνουν στον πίνακα Α ή μόνο οι έχοντες προβλήματα υγείας 67%;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #247 στις: Αύγουστος 16, 2012, 09:01:03 μμ »
Μόνο με braille δεν μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά σου, αυτό γινόταν παλιότερα. Χρειάζεται πτυχίο ΕΑ ή μετεκπαίδευση ή διδακτορικό ή μεταπτυχιακό ή σεμινάριο 400 ωρών ή προϋπηρεσία σε μονάδες ΕΑ, το διευκρινίζει η εγκύκλιος. Ελπίζω να βοήθησα.
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #248 στις: Αύγουστος 16, 2012, 11:07:41 μμ »
Παιδιά θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις:
Εχουμε εντοπίσει δύο εγκυκλίους σχετικές ,η μία κάνει λόγο για προσκληση υποψηφίων εκπαιδευτικών για ένταξη στους  ενιαιους πινακες αναπληρωτών και ωρομισθίων ΕΑΕ και η δεύτερη κάνει λόγο για πρόσκληση υποψηφίων για πρόσληψη προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων από τους κλάδους του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού καθώς και αναπληρωτών από τον κλάδο ΔΕ1 Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού 
Ένας διαιτολόγος με πτυχίο ΤΕΙ χωρίς κάποιο άλλο προσόν στην ειδική αγωγή μπορεί να κάνει αίτηση και βάσει ποιάς εγκυκλίου δεδομένου ότι δεν αναφέρεται πουθενά η ειδικότητα αυτή.
Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας βοηθήσει.Ευχαριστώ
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος GLAYX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #249 στις: Αύγουστος 17, 2012, 12:42:35 πμ »
οσοι εχουν β' πτυχιο στη ΕΑ μπορουν ωραιοτατα να προσφερουν τις γνωσεις τους στην Πρωτοβαθμια..δεν καταλαβα γιατι τοση ανησυχια


Η ανησυχία, pd, προκύπτει από τον αγώνα που καταβάλλουμε τόσα χρόνια να δίνουμε εξετάσεις, να αξιολογούμαστε, να ματα-ξανα αξιολογούμαστε και να είμαστε πρόθυμοι να προσφέρουμε τις υπηρεσίες μας σε όποιο μετερίζι κληθούμε!! Κι ακριβώς τραβάει ζόρι, όποιος έχει αγωνιστεί στη ζωή του! Συγγνώμη για το ''βασιλάκη καίλα'' που βγάζω από μέσα μου, απλώς θεώρησα παράλειψη της εγκυκλίου τη μη συμπερίληψη του β πτυχίου στην ειδική  ως κριτηρίου πρόσληψης κ θέλησα να το μοιραστώ...

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #250 στις: Αύγουστος 17, 2012, 10:12:03 πμ »
GLAYX δεν αμφισβητει ουδεις την αγωνια σου να διοριστεις, απλως οταν αποφασισες να ασχοληθεις με την ΕΑ επρεπε να ξερεις οτι δεν υπαρχει τμημα για σπουδες στην ΕΑ για τη β/μια παρα μονο στην Π/θμια που διαλεξες ωραιοτατα, αλλιως θα επρεπε να προτιμησεις μεταπτυχιακο Η'  διδακτορικο για την β/θμια.
Γιατι ντε και καλα να μπεις στον πινακα της Β/μιας δεν σου φτανει η Π/θμια?Θεωρω οτι εχεις καλες πιθανοτητες διορισμου εκει..   Η  ζωη  GLAYX ειναι ενας συνεχης αγωνας, ειδικα για τους αδιοριστους που προσπαθουν να αποδειξουν τις ικανοτητες τους συνεχως ενω αντιθετα οι διορισμενοι κοιμουνται τον υπνο του δικαιου και ξυνιζουν οταν ακουν για αξιολογηση...

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #251 στις: Αύγουστος 17, 2012, 10:55:20 πμ »
Παιδιά θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις:
Εχουμε εντοπίσει δύο εγκυκλίους σχετικές ,η μία κάνει λόγο για προσκληση υποψηφίων εκπαιδευτικών για ένταξη στους  ενιαιους πινακες αναπληρωτών και ωρομισθίων ΕΑΕ και η δεύτερη κάνει λόγο για πρόσκληση υποψηφίων για πρόσληψη προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων από τους κλάδους του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού καθώς και αναπληρωτών από τον κλάδο ΔΕ1 Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού 
Ένας διαιτολόγος με πτυχίο ΤΕΙ χωρίς κάποιο άλλο προσόν στην ειδική αγωγή μπορεί να κάνει αίτηση και βάσει ποιάς εγκυκλίου δεδομένου ότι δεν αναφέρεται πουθενά η ειδικότητα αυτή.
Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας βοηθήσει.Ευχαριστώ
Καλημέρα.δες αν υπάρχει η ειδικότητα σου για να κάνεις τα χαρτιά σου του χρόνου όμως στη γενική.οι αιτήσεις για την γενική τελείωσαν.τώρα αυτά είναι μόνο για την ειδική αγωγή.χωρίς προσόν στην ειδική δεν μπορείς να καταθέσεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 896
Σύνολο: 906

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.