*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 948798 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #224 στις: Αύγουστος 14, 2012, 02:33:21 μμ »
καλημέρα, επειδή θα πάω να κάνω την αίτηση αλλά η βεβαίωση της braille είναι ξεχασμένη στο άλλο σπίτι (στο οποίο θα πάω το σ/κ), μπορώ να κάνω δήλωση ότι θα το προσκομίσω αργότερα πχ εντός 3 εργάσιμων ημερών;; μπορούν να μου πουν ότι δεν το δέχονται;;
Εγω  πηρα τηλ. στο υπουργειο και μου ειπαν για υπευθυνη δηλωση.Εκτος αν εχουν διαθεση να βοηθησουν απο τη δευτεροβαθμια γιατι και αυτοι εχουν φωτοτυπιες  στο φακελο σου.Εγω παντως εκανα υπευθυνη  δηλωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:43 »

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #225 στις: Αύγουστος 14, 2012, 02:36:38 μμ »
Κανω μια υποθετικη ερωτηση προς οποιον γνωριζει και θελει να απαντησει: Ας υποθεσουμε οτι καποιος κανει τα χαρτια του για αναπληρωτης στην ειδικη και αφου ληξει η προθεσμια των αιτησεων αναγνωριζεται το μεταπτυχιακο του. Εχει δικαιωμα να το καταθεσει εκεινη τη χρονια ή παει για του χρονου? Ευχαριστω
Φαντάζομαι είναι ή μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής, ή μεταπτυχιακό που σου δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Ναι, οποιαδήποτε στιγμή αναγνωριστεί, μπορείς να το καταθέσεις!
Νομιζω πως αυτο δε γινεται εκ των υστερων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2012, 11:59:49 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #226 στις: Αύγουστος 14, 2012, 02:53:30 μμ »
Ναι κι εγω αυτο πιστευω... μαλλον δε γινεται να ανανεωνονται οι πινακες καθε φορα που καποιος καταθετει ενα μαστερ. Αυτα γινονταν μονο με τους δασκαλους τοτε που τους ειχαν αναγκη και γινονταν αιτησεις αναπληρωτων καθε 2 μηνες! Ευχαριστω παντως!

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #227 στις: Αύγουστος 15, 2012, 12:43:47 μμ »
Διαβάσατε την εγκύκλιο?  ;)
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ VΙ: Μετά την κατάρτιση και κύρωση των πινάκων πρόσληψης αναπληρωτών ΕΑΕ και ωρομίσθιων ΕΑΕ, τροποποίηση της σειράς κατάταξης είναι επιτρεπτή μόνο στις περιπτώσεις που οι ήδη ενταγμένοι στους πίνακες αποκτήσουν την ιδιότητα του πολυτέκνου ή αποκτήσουν πτυχίο ή βεβαίωση τρίμηνης επιμόρφωσης της ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) ή προσκομίσουν  πιστοποιητικό αναπηρίας 67% ή πιστοποιητικά ειδικών κατηγοριών (ομόζυγη μεσογειακή αναιμία, σκλήρυνση κατά πλάκας) ή πιστοποιητικό στρατολογίας τύπου Α΄ ή πιστοποιητικό  χρόνου κτήσης πτυχίου ή βαθμού πτυχίου. Επίσης, μετά την κατάρτιση και κύρωση των πινάκων πρόσληψης δύναται να καταχωρηθεί και η ιδιότητα του τριτέκνου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2012, 12:46:28 μμ από Stelios »
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:43 »

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #228 στις: Αύγουστος 15, 2012, 07:06:07 μμ »
Διαβάσατε την εγκύκλιο?  ;)
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ VΙ: Μετά την κατάρτιση και κύρωση των πινάκων πρόσληψης αναπληρωτών ΕΑΕ και ωρομίσθιων ΕΑΕ, τροποποίηση της σειράς κατάταξης είναι επιτρεπτή μόνο στις περιπτώσεις που οι ήδη ενταγμένοι στους πίνακες αποκτήσουν την ιδιότητα του πολυτέκνου ή αποκτήσουν πτυχίο ή βεβαίωση τρίμηνης επιμόρφωσης της ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) ή προσκομίσουν  πιστοποιητικό αναπηρίας 67% ή πιστοποιητικά ειδικών κατηγοριών (ομόζυγη μεσογειακή αναιμία, σκλήρυνση κατά πλάκας) ή πιστοποιητικό στρατολογίας τύπου Α΄ ή πιστοποιητικό  χρόνου κτήσης πτυχίου ή βαθμού πτυχίου. Επίσης, μετά την κατάρτιση και κύρωση των πινάκων πρόσληψης δύναται να καταχωρηθεί και η ιδιότητα του τριτέκνου.
Όταν λέει πιστοποιητικό χρόνου κτησης πτυχίου ή βαθμού πτυχίου τι εννοεί?
Εγώ που το διευκρίνησα την παρασκεύη ή δευτερα (δε θυμαμαι)με το υπουργείο μου είπαν πως με το που κυρώνονται οι πίνακες δεν μπορει να κατατεθεί μεταπτυχιακός  τίτλος!!

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #229 στις: Αύγουστος 15, 2012, 10:29:57 μμ »
Εννοεί βεβαίωση στην οποία να αναγράφεται η ημεροχρονολογία κτήσης του πτυχίου ή ο ακριβής βαθμός (σε περίπτωση που είχες καταθέσει μόνο το πτυχίο της σχολης στο οποίο δεν αναγραφόταν κάποιο από αυτά τα δύο).

Αποσυνδεδεμένος GLAYX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #230 στις: Αύγουστος 16, 2012, 02:19:26 πμ »
Σχετικά με την εγκύκλιο ειδικής αγωγής για τη δευτεροβάθμια διαπίστωσα με λύπη ότι δεν αποτελεί κριτήριο ένταξης στους πίνακες το πτυχίο ειδικής αγωγής (εννοώ να είναι κάποιος καθηγητής κ να έχει δεύτερο πτυχίο στην ειδική αγωγή), πράγμα που θεωρώ άδικο κ θα έπρεπε να διορθωθεί. Είναι κρίμα να σπουδάζει κάποιος σε ελλ πανεπιστήμιο 4 χρόνια, να έχει περάσει με εξετ 72 μαθήματα, πρακτικές, πτυχιακή και να μη δικαιούται να κάνει τα χαρτιά του στην ειδική δευτεροβάθμιας!! Αν υπάρχει κάποιος που αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα ας επικοινωνήσουμε να διαμαρτυρηθούμε. Οι υπάλληλοι στη δευτ που πήγα χθες να καταθέσω τα χαρτιά μου τηλ στο υπουργειο για να διευκρινίσουν το παράδοξο κι όλοι είπαν ότι πρόκειται για παράλειψη κ δεχτηκαν κι άλλα τηλ κ είπαν ότι οι θιγόμενοι πρέπει να διαμαρτυρηθούν. Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι όσοι αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα;;;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #231 στις: Αύγουστος 16, 2012, 02:36:36 πμ »
GLAYX
Δίκαιο το αίτημα σου (κατά την γνώμη μου), ίσως αν το είχες κάνει ερώτημα από το πρώτο έτος σου να είχε λυθεί τώρα.
Εντύπωση πάντως μου προκαλεί η άγνοια που είχες τόσα χρόνια του βασικού νόμου τους αντικειμένου που σπούδαζες.

Καλή τύχη πάντως, βρες και άλλους σαν και εσένα και πιέστε βουλευτές για τροποποίηση του νόμου ή ότι άλλο.

Υ.Γ. υποθέτω έκανες τα χαρτιά σου για πρωτοβάθμια
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2012, 09:53:10 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #232 στις: Αύγουστος 16, 2012, 09:13:25 πμ »
Δεν το καταλαβα αυτο ρε παιδια.Ποιος δηλαδη εχει τελικα δικαιωμα να κανει τα χαρτια για δευτεροβαθμια ειδικης;Η γυναικα μου εχει τελειωσει το Φυσικο και σκεφτεται να παρει δευτερο πτυχιο πανω στην ειδικη αγωγη.Μονο για πρωτοβαθμια θα μπορει να κανει τα χαρτια της;Μπερδευτηκα..

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #233 στις: Αύγουστος 16, 2012, 09:25:50 πμ »
Δίκαιο το αίτημα σου (κατά την γνώμη μου), ίσως αν το είχες κάνει ερώτημα από το πρώτο έτος σου να είχε λυθεί τώρα.
Εντύπωση πάντως μου προκαλεί η άγνοια που είχες τόσα χρόνια του βασικού νόμου τους αντικειμένου που σπούδαζες.

Καλή τύχη πάντως, βρες και άλλους σαν και εσένα και πιέστε βουλευτές για τροποποίηση του νόμου ή ότι άλλο.

Υ.Γ. υποθέτω έκανες τα χαρτιά σου για πρωτοβάθμια

Η εγκύκλιος στο ΜΕΡΟΣ Δ, Κεφάλαιο Α γράφει:

Στον ΠΙΝΑΚΑ Β΄ εντάσσονται οι εκπαιδευτικοί που διαθέτουν τα παρακάτω προσόντα με την εξής σειρά και ανάλογα με την προϋπηρεσία τους στην ΕΑΕ και μόνο, ανά κατηγορία τυπικών προσόντων:

α) Οι εκπαιδευτικοί με διδακτορικό δίπλωμα στην ΕΑΕ ή τη Σχολική Ψυχολογία.

β) Οι εκπαιδευτικοί με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην ΕΑΕ ή τη Σχολική Ψυχολογία.

γ) Οι εκπαιδευτικοί κάτοχοι πτυχίου του Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, ή του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής, κατεύθυνσης εκπαίδευσης ατόμων με ειδικές ανάγκες του Πανεπιστημίου Μακεδονίας ή αναγνωρισμένου -ισότιμου και αντίστοιχου- τίτλου Πανεπιστημίου της αλλοδαπής

Με λίγα λόγια ενώ δεν αναφέρεται στην αρχή της εγκυκλίου, στη παραγραφο που μιλάει για το ποιοι έχουν δικαίωμα να κάνουν αίτηση, αναφέρεται το εν λόγω πτυχίο μετά. Κατλα τη γνώμη μου είναι σαφέστατο ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΩΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ.
Με λύπη μου διαπιστώνω ότι μάλλον αυθαίρετα υπάλληλοι των δευτεροβάθμιων και του Υπουργείου ερμηνεύουν λάθος τις προκηρύξεις !!!!!!!!!!!!
Διαμαρτυρηθείτε και ρίξτε τους κανένα μπινελίκι, μην αφήνετε να σας υποτιμούνε. Εγώ αν είχα πτυχίο ειδικής αγωγής και πτυχίο φυσικού για παράδειγμα, θα ένοιωθα ότι οι απαντήσεις αυτές θίγουν την νοημοσύνη μου, όταν μάλιστα αναφέρεται το εν λόγω πτυχίο ως κριτήριο κατάταξης !!!!!!!! Ζητήστε έγγραφες απαντήσεις από το Υπουργείο αν και για εμένα είναι σαφές ότι μπορείτε να υποβάλετε αίτηση .
Και είναι αυτονόητο ότι θα κοινούσα διαδικασίες μηνύσεων, για αυθαίρετη καταπάτηση δικαιωμάτων μου που απορέουν από την κτήση ενός πτυχίου, ηθική προσβολή, ψυχική οδύνη και ένα σωρό άλλα με μια ωραία αποζήμιωση από το δημόσιο. Επαναλαμβάνω ότι ΛΑΘΟΣ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ και είναι πάρα πολύ σοβαρό αυτό.

Για εμένα φτάνει μέχρι και στα όρια πειθαρχικού αδικήματος υπαλλήλων η ερμηνεία τους αυτή, ότι απλά παραλείψαμε το πτυχίο. Στα αλήθεια ποιος έχει δικαίωμα να εμηνεύει υποκειμενικά τοτς νόμους;; Διότι εγώ που διαβάζω την εγκύκλιο, η προσωπική μου ερμηνεία είναι ότι έχω και παραέχω δικαίωμα να κάνω αίτηση ως φυσικός π.χ. είδικής αγωγής όταν έχω πτυχίο ειδικής αγωγής και μάλιστα αυτό αναγράφεται ξεκάθαρα και όχι μόνο αυτό, αλλά αναφέρεται και στους πίνακες αναπληρωτών όταν βγουν. Σε κάθε κλάδο δευτεροβάθμιας, αναφέρεται αν έχουν πτυχίο ειδικής αγωγής ή όχι

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2012, 09:52:33 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος GLAYX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #234 στις: Αύγουστος 16, 2012, 10:00:34 πμ »
Αγαπητέ foibos,  όταν ξαναέδωσα πανελλήνιες για να περάσω τη δεύτερη σχολή το 2007  η τότε εγκύκλιος το προέτασσε ως κριτήριο αμέσως μετά το μεταπτυχιακό!! Μέχρι να τελειώσω, όμως, δυστυχώς, άλλαξαν πολλά... το υπ αλλάζει συνεχώς τους όρους προσλήψεων... Συνεπώς, δεν πρόκειται για δική μου άγνοια... Απλώς, πραγματικά μου κάνει εντύπωση (και το ίδιο είπαν οι υπάλληλοι κ στη δευτ κ στο υπ) πώς ''σβήστηκε'' ως κριτήριο το δεύτερο πτυχίο για πρόσληψη στην ειδική δευτ με το νόμο Διαμαντοπούλου... φαίνεται, μπορεί κάποιος να εργαστεί ως δάσκαλος ειδ αλλά ενώ έχει κ πτυχίο καθηγητή να μην μπορεί να δουλέψει σε τμήματα ένταξης (π.χ.) σε γυμνάσιο!!! Παράλογο;;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #235 στις: Αύγουστος 16, 2012, 10:01:48 πμ »
foibos81
Η εγκυκλιος αναφερεται και στην πρωτοβαθμια γι αυτο και αναφερει τα περι Πανεπιστημιου Θεσσαλιας και τα σχετικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2012, 10:03:25 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος GLAYX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #236 στις: Αύγουστος 16, 2012, 10:03:43 πμ »
Κι όπως σωστά επισημαίνεις η εγκύκλιος δεν το γράφει ξεκάθαρα!!!

Αποσυνδεδεμένος GLAYX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #237 στις: Αύγουστος 16, 2012, 10:16:03 πμ »
Δυστυχώς, Doncorleone1, με την υπάρχουσα νομοθεσία η γυναίκα σου θα μπορεί να εργαστεί ως δασκάλα ειδικής αγωγής μόνο και όχι στη δευτ!!! Τι να πω...... Το σεμινάριο 400 ωρών δίνει μεγαλύτερη επάρκεια στην ειδική αγωγή από ένα πτυχίο 4 ετούς φοίτησης!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.