*

Αποστολέας Θέμα: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.  (Αναγνώστηκε 62945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physikos4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 02:30:39 μμ »
Διαβάζοντας πολλά από τα παραπάνω νομίζω ότι στην παρούσα φάση, αυτό που θα είναι ηθικότερο όλων ,(δεν μιλάω για ηθικό αλλά απλά ηθικότερο , άλλωστε κάποια θέση πρέπει όλοι να έχουμε) είναι όλοι οι Μόνιμοι να κάνουν ΔΩΡΕΑΝ φροντιστήριο σε όλα τα ΠΑΙΔΙΑ .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:32 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 03:40:01 μμ »
πολύ καλή η ιδέα σου και την έχω ήδη εφαρμόσει στο σχολείο μου μόνο στην Γ τάξη όμως που δίνουν πανελλήνιες
(Προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται στις άλλες τάξεις. το μάθημα φτάνει και περισσεύει & αν προσέχει ο αλλος δεν έχει ανάγκη από ιδιαίτερα. Στην Γ είναι αλλιώς τα πράγματα.)

Πολλά παιδιά δεν πάνε φροντιστήριο και έτσι το εφάρμοσα δύο φορές την βδομάδα που βολεύει που σχολάω και εγώ και τα παιδιά στο 6ωρο, το κάνουμε 7ωρο.

Περιττό να σου πω τι αρνητικά σχόλια άκουσα από τους συναδέλφους. Ότι στηρίζω την κυβέρνηση και ότι ξελασπώνω την Διαμαντοπούλου και ένα σωρό άλλα.

Το έγραψα και πιο πριν. Κάνεις καλό μάθημα θα σου την πουν ότι το κάνεις για να τραβήξεις ιδιαίτερα. Κάνεις κακό μάθημα πάλι το ίδιο θα ακούσεις!

Φταίω και εγώ βέβαια που το έκανα χωρίς να το αναφέρω στον σύλλογο...

Όπως καταλαβαίνετε, ο κύριος λόγος της επίθεσης που δέχτηκα είναι το κόμπλεξ και η τεμπελιά άλλων συναδέλφων που έτσι ήρθαν στην επιφάνεια. Σίγουρα τα παιδιά θα είπαν και σε άλλους καθηγητές γιατί δεν το κάνουν και αυτοί αυτό.

Η απάντηση είναι για τον ίδιο λόγο που ποτέ δεν έχω ζητήσει να μην με βάζουν ποτέ τις 3 πρώτες μάθημα γιατί δεν μπορώ να ξυπνάω, ή γιατί ποτέ δεν ζήτησα να μην έρθω όποτε είναι γιορτή στο σχολείο και ένα σωρό άλλα που καλύτερα να μην τα σκέφτομαι και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!

Τέλος πάντων, για να πω και την πικρή αλήθεια, ούτε φροντιστήρια ούτε ιδιαίτερα θα χρειαζόνταν αν απλά δεν χάνονταν ούτε 1 ώρα μαθήματος στο σχολείο! όπως εκδρομές, συνελεύσεις, καταλήψεις, γιορτές κλπ κλπ που ναι μεν είναι χρήσιμα αλλά να γινόταν Σάββατα και Κυριακές! όπως δηλαδή στα φροντιστήρια!!!!!!! που όλα αυτά τα κάνουν Κυριακές!

Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, σας συμβουλεύω κάθε χρονιά να σημειώνετε τις ώρες που χάνετε μάθημα για λόγους για τους οποίους δεν θα χανόταν σε ένα φροντιστήριο. πχ σημειώνω ότι χάθηκε μάθημα γιατί κάναμε συνελευση εμείς ή οι μαθητές αφού αυτο δεν θα γινόταν στο φροντιστήριο, κλπ κλπ.
Θα καταλάβετε τότε γιατί υπάρχουν τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα.

Για να προλάβω ορισμένους, που θα πουν ότι όλα τα παραπάνω έχουν παιδαγωγική αξία και το σχολείο δεν είναι μόνο παροχή γνώσεων οπως το φροντιστήριο, απαντάω ότι ναι έτσι είναι δίκιο έχετε αλλά το πρόβλημα είναι ότι το σχολείο έχει καταντήσει να υπάρχει για όλα τα αλλα και τελευταίο για την παροχή γνώσεων!
Η σχολική χρονιά είναι ένα σύνολο εκδρομών, συνελεύσεων, δραστηριοτήτων, επισκέψεων σε μουσεία, καταλήψεων , απεργιών ανάμεσα στα οποία παρεμβάλλονται και κάποιες ώρες μαθήματος.
Όσο δεν υπάρχει ισορροπία σε αυτά θα υπάρχουν και ιδιαίτερα & φροντιστήρια.

Το πρόβλημα πάντως λύνεται εύκολα αν όλα αυτά γίνονται Σάββατα και Κυριακές. Τότε το σχολείο θα παρέχει τα πάντα!
Αν δεν πάρετε χαρτί και μολύβι να καταγράψετε πόσες ώρες χάνονται δεν πρόκειται ποτέ να συνειδητοποιείσετε και να καταλάβετε τίποτα από αυτά που έγραψα!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2012, 04:00:16 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 03:47:26 μμ »
Διαβάζοντας πολλά από τα παραπάνω νομίζω ότι στην παρούσα φάση, αυτό που θα είναι ηθικότερο όλων ,(δεν μιλάω για ηθικό αλλά απλά ηθικότερο , άλλωστε κάποια θέση πρέπει όλοι να έχουμε) είναι όλοι οι Μόνιμοι να κάνουν ΔΩΡΕΑΝ φροντιστήριο σε όλα τα ΠΑΙΔΙΑ .
Θα ήταν τιμή μου αρκει να είχα λεφτά για τις πρώτες μου ανάγκες. (Στέγη, Τροφή, Ρούχα, Κίνηση, Υγεία)

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 04:01:28 μμ »
πολύ καλή η ιδέα σου και την έχω ήδη εφαρμόσει στο σχολείο μου μόνο στην Γ τάξη όμως που δίνουν πανελλήνιες
(Προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται στις άλλες τάξεις. το μάθημα φτάνει και περισσεύει & αν προσέχει ο αλλος δεν έχει ανάγκη από ιδιαίτερα. Στην Γ είναι αλλιώς τα πράγματα.)

Πολλά παιδιά δεν πάνε φροντιστήριο και έτσι το εφάρμοσα δύο φορές την βδομάδα που βολεύει που σχολάω και εγώ και τα παιδιά στο 6ωρο, το κάνουμε 7ωρο.

Περιττό να σου πω τι αρνητικά σχόλια άκουσα από τους συναδέλφους. Ότι στηρίζω την κυβέρνηση και ότι ξελασπώνω την Διαμαντοπούλου και ένα σωρό άλλα.

Το έγραψα και πιο πριν. Κάνεις καλό μάθημα θα σου την πουν ότι το κάνεις για να τραβήξεις ιδιαίτερα. Κάνεις κακό μάθημα πάλι το ίδιο θα ακούσεις!

Φταίω και εγώ βέβαια που το έκανα χωρίς να το αναφέρω στον σύλλογο...

Όπως καταλαβαίνετε, ο κύριος λόγος της επίθεσης που δέχτηκα είναι το κόμπλεξ και η τεμπελιά άλλων συναδέλφων που έτσι ήρθαν στην επιφάνεια. Σίγουρα τα παιδιά θα είπαν και σε άλλους καθηγητές γιατί δεν το κάνουν και αυτοί αυτό.

Η απάντηση είναι για τον ίδιο λόγο που ποτέ δεν έχω ζητήσει να μην με βάζουν ποτέ τις 3 πρώτες μάθημα γιατί δεν μπορώ να ξυπνάω, ή γιατί ποτέ δεν ζήτησα να μην έρθω όποτε είναι γιορτή στο σχολείο και ένα σωρό άλλα που καλύτερα να μην τα σκέφτομαι και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!

Τέλος πάντων, για να πω και την πικρή αλήθεια, ούτε φροντιστήρια ούτε ιδιαίτερα θα χρειαζόνταν αν απλά δεν χάνονταν ούτε 1 ώρα μαθήματος στο σχολείο! όπως εκδρομές, συνελεύσεις, καταλήψεις, γιορτές κλπ κλπ που ναι μεν είναι χρήσιμα αλλά να γινόταν Σάββατα και Κυριακές! όπως δηλαδή στα φροντιστήρια!!!!!!! που όλα αυτά τα κάνουν Κυριακές!

Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, σας συμβουλεύω κάθε χρονιά να σημειώνετε τις ώρες που χάνετε μάθημα για λόγους για τους οποίους δεν θα χανόταν σε ένα φροντιστήριο. πχ σημειώνω ότι χάθηκε μάθημα γιατί κάναμε συνελευση εμείς ή οι μαθητές αφού αυτο δεν θα γινόταν στο φροντιστήριο, κλπ κλπ.
Θα καταλάβετε τότε γιατί υπάρχουν τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα.

Για να προλάβω ορισμένους, που θα πουν ότι όλα τα παραπάνω έχουν παιδαγωγική αξία και το σχολείο δεν είναι μόνο παροχή γνώσεων οπως το φροντιστήριο, απαντάω ότι ναι έτσι είναι δίκιο έχετε αλλά το πρόβλημα είναι ότι το σχολείο έχει καταντήσει να υπάρχει για όλα τα αλλα και τελευταίο για την παροχή γνώσεων!
Η σχολική χρονιά είναι ένα σύνολο εκδρομών, συνελεύσεων, δραστηριοτήτων, επισκέψεων σε μουσεία, καταλήψεων , απεργιών ανάμεσα στα οποία παρεμβάλλονται και κάποιες ώρες μαθήματος.
Όσο δεν υπάρχει ισορροπία σε αυτά θα υπάρχουν και ιδιαίτερα & φροντιστήρια.

Το πρόβλημα πάντως λύνεται εύκολα αν όλα αυτά γίνονται Σάββατα και Κυριακές. Τότε το σχολείο θα παρέχει τα πάντα!
Αν δεν πάρετε χαρτί και μολύβι να καταγράψετε πόσες ώρες χάνονται δεν πρόκειται ποτέ να συνειδητοποιείσετε και να καταλάβετε τίποτα από αυτά που έγραψα!
Είναι τόσο δύσκολο κι άλλοι συνάδελφοι να σκέφτονται σαν τον killbill; Τόσο δύσκολο;
killbill, τα θερμά μου συγχαρητήρια για τον τρόπο σκέψης σου και για την όλη στάση σου!!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:32 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #284 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 04:11:01 μμ »
Σε τελική ανάλυση ποιό είναι το πρόβλημα; τα ιδιαίτερα ή τα ιδιαίτερα από τους μόνιμους;

Εγώ πιστεύω ότι εκεί που πρέπει να εστιάσουμε είναι η κάθε είδους φροντιστηριακή εκπαίδευση που χρεώνουν κατά πολύ τον προυπολογισμό μιας οικογένειας.
Δεν είναι χαζό, ενώ τα διδάσκεσαι στο σχολείο να πρέπει να τα διδάσκεσαι και το απόγευμα επί πληρωμή;
Τουλάχιστον αν το πείτε σε έναν ξένο ότι έτσι γίνεται στην Ελλάδα θα του φανεί αστείο!

Από την άλλη όμως όλοι οι αδιόριστοι πως θα ζήσουν; Αναγκαίο κακό επομένως; άρα ας λύσουμε το πρόβλημα των ιδιαιτέρων από τους μόνιμους και να αφήσουμε απλά τα ιδιαίτερα να υπάρχουν; Το θεωρείτε λύση αυτό;

Για να σταματήσει η κάθε είδους φροντιστηριακή εκπαίδευση (είτε φροντιστήριο είτε ιδιαίτερα από τον οποιοδήποτε), θα διαφωνήσω με την τακτική να το ρίξουμε στις καταγγελίες. Δεν βγαίνει τίποτα έτσι. Απλά θα διαιωνίζεται ένας πόλεμος μόνιμων με μή μόνιμους.

Η λύση είναι μία: Τόσο οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί αλλά και η οικογένεια να πείσουν τα παιδιά ότι μπορούν να στηριχτούν στα πόδια τους και ότι αν ξέρουν πως να διαβάζουν τότε δεν έχουν ανάγκη τα ιδιαίτερα.
Στο πανεπιστήμιο δηλαδή πως τα καταφέρναμε;
Με σημειώσεις, με ψάξιμο, ρωτώντας τον φίλο μας κλπ. Μάθαμε να διαβάζουμε και να ψάχνουμε.

Αυτό είναι το πρόβλημα σήμερα. Τα παιδιά θέλουν σερβιρισμένα πράγματα. Αν τα αφήσεις έτσι χάθηκαν. Σπάνια θα βρεις μαθητή που και χωρίς να του βάλει άσκηση ο καθηγητής για το σπίτι θα δοκιμάσει μόνος του να λύσει καμιά 1αριά! έτσι δεν είναι;

Να μάθουμε τα παιδιά να διαβάζουν και να μελετούν! Αυτός είναι ο σωστός δρόμος!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2012, 04:16:37 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 04:21:21 μμ »
Ξέχασα να αναφέρω ότι μου καταλόγισαν και το ότι επίτηδες προσφέρθηκα να κάνω 2 ώρες επιπλέον από το ωράριό μου μάθημα εθελοντικά με σκοπό μετά από μερικά μαθήματα να τραβήξω τα παιδιά σπίτι μου!

Καταλαβαίνετε ότι ένας συνάδελφος που γκρινιάζει γιατί έχει ένα κενό στο ωράριό του, πως να το πάρει όταν ο διπλανός του προσφέρεται για παραπάνω δωρεάν εργασία στο σχολείο?

Δεν σας κρύβω ότι γονείς στο σχολείο κατά καιρούς μου έχουν ζητήσει ιδιαίτερο. Η απάντησή μου είναι "μα τα ίδια που του λέω στην τάξη τα ίδια θα ακούσει και στο σπίτι. Δεν θα ακούσει τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Γιατί να τα πληρώσετε και από πάνω?"

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 04:24:23 μμ »
Σε τελική ανάλυση ποιό είναι το πρόβλημα; τα ιδιαίτερα ή τα ιδιαίτερα από τους μόνιμους;

Εγώ πιστεύω ότι εκεί που πρέπει να εστιάσουμε είναι η κάθε είδους φροντιστηριακή εκπαίδευση που χρεώνουν κατά πολύ τον προυπολογισμό μιας οικογένειας.
Δεν είναι χαζό, ενώ τα διδάσκεσαι στο σχολείο να πρέπει να τα διδάσκεσαι και το απόγευμα επί πληρωμή;
Τουλάχιστον αν το πείτε σε έναν ξένο ότι έτσι γίνεται στην Ελλάδα θα του φανεί αστείο!

Από την άλλη όμως όλοι οι αδιόριστοι πως θα ζήσουν; Αναγκαίο κακό επομένως; άρα ας λύσουμε το πρόβλημα των ιδιαιτέρων από τους μόνιμους και να αφήσουμε απλά τα ιδιαίτερα να υπάρχουν; Το θεωρείτε λύση αυτό;

Για να σταματήσει η κάθε είδους φροντιστηριακή εκπαίδευση (είτε φροντιστήριο είτε ιδιαίτερα από τον οποιοδήποτε), θα διαφωνήσω με την τακτική να το ρίξουμε στις καταγγελίες. Δεν βγαίνει τίποτα έτσι. Απλά θα διαιωνίζεται ένας πόλεμος μόνιμων με μή μόνιμους.

Η λύση είναι μία: Τόσο οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί αλλά και η οικογένεια να πείσουν τα παιδιά ότι μπορούν να στηριχτούν στα πόδια τους και ότι αν ξέρουν πως να διαβάζουν τότε δεν έχουν ανάγκη τίποτα.
Στο πανεπιστήμιο δηλαδή πως τα καταφέρναμε;
Με σημειώσεις, με ψάξιμο, ρωτώντας τον φίλο μας κλπ. Μάθαμε να διαβάζουμε και να ψάχνουμε.

Αυτό είναι το πρόβλημα σήμερα. Τα παιδιά θέλουν σερβιρισμένα πράγματα. Αν τα αφήσεις έτσι χάθηκαν. Σπάνια θα βρεις μαθητή που και χωρίς να του βάλει άσκηση ο καθηγητής για το σπίτι θα δοκιμάσει μόνος του να λύσει καμιά 1αριά! έτσι δεν είναι;

Να μάθουμε τα παιδιά να διαβάζουν και να μελετούν! Αυτός είναι ο σωστός δρόμος!
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Πλέον βλέπουμε γραφικότητες του τύπου ιδιαίτερα σε παιδιά Δημοτικού!! Ωρέ πού πάμε; Οι ίδιοι οι γονείς βαριούνται να διαβάσουν τα παιδιά τους και μην μου πεις δεν προλαβαίνουν, δεν, δεν, δεν...
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 04:41:20 μμ »
ρε παιδιά έχουμε καταναλώσει 21 σελίδες (και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου) και έχουμε αναλωθεί σε κουβέντες όπως: όχι οι μόνιμοι να μην κάνουν , οι άλλοι να κάνουν,
πως θα ζήσουν όμως οι αδιόριστοι,
μα οι μόνιμοι παίρνουν 900€ και ακόμα λιγότερα πως θα ζήσουν και αυτοί,
τότε να αλλαξουν επάγγελμα,
κλέβουμε το κράτος,
μα το κράτος μας κλέβει πρώτο,
όχι οι μονιμοι έκλεψαν πρώτοι,
μα αφού τους κλέβουν γιατί να μην κλέψουν και αυτοί το κράτος
μα οι ίδιοι οι γονείς το ζητάνε γιατί να το κατακρίνουμε


ουφ βαρέθηκα! ξέρετε κάτι? Είδαμε το δέντρο και χάσαμε το δάσος σε αυτές τις 21 σελίδες!
ξέρετε όλα αυτά αν τα βάλεις μαζί οδηγούν σε έναν φαύλο κύκλο (vicious circle σωστά το θυμάμαι bitch?). Στην πληροφορική λέγεται Dead Lock!! μαρεσει περισσότερο αυτός ο τεχνικός όρος!!

Επειδή κάποιοι απο μας είμαστε γονείς ή θα γίνουμε γονείς και επειδή το παιδί μας δεν είναι ανάγκη ότι θα ακολουθήσει την κατεύθυνση του αντικειμένου μας τι θα κάνουμε; και εμείς θα χορέψουμε στον ίδιο χορό; άσε τον γονιό τον άσχετο με τον χώρο της εκπαίδευσης! ΕΜΕΙΣ λέω θα μπούμε στο ίδιο λούκι;

αυτό να σκεφτούμε και να μας προβληματίσει. Από αύριο κιόλας μπορούμε να ξεκινήσουμε εκστρατεία και να πείσουμε ο καθένας μας τα παιδιά ότι μπορούν και μόνα τους χωρίς τα ιδιαίτερα;
Σήμερα ρε γαμώτο που υπάρχει και το ιντερνετ και μπορείς να βρεις και δωρεάν ασκήσεις και παραδείγματα και ένα ολόκληρο φροντιστήριο να είναι στα πόδια σου?

ΑΡκεί να ξέρουν τα παιδιά πως να διαβάζουν . Αυτό πρέπει να τους περάσουμε

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 05:30:32 μμ »
Μα καλά killbill μου, και άλλο πονοκέφαλο θα βάλεις στους Έλληνες τώρα;

Το παιδί κάνει φροντιστήριο και ιδιαίτερα γιατί οι δημόσιοι εκπαιδευτικοί κοπροσκυλιάζετε. Το παιδί κάνει φροντιστήριο και ιδιαίτερα γιατί έτσι θα του βάλουν τα γράμματα στο κεφάλι και θα περάσει στο πανεπιστήμιο. Έτσι θα γίνει επιστήμονας, μάνατζερ, θα μπει στο δημόσιο (το αν αξίζει και μπορεί είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο..). Μην καταλήξει αγρότης/εργάτης/υδραυλικός κ.α. σαν τον πατέρα του. Να φύγει από την επαρχία και να πάει στην πόλη. Να μπει στην υψηλή κοινωνία και να κάνει γνωριμίες.
Κάπως έτσι λειτουργεί εδώ και 50 χρόνια η ελληνική κοινωνία. Ποιος είσαι εσύ που θα τους αλλάξεις τώρα? Ε? Ε?

 ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) :o :o :o :o :o :P :P :P ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Και για να σοβαρευτούμε τώρα. Καταρχάς μπράβο σου για την εθελοντική προσπάθειά σου. Είχα προσωπικά την ευτυχία (ή τύχη;) να έχω μια καθηγήτρια που καθόταν επιπλέον ώρες να μας κάνει μάθημα και πραγματικά είναι από τους καθηγητές μου που εκτιμώ και θα θυμάμαι πάντα.

Δεύτερον, να μάθουν τα παιδιά πώς να διαβάζουν και πώς να κρίνουν (θα προσθέσω εγώ). Και επίσης να μάθουν να ασχολούνται και με λίγο πρακτικά αντικείμενα (το να είσαι τεχνίτης δεν σημαίνει ότι είσαι παρακατιανός...) Πραγματικά ένα τέτοιο εκπαιδευτικό σύστημα θα ήταν το ιδανικότερο. Να δίνει ευκαιρίες να αναπτυχθούν πνευματικές και σωματικές ικανότητες. Αλλά αυτό απαιτεί αλλαγή σκέψης και νοοτροπίας εκπαιδευτικών και κοινωνίας. Και το κυριότερο: να έχουμε λεφτά για να εφαρμόσουμε τις θεωρίες μας. :o
Μέχρι, όμως, να γίνει αυτό νομίζω θα αρκεστούμε στις φιλότιμες προσπάθειες μερικών εκπαιδευτικών... 8)
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #289 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 05:35:18 μμ »
Το παιδί κάνει φροντιστήριο και ιδιαίτερα γιατί οι δημόσιοι εκπαιδευτικοί κοπροσκυλιάζετε.
Δεν συμφωνώ. Όχι ότι δεν γίνεται , αλλά είναι η μειοψηφία. Ένα πολύμικρό ποσοστό. Όχι πάντως ο κύριος λόγος


Το παιδί κάνει φροντιστήριο και ιδιαίτερα γιατί έτσι θα του βάλουν τα γράμματα στο κεφάλι και θα περάσει στο πανεπιστήμιο. Έτσι θα γίνει επιστήμονας, μάνατζερ, θα μπει στο δημόσιο (το αν αξίζει και μπορεί είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο..). Μην καταλήξει αγρότης/εργάτης/υδραυλικός κ.α. σαν τον πατέρα του. Να φύγει από την επαρχία και να πάει στην πόλη. Να μπει στην υψηλή κοινωνία και να κάνει γνωριμίες.
Συμφωνώ και σε αυτό έχουν ευθύνη οι γονείς.

Όσον αφορά τον μόνιμο που κάνει ιδιαίτερο οι γονείς το ζητάνε κατά κύριο λόγο και πιστεύω είναι ελάχιστες και ακραίες οι περιπτώσεις που ο μόνιμος θα πάει γυρεύοντας!

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #290 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 07:54:09 μμ »
Το παιδί κάνει φροντιστήριο και ιδιαίτερα γιατί οι δημόσιοι εκπαιδευτικοί κοπροσκυλιάζετε.
Δεν συμφωνώ. Όχι ότι δεν γίνεται , αλλά είναι η μειοψηφία. Ένα πολύμικρό ποσοστό. Όχι πάντως ο κύριος λόγος


Το παιδί κάνει φροντιστήριο και ιδιαίτερα γιατί έτσι θα του βάλουν τα γράμματα στο κεφάλι και θα περάσει στο πανεπιστήμιο. Έτσι θα γίνει επιστήμονας, μάνατζερ, θα μπει στο δημόσιο (το αν αξίζει και μπορεί είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο..). Μην καταλήξει αγρότης/εργάτης/υδραυλικός κ.α. σαν τον πατέρα του. Να φύγει από την επαρχία και να πάει στην πόλη. Να μπει στην υψηλή κοινωνία και να κάνει γνωριμίες.
Συμφωνώ και σε αυτό έχουν ευθύνη οι γονείς.

Όσον αφορά τον μόνιμο που κάνει ιδιαίτερο οι γονείς το ζητάνε κατά κύριο λόγο και πιστεύω είναι ελάχιστες και ακραίες οι περιπτώσεις που ο μόνιμος θα πάει γυρεύοντας!

Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου στο δημόσιο σχολείο από τους 40-50 διαφορετικούς που είχα 4-5 ήταν πάρα πολύ καλοί (μας έκαναν πράγματα επιπέδου πανελληνίων και ήταν σοβαροί) …. Καμιά 10αρια προσπαθούσαν και οι υπόλοιποι ήταν συνταξιούχοι….
Μέσα στην τάξη όσοι καθηγητές έκανα ιδιαίτερα ξεχώριζαν πάντα με αρνητικό τρόπο…
Δηλ. είχα φίλη που έκανε ιδιαίτερα με καθηγητή μας και παρόλο που ήταν μέτρια έπαιρνε 20αρι, δεν μας έβλεπε εμάς μέσα στην τάξη, στο διάλυμα της διόρθωνε τις ασκήσεις από το απογευματινό μάθημα κλπ ….
Για μένα φταίει 100% ο καθηγητής/δάσκαλος και όχι ο κάθε γονέας…. (οι γονείς θα έκαναν τα πάντα για το καλό του παιδιού τους… όσοι είστε γονείς θα καταλάβετε)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #291 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 09:23:57 μμ »
Διαβάζοντας πολλά από τα παραπάνω νομίζω ότι στην παρούσα φάση, αυτό που θα είναι ηθικότερο όλων ,(δεν μιλάω για ηθικό αλλά απλά ηθικότερο , άλλωστε κάποια θέση πρέπει όλοι να έχουμε) είναι όλοι οι Μόνιμοι να κάνουν ΔΩΡΕΑΝ φροντιστήριο σε όλα τα ΠΑΙΔΙΑ .

http://tutorpool.gr/ 

ψιλοασχετο στο θεμα που κουβεντιαζετε εχει ξεκινησει αυτη η προσπαθεια τον τελευταιο καιρο.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #292 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 09:34:44 μμ »
Καταλήξαμε πάλι ότι φταίει κάποιος άλλος.Εγώ λέω ότι φταίει ο Χατζηπετρής...

Γιατί δεν κάνουμε καθόλου λόγο για ΠΛΗΡΗ αποσύνδεση του Λυκείου από τις πανελλήνιες,κάτι που αποτελεί πάγιο αίτημα του εκπ/κού κόσμου εδώ και χρόνια; Τόσο πολύ έχει αλλοιωθεί η κρίση μας από την ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ;

Το εξετασιοκεντρικό σχολείο καταστρέφει την κριτική ικανότητα,τη ζωντάνια και την δίψα για γνώση των παιδιών παράγοντας αμόρφωτους,απλά καταρτισμένους  και πλήρως χειραγωγημένους υποψήφιους εργαζομένους.

Αν δεν αλλάξει το θεσμικό πλαίσιο,φοβάμαι ότι θα βλέπουμε,εκτός από αμόρφωτους μαθητές,ολοένα και περισσότερους αμόρφωτους καθηγητές,οι οποίοι θα διαθέτουν μια μονόπλευρη,εξειδικευμένη και αποσπασματική σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #293 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 02:25:09 πμ »
Είναι τόσο δύσκολο κι άλλοι συνάδελφοι να σκέφτονται σαν τον killbill; Τόσο δύσκολο;
killbill, τα θερμά μου συγχαρητήρια για τον τρόπο σκέψης σου και για την όλη στάση σου!!

Συνάδελφε, είμαι σε θέση να σε διαβεβαιώσω ότι πολλοί το έκαναν και το κάνουν (πράξη εννοώ και όχι σκέψη) αλλά χωρίς να το διαδίδουν και χωρίς να το χρησιμοποιούν για να κατακρίνουν τους άλλους. Έτσι αποκτά και μεγαλύτερη αξία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160908
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.