*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση  (Αναγνώστηκε 98483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melia85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 30, 2010, 01:40:01 πμ »
Μην αγχώνεσαι, υπάρχουν και χειρότερα...
Εγώ είμαι και πάλι στη διάθεση της Β Αθήνας, τον Ιούνη κάναμε αίτηση για τοποθέτηση μη γνωρίζοντας τίποτα.
Στην αίτηση βάλαμε μόνο δήμους και όχι σχολεία και μας είπαν ότι θα ξαναδηλώσουμε τα σχολεία στο τέλος του Αυγούστου, που θα έχουν βγεί τα κενά.
Σήμερα που τηλεφώνησα ξανά, δεν ήξεραν να μου πουν τίποτα.

Πάντως και πέρσι που ήμουν στη διάθεση, το Πύσπε συνεδριάζε 5 μέρες για να βγάλει τις τοποθετήσεις και εγώ έμαθα που θα είμαι Παρασκευή απόγευμα στις 5/9 και στο σχολείο παρουσιάστηκα στις 8 Σεπτέμβρη.
Ήταν εξαιρετικό ξεκίνημα! Τρεις μέρες για να προετοιμάσω αίθουσα, υλικά, να πάρω βιβλία και κάνω ένα μίνι προγραμματισμό ύλης για ίσως την πιο δύσκολη τάξη, που σημειωτέον έπαιρνα για πρώτη φορά. :P

Μάλλον για τα ίδια με βλέπω και φέτος   >:(

Εσύ πού ανήκεις;

Τουλάχιστον εσάς σας δίνουν τη δυνατότητα να δηλώσετε σχολεία!Στην Α' Αθήνας όπου είμαι στη διάθεση το μόνο που κάναμε στη δήλωση προσωρινής τοποθέτησης είναι να βάλουμε με σειρά προτίμησης τα γραφεία με τις αντίστοιχες περιοχές!!!Όταν ρωτήσαμε αν θα κάνουμε αίτηση για να δηλώσουμε συγκεκριμένα σχολεία μετά την ανακοίνωση των λειτουργικών κενών,η απάντηση ήταν ότι απλά θα μας ανακοινωθεί το σχολείο τοποθέτησης χωρίς άλλη αίτηση και χωρίς ανακοίνωση λειτουργικών κενών!!!Φανταστείτε μαγείρεμα που θα πέσει!Πρώτη φορά το βλέπω αυτό!Ακόμη και ως αναπληρωτές είχαμε το δικαίωμα να δηλώσουμε σχολεία...Τι να πω..?Α!Και φυσικά ακόμη δεν έχει συνεδριάσει το ΠΥΣΠΕ...
We don't need no thought control...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:39:49 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:11:16 πμ »
Γνωρίζεις πότε θα συνεδριάσει;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος melia85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 30, 2010, 01:14:37 μμ »
Γνωρίζεις πότε θα συνεδριάσει;

Από τη διεύθυνση(Α' Αθήνας) με ενημέρωσαν με μια επιφύλαξη ότι οι τοποθετήσεις θα βγουν μετά τις 7/9....!!!Για νωρίτερα μου είπαν πως είναι πολύ δύσκολο αλλά να ξαναπάρουμε ένα τηλέφωνο... Έλεος!
We don't need no thought control...

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 30, 2010, 03:03:32 μμ »
Γνωρίζεις πότε θα συνεδριάσει;

Από τη διεύθυνση(Α' Αθήνας) με ενημέρωσαν με μια επιφύλαξη ότι οι τοποθετήσεις θα βγουν μετά τις 7/9....!!!Για νωρίτερα μου είπαν πως είναι πολύ δύσκολο αλλά να ξαναπάρουμε ένα τηλέφωνο... Έλεος!
??? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2010, 03:05:09 μμ από AnnaO »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:39:49 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #186 στις: Αύγουστος 30, 2010, 05:00:44 μμ »
από την ομιλία της Διαμαντοπούλου : 
'' έχουμε πλεόνασμα ειδικοτήτων σε μια περιοχή και έλλειμμα της ίδιας ειδικότητας στην άλλη περιοχή. Μέσα από το νόμο δώσαμε τη δυνατότητα στους περιφερειακούς Διευθυντές, στους Διευθυντές κατ' αρχάς εντός νομού και στους περιφερειακούς Διευθυντές, σε επίπεδο περιφέρειας για να γίνει η σωστή κατανομή ''
http://www.pde.gr/forum/index.php?page=1730

Όταν διάβασα το παραπάνω , σκέφτηκα ότι αν έχει π.χ. πλεόνασμα 10 μαθηματικών στην Φθιώτιδα και λείπουν 5 μαθηματικοί στην Φωκίδα και 5 στην Ευρυτανία τότε θα μεταφερθεί το πλεόνασμα του ενός νομού στο έλλειμμα των δυο άλλων νομών..

Αν υπάρχει πλεόνασμα σε επίπεδο περιφέρειας όμως ?  Τι θα κάνουν αν ισχύει το παρακάτω ?

Πλεόνασμα καθηγητών

Σύμφωνα με επιστολή του περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας κ. Ηλία Αργυρόπουλου στη εφημερίδα Ημέρα (28/8/2010) της Λαμίας, τα πλεονάσματα καθηγητών στα σχολεία της Στερεάς (νομοί Φθιώτιδας, Φωκίδας, Ευρυτανίας, Εύβοιας και Βοιωτίας) την 26/8/2010 έχουν ως εξής ανά κλάδο:

Κλάδος                            Πλεόνασμα

Θεολόγοι ΠΕ01                       5
Φιλόλογοι ΠΕ02                      4
Μαθηματικοί ΠΕ03                 35 ( !!! )

Αγγλικών ΠΕ06                      43    !!!!
Γαλλικών ΠΕ05                      14
Φυσικής Αγωγής ΠΕ11           75  !!!!!!!!

Πληροφορικής ΠΕ19/20         44    !!!

  Τι μπάχαλο είναι αυτό ?   Μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσαν να συμβαίνουν τέτοια πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #187 στις: Αύγουστος 31, 2010, 01:24:23 πμ »
Μην αγχώνεσαι, υπάρχουν και χειρότερα...
Εγώ είμαι και πάλι στη διάθεση της Β Αθήνας, τον Ιούνη κάναμε αίτηση για τοποθέτηση μη γνωρίζοντας τίποτα.
Στην αίτηση βάλαμε μόνο δήμους και όχι σχολεία και μας είπαν ότι θα ξαναδηλώσουμε τα σχολεία στο τέλος του Αυγούστου, που θα έχουν βγεί τα κενά....

Τουλάχιστον εσάς σας δίνουν τη δυνατότητα να δηλώσετε σχολεία!Στην Α' Αθήνας όπου είμαι στη διάθεση το μόνο που κάναμε στη δήλωση προσωρινής τοποθέτησης είναι να, βάλουμε με σειρά προτίμησης τα γραφεία με τις αντίστοιχες περιοχές!!!

Δυστυχώς φέτος ούτε και εμάς μας έδωσαν τη δυνατότητα να δηλώσουμε σχολεία, μόνο δήμους της Β Αθήνας.
Είναι κάτι αντίστοιχο με το να δηλώνειςστην Α Αθήνας γραφεία, αφού η Α Αθήνας είναι 3 δήμοι όλοι κι όλοι διαλέγοντας γραφείο, διαλέγεις τις γειτονιές που σε βολεύουν.
Πάντως τα δυο χρόνια που ήμουν και εγώ στην Α Αθήνας μόνιμη γραφείο δήλωνα, ποτέ δε δήλωσα σχολεία παρα μόνο για οργανική θέση.

Τελευταία νέα στη δική μου διεύθυνση είναι "πάρτε τηλ. την 1η του μήνα, ή θα σας ανακοινώσουμε τοποθέτηση ή θα έρθετε από το γραφείο να κάνετε ανάληψη υπηρεσίας"
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #188 στις: Αύγουστος 31, 2010, 10:07:35 πμ »
Το ΠΥΣΠΕ Α΄Αθήνας θα συνεδριάσει στις 7 Σεπτεμβρίου.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος melia85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #189 στις: Αύγουστος 31, 2010, 11:45:51 πμ »
Το ΠΥΣΠΕ Α΄Αθήνας θα συνεδριάσει στις 7 Σεπτεμβρίου.

Στις 7/9 συνεδριάζει και στις 8/9 το πρωί μπορούμε να πάρουμε τηλέφωνο για να μάθουμε τις τοποθετήσεις.Υπομονή λοιπόν και καλή τοποθέτηση σε όλους!
We don't need no thought control...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #190 στις: Αύγουστος 31, 2010, 12:48:29 μμ »
Στη χθεσινη εγκυκλιο για τις τοποθετησεις των εκπαιδευτικων με αρ. πρωτ. Φ.361.1/261/102472/Δ1/19-8-2010, το υπουργειο επιτελους λαμβανει θεση σε ο,τι αφορα τις προτεραιοτητες των διαφορων κατηγοριων εκπαιδευτικων κατα τις τοποθετησεις στις σχολικες μοναδες. Συγκεκριμενα, σε σχετικη επισημανση οριζεται οτι προτασσονται οι μετατιθεμενοι, στη συνεχεια επονται οι νεοδιοριστοι και τελευταιοι τοποθετουνται οι αποσπασμενοι.



Από τα 2 παραπάνω ( τελικά ) βγάζω το συμπέρασμα πως στις τοποθετήσεις η σειρά είναι :
α) πρώτα οι μετατιθέμενοι ( όσοι είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ )
β) μετά όλοι οι άλλοι μαζί ( αποσπασμένοι εντός ΠΥΣΔΕ , αποσπασμένοι από άλλο ΠΥΣΔΕ και νεοδιόριστοι )

Σωστά ? 

Αποσυνδεδεμένος maragel09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #191 στις: Αύγουστος 31, 2010, 11:48:03 μμ »
Είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετήθηκα σήμερα στο ίδιο σχολείο με έναν αποσπασμένο προερχόμενο από άλλο ΠΥΣΔΕ. Το λειτουργικό κενό είναι ένα στο σχολείο αυτό. Δηλ. δε βγαίνουν ώρες για δύο καθηγητές... Τι να περιμένω από αύριο?? Ποιος θα πάρει τις ώρες? Υπάρχει περίπτωση να τις πάρει ο αποσπασμένος αν πληρεί κάποια κοινωνικά ή εντοπιότητας κριτήρια?? Και εγώ??? Θα ήθελα μια γνώμη......

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 07:59:16 μμ »
Είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετήθηκα σήμερα στο ίδιο σχολείο με έναν αποσπασμένο προερχόμενο από άλλο ΠΥΣΔΕ. Το λειτουργικό κενό είναι ένα στο σχολείο αυτό. Δηλ. δε βγαίνουν ώρες για δύο καθηγητές... Τι να περιμένω από αύριο?? Ποιος θα πάρει τις ώρες? Υπάρχει περίπτωση να τις πάρει ο αποσπασμένος αν πληρεί κάποια κοινωνικά ή εντοπιότητας κριτήρια?? Και εγώ??? Θα ήθελα μια γνώμη......

Με βάση τη λογική έχεις προτεραιότητα .
Αλλά ως γνωστόν  ζούμε στην Ελλάδα  .
Οπότε...   Καλή τύχη !   

Αποσυνδεδεμένος maragel09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:02:36 μμ »
Παράθεση
Με βάση τη λογική έχεις προτεραιότητα .
Αλλά ως γνωστόν  ζούμε στην Ελλάδα  .
Οπότε...   Καλή τύχη !   

Μακάρι, και εγώ αυτό ήλπιζα.............

Μα μου είπαν σε άλλη δευτεροβάθμια που ρώτησα, πως από τη στιγμή που δεν έχουμε οριστική τοποθέτηση και παραμένουμε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ (εδώ και 3 χρόνια δεν άνοιξε καμία θέση για οργανική) , ΟΛΟΙ είτε παλιοί μετατιθέμενοι που είμαστε στη διάθεση, είτε νεοδιόριστοι, είτε αποσπασμένοι, όλοι μπαίνουμε "στο ίδιο τσουβάλι" και τοποθετούμαστε με βάση τα υπηρεσιακά και κοινώνικα κριτήρια... Δηλ. έτσι θα πάει στο εξής? Θα έρχονται με απόσπαση στο νομό που μετατεθήκαμε σε ανύπαρκτα κενά άλλοι από άλλα ΠΥΣΔΕ και εμείς θα φεύγουμε για άγνωστους προορισμούς, άλλο νομό ή υπηρεσίες, όπου δηλ. τους καπνίσει?? Δεν υπήρχαν επαρκή κενά για εμάς καν... φεράν άλλους και τώρα να... μείναμε κ εμείς στο κενό...    :(

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:29:07 μμ »
 Mαλλον αφελης ερωτηση αλλα ειμαι νεα στο χωρο και αδυνατω να κατανοησω γιατι στα σχολεια που παω περισσευω κ γω κ αλλοι πολλοι; Κομπιουτερ δεν εχουν να περασουν τα κενα κ οταν μας στελνουν να δουν αν μας χρειαζονται;πρεπει να το κανει αυτο ο διευθυντης αφου παρουσιαστουμε; Και γιατι ολη αυτη η οδυσσεια του"υπεραριθμου" που αγωνια να βρει σχολειο οταν ολοι μα ολοι πια εχουν τοποθετηθει ;Προς τι οι δηλωσεις προτιμησης λοιπον; προς τι ολη αυτη η γραφειοκρατια αφου παμε σαν τους ηλιθιους απο σχολειο σε διευθυνση και τουμπαλιν να τους πουμε οτι δεν μας χρειαζονατι εκει που μας στειλανε; ΕΛΕΟΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2010, 02:18:56 μμ από mel »

Αποσυνδεδεμένος maragel09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:58:01 μμ »
Μακάρι να βρούμε μια λογική...    μα φοβάμαι πως είναι προφανές πως γίνεται ο,τι να 'ναι...

Επίσης, οι προσωρινές τοποθετήσεις όλων των κλάδων στο νομό που ανήκω, έγιναν ως εξής:
Ιεράρχησαν τις αιτήσεις (με βάση ποια κριτήρια δεν το έχω ξεκαθαρίσει - δηλ αν προηγείται ο στη διάθεση από μετάθεση, ο νεοδιοριστός ή ο αποσπασμένος) και με βάση τις δηλώσεις προτίμησης τοποθέτησαν από 2 συναδέλφους σε κάθε σχολείο - και ας μην υπάρχει λειτουργικό κενό, αρκεί να ήταν το σχολείο στις πρώτες επιλογές του. (Αν δηλ είχε καλυφθεί ήδη από 2 άτομα το σχολείο σε τοποθετούν στη δευτερη προτίμηση κλπ.)

Αυθαίρετο δεν είναι αυτό το κριτήριο???  Πώς σας φαίνεται?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160141
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.