*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση  (Αναγνώστηκε 98484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 01:52:42 μμ »
Μα μου είπαν σε άλλη δευτεροβάθμια που ρώτησα, πως από τη στιγμή που δεν έχουμε οριστική τοποθέτηση και παραμένουμε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ (εδώ και 3 χρόνια δεν άνοιξε καμία θέση για οργανική) , ΟΛΟΙ είτε παλιοί μετατιθέμενοι που είμαστε στη διάθεση, είτε νεοδιόριστοι, είτε αποσπασμένοι, όλοι μπαίνουμε "στο ίδιο τσουβάλι" και τοποθετούμαστε με βάση τα υπηρεσιακά και κοινώνικα κριτήρια...

Να τους διαβάσεις την εγκύκλιο !
Ακόμα και η συμπληρωματική βάζει στο ίδιο τσουβάλι μόνο τους αποσπασμένους και τους νεοδιόριστους..
Συνεπώς οι μετατιθέμενοι ( παλιοί και νέοι ) προηγούνται ...

Δηλ. έτσι θα πάει στο εξής? Θα έρχονται με απόσπαση στο νομό που μετατεθήκαμε σε ανύπαρκτα κενά άλλοι από άλλα ΠΥΣΔΕ και εμείς θα φεύγουμε για άγνωστους προορισμούς, άλλο νομό ή υπηρεσίες, όπου δηλ. τους καπνίσει?? Δεν υπήρχαν επαρκή κενά για εμάς καν... φεράν άλλους και τώρα να... μείναμε κ εμείς στο κενό...    :(

Θα ήταν εντελώς παράλογο να συμβεί αυτό !!!

Ιεράρχησαν τις αιτήσεις .. με βάση ποια κριτήρια δεν το έχω ξεκαθαρίσει ..

Απαράδεκτα πράγματα ...
Α , ρε  Ελλάδα  ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:10 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 04:07:18 μμ »
Ιεράρχησαν τις αιτήσεις .. με βάση ποια κριτήρια δεν το έχω ξεκαθαρίσει ..

Απαράδεκτα πράγματα ...
Α , ρε  Ελλάδα  ...

Ε καλά κι`εσύ πήρες φόρα! 
Το ότι δεν το έχει ξεκαθαρίσει η συνάδελφος δεν είναι και τόσο απαράδεκτο!  :D


Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 05:32:35 μμ »
Στην διδε δωδ/σου παντως μπηκαν στο ιδιο τσουβαλι οι σε διαθεση ,απο μεταθεση και οι αιτουντες αποσπαση !!!!!! και οχι μονο αυτο , το κριτηριο προτεραιοτητας ηταν τα ετη υπηρεσιας κ οχι τα συνολικα μορια. Αυτο με αδικησε διπλα καθως μπροστα μου μπηκαν ατομα που πηραν οργανικη φετος κ απλα δεν ηθελαν να πανε λιγο εξω απτην πολη και εμεινα στο τελος εγω που δεν εχω καθολου θεση(διαθεση). Δευτερον , τα μορια μου γαμου, παιδια, εντοπιοτητας πηγαν περιπατο .Μεχρι τωρα για να παρω μεταθεση επαιξαν ρολο τα μορια, για να μην παρω οργανικη παλι τα μορια. Ξαφνικα γιατι τα μορια δεν εχουν σημασια;Και γιατι ο εκπαιδευτικος που παιρνει οργανικη προηγηθηκε αυτου που δεν εχει;(Τελος για τους νεοδιοριστους ουτε συζητηση εμειναν τελευταιοι οπως γινοταν .)
Και μαλλον αφελης ερωτηση αλλα ειμαι νεα στο χωρο και αδυνατω να κατανοησω γιατι στα σχολεια που παω περισσευω κ γω κ αλλοι πολλοι; Κομπιουτερ δεν εχουν να περασουν τα κενα κ οταν μας στελνουν να δουν αν μας χρειαζονται;πρεπει να το κανει αυτο ο διευθυντης αφου παρουσιαστουμε; Και γιατι ολη αυτη η οδυσσεια του"υπεραριθμου" που αγωνια να βρει σχολειο οταν ολοι μα ολοι πια εχουν τοποθετηθει ;Προς τι οι δηλωσεις προτιμησης λοιπον; προς τι ολη αυτη η γραφειοκρατια αφου παμε σαν τους ηλιθιους απο σχολειο σε διευθυνση και τουμπαλιν να τους πουμε οτι δεν μας χρειαζονατι εκει που μας στειλανε; ΕΛΕΟΣ

Η ΔΔΕ Δωδεκανήσου κάνει ό,τι γουστάρει! Αυτό έχω καταλάβει! Είμαι καμμένη κι εγώ..

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 07:56:34 μμ »
Απαράδεκτα πράγματα ...
Α , ρε  Ελλάδα  ...

Ε καλά κι`εσύ πήρες φόρα! 
Το ότι δεν το έχει ξεκαθαρίσει η συνάδελφος δεν είναι και τόσο απαράδεκτο!  :D

Άσε με να εκτονωθώ συνάδελφε jak13 .
Την Ελλάδα μου μέσα !!!       :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:10 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 10:33:07 μμ »
Άσε με να εκτονωθώ συνάδελφε jak13 .
Την Ελλάδα μου μέσα !!!       :D

Καλά συνάδελφε knkn, σ`αφήνω. :)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος maragel09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 01:22:45 πμ »
Εννοώ πως δεν έχω γνώση των πρώτων επιλογών των συναδέλφων για να είμαι εντελώς σίγουρη, δεν υπονοώ πως δεν ιεραρχήθηκαν σωστά - προς αποφυγή κάθε παρεξήγησης...!

Απλά οι αποσπάσεις σε νομούς με πλεονάσματα και χωρίς κενά με έχουν αγριέψει λιγάκι... Κυρίως επειδή αρκετοί ενώ περισσεύαμε δεν πήραμε απόσπαση σε νομούς με κενά και περισσότερες σίγουρα ανάγκες. Και το εκλογικέυσαμε στην αρχή για να το δεχτούμε (π.χ. θα πάρουν υπερωρίες οι μόνιμοι, θα συμπτυχθούν τμήματα κλπ.) Μα τι να εκλογικεύσεις?? Αν βλέπεις τόσα αντιπαραδείγματα?! Για ποιον εξορθολογισμό και καταγραφή κενών μιλούσαν? Για να δουμε πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα.. Θέλω να είμαι αισιόδοξη. Μακάρι να ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις άνισης μεταχείρισης, αλλά διαβάζω αυτά που γράφετε εδώ και πιστεύω πως είναι γενικευμένο το φαινόμενο.

Η αλήθεια είναι πως όλη η Ελλάδα αναθεματίζει, ο καθένας για τους δικούς του λόγους, περισσότερο ή λιγότερο σημαντικούς... Και πλέον οι περισσότεροι είμαστε καχύποπτοι και συνεπώς ψυχολογικά προετοιμασμένοι!!! Είναι η άμυνά μας, δε γίνεται αλλιώς!!

Καλή τύχη σε όλους.

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες απόψεις και συμβουλές!!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 05:57:13 μμ »
Να ρωτήσω και γω κάτι για τις τοποθετήσεις: Είναι δυνατόν να έρθει κάποιος πολύτεκνος με μετάθεση, να πάρει οργανική,  να υπάρχει υπεραριθμία στην ειδικότητά του και να εκτοπίζει άτομα με 10 - 15 χρόνια προϋπηρεσία σε αυτό το σχολείο, οι οποίοι είναι αναγκασμένοι να ψάχνουν σχολική μονάδα για να δουλέψουν, ενώ αυτός βολεύεται άμεσα στο σχολείο της οργανικής του;

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 07:21:00 μμ »
Διαβάζω στο
http://www.pde.gr/forum/index.php?page=1767
'' Δραματικά κενά εκπαιδευτικών - Απαιτούνται χιλιάδες συμπληρωματικοί διορισμοί άμεσα, του Θέμη Κοτσιφάκη μέλους του ΔΣ της ΟΛΜΕ.''

ενώ παρακάτω διαβάζω το εντελώς αντίθετο ...
Πλεόνασμα καθηγητών

Σύμφωνα με επιστολή του περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας κ. Ηλία Αργυρόπουλου στη εφημερίδα Ημέρα (28/8/2010) της Λαμίας, τα πλεονάσματα καθηγητών στα σχολεία της Στερεάς (νομοί Φθιώτιδας, Φωκίδας, Ευρυτανίας, Εύβοιας και Βοιωτίας) την 26/8/2010 έχουν ως εξής ανά κλάδο:

Κλάδος                            Πλεόνασμα

Θεολόγοι ΠΕ01                       5
Φιλόλογοι ΠΕ02                      4
Μαθηματικοί ΠΕ03                 35 ( !!! )

Αγγλικών ΠΕ06                      43    !!!!
Γαλλικών ΠΕ05                      14
Φυσικής Αγωγής ΠΕ11           75  !!!!!!!!

Πληροφορικής ΠΕ19/20         44   !!!

Κι ενώ η περιφέρεια Στερεάς εμφανίζει ( αν αληθεύει το παραπάνω ) πλεόνασμα 35 μαθηματικών , σε έναν από τους νομούς της διορίστηκαν 10 μαθηματικοί ...

Τελικά ποια είναι η αλήθεια ?     
 Τι μπάχαλο επικρατεί ?
Α ρε Ελλάδα .... 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2010, 07:41:56 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος maragel09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 07:53:30 μμ »
Καλύτερα να μας τα πει ανά νομό για να υπάρχει σωστή πληροφόρηση και διαφάνεια. Και να αποσαφηνίσει αν τα πλεονάσματα είναι πριν ή μετά τις αποσπάσεις σε φορείς ή άλλα ΠΥΣΔΕ. Και αν τα είχε κατά νου όταν έφερναν στα σχολεία κ νέους αποσπασμένους από άλλες περιφέρειες. Ελπίζω αυτό να γίνει σύντομα. Γιατί η δική μου ειδικότητα πλεονάζει κατά πολύ και δε φαίνεται στο πινακάκι - να δούμε πού είναι αυτά τα κενά που αντισταθμίζουν την εικόνα που έχω εγώ για να ξέρουμε προς τα πού υπάρχει πιθανότητα να εκτοπιζόμαστε κάθε χρονιά...

Επίσης να δούμε αν θα πάνε αναπληρωτές πλήρους ωραρίου σε θέσεις εντός της περιφέρειάς μας που θα μας ενδιέφεραν και που αιτηθήκαμε και αιτούμαστε για απόσπαση κ δε δόθηκε ως τώρα.

Και τότε θα θαυμάσουμε τον τέλειο σχεδιασμό του υπουργείου και την επικαιροποιημένη καταγραφή των κενών.

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 08:49:27 μμ »
Όταν έκανα αίτηση τοποθέτησης έβαλα πρώτη επιλογή ένα σχολείο που ήξερα ότι είχε κενό και μας το έδιναν και ώς επιλογή.Με διαβεβαίωναν ότι το κενό αυτό μπορεί και να μην υπάρχει(αυτό από το γραφείο!).Τοποθετήθηκα προσωρινά σε άλλο σχολείο στην περιοχή που διορίστηκα  όπου αρχικά μου είπαν πως θα συμπληρώνω εκεί ωράριο γιατί έχω και δεύτερη ειδικότητα. Μετά από δυο μέρες άρχισαν να μου λένε ότι υπάρχει περίπτωση να μετακινηθώ σε περιοχή δ (που δεν έχω διοριστεί και ούτε καν έχω δηλώσει κάποιο σχολείο) γιατί περισεύω, δε συμπληρώνω ωράριο δεν υπάρχει κενό αλλού ούτε σε α ούτε σε γ που έχω δηλώσει και επιθυμώ.Σήμερα είδα ότι στο σχολείο που σας είπα στην αρχή ότι είχα δηλώσει τοποθετήθηκε αποσπασμένος και στενοχωρήθηκα πάρα πολύ γιατί κινδυνεύω να βρεθώ σε ένα μέρος που είναι μία ώρα από αστικό κέντρο δεν έχει συγκοινωνία κλπ.Έχω απελπιστεί.Δεν έχω βύσμα και μάλλον τα βάσανά μου δε θα τελειώσουν ούτε φέτος που διορίστικα.Τα ενοίκια είναι στα 300 ευρώ εκεί άσε που παίζει να μη βρώ παρά μόνο σε άλλη περιοχή που είναι μακριά.Αυτοκίνητο δεν έχω και το χειρότερο θα είμαι στην περίπτωση που πάω εκεί και σε άλλο σχολείο μία ώρα μακριά.ΕΛΕΟΣ!Γιατί μας ταλαιπωρούν έτσι;Θα μπορούσαν αν είναι αλήθεια ότι περισσέυουμε να μας βγάλουν υπεράριθμους και να φύγουμε.Μου λένε ότι δεν εξαρτάται από εκείνους (στο γραφείο) και δε μπορούν να μας βγάλουν υπεράριθμους.Υποψιάζομαι για να μην πω είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν κενά και περιμένουν τους διορισμούς αναπληρωτών για να βάλουν δικούς τους στα κοντινά σχολεία.ΩΡΑΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ!

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 12:31:08 πμ »

Την Ελλάδα μου μέσα !!!       :D

Η Ελλάδα είναι ωραία χώρα, οι Ελληνες είναι λίγο ... μυστήριοι.

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 05:12:37 μμ »
Αυτό που λέγεται αξιοκρατία και διαφάνεια έχει πεθάνει εδώ και χρόνια στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Vassia77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:27:59 μμ »
Καλησπέρα!

Πήρα μετάθεση από τη Β' περιοχή ενός νομού στην Α' του ίδιου νομού. Φέτος σκοπεύω να υπηρετήσω στο σχολείο όπου τοποθετήθηκα. Για την επόμενη χρονιά θα χρειαστεί να κάνω αίτηση οριστικής τοποθέτησης ή μπορώ να κάνω αίτηση βελτίωσης;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:56:34 μμ »
Καλησπέρα!

Πήρα μετάθεση από τη Β' περιοχή ενός νομού στην Α' του ίδιου νομού. Φέτος σκοπεύω να υπηρετήσω στο σχολείο όπου τοποθετήθηκα. Για την επόμενη χρονιά θα χρειαστεί να κάνω αίτηση οριστικής τοποθέτησης ή μπορώ να κάνω αίτηση βελτίωσης;


Αν έχεις τοποθετηθεί οργανικά στο σχολείο, μπορείς να κάνεις αίτηση βελτίωσης (αν πάρεις βελτίωση θα πρέπει να παραμείνεις δύο χρόνια στη νέα οργανική).
Αν η τοποθέτησή σου είναι προσωρινή, θα κάνεις αίτηση για οριστική τοποθέτηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160142
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 444
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.