*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 857967 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1372 στις: Αύγουστος 11, 2014, 10:46:22 πμ »
radio@parapolitika.gr στείλτε ερωτήσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:00 »

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1373 στις: Αύγουστος 11, 2014, 10:47:41 πμ »
http://www.e-radio.gr/Parapolitika-FM-901-Athens-i280/live

loverdos live

΄Εστειλα ένα μηνυμα ότι ναι θέλουμε εκλογές, επειδή τον άκουσα να λέει ότι δεν το βλέπει.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1374 στις: Αύγουστος 11, 2014, 10:53:03 πμ »
Δε συμμεριζομαι ακραια σεναρια για τελος των μονιμων διορισμων κλπ κλπ

Σιγουρα σκοπος ειναι η αναλογια αναπληρωτων προς μονιμους να μεγαλωσει και απο εκει που ηταν 1 προς 15 το 2009 να γινει περιπου 2 προς 10 εφεξης.

Αισθηση μου ειναι οτι θελουν να μειωσουν το μονιμο εκπαιδευτικο δυναμικο στους 110.000-120.000 κ τους υπολοιπους να τους παιρνουν αναπληρωτες.
αυτο σημαινει οτι... αρχης γενομενης απο το 2011 κ για πολλα χρονια δεν εχουν σκοπο για αξιολογους διορισμους.
Θεωρω οτι απο το 2020 κ μετα θα αρχισουν να γινονται διορισμοι στην αναλογια 1 προς 1....
Μεχρι τοτε... 400-500 διορισμοι το χρονο..

Παντως για να ειμαστε ρεαλιστες ειναι τοσοι πολλοι οι παραγοντες (μετακινησεις πληθυσμων, δημογραφικοι, νεα εκπαιδευτικα αντικειμενα, αλλαγες σε Ω.Π., αδειες κλπ κλπ), που επιτασσουν κ την υπαρξη μεγαλου αριθμου αναπληρωτων.
Δε μπορουμε να απαιτουμε μονο αθροους διορισμους κ καθολου υποχρεωτικες μεταθεσεις-αποσπασεις σε περιοχες κ ειδικοτητες που εμφανιζουν πλεονασματα.
Δε γινονται ολα!

Ολα τα παραπανω αποτελουν προσωπικες εκτιμησεις... δεν εχω καποια πληροφορηση.



Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1375 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:04:38 πμ »
Αυτο ειναι το δικο τους σχεδιο. Σε περιπτωση που εχουμε αλλες εξελιξεις πχ αλλη κυβερνηση ξερουμε ποιο θα ειναι το μελλον?
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:00 »

Αποσυνδεδεμένος marcy

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1376 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:05:09 πμ »
Όπως φαίνεται αξιόλογοι διορισμοί δεν θα γίνουν στο άμεσο μέλλον. Εάν γίνει ΑΣΕΠ μόνο και μόνο για να φτιαχτεί ένας πίνακας για να πηγαίνουμε αναπληρωτές θα είναι μεγάλη κοροϊδία.  Γι αυτό πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ρύθμιση να κρατάμε τον καλύτερο βαθμό ΑΣΕΠ για πάντα και να δίνουμε εξετάσεις μόνο εάν θέλουμε να τον βελτιώσουμε. Δεν γίνεται να μπαίνουμε κάθε φορά στην διαδικασία αυτη όταν οι διοριμοι είναι μηδαμινοι.  Και αν αρχίσει να διορίζει το κράτος μετά πχ το 2021 γιατι εγώ να έχω χαραμίσει το καλύτερο βαθμό μου μόνο για αναπληρώσεις και να πρέπει να ξανά δώσω πάλι.
Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1377 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:08:59 πμ »
Άρχισαν οι μειώσεις στα λόγια του ΛΟβέρδου... πέσαμε στους 19500 οι αναπληρωτές.... τα άλλα κενά είναι β αναθέσεις......
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1378 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:27:47 πμ »
Όπως φαίνεται αξιόλογοι διορισμοί δεν θα γίνουν στο άμεσο μέλλον. Εάν γίνει ΑΣΕΠ μόνο και μόνο για να φτιαχτεί ένας πίνακας για να πηγαίνουμε αναπληρωτές θα είναι μεγάλη κοροϊδία.  Γι αυτό πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ρύθμιση να κρατάμε τον καλύτερο βαθμό ΑΣΕΠ για πάντα και να δίνουμε εξετάσεις μόνο εάν θέλουμε να τον βελτιώσουμε. Δεν γίνεται να μπαίνουμε κάθε φορά στην διαδικασία αυτη όταν οι διοριμοι είναι μηδαμινοι.  Και αν αρχίσει να διορίζει το κράτος μετά πχ το 2021 γιατι εγώ να έχω χαραμίσει το καλύτερο βαθμό μου μόνο για αναπληρώσεις και να πρέπει να ξανά δώσω πάλι.
Δεν γίνεται όμως να κρατάς και ένα βαθμό ΑΣΕΠ για 10 χρόνια, δεν έχει πλέον νόημα ως κριτήριο αξιολόγησης. Στο μεταξύ μπορεί να έχεις πάθει άνοια...

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1379 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:39:00 πμ »
Πάντως δεν είναι σωστό να δίνεται βάση στον βαθμό του ασεπ γιατί ασεπ με ασεπ διαφέρει ως προς δυσκολία και βαθμούς. θα έπρεπε να βρεθεί ενας αλγόριθμος να μοριοδοτείται η σειρά βαθμολογίας του ασεπ 1ος 2ος κλπ ώστε σε κάθε ασεπ να είναι τοίδιο.
Να σας πω το προσωπικό μου κομμάτι. ήμουν επιτυχών με σειρά πολυ μακριά από τον τελευταίο διοριστέο και έχω καλύτερο βαθμό από  άλλον διαγωνισμό που είμαι στους 30 πρώτους επιλαχόντες και τα θέματα ήταν παλούκια. Φυσικά με τον 3848 θα κρατήσω τον καλύτερο βαθμό.... Βλέπετε την αδικία;;;;;;;
άντε βγάλτε μια φόρμουλα να προτείνουμε να μην υπάρχει αδικία.........
και επαναλαμβανω για να μην εύχονται όλοι τα θέματα να είναι δ΄θσκολα ή εύκολα

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1380 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:39:42 πμ »
Όπως φαίνεται αξιόλογοι διορισμοί δεν θα γίνουν στο άμεσο μέλλον. Εάν γίνει ΑΣΕΠ μόνο και μόνο για να φτιαχτεί ένας πίνακας για να πηγαίνουμε αναπληρωτές θα είναι μεγάλη κοροϊδία.  Γι αυτό πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ρύθμιση να κρατάμε τον καλύτερο βαθμό ΑΣΕΠ για πάντα και να δίνουμε εξετάσεις μόνο εάν θέλουμε να τον βελτιώσουμε. Δεν γίνεται να μπαίνουμε κάθε φορά στην διαδικασία αυτη όταν οι διοριμοι είναι μηδαμινοι.  Και αν αρχίσει να διορίζει το κράτος μετά πχ το 2021 γιατι εγώ να έχω χαραμίσει το καλύτερο βαθμό μου μόνο για αναπληρώσεις και να πρέπει να ξανά δώσω πάλι.
Εδω μεσα κανει ο καθενας προτασεις ή μαλον εξωτερικευει αυτο που θα τον βολευε.
Και γιατι να κραταμε τον μεγαλυτερο βαθμο του ασεποταν υπαρχει βαθμος πτυχιου γι αυτη τη δουλεια? Ο ασεπ ειναι ή θα επρεπε να ειναι κριτηριο επιλογης για μια φαση προσληψεων και μονο. Προκυρησω διαγωνισμο σαν εργοδοτης για να προσλαβω ΤΩΡΑ, οχι μετα 10 χρονια. Αυτο ειναι το σωστο κι ας μη με βολευει προσωπικα (θα με βολευε να κρατησω εναν παλιοτερο μεγαλυτερο) .
Οπως σωστο θα ηταν να μετρανε ολες οι προυπηρεσιες με την ιδια βαρυτητα και για ολα τα χρονια.
Πριν διαβαζα να αλλαξουν οι συντελεστες λεει στον 3848 για προυπηρεσια. Κατσε ρε φιλε, επειδη εσυ μετρας τα προσωπικα σου κουκια και τα βρισκεις περισσοτερα των αλλων αμεσως να πεις το δικο σου? Νομος υπαρχει και δε γιθνεται να αλλαζει για τον καθενα.
Η λυση ειναι εφαρμογη ενος νομου με ιδια κριτηρια για ολους, ειτε ειναι ο 3848, ειτε ο προηγουμενος, ειτε ενας επομενος. Δεν μπορει να συνεχιστει αυτη η κοροιδια.
 

Αποσυνδεδεμένος daskalos11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17.03 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1381 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:42:44 πμ »
Καλημερα,
υπαρχει καποιος που να ακουσε την συνεντευξη του Λοβερδου σημερα στο ραδιοφωνο να μας ενημερωσει?

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1382 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:43:30 πμ »


Παντως για να ειμαστε ρεαλιστες ειναι τοσοι πολλοι οι παραγοντες (μετακινησεις πληθυσμων, δημογραφικοι, νεα εκπαιδευτικα αντικειμενα, αλλαγες σε Ω.Π., αδειες κλπ κλπ), που επιτασσουν κ την υπαρξη μεγαλου αριθμου αναπληρωτων.
Δε μπορουμε να απαιτουμε μονο αθροους διορισμους κ καθολου υποχρεωτικες μεταθεσεις-αποσπασεις σε περιοχες κ ειδικοτητες που εμφανιζουν πλεονασματα.
Δε γινονται ολα!


Σωστά. Σκοπός δεν είναι να γίνουν προσλήψεις μόνο και μόνο για να υπάρχουν στην διάθεση των διευθύνσεων αρκετοί εκπαιδευτικοί για να καλύπτουν τα λειτουργικά κενά που θα.. δημιουργηθούν. Το πρόβλημα είναι στο ότι χρησιμοποιούνται αναπληρωτές για να καλύπτουν πάγια κενά για τα οποία μάλιστα δεν προβλέπονται οργανικές θέσεις. ( βλ.  δημοτικά σχολεία ΠΕΑΠ και ειδικότητες)

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1383 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:44:55 πμ »
στο εξωτερικό υπάρχει κατι ανάλογο σαν τον ΑΣΕΠ?

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1384 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:50:47 πμ »
Δεν γίνεται όμως να κρατάς και ένα βαθμό ΑΣΕΠ για 10 χρόνια, δεν έχει πλέον νόημα ως κριτήριο αξιολόγησης. Στο μεταξύ μπορεί να έχεις πάθει άνοια...

Θα πρέπει καθε φορα να αξιολογήσαι στα ίδια και στα ίδια. Και επειδή διαβάζω πολλα απαραδεκτα πράγματα εδώ μέσα. Να αρθεί τώρα η μονιμότητα επίσημα , να απολύουν όλους τους καθηγητές  30 Ιουνίου και να τους προσλαμβάνουν τον Σεπτεμβριο με μειωμένο ωράριο ωστε να δουλεύουν περισσοτεροι, να βάλουν ως διευθυντες μόνιμους οικονομικούς μάνατζερ και ο οποιος να έχει το δικαίωμα ανα πάσα στιγμή να σε απολύσει αμά δεν βγαίνουν τα κουκιά του σχολείορυ και  οποιος απο αυτους που διδασκούν στην δημοσια εκπαιδευση πιαστει να κάνει  ιδιαίτερα φροντηστήρια να μην έχει το δικαιώμα εφόρου ζωής να κάνει στην δημόσια εκπαίδευση. Αυτό αξίζετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2014, 12:03:34 μμ από xhm32 »

Αποσυνδεδεμένος viki_mal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #1385 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:55:12 πμ »
Καλημερα,
υπαρχει καποιος που να ακουσε την συνεντευξη του Λοβερδου σημερα στο ραδιοφωνο να μας ενημερωσει?
+++++ Υπάρχει κάποιος; Εγώ τον πρόλαβα το τελευταίο τέταρτο που είχαν πιάσει τα κομματικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160391
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.