*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ19-ΠΕ20 Νέος "Πίνακας Διορισμών"  (Αναγνώστηκε 5701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anmais

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 Νέος "Πίνακας Διορισμών"
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 09, 2010, 05:35:34 μμ »
Δεν νομίζω οτι στην παρούσα φάση μας ανησυχεί η σύγκριση που γίνεται παραπάνω γιατί ακόμα και αν ο Υ με τα πολλά προσόντα έχει επιτυχία σε ΑΣΕΠ, ο διορισμός του δεν είναι σίγουρος πλέον. Πολλοί συνάδελφοι που μέχρι πριν λίγες μέρες κατοχύρωναν δικαίωμα διορισμού το καλοκαίρι, με τις νέες εξαγγελίες περί μείωσης διορισμών τους γρεμίζει τα πάντα. Το θέμα δεν είναι ο αριθμός μορίων, η επιτυχία ή συνεχόμενες επιτυχίες αλλά ο μηδαμινός αριθμός διορισθέντων από εδώ και πέρα. Και παρόλα αυτά πολλοί από εμας δεν θα απεργήσουμε για να μην χάσουμε 0,002 μόρια. Τελικά η ελπίδα πεθαίνει πρώτη
Σαν να 'ταν χτες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 Νέος "Πίνακας Διορισμών"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:44:06 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 Νέος "Πίνακας Διορισμών"
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 11, 2010, 12:52:38 πμ »
έστω:
Χ ένας συνάδελφος με τα προσόντα: 1 επιτυχία σε ΑΣΕΠ+πτυχίο 2006+βαθμός 5 και
έστω Υ ένας άλλος συνάδελφος με τα προσόντα: πτυχίο 1990+βαθμός 9+μεταπτυχιακό+ΑΣΠΑΙΤΕ+20 μήνες προϋπηρεσία
με όσα αναφέρονται μέχρι τώρα θα προηγείται ο Χ!!!!!!
πως είναι δυνατόν;;
Φυσικά και δεν είναι λογικό. Όπως δεν είναι λογικό να έχει κάποιος δύο ώρες προϋπηρεσία και επειδή έχει παιδ. κατάρτιση είναι πάνω από αυτόν που έχει 4600 ώρες διδασκαλίας...
Για όσους ρωτάνε, το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ φυσικά και αποτελεί πιστοποιητικό παιδ. επάρκειας, όπως και το μεταπτυχιακό στον ανάλογο τομέα.
Τώρα αν πετάξουν μια απόφαση που καταργεί τα σημερινά δεδομένα δε θα μου είναι καθόλου απίθανο με αυτά που βλέπουμε τον τελευταίο καιρό...

Αποσυνδεδεμένος Lino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 Νέος "Πίνακας Διορισμών"
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 12, 2010, 01:13:45 μμ »
Για όλα τα παραπάνω παράλογα κι επειδή ο κλάδος της πληροφορικής είναι αδικημένος στην εκπαίδευση, μήπως πρέπει να οργανωθούμε;

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 Νέος "Πίνακας Διορισμών"
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 14, 2010, 11:07:14 μμ »
Να ρωτήσω κάτι..Φέτος απ'οτι ήξερα θα γίνουν οι  υπόλοιποι διορισμοί από τους 200 πληροφορικάριους που είχαν πει ότι θα διοριστούν τις χρονιές 2009-2010 και 2010-2011.Από τους 200 πηραν τους μισούς μέχρι τώρα δηλαδή για το 2009-2010 που είναι σε αναλογία 60-40. Οι υπόλοιποι μισοί θα παρθούν φέτος. Και κάτι που άκουσα τελευταία είναι ότι μάλλον θα τους χωρίσουν και αυτούς στις επόμενες 2 χρονιές. Αυτά είχαν εξαγγελθεί τότε με τις 200 θέσεις που είχαν πει οτι θα πάρουν και δε νομίζω ότι μπορεί η Διαμαντοπούλου να τα αναιρέσει.Τουλάχιστον για θέσεις που είχαν αποφασιστεί πριν τα νέα μέτρα. Κάνω κάπου λάθος;; Απότι ξέρω θα υπάρξει μεταβατική περιοδός που δεν έχει αποφασιστεί πόση θα είναι και θα σταματήσουν να τροφοδοτούνται οι πίνακες.Ξέρω ότι ο ΑΣΕΠ θα μετράει αλλά δε θα φέρει τα πάνω κάτω σ'αυτούς που διορίζονταν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 Νέος "Πίνακας Διορισμών"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:44:06 »

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 Νέος "Πίνακας Διορισμών"
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 18, 2010, 02:41:48 μμ »
Είμαι από τους τυχερούς διορισμένους Πληροφορικούς. Θέλω να εκφράσω
την κατανόηση και τη στήριξη στις αγωνίες σας. Αυτό που έχω να πω σαν
συμπέρασμα από την εμπειρία μου είναι ότι
1) μας αντιπαθούν πολλές ειδικότητες
2) δυστυχώς δεν έχουμε ένα ενιαίο δυνατό φορέα μόνιμοι και αδιόριστοι πληροφορικοί
    για να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο για τον κλάδο μας. Κινούμαστε, σε κάθε περίπτωση
    μεμονωμένα.Οι δάσκαλοι υπερέχουν στη διεκδίκηση των ωρών διδασκαλίας στο Δημοτικό
    ενώ και η Ψηφιακή Τάξη στο Γυμνάσιο εμπλέκει τις περισσότερες ειδικότητες πλην της Πληροφορικής.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 Νέος "Πίνακας Διορισμών"
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:14:15 μμ »
Υπάρχει η ΕΠΕ που δίνει συνεχώς μάχες για τα παράλογα των διορισμών και των αναθέσεων στην εκπαίδευση.

Είμαι από τους τυχερούς διορισμένους Πληροφορικούς. Θέλω να εκφράσω
την κατανόηση και τη στήριξη στις αγωνίες σας. Αυτό που έχω να πω σαν
συμπέρασμα από την εμπειρία μου είναι ότι
1) μας αντιπαθούν πολλές ειδικότητες
2) δυστυχώς δεν έχουμε ένα ενιαίο δυνατό φορέα μόνιμοι και αδιόριστοι πληροφορικοί
    για να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο για τον κλάδο μας. Κινούμαστε, σε κάθε περίπτωση
    μεμονωμένα.Οι δάσκαλοι υπερέχουν στη διεκδίκηση των ωρών διδασκαλίας στο Δημοτικό
    ενώ και η Ψηφιακή Τάξη στο Γυμνάσιο εμπλέκει τις περισσότερες ειδικότητες πλην της Πληροφορικής.


Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 Νέος "Πίνακας Διορισμών"
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 06, 2010, 10:45:35 μμ »
 Συνάδελφοι για να μην κουράζεστε..το μάθημα της Πληροφορικής στα Δημοτικά θα το κάνουν Πληροφορικοί..τόσο απλά..σταματήστε να είστε το πιο μίζερο κομμάτι του πιο μίζερου κλάδου της ελληνικής κοινωνίας. Όλο αυτό το παραμύθι γίνεται για να σταματήσουμε να φιδιάζουμε σε γραφεία της ββάθμιςας  και να πάρουμε οργανικές στα δημοτικά όπου θεωρούν ότι θα έιμαστε πιο χρήσιμοι..η απόφαση να το κάνουμε εμείς είναι ειλημμένη και δεν 8α αλλάξει όσο και να μιζεριάσετε ακόμη..Δηλαδή έχετε την εντύποωση ότι θα μπει η Πληροφορική στο Δημοτικό και θα την διδάξουν δάσκαλοι ενώ κάαααθονται ΠΕ19 και ΠΕ20 σε γραφεία της δευτεροβάθμιας? Ήμαρτον συνάδεφοι ήμαρτον!
MIXANIKOS_HY is back

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 Νέος "Πίνακας Διορισμών"
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:31:35 μμ »
ενώ κάαααθονται ΠΕ19 και ΠΕ20 σε γραφεία της δευτεροβάθμιας? Ήμαρτον συνάδεφοι ήμαρτον!
Σε πληροφορώ ότι δεν κάθονται οι συνάδελφοι του κλάδου μας στα γραφεία. Κάποιψν άλλων κλάδων κάθονται που δεν ξέρουν ούτε υπολογιστή να ανοίγουν. Στην β/θμια Αθήνας είχα δει εκπαιδευτικό άλλου κλάδου σε γραφείο με μόνο ένα καφέ μπροστά της και να κάθεται να κοιτάει το ταβάνι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 634
Σύνολο: 638

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.