*

Αποστολέας Θέμα: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ (κίνηση μετά τον διορισμό των ήδη δικαιωθέντων)  (Αναγνώστηκε 117418 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Αν κάποιος γνωρίζει για τη νέα προσφυγή ας μας ενημερώσει σχετικά με ονόματα δικηγόρων..αν δεν θέλει να το ανακοινώσει δημόσια θα το εκτιμούσα πολύ να μου στειλει πμ με τα στοιχεία του δικηγόρου.ευχαριστω

ομοίως

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ελένη02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ίδιο και 'γω . Ας συντονιστούμε λοιπόν ...

Αποσυνδεδεμένος maria02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση αλλα πότε θα διδάξω;
    • Προφίλ
Παρακαλώ και σε εμένα αν μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μου στείλει σε μήνυμα τα στοιχεία του δικηγόρου που μπορεί να αναλάβει την υπόθεσή μας. Σας ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή έτυχε να ανοίξω το σχετικό θέμα στο φόρουμ πριν από τέσσερα περίπου χρόνια (λίγο παραπάνω) ίσως θα μπορούσα να συμπληρώσω μερικά πράγματα σε κάποιους από τους παραπάνω προβληματισμούς. Κυρίως γιατί αισθάνομαι ότι με αφορά η κουβέντα που χαρακτηρίζει ως θέατρο του παραλόγου τον διορισμό μου. Είναι δεδομένο ότι ο καθένας από εμάς οφείλει να προσφεύγει στη δικαιοσύνη όταν θίγονται τα συμφέροντά του. Όταν δεν κινητοποιείσαι δεν μπορείς να ζητάς μερίδιο από την τελική μοιρασιά σε αρχικό στάδιο και μάλιστα εις βάρος κάποιων άλλων. Με λίγα λόγια δείχνεις ότι αποδέχεσαι τις παρελθούσες αντισυνταγματικές αποφάσεις της διοίκησης. Το επιχείρημα ότι δεν γνώριζα είναι τουλάχιστον αστείο. Εάν κάποιος κάνει μια απλή έρευνα στο διαδίκτυο θα διαπιστώσει ότι έχει αναρτηθεί η απόφαση σε όλους τους γνωστούς εκπαιδευτικούς διαδικτυακούς χώρους. Αυτό που έχει συμβεί είναι ότι αρκετοί συνδικαλιστικοί φορείς δεν υποστήριξαν όσο θα έπρεπε (για ευνόητους λόγους) την απόφαση του ΣΤΕ ώστε να προσφύγουν συνάδελφοι μαζικά.

Την ίδια στιγμή η διοίκηση του Υπουργείου φάνηκε ότι δεν είχε τη δυνατότητα να αποκαταστήσει όλους όσους έχουν ζημιωθεί γιατί υπάρχουν και άλλες κατηγορίες εκπαιδευτικών που διεκδικούν τον διορισμό τους. Ας μην ξεχνάμε τι αδικίες έχουν δημιουργηθεί από το αδιαφανές σύστημα διορισμών της δεκαετίας του 2000 που δημιουργούσε καινούργια παράθυρα με μεγάλη ευκολία. Γνωρίζουμε ότι τίποτα δεν χαρίζεται αλλά κατακτιέται μέσα από αγώνες και θυσίες σε ψυχολογικό και οικονομικό επίπεδο. Τίποτα δεν μας χαρίστηκε. Επιπλέον, δεν μπορείς να περιμένεις από μια χούφτα ανθρώπων να βγάλει το φίδι από την τρύπα δίχως να συμμετέχεις σε κοινούς αγώνες και να περιμένεις δικαίωση. Και σαν να μην φτάνουν όλα αυτά να τους κατηγορείς κιόλας ότι κακώς διεκδίκησαν διορισμό μέσα από τη νόμιμη δικαστική οδό. Προφανώς και οι διορισμοί στηρίζονται σε αποφάσεις δικαστηρίων. Σε σχέση με το εύλογο χρονικό διάστημα προσφυγής συμφωνώ ότι υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να επεκταθεί. Αναμένεται το επόμενο διάστημα σχετική απόφαση από το ΣΤΕ. Σίγουρα όποιος θεωρεί ότι θίγεται μπορεί να συμβουλευτεί δικηγόρο και να προσφύγει στη δικαιοσύνη. Αυτό που θα συμβούλευα εγώ είναι να οπλιστεί με αρκετό κουράγιο και υπομονή γιατί οι αποφάσεις τις δικαιοσύνης αργούν πολύ, πάρα πολύ... Αυτές τις καθυστερήσεις εκμεταλλεύονταν οι διοικήσεις του Υπουργείου για να εφαρμόζουν τις αντισυνταγματικές διατάξεις που ψήφιζαν συστηματικά την επίμαχη δεκαετία του 2000.
Καταρχην να διευκρινισω οτι η πικρια δεν στρεφεται κατα συναδελφων οσι κ αν ετσι φαινεται αλλα κατα του πως λειτουργει το ολο συστημα. Και, ναι  για μενα ειναι τρελο κ παραλογο να βασιζεται η απονομη δικαιοσυνης στο αν επεσε το ματι του καθενος σε μια αναρτηση σε φορουμ στο ιντερνετ .Ουτε κ.οφειλει ο.καθενας να εχει γνωσεις νομικης νιμιζω!Κ ας πουμε οτιΚαποιου επεσε τι ματι σ αυτη την αναρτηση 6 μηνες μετα απο αυτο που οριστηκε ως ευλογο κ ειναι στο 200 του πινακα. Τι γινεται? Δεν διοριζεται ω ς εκπροθεσμος αλλα ομως διοριζεται ο 2200 ο οποιος προσεφυγε μεσα στο χρονο κ ας απεχει ετη φωτος απο τις θεσεις που ειχαν προκηρύχθει. Αυτο λεγεται αποκατασταση αδικιας?  Πληρης καταστρατηγηση της σειρας ΑΣΕΠ κ.δημιουργια λιστας προτεραιότητας βασει του ποσο γρηγορα επεσε το ματι σου στα νεα στο pde. Ειναι γελοιο κατα τη γνωμη.μου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όλοι εσείς που φωνάζετε τον διορισμό των 463 τον είδατε να κινηθείτε και να διοριστειτε δεν είδατε ! Επιλεκτική την βλέπω την όραση σας ! Επίσης όταν πριν 2 χρόνια έγιναν οι αιτήσεις αναπληρωτών Απρίλιο και κάποιοι δεν το πήραν χαμπάρι δεν είδα καμία ευαισθησία από τους περισσότερους ! Ας διάβαζαν τα forum λέγατε οι περισσότεροι να ενημερώνονταν ! Εκεί κερδίζατε κάποιες θέσεις στον πίνακα όποτε όλα ωραία ! Η ιστορία γράφεται με αυτούς που τολμάνε όλοι οι άλλοι απλά φωνάζουν για αδικίες στημένα δικαστήρια και ότι άλλο φανταστεί κανείς ! Ναι αν είχαμε κονε να στήσουμε δικές θα το χρησιμοποιούσαμε για να διοριστούμε καθηγητές με 850 ευρώ μισθό ! Με τι μυαλό δουλεύουν κάποιοι !

Αποσυνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Θα ήθελα και γω να ενημερωθώ για νέα προσφυγή..

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όλοι εσείς που φωνάζετε τον διορισμό των 463 τον είδατε να κινηθείτε και να διοριστειτε δεν είδατε ! Επιλεκτική την βλέπω την όραση σας ! Επίσης όταν πριν 2 χρόνια έγιναν οι αιτήσεις αναπληρωτών Απρίλιο και κάποιοι δεν το πήραν χαμπάρι δεν είδα καμία ευαισθησία από τους περισσότερους ! Ας διάβαζαν τα forum λέγατε οι περισσότεροι να ενημερώνονταν ! Εκεί κερδίζατε κάποιες θέσεις στον πίνακα όποτε όλα ωραία ! Η ιστορία γράφεται με αυτούς που τολμάνε όλοι οι άλλοι απλά φωνάζουν για αδικίες στημένα δικαστήρια και ότι άλλο φανταστεί κανείς ! Ναι αν είχαμε κονε να στήσουμε δικές θα το χρησιμοποιούσαμε για να διοριστούμε καθηγητές με 850 ευρώ μισθό ! Με τι μυαλό δουλεύουν κάποιοι !
Ε, ναι προφανεστατα κ τον ειδαμε το διορισμο οπως βλεπουμε κ τις προσκλησεις για τις αιτησεις αναπληρωτων καθως δημοσιευονται επισημα στην ιστοσελιδα του Υπουργειου Παιδειας κ ειναι σαφες του τι ζητουν. Και προφανως δεν ειδαμε τοτε και.μαλιστα σε χρονο μηδεν μια αναρτηση που εγινε καπου σε ενα διαδικτυακο φορουμ , καπως, καποτε απο καποιον .Και οσοι ετυχε να τη.δουμε δεν οφειλανε νομιζω ναωεψουμε νομικες γνωσεις για να ξερουμε οτι το.ευλογο θα οριστει εκ των.υστερων στον 1 χρονο,  αλλα ουτε κ μαντικες ικανοτητες  ουτε κ τοση φαντασια για να μαντεψουμε οτι ο 2200 θα προσπερασει τον 200 γιατι προσεφυγαν με 6 μηνες διαφορα, ενω η διαφορα στη σειρα ΑΣΕΠ ειναι τεραστια.

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Όταν το 2015 μου πρωτοείπαν για προσφυγή αφελώς σκέφτηκα πως θα κάνω αίτηση.

Ηλιθιωδώς κοίταξα το ΦΕΚδιορισμού μέτρησα 40 μηνο 24 μηνο κλπ. έκανα τις προσθέσεις και τις αφαιρέσεις μου και είδα ότι για 150 θέσεις δεν θα με "έφτανε" ο διορισμός.

Με άλλα λόγια λέω προηγούνται άλλοι.

Τώρα πώς διορίζεται συνάδελφος με θέση 3200 ενώ υπάρχουν άλλοι πιο πάνω μόνο και μόνο γιατί έκανε προσφυγή.... δεν μου πέρασε καν από το μυαλό το 2015.

Προφανώς αλλοι είχαν άλλες εμειρίες.....και μπράβο τους.

Τρίτη πρωί παίρνω τηλ το γραφείο του κ. Χατζηφώτη και από εμένα τουλάχιστον θα έχετε μια πληροφόρηση.

Καλό βάρδυ και καλή μας αρχή.

Αποσυνδεδεμένος gth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ήθελα κι εμένα να με ενημερώσετε για τυχόν νέα προσφυγή.Είναι λογικό, όσοι είμαστε πολύ πίσω στον πίνακα κι είχαμε υπολογίσει πόσους μονιμοποίησαν από άλλες κατηγορίες,να μην προσφύγουμε.Δεν έγινε από τσιγκουνιά,μας έλεγαν ότι δε μας αφορά.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ήθελα κι εμένα να με ενημερώσετε για τυχόν νέα προσφυγή.Είναι λογικό, όσοι είμαστε πολύ πίσω στον πίνακα κι είχαμε υπολογίσει πόσους μονιμοποίησαν από άλλες κατηγορίες,να μην προσφύγουμε.Δεν έγινε από τσιγκουνιά,μας έλεγαν ότι δε μας αφορά.

ποιος σας έλεγε οτι δε σας αφορά?

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εχω μιλησει ηδη με Χατζηφωτη ,γιατι αντε να εχουν δικαιωμα οι πρωτοι που δεν απορροφηθηκαν λογο του 40% αλλα και οι τελευταιοι ?

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Εχω μιλησει ηδη με Χατζηφωτη ,γιατι αντε να εχουν δικαιωμα οι πρωτοι που δεν απορροφηθηκαν λογο του 40% αλλα και οι τελευταιοι ?


Σας ενημέρωσε για τις επόμενες κινήσεις;

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οτι ακολουθησει θα γινει μετα την τοποθετηση των διοριστεων

Αποσυνδεδεμένος elpida31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Kαλησπέρα, ενδιαφέρομαι και εγώ για τις προσφυγές. Είμαι αρκετά υψηλόβαθμη. Εχω σειρά κατάταξης 858 στον ασεπ του 2008 και είμαι φιλόλογος. Λέτε να δικαιωθούμε αν προσφύγουμε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160235
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 626

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.