*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 963897 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2702 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 05:44:47 μμ »
Ποιες χαμένες εβδομάδες, συνάδελφε; Κανονικά μάθημα γίνεται κι η ύλη προχωρά! Τι άλλο να γίνει με αυτές τις συνθήκες; Θα επιστρέψουμε με το νέο έτος, θα βάλουμε και τα διαγωνίσματά μας κι ύστερα θα παραδώσουμε βαθμολογία και γρήγορα-γρήγορα για το β΄ τετράμηνο, μήπως μάς ξανακλείσουν... Και στο τέλος, εξετάσεις με λιγότερη ύλη, φυσικά.

Ούτε κανονικό μάθημα γίνεται , ούτε η ύλη προχωρά κανονικά για τους λόγους που όλοι γνωρίζουμε. Στην πρωτοβάθμια μάλιστα έχει γίνει περικοπή του ωραρίου προκειμένου να χωρέσουν 6 διδακτικές ώρες στο διάστημα από 14:10 ως και 17:20 με δεκάλεπτα διαλείμματα. Επίσης έχει γίνει περικοπή των ωρών διδασκαλίας σε όλα ανεξαιρέτως τα μαθήματα.
Επίσης υπάρχουν αρκετοί μαθητές με υπαρκτά προβλήματα σύνδεσης στο δίκτυο και στον εξοπλισμό. Πως θα καλύψουν τα κενά τους; Ούτε είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε υψηλές ταχύτητες και επιπλέον εξοπλισμό στα σπίτια μας για να παρουσιάζει έργο το υπουργείο με το πορτοφόλι των άλλων. Σημειώνω πως αυτά αφορούν διαχρονικά όλες τις ηγεσίες και όχι μόνο την παρούσα. Δεν είναι δυνατόν να επαφίονται όλα στο  πατριωτισμό των Ελλήνων.

Εχει απόλυτο δίκιο ο συνάδελφος
Κι επειδή είναι περσινα; Από Σεπτέμβριο το πρόβλημα επιδεινώθηκε , οπότε νομίζω ότι ισχύουν ακόμα! Κι εγώ σε γυμνάσιο διδάσκω και όπως λες στα Αρχαία τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, ειδικά στην Α γυμνασίου που πρέπει να μάθουν διαδικτυακά τον τονισμό και την κλίση ουσιαστικών! Το Μάιο όταν είχαμε επιστρέψει δίδασκα τον Παρακείμενο και τον Υπερσυντέλικο και κάποια στιγμή διαπιστώνω ότι είχαν ξεχάσει τον Αόριστο και ίσως και άλλα γραμματικά φαινόμενα! Αν δεν γίνεται το μάθημα στο σχολείο τότε είμαι σίγουρη ότι κάποιοι μαθητές ίσως το αφήνουν ανοιχτό το λαπτοπ ή το κινητό και περιφέρονται ή κοιμούνται! Δε σου έχει τύχει αφού πάρεις απουσίες να μην ξαναμιλήσουν οι μαθητές ενώ πρωτύτερα το μικρόφωνό τους ήταν μια χαρά; Ούτε στο τσατ μπαινουν στον κόπο να γράψουν κάτι! Με αυτούς τους μαθητές τι να κάνω; Πώς να τους κινητοποιήσω;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2020, 05:48:13 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:46:02 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2703 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 07:35:20 μμ »
Ουάου! Αν το μάθει η Κεραμέως! Κακά τα ψέματα, 15 μέρες πριν τα Χριστούγεννα σκέφτηκαν να συνεδριάσουν; Και  τώρα θα μας πουν τι θα κάνουμε; Πάντως, στο webex έχω και προτάσεις από τα παιδιά (δηλαδή από τους γονείς) για το πώς θα τους αξιολογήσω. Προσπαθώ να είμαι ευγενική και να εξηγήσω ότι δεν ξέρουμε τίποτα επίσημα ακόμη, αλλά δεν μπορώ να τα πείσω (για την Α΄ Γυμνασίου, μιλάω).

Περ τους να τα στείλουν στο ΙΕΠ. Άκου προτάσεις! Αυτή η Α γυμνασίου, με τα καλά κ τα κακά του δημοτικού! α έχουν υπό επίβλεψη οι γονείς αλλά μαζί έχουν κ εμάς....

Τι κακό αυτό με την αξιολόγηση των παιδιών. Θα την ευκαιρία να σπάσει το απόστημα.... να σταθούμε στη γνώση κ την ανατροφοδότηση.

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2704 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 07:39:49 μμ »
Οι τριμηνίτες προσλήφθηκαν, για να αναπληρώσουν όσους συναδέλφους είχαν πάρει άδεια ειδικού σκοπού και για να παράσχουν διά ζώσης εκπαίδευση. Αυτήν τη στιγμή και από όσα γνωρίζω, οι πρώτοι συνεχίζουν με τηλεκπαίδευση. Άρα οι αδειούχοι κάθονται; Και όταν με το καλό ανοίξουμε, οι τριμηνίτες θα επανέλθουν στα σχολεία και οι δεύτεροι θα συνεχίσουν την άδειά τους ή θα κάνουν τηλεκπαίδευση σε παιδιά που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες και δεν προσέρχονται στις σχολικές μονάδες; Έκαναν προ καραντίνας ή καθόλου; Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει;
Ξέρετε πολλούς μόνιμους εκπαιδευτικούς  που έχουν πάρει άδεια ειδικού σκοπού;
Ίσως αν πρόκειται για αποσπασμένους σε φορείς.

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2705 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 07:41:09 μμ »
Ξέρετε πολλούς μόνιμους εκπαιδευτικούς  που έχουν πάρει άδεια ειδικού σκοπού;
Ίσως αν πρόκειται για αποσπασμένους σε φορείς.
Γιατι νομίζω δεν χορηγούνται με ευκολία από διάφορες διευθύνσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:46:02 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1352
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2706 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 08:15:13 μμ »
https://www.newsit.gr/ellada/koronoios-oxi-ton-loimoksiologon-sto-anoigma-ton-sxoleion-20201203/3174491/ Κορονοϊός: “Όχι” των λοιμωξιολόγων στο άνοιγμα των σχολείων

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2707 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 08:28:52 μμ »
Σαφώς και η ύλη δεν βγαίνει... και αυτή που "βγαίνει" δεν σημαίνει ότι απορροφάται από τους μαθητές. Αλλά η απόσταση δεν είναι το μόνο πρόβλημα των μαθητών. Δηλαδή θεωρούμε ότι η ψυχολογία και οι περιστάσεις τους επιτρέπουν την ανεμπόδιστη μάθηση; Στην Βόρεια Ελλάδα χάνονται άνθρωποι καθημερινά στον περίγυρο των παιδιών, στην γειτονιά, στο χωριό στην πολυκατοικία, στο σόι.. Οι γονείς χάνουν την δουλειά τους... Οι σταθερές τους κλονιζονται. Και στην τάξη που βρίσκονταν δεν ήταν εκεί. Και κανείς δεν νοιαστηκε πώς θα γίνει αυτή η γενιά υγιής συναισθηματικά. Αυτοί οι έφηβοι θα είναι ισορροπημενοι ενήλικες αύριο; Αλλά αν έχουν βγάλει την ύλη της χρονιάς και γράψουν και τα διαγωνίσματα τους δεν θα πάνε χαμένοι. Αξιολόγηση χρειάζονται πάνω από όλα. Και να τους κλεψουμε και τις διακοπές τους για να προλάβουν να τα μάθουν όλα.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1352
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2708 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 08:42:36 μμ »
Σαφώς και η ύλη δεν βγαίνει... και αυτή που "βγαίνει" δεν σημαίνει ότι απορροφάται από τους μαθητές. Αλλά η απόσταση δεν είναι το μόνο πρόβλημα των μαθητών. Δηλαδή θεωρούμε ότι η ψυχολογία και οι περιστάσεις τους επιτρέπουν την ανεμπόδιστη μάθηση; Στην Βόρεια Ελλάδα χάνονται άνθρωποι καθημερινά στον περίγυρο των παιδιών, στην γειτονιά, στο χωριό στην πολυκατοικία, στο σόι.. Οι γονείς χάνουν την δουλειά τους... Οι σταθερές τους κλονιζονται. Και στην τάξη που βρίσκονταν δεν ήταν εκεί. Και κανείς δεν νοιαστηκε πώς θα γίνει αυτή η γενιά υγιής συναισθηματικά. Αυτοί οι έφηβοι θα είναι ισορροπημενοι ενήλικες αύριο; Αλλά αν έχουν βγάλει την ύλη της χρονιάς και γράψουν και τα διαγωνίσματα τους δεν θα πάνε χαμένοι. Αξιολόγηση χρειάζονται πάνω από όλα. Και να τους κλεψουμε και τις διακοπές τους για να προλάβουν να τα μάθουν όλα.
γιατί μήπως δια ζωσης και μέσα στην τάξη απορροφάται η ύλη  ας μην κοροϊδευόμαστε ...χάλια και με κλειστά σχολεία, χάλια και με ανοικτά ...

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2709 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 09:49:04 μμ »
Ξέρετε πολλούς μόνιμους εκπαιδευτικούς  που έχουν πάρει άδεια ειδικού σκοπού;
Ίσως αν πρόκειται για αποσπασμένους σε φορείς.
Με φίλη συνάδελφο που μιλούσα τις προάλλες τρίμηνη κάνει τηλεκπαίδευση στο σχολείο τους. Δεν ξέρω αν είναι πολλοί ή λίγοι οι αδειούχοι, απλώς, εξέφρασα μια απορία. Και οι αναπληρωτές δε δικαιούνται; Όσο για το αν δίνονται εύκολα ή δύσκολα δεν το καταλαβαίνω. Εφόσον τηρούν τα κριτήρια είναι θέμα εγκυκλίου και όχι διεύθυνσης.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2710 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 10:44:13 μμ »
Ομτως τις επιπτώσεις στην ψυχολογία των παιδιών τις ξεχνάμε... το παν είναι η ύλη κ η αξιολόγηση.... δυστυχώς... ακόμα κ στα μερη που τα παιδιά δεν είδαν την αρρώστια κ το θάνατο θέλω τους, ίσως έχουν δει οικονομική καταστροφή,  έχουν φυσικά επιπτώσεις της κλεισούρας, θέματα κοινωνικοποίησης.... Προφανώς κ δεν θα αφήσουμε μια γενιά αγράμματη, αλλά ας μην εμβαθύνουν κ σε κάτι. δεν χάλασε ο κόσμος αν η β γυμνασίου δεν μάθει την υποτακτική. και που τη μάθαιναν, στο λύκειο (κ πολύ λέω) την είχαν ξεχασει.

Για τις άδειες: είχαν συγκροτηθεί κάποια διαδικτυακά τμήματα με ευπαθείς ομάδες μαθητών κ εκπαιδευτικών. Δεν ξέρω πόσοι συναδελφοι απορροφήθηκαν. Τα κριτήρια υγείας είχαν γίνει πιο αυστηρά αλλά προφανώς αν υπάρχουν τα χαρτιά δεν μπορεί κανεις να τις αρνηθεί.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2711 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 11:33:41 μμ »
Ξέρετε πολλούς μόνιμους εκπαιδευτικούς  που έχουν πάρει άδεια ειδικού σκοπού;
Ίσως αν πρόκειται για αποσπασμένους σε φορείς.

Εγώ πήρα άδεια ειδικου σκοπου..ειμαι μόνιμη,ειδικότητα,εχω 3 παιδιά κ ο άντρας μου δεν μπορεί να πάρει άδεια γιατί είναι γιατρός σε νοσοκομείο..
κάθε βδομάδα που ξεκινά χρησιμοποιώ 3 ειδικου σκοπου 1 κανονική κ 1 ειδικου σκοπου
δεν είχα χρησιμοποιήσει κανονικές σε όλο το έτος.. άν τελειώσουν οι κανονικές κάποιου δεν ξέρω αν μπορεί τη μέρα της κανονικής να βάλει αναρρωτική.. δεν το ρώτησα γιατί είχα περιθώριο με τις κανονικες.. από νέο έτος ξαναμηδενιζουν εννοείται..
Στη διεύθυνση πάντως μου είπαν ότι  άπαξ κ έχεις παιδι κάτω από 15 δικαιούσαι άδεια..δεν ξέρω αν την ενέκριναν εν τέλει επειδή είναι 3 τα παιδιά κ αντικειμενικά ο άντρας μου δεν μπορεί να λείψει..
όταν τον Ιούνιο πήγαιναν εκ περιτροπής δεν πήρα άδεια άν κ δικαιουμουν να μη δημιουργήσω αναστάτωση στο σχολείο (όπως μου ζήτησε η διευθυντρια)..ως εκ τούτου πήγαν επαρχία τα παιδιά στους γονείς μου κ δεν πήγαν σχολείο (εκ των υστέρων σας λέω ότι ήταν εις βάρος της οικογένειας μου κ άν γύρναγα τον χρόνο πίσω δεν θα το ξανακανα)
έχω την αίσθηση ότι το εμφανίζουν σαν δύσκολο..αν σκέφτεστε την άδεια,μιλήστε απευθείας με την υπεύθυνη αδειών στη διεύθυνση.
Καλή δύναμη κ να είστε ασφαλείς κ σεις κ οι δικοί σας!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2712 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 11:42:55 μμ »
Εγώ πήρα άδεια ειδικου σκοπου..ειμαι μόνιμη,ειδικότητα,εχω 3 παιδιά κ ο άντρας μου δεν μπορεί να πάρει άδεια γιατί είναι γιατρός σε νοσοκομείο..
κάθε βδομάδα που ξεκινά χρησιμοποιώ 3 ειδικου σκοπου 1 κανονική κ 1 ειδικου σκοπου
δεν είχα χρησιμοποιήσει κανονικές σε όλο το έτος.. άν τελειώσουν οι κανονικές κάποιου δεν ξέρω αν μπορεί τη μέρα της κανονικής να βάλει αναρρωτική.. δεν το ρώτησα γιατί είχα περιθώριο με τις κανονικες.. από νέο έτος ξαναμηδενιζουν εννοείται..
Στη διεύθυνση πάντως μου είπαν ότι  άπαξ κ έχεις παιδι κάτω από 15 δικαιούσαι άδεια..δεν ξέρω αν την ενέκριναν εν τέλει επειδή είναι 3 τα παιδιά κ αντικειμενικά ο άντρας μου δεν μπορεί να λείψει..
όταν τον Ιούνιο πήγαιναν εκ περιτροπής δεν πήρα άδεια άν κ δικαιουμουν να μη δημιουργήσω αναστάτωση στο σχολείο (όπως μου ζήτησε η διευθυντρια)..ως εκ τούτου πήγαν επαρχία τα παιδιά στους γονείς μου κ δεν πήγαν σχολείο (εκ των υστέρων σας λέω ότι ήταν εις βάρος της οικογένειας μου κ άν γύρναγα τον χρόνο πίσω δεν θα το ξανακανα)
έχω την αίσθηση ότι το εμφανίζουν σαν δύσκολο..αν σκέφτεστε την άδεια,μιλήστε απευθείας με την υπεύθυνη αδειών στη διεύθυνση.
Καλή δύναμη κ να είστε ασφαλείς κ σεις κ οι δικοί σας!

Αυτές είναι θέμα διευθυντή κ η εγκύκλιος σαφώς τις αποθαρρύνει. πχ λέει παιδιά άνω των 12 δεν ενοχλούν τον γονέα που τηλ εργάζεται,  άρα δεν είναι λόγος άδειας. κ γενθκα το κρίνει ο διευθυντής ανάλογα κ με ηλικία παιδιού. από την άλλη όσοι έχουμε παιδθα που δεν φοιτούν σε παιδικό σταθμό, ρητώς δεν δικαιούμαστε. κ επειδή σ αυτήν την ηλικία είναι  αδύνατον να κανεις μάθημα με τόσο μικρό στο σπίτι, ή φέρνεις νταντά που κανονικά σε καραντίνα δεν γίνεται ή το κρατάει παππούς/ γθαγια που δεν έχει λογική, ή εύχεσαι να μην πάθει  ατύχημα το παιδί σου την ώρα που κανεις μάθημα....

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2713 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 12:27:53 πμ »
Αυτές είναι θέμα διευθυντή κ η εγκύκλιος σαφώς τις αποθαρρύνει. πχ λέει παιδιά άνω των 12 δεν ενοχλούν τον γονέα που τηλ εργάζεται,  άρα δεν είναι λόγος άδειας. κ γενθκα το κρίνει ο διευθυντής ανάλογα κ με ηλικία παιδιού. από την άλλη όσοι έχουμε παιδθα που δεν φοιτούν σε παιδικό σταθμό, ρητώς δεν δικαιούμαστε. κ επειδή σ αυτήν την ηλικία είναι  αδύνατον να κανεις μάθημα με τόσο μικρό στο σπίτι, ή φέρνεις νταντά που κανονικά σε καραντίνα δεν γίνεται ή το κρατάει παππούς/ γθαγια που δεν έχει λογική, ή εύχεσαι να μην πάθει  ατύχημα το παιδί σου την ώρα που κανεις μάθημα....


κ μένα η διευθυντρια στην αρχή (όταν τη ρώτησα για αδεια)μου είπε έχουν ζορισει τα πράγματα.. όταν πήρα στο γραφείο μου είπε τη δικαιούται όποιος έχει παιδί κάτω από τα 15 κ πρέπει να υποβάλλει συνημμένη υπεύθυνη δήλωση ότι ζητάς άδεια κ υπεύθυνη δήλωση του συζύγου ότι δε θα την πάρει..όταν ενημέρωσα τη διευθύντρια μου ότι μίλησα στο γραφείο μου την έδωσε,δεν τέθηκε θέμα..
Θέλω να πω υπάρχει μια παραφιλολογία ότι δεν δίνονται άδειες ίσως σκόπιμα για να αποθαρρυνονται κ να μη τις ζητάνε.. άν χρειάζεσαι άδεια,η προσωπική μου εμπειρία λέει μίλα απευθείας με υπεύθυνη αδειών..
εμένα η κοπέλα που μας βοηθά σταμάτησε από μόνη της να έρχεται γιατί φοβάται το πρόστιμο παρόλο που έβαζε μετακίνηση σε άτομο για βοήθεια.. δεν είναι τόσο απλό εν μέσω λοκνταουν να βρεις γυναίκα..
έχεις απόλυτο δίκιο ότι με μικρο παιδί δεν μπορείς να κάνεις μαθημα

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2714 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 01:49:20 πμ »


κ μένα η διευθυντρια στην αρχή (όταν τη ρώτησα για αδεια)μου είπε έχουν ζορισει τα πράγματα.. όταν πήρα στο γραφείο μου είπε τη δικαιούται όποιος έχει παιδί κάτω από τα 15 κ πρέπει να υποβάλλει συνημμένη υπεύθυνη δήλωση ότι ζητάς άδεια κ υπεύθυνη δήλωση του συζύγου ότι δε θα την πάρει..όταν ενημέρωσα τη διευθύντρια μου ότι μίλησα στο γραφείο μου την έδωσε,δεν τέθηκε θέμα..
Θέλω να πω υπάρχει μια παραφιλολογία ότι δεν δίνονται άδειες ίσως σκόπιμα για να αποθαρρυνονται κ να μη τις ζητάνε.. άν χρειάζεσαι άδεια,η προσωπική μου εμπειρία λέει μίλα απευθείας με υπεύθυνη αδειών..
εμένα η κοπέλα που μας βοηθά σταμάτησε από μόνη της να έρχεται γιατί φοβάται το πρόστιμο παρόλο που έβαζε μετακίνηση σε άτομο για βοήθεια.. δεν είναι τόσο απλό εν μέσω λοκνταουν να βρεις γυναίκα..
έχεις απόλυτο δίκιο ότι με μικρο παιδί δεν μπορείς να κάνεις μαθημα
Εγώ έθεσα το συγκεκριμένο ερώτημα, για να καταλάβω, όταν είσαστε σε άδεια ειδικού σκοπού τι ακριβώς κάνετε. Χωρίς καμία μομφή ή στάση απολογίας από μέρους σας. Και ειδικά αυτήν την περίοδο που ούτως ή άλλως το μάθημα γίνεται διαδικτυακά. Το κάνουν οι τριμηνίτες; Το κάνετε εσείς; Από γνωστούς έχω μάθε κάποια πράγματα, αλλά δεν το 'χω ξεκαθαρίσει ακόμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2715 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 07:03:38 πμ »
Εγώ έθεσα το συγκεκριμένο ερώτημα, για να καταλάβω, όταν είσαστε σε άδεια ειδικού σκοπού τι ακριβώς κάνετε. Χωρίς καμία μομφή ή στάση απολογίας από μέρους σας. Και ειδικά αυτήν την περίοδο που ούτως ή άλλως το μάθημα γίνεται διαδικτυακά. Το κάνουν οι τριμηνίτες; Το κάνετε εσείς; Από γνωστούς έχω μάθε κάποια πράγματα, αλλά δεν το 'χω ξεκαθαρίσει ακόμα.

Εσυ λες την ειδικού σκοπού λόγω παιδιά ή την ειδική άδεια των ευπαθών ομάδων; Με την ειδικού σκοπού λόγω παιδιών δεν κανεις μάθημα γιατί εχεις άδεια. Με την ειδικού σκοπού των ευπαθών κανεις ούτως ή άλλως διαδικτυακό μάθημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160542
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 619
Σύνολο: 646

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.