*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 963876 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2982 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 05:14:50 μμ »
Κρίνοντας από τις δραστηριότητες του παιδιού μου, θα σου έλεγα ότι μάλλον δεν ισχύει. Στο φροντιστήριο η αγγλικών φορούσε προσωπίδα (δεν είναι τυχαίο το ότι κόλλησε και έκανε διαδικτυακά 10 μέρες πριν το γενικό κλείσιμο) και διακόψαμε τον αθλητισμό λόγω κάκιστου εξαερισμού του χώρου
Αυτά δεν συμβαίνουν και στα δημόσια σχολεία όμως; Δεν ξέρω, για μένα είναι πολύ πιο ασφαλές να είναι στην τάξη 6-7 παιδιά παρά 25 όπως στις τάξεις που διδάσκω. Στις δραστηριότητες που πήγαινε το παιδί μου τηρούνταν μια χαρά τα μέτρα, με ανοιχτά παράθυρα, καλό εξαερισμό και κάποια χρονική απόσταση μεταξύ των groups που διδάσκονταν ώστε να αερίζεται και να απολυμαίνεται ο χώρος. Θεωρώ υπερβολή να μην κάνει πια μαθήματα μουσικού οργάνου (όχι πνευστού) όπου το παιδί είναι μόνο με τον δάσκαλο και τόσο ο χώρος όσο και το όργανο μπορούν να απολυμανθούν μια χαρά πριν χρησιμοποιηθούν από τον επόμενο μαθητή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:48:21 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4169
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2983 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 05:40:50 μμ »
Από τη στιγμή που τα παιδιά κυκλοφορούν και πάνε σχολείο όταν είναι ανοιχτό, γιατί να είναι κλειστές οι εξωσχολικές δραστηριότητες; Επειδή πάνε παιδιά από διαφορετικά σχολεία; Προσωπικά θεωρώ πως στις ιδιωτικές δομές και τις εξωσχολικές δραστηριότητες τα μέτρα τηρούνται καλύτερα και σαφώς ο αριθμός μαθητών είναι μικρότερος.

Δεν γνωριζω για τήρηση μέτρων γιατί κ στα σχολεία στους τύπους μόνο τηρούνται.  καθαρα «ηθικά» το λέω. ο κίνδυνος πολλαπλασιάζεται όσο πιο πολύ βγαίνεις κ όσο πιο πολλά κανεις. Δεν μπορείς δυστυχώς να τα κόψεις όλα άρα κόβεις είτε τα πιο επικίνδυνα είτε τα λιγότερο σημαντικά. Αν θεωρήσουμε ότι δεν πρέπει να κλείσουν τα σχολεία, αλλά βλέπουμε ότι οι απογευματινές δραστηριότητες πολλαπλασιάζουν τον κίνδυνο, τι κάνουμε; τα κλείνουμε κ τα δυο ή δίνουμε προτεραιότητα στα σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2984 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 10:31:17 μμ »
Δεν γνωριζω για τήρηση μέτρων γιατί κ στα σχολεία στους τύπους μόνο τηρούνται.  καθαρα «ηθικά» το λέω. ο κίνδυνος πολλαπλασιάζεται όσο πιο πολύ βγαίνεις κ όσο πιο πολλά κανεις. Δεν μπορείς δυστυχώς να τα κόψεις όλα άρα κόβεις είτε τα πιο επικίνδυνα είτε τα λιγότερο σημαντικά. Αν θεωρήσουμε ότι δεν πρέπει να κλείσουν τα σχολεία, αλλά βλέπουμε ότι οι απογευματινές δραστηριότητες πολλαπλασιάζουν τον κίνδυνο, τι κάνουμε; τα κλείνουμε κ τα δυο ή δίνουμε προτεραιότητα στα σχολεία;
Καταλαβαίνω τι λες. Ωστόσο, δεν νομίζω να γίνει εύκολα. Ίσως τις αθλητικές δραστηριότητες σε κλειστό χώρο να είναι πιο εύκολο να τις κλείσει με ανοιχτά σχολεία και θα συμφωνούσα κι εγώ ότι είναι πιο επικίνδυνο να αθλείσαι σε κλειστό χώρο, να λαχανιάζεις κλπ. Έχω γνωστούς φροντιστηριούχους, ωστόσο, που σίγουρα δε θα τους ήταν εύκολο να καταλάβουν πώς στην τάξη με 25 άτομα δεν κολλάει ο ιός αλλά κολλάει στο τμήμα των 10 ατόμων το πολύ. Τέλος πάντων, ή κάνεις lockdown ή δεν κάνεις. Τα ημίμετρα είναι όπως αποδεικνύεται αναποτελεσματικά.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2985 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 10:51:46 μμ »
Δουλεύω φέτος στην πρωτοβάθμια. Οι μαθητές της Α' και Β' Δημοτικού με έχουν εκπλήξει ευχάριστα. Κι εχω τη δυνατότητα λόγω τεχνολογικού εξοπλισμού να κάνω πράγματα που στην τάξη δεν μπορώ εύκολα και τα παιδιά το απολαμβάνουν και μαθαίνουν κιόλας. Όσο για τις μεγαλύτερες τάξεις, η εικόνα της τάξης σχεδόν επαναλαμβάνεται. Οι καλοί συνεχίζουν να δουλεύουν, οι μέτριοι έτσι κι έτσι και οι ταραξίες συνεχίζουν. Έχω επίσης περιπτώσεις μαθητών που τώρα αποδίδουν καλύτερα ενώ στην τάξη παρασύρονταν εύκολα κι έκαναν φασαρία. Φυσικά συμφωνώ πως η δια ζώσης διδασκαλία και κυρίως το να είναι τα παιδιά στον φυσικό χώρο του σχολείου προσφέρουν κι άλλα σημαντικά πράγματα. Αυτό που με προβληματίζει πολύ είναι οι μαθητές που δεν συνδέονται στα μαθήματα. Έχουν χάσει μαθήματα τόσων εβδομάδων και ok, δεν δίνουν και πανελλαδικές αλλά δεν παύει το κενό της ύλης που έχουν διδαχτεί να είναι μεγάλο.
Άσε να κρίνουμε στο γυμνάσιο τι έμαθαν τα παιδιά με την τηλεκπαιδευση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:48:21 »

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2987 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 11:31:05 μμ »
Άσε να κρίνουμε στο γυμνάσιο τι έμαθαν τα παιδιά με την τηλεκπαιδευση
Ξεκαθάρισα πως μίλησα για πρωτοβάθμια και τη δική μου εμπειρία και προβληματισμούς. Αν εννοείς πως γενικά στο γυμνάσιο ή ειδικότερα οι μαθητές σου δεν έμαθαν, προφανώς μπορείς να ξέρεις καλύτερα ως καθηγητής δευτεροβάθμιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2020, 11:47:23 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2988 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 11:33:19 μμ »
Ξεκαθάρισα πως μίλησα για πρωτοβάθμια και τη δική μου εμπειρία και προβληματισμούς. Αν εννοείς πως γενικά στο γυμνάσιο ή ειδικότερα οι μαθητές σου δεν έμαθαν, προφανώς μπορείς να ξέρεις καλύτερα ως καθηγητής δευτεροβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4169
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2989 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 11:34:43 μμ »
Καταλαβαίνω τι λες. Ωστόσο, δεν νομίζω να γίνει εύκολα. Ίσως τις αθλητικές δραστηριότητες σε κλειστό χώρο να είναι πιο εύκολο να τις κλείσει με ανοιχτά σχολεία και θα συμφωνούσα κι εγώ ότι είναι πιο επικίνδυνο να αθλείσαι σε κλειστό χώρο, να λαχανιάζεις κλπ. Έχω γνωστούς φροντιστηριούχους, ωστόσο, που σίγουρα δε θα τους ήταν εύκολο να καταλάβουν πώς στην τάξη με 25 άτομα δεν κολλάει ο ιός αλλά κολλάει στο τμήμα των 10 ατόμων το πολύ. Τέλος πάντων, ή κάνεις lockdown ή δεν κάνεις. Τα ημίμετρα είναι όπως αποδεικνύεται αναποτελεσματικά.

Θυμάμαι τις αίθουσες των φροντιστηρίων που πήγαινα μαθήτρια κ ήταν κάτι τρύπες συνήθως χωρίς φυσικό αερισμό. δεν μπορώ να φανταστώ τήρηση μέτρων εκεί. Και τους ιδιώτες δεν τους εμπιστευομαι. λογικά θα τηρούν τα μέτρα στο βαθμό που τα ανέχεται η πελατεία τους κ ξέρουμε ότι πολλοί γονείς δεν πολύ θέλουν μάσκες ή άλλους περιορισμούς...

Αλλά βασικά δεν καταλαβαίνω  οι φροντιστές τι θέμα έχουν. θα ήθελαν να είναι εκείνοι ανοιχτοί με κλειστά σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2990 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 11:50:07 μμ »
Θυμάμαι τις αίθουσες των φροντιστηρίων που πήγαινα μαθήτρια κ ήταν κάτι τρύπες συνήθως χωρίς φυσικό αερισμό. δεν μπορώ να φανταστώ τήρηση μέτρων εκεί. Και τους ιδιώτες δεν τους εμπιστευομαι. λογικά θα τηρούν τα μέτρα στο βαθμό που τα ανέχεται η πελατεία τους κ ξέρουμε ότι πολλοί γονείς δεν πολύ θέλουν μάσκες ή άλλους περιορισμούς...

Αλλά βασικά δεν καταλαβαίνω  οι φροντιστές τι θέμα έχουν. θα ήθελαν να είναι εκείνοι ανοιχτοί με κλειστά σχολεία;
Και ποιος είπε ότι θα ήθελαν να είναι ανοιχτοί με κλειστά σχολεία; Εγώ απλά είπα πως αν άνοιγαν τα σχολεία και τους έπεφτε λόγος, θα θεωρούσαν ότι έπρεπε να ανοίξουν κι αυτοί. Απλά το ανέφερα γιατί δεν πιστεύω στα ημίμετρα.

Όσο για τα φροντιστήρια, οι προϋποθέσεις αδειοδότησης έχουν αλλάξει και είναι αυστηρές σχετικά με χώρους, φυσικό φωτισμό, εξαερισμό κλπ. Το γνωρίζω διότι τουλάχιστον 3 γνωστές μου έχουν φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών σε μεγάλες πόλεις. Αλλά φυσικά δεν μπορείς να ξέρεις 100% πόσο καλά τηρούνται τα μέτρα οπουδήποτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2020, 11:55:11 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4169
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2991 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 12:11:23 πμ »
 “ Έχω γνωστούς φροντιστηριούχους, ωστόσο, που σίγουρα δε θα τους ήταν εύκολο να καταλάβουν πώς στην τάξη με 25 άτομα δεν κολλάει ο ιός αλλά κολλάει στο τμήμα των 10 ατόμων το πολύ. »

Αυτό που έγραψες με μπέρδεψε. Γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς ενοχλεί. Μπήκε στα φροντιστήρια κάποιος περιορισμός πέραν της μάσκας;

Δεν ήξερα ότι έχουν αλλάξει οι προϋπουεσεθς. ευτυχώς. γιατί αλλιώς τα θυμάμαι μαθήτρια κ ήταν απαράδεκτοι χώροι.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2992 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 12:31:40 πμ »
“ Έχω γνωστούς φροντιστηριούχους, ωστόσο, που σίγουρα δε θα τους ήταν εύκολο να καταλάβουν πώς στην τάξη με 25 άτομα δεν κολλάει ο ιός αλλά κολλάει στο τμήμα των 10 ατόμων το πολύ. »

Αυτό που έγραψες με μπέρδεψε. Γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς ενοχλεί. Μπήκε στα φροντιστήρια κάποιος περιορισμός πέραν της μάσκας;

Δεν ήξερα ότι έχουν αλλάξει οι προϋπουεσεθς. ευτυχώς. γιατί αλλιώς τα θυμάμαι μαθήτρια κ ήταν απαράδεκτοι χώροι.
Μιλούσα σχετικά με αυτό που πρότεινες, να ανοίξουν τα σχολεία αλλά όχι οι λοιπές δραστηριότητες. Φαντάστηκα ότι αναφερόσουν και σε ιδιωτικές δομές εκπαίδευσης.

Όντως, πολλοί χώροι παλιά ήταν απαράδεκτοι. Ελπίζω σήμερα να τηρούνται από όλους τα μέτρα και να μην βρίσκουν παραθυράκια ή παρανομούν.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4169
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2993 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 08:16:57 πμ »
Μιλούσα σχετικά με αυτό που πρότεινες, να ανοίξουν τα σχολεία αλλά όχι οι λοιπές δραστηριότητες. Φαντάστηκα ότι αναφερόσουν και σε ιδιωτικές δομές εκπαίδευσης.

Όντως, πολλοί χώροι παλιά ήταν απαράδεκτοι. Ελπίζω σήμερα να τηρούνται από όλους τα μέτρα και να μην βρίσκουν παραθυράκια ή παρανομούν.

Ναι και στα φροντιστήρια αναφερόμουν. Κάτι άλλο που έγραψες πριν με είχε μπερδέψει. Τέλος πάντων. Κανεις δεν θα τολμούσε να το κάνει αυτό. Παρολο που τα φροντιστήρια, ξενόγλωσσα κ ελληνικά, μια χαρά θα δούλευαν εξαποστασεως. Το πρόβλημα θα το είχαν οι καλλιτεχνικές κ αθλητικές δραστηριότητες. Το ξέρω ότι ακούγεται ακραίο, όμως προτεραιότητα είναι το σχολείο. Δεν μπορούμε να παριστάνουμε ότι το σχολείο είναι μια κλειστή κοινωνική φούσκα κ τα παιδιά το απόγευμα να έχουν άλλες τόσες συναναστροφές.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2994 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 09:57:14 πμ »
Λέτε να ανοίξουμε μέσα Γενάρη; Αναφέρομαι στην πρωτοβάθμια. Σε κάθε περίπτωση αν συνεχιστεί η τηλεκπαιδευση οι πρωτοβάθμιοι πρέπει να μεταφερθούμε το πρωι μαζί με τον Πορτοσαλτε ;D
Φαίνεται καθαρά πως η Κυβέρνηση επιθυμεί ν' ανοίξουν τα σχολεία στις 8/1 και μάλιστα όλες οι βαθμίδες μαζί κι υπάρχουν και κάποιοι που βγαίνουν στα κανάλια και χαρακτηρίζουν ως  μια "εύκολη" υπόθεση το άνοιγμα των σχολείων...
Όμως, μόνο εύκολη υπόθεση δεν είναι. Αν ανοίξουν τόσο νωρίς όλα μαζί τα σχολεία και φυσικά οι απογευματινές εξωσχολικές δραστηριότητες των μαθητών, τη στιγμή που όσοι βρίσκονται στις ΜΕΘ όχι μόνο σε διψήφιο αριθμό δεν είναι, αλλά σε τριψήφιο, κι αν αρχίσουν οι άνω των 2.000.000 καθημερινές μετακινήσεις των γονέων, των παπούδων κλπ., λόγω ακριβώς αυτού του ανοίγματος, θα αυξηθούν κατά πολύ τα κρούσματα και θα πρέπει να ξανακλείσουν τα σχολεία μέσα στο Φλεβάρη, δεδομένου και του κρύου, που θα έρθει να επιδεινώσει τα πράγματα.
Επομένως, πρέπει πάση θυσία να επικρατήσουν οι πιο ψύχραιμες φωνές των ειδικών, που δηλώνουν καθαρά ότι το άνοιγμα των σχολείων πρέπει να γίνει από τις 20 Γενάρη κι ύστερα, ώστε ταυτόχρονα να βρισκόμαστε και πιο κοντά στον εμβολιασμό (των πολλών). 
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2995 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 11:23:57 πμ »
Σιγά να μην ανοίξουν! Πολύ μικρές πιθανότητες μετά από την πολύ πιθανή έξαρση της πανδημίας. Δεν ταιριάζει η κουλτούρα μας σε κανόνες συμμόρφωσης. Το είδαμε και όταν ήταν ανοιχτά τα δημοτικά και νηπιαγωγεία. Στην αρχή μόνο φορούσαν οι γονείς μάσκες. Στην συνέχεια ελάχιστοι και επιπλέον δεν τηρούσαν τους κανόνες. Το πρόβλημα είναι οι γονείς και όχι τα παιδιά οπότε ας τα φυλάνε κανένα δίμηνο ακόμη στο σπίτι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160536
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.