*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 301966 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 06:23:45 μμ »
Μέσα στο καλοκαίρι μου σύστησε μία μαμά γνωστό της για να κάνω μάθημα αγγλικών στον ίδιο κ το γιο του. Θεώρησα ότι ως συστημένο μάθημα ήταν μια καλή περίπτωση, δεδομένου των επιπέδων κ των χρημάτων. Το περίεργο εντοπίστηκε από την αρχή, με τον πατέρα να τηλεφωνεί κάτι ώρες βραδυνές, όπου δε σηκωνα τηλ κ στη συνάντησή μας είδα κ από κοντά περί τίνος πρόκειται... Με πέρασε από ανάκριση για τον τρόπο διδασκαλίας, τις απαιτήσεις που έχει για τον ίδιο κ το παιδί του από μένα ως καθηγήτρια κ στο τέλος άρχισε τα παζάρια των τιμών ( εκείνος ήθελε για lower κ το παιδί για b senior ή επανάληψη a senior, ανάλογα το επίπεδο που θα έκρινα δεδομένου ότι δε θυμόταν τίποτα,όπως ισχυριζόταν ). Αφού συμφώνησε στις τιμές που του είπα, ήθελε να μου καθορίσει κ τις ώρες κ να τις κλείσουμε. Τέτοιο άγχος πρώτη φορά μου μετέδιδε άποιος στη δουλειά μου ! Του είπα να μιλήσουμε αρχές Σεπτέμβρη για το πρόγραμμα κλπ κ επέμενε να μου τηλεφωνεί μέσα στις διακοπές ! Αφού γύρισα πριν λίγες μέρες, φρόντισα να τον στείλω με πλάγιο τρόπο, γιατί φανταζόμουν το άγχος που θα είχα αν τον αναλάμβανα ( να είμαι άψογη στο μάθημα, συνεπής κ στις ώρες που ήθελε κ να μου τηλεφωνεί για οτιδήποτε ανά πάσα ώρα  κ στιγμή... ). Αφού απαλλάχτηκα, βρήκα νέα μαθήματα με συνεννοήσιμους ανθρωπους κ επίσης η μητέρα που μου τον είχε συστήσει, όταν με ρωτησε κ της είπα το σκηνικό, μου είπε ότι καλύτερα που δεν έμπλεξα μαζί του, γιατί είναι ιδιότροπος κ θα μου έβγαζε το λάδι ! ...

Συμπερασματικά, καλό είναι να αποφέυγουμε τα περίεργα...περιστατικά, ακόμα κ αν έρχονται από ασφαλείς συστάσεις ! ;)

το επαγγελμα του ? των ενοπλων δυναμεων?  ;D

που το κατάλαβες ;!;!  :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 06:25:50 μμ »
nandiap   σε εσωσε η "διορατικότητα" σου!  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 06:38:14 μμ »
Μέσα στο καλοκαίρι μου σύστησε μία μαμά γνωστό της για να κάνω μάθημα αγγλικών στον ίδιο κ το γιο του. Θεώρησα ότι ως συστημένο μάθημα ήταν μια καλή περίπτωση, δεδομένου των επιπέδων κ των χρημάτων. Το περίεργο εντοπίστηκε από την αρχή, με τον πατέρα να τηλεφωνεί κάτι ώρες βραδυνές, όπου δε σηκωνα τηλ κ στη συνάντησή μας είδα κ από κοντά περί τίνος πρόκειται... Με πέρασε από ανάκριση για τον τρόπο διδασκαλίας, τις απαιτήσεις που έχει για τον ίδιο κ το παιδί του από μένα ως καθηγήτρια κ στο τέλος άρχισε τα παζάρια των τιμών ( εκείνος ήθελε για lower κ το παιδί για b senior ή επανάληψη a senior, ανάλογα το επίπεδο που θα έκρινα δεδομένου ότι δε θυμόταν τίποτα,όπως ισχυριζόταν ). Αφού συμφώνησε στις τιμές που του είπα, ήθελε να μου καθορίσει κ τις ώρες κ να τις κλείσουμε. Τέτοιο άγχος πρώτη φορά μου μετέδιδε άποιος στη δουλειά μου ! Του είπα να μιλήσουμε αρχές Σεπτέμβρη για το πρόγραμμα κλπ κ επέμενε να μου τηλεφωνεί μέσα στις διακοπές ! Αφού γύρισα πριν λίγες μέρες, φρόντισα να τον στείλω με πλάγιο τρόπο, γιατί φανταζόμουν το άγχος που θα είχα αν τον αναλάμβανα ( να είμαι άψογη στο μάθημα, συνεπής κ στις ώρες που ήθελε κ να μου τηλεφωνεί για οτιδήποτε ανά πάσα ώρα  κ στιγμή... ). Αφού απαλλάχτηκα, βρήκα νέα μαθήματα με συνεννοήσιμους ανθρωπους κ επίσης η μητέρα που μου τον είχε συστήσει, όταν με ρωτησε κ της είπα το σκηνικό, μου είπε ότι καλύτερα που δεν έμπλεξα μαζί του, γιατί είναι ιδιότροπος κ θα μου έβγαζε το λάδι ! ...

Συμπερασματικά, καλό είναι να αποφέυγουμε τα περίεργα...περιστατικά, ακόμα κ αν έρχονται από ασφαλείς συστάσεις ! ;)

το επαγγελμα του ? των ενοπλων δυναμεων?  ;D

που το κατάλαβες ;!;!  :o


τους εχω φαει με το κουταλι......τα 2/3 των ιδιαιτερων μου απο την αρχη που ξεκινησα ηταν κ ειναι αυτου του κλαδου  ;D

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 07:09:53 μμ »
Ακριβως τετοιες συμπεριφορες εχω φετος εχω απο δυο παιδια του Γυμνασιου. Το ενα στη μιση ωρα κουραζεται, αρχιζει να χασμουριεται, να δυσανασχετει, να μου γυρναει πλατη, να μην ακουει αυτα που λεω και γενικως μου βγαζει το λαδι. Εχω κουραστει παρα πολυ και η μαμα του βεβαιως το δικαιολογει.  Το αλλο οταν πηγαινω , βαριεται να κανει μαθημα, ποτε ειναι ξαπλωμενο στο καναπε και φωναζει δε θελω να κανω μαθημα κ τετοια, ποτε εχει νευρα κτλ. Στη αρχη εκανα υπομονη αλλα βλεπω οτι ειλικρινα δεν αντεχω αλλο και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα σταματησω και τα δυο. Αλλα δε ξερω πως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 07:14:23 μμ »
Στο ξεκίνημα μου και εγώ έζησα τρελές περιπτώσεις ....ωστόσο αυτό που δε θα ξεχάσω ΠΟΤΕ ήταν το α΄μου ιδιαίτερο - μελέτη δημοτικού σε 2 αδέλφια ,Δ΄ και ΣΤ΄δημοτικού...οι γονείς έλειπαν από το σπίτι πολλές ώρες με αποτέλεσμα να γίνω η νταντά για όλες τις δουλειές ....χτυπούσα, δε μου άνοιγαν την πόρτα,όταν με θυμόντουσαν δεν έδιναν καμία σημασία έβλεπαν Μπομπ Σφουγγαράκη , μόλις έκλεινα την τηλεόραση μου φώναζαν  ,εκνευρίζονταν ,ο μικρός κρυβόταν κάτω από το τραπέζι και ο μεγάλος ή θα τον τραβούσε από τα πόδια ή θα τον κοπανούσε με το σκουπόξυλο ενώ το κανίς τους γάβγιζε μουρλαμένα......αφού λοιπόν εξάντλησα όλα τα όρια της αντοχής μου τους παράτησα και δεν το μετάνιωσα ποτέ !!!!!πολλοί γονείς από τύψεις που δεν παρευρίσκονται κοντά στα παιδιά τους,θεωρούν ότι αναπληρώνουν το κενό με τα χρήματα για την εκπαίδευση τους....καημένε δάσκαλε-καθηγητή-νηπειαγωγέ -γιαγια,παππού

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 07:15:57 μμ »
Ακριβως τετοιες συμπεριφορες εχω φετος εχω απο δυο παιδια του Γυμνασιου. Το ενα στη μιση ωρα κουραζεται, αρχιζει να χασμουριεται, να δυσανασχετει, να μου γυρναει πλατη, να μην ακουει αυτα που λεω και γενικως μου βγαζει το λαδι. Εχω κουραστει παρα πολυ και η μαμα του βεβαιως το δικαιολογει.  Το αλλο οταν πηγαινω , βαριεται να κανει μαθημα, ποτε ειναι ξαπλωμενο στο καναπε και φωναζει δε θελω να κανω μαθημα κ τετοια, ποτε εχει νευρα κτλ. Στη αρχη εκανα υπομονη αλλα βλεπω οτι ειλικρινα δεν αντεχω αλλο και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα σταματησω και τα δυο. Αλλα δε ξερω πως!


απλά με ένα τηλέφωνο !!! διορίστηκα πες !!!!! άμα θέλουν ψυχαναλυτή να τους συστήσεις κανέναν άμα θέλουν καθηγητή ε τότε να έχουν ανάλογη συμπεριφορά !!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 07:32:23 μμ »
Ακριβως τετοιες συμπεριφορες εχω φετος εχω απο δυο παιδια του Γυμνασιου. Το ενα στη μιση ωρα κουραζεται, αρχιζει να χασμουριεται, να δυσανασχετει, να μου γυρναει πλατη, να μην ακουει αυτα που λεω και γενικως μου βγαζει το λαδι. Εχω κουραστει παρα πολυ και η μαμα του βεβαιως το δικαιολογει.  Το αλλο οταν πηγαινω , βαριεται να κανει μαθημα, ποτε ειναι ξαπλωμενο στο καναπε και φωναζει δε θελω να κανω μαθημα κ τετοια, ποτε εχει νευρα κτλ. Στη αρχη εκανα υπομονη αλλα βλεπω οτι ειλικρινα δεν αντεχω αλλο και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα σταματησω και τα δυο. Αλλα δε ξερω πως!

το δευτερο παιδι παρατα το, αφου θελει να κοιμηθει!  (κουρασμενο θα  γεννήθηκε!)
στο πρωτο κανε του μονο μιση ωρα. οση δηλ. αντεχει. Κανε τα μισαωρα, αντι να εχεις 3 ωρες θα εχεις 6 μισαωρα!  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 10:10:14 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και καλό χειμώνα!
Αυτό που μου συνέβη με μια μαθήτρια( και με τη μαμά της) αυτές τις μέρες, είναι από τα χειρότερα περιστατικά που έχω βιώσει με τα ιδιαίτερα.
Το παιδάκι το είχα πέρυσι από το Γενάρη μέχρι το τέλος της χρονιάς μαθηματικά Α Γυμνασίου. Δεν ήταν καθόλου εύκολο το μάθημα λόγω της αρνητικής στάσης του παιδιού απέναντι στο μάθημα. Κάναμε 1 ώρα την εβδομάδα μάθημα και όχι 1,5 που είχαμε συμφωνήσει αρχικά, γιατί το παιδί σηκωνόταν όρθιο και ούρλιαζε <<τα μισώ τα μαθηματικά, τα μισώ!>>. Μετά από πολλή συζήτηση με το ίδιο το παιδί και τη μαμά του περί αρνητικής στάσης του παιδιού αυτό βελτίωσε κάπως τη συμπεριφορά του αλλά εξακολουθούσε να μη λύνει ασκήσεις και να μην προσπαθεί. Η μαμά του το δικαιολογούσε ότι εχει πολυ λιγο χρόνο λόγω των 3 μουσικών οργάνων που μαθαίνει και των 2 ξένων γλωσσών και ότι φταίει η καθηγήτρια του σχολείου που δεν παίρνει καλούς βαθμούς στα μαθηματικά γιατί τους βάζει δύσκολα στα διαγωνίσματα.
Για τη φετινή χρονιά, με πήρε τηλέφωνο η μαμά του την Πέμπτη και μου είπε να κάνουμε μάθημα και φέτος γιατί οι καθηγητές στο σχολείο δεν είναι καλοί και δεν τα καταλαβαίνει (πάντα φταίνε οι καθηγητές κατά έναν περίεργο τρόπο....)μία ώρα μαθηματικά και μισή ωρίτσα φυσική γιατί δυσκολεύεται και στη φυσική. Εγώ της είπα να συναντηθούμε τη Δευτέρα να τα συζητήσουμε από κοντά και όχι από το τηλέφωνο (...μα μισή ώρα φυσική???τι είναι αυτά??? Προσπάθησα να φανώ ψύχραιμη και δεν της είπα τίποτα στο τηλέφωνο). Έτσι λοιπόν κλείσαμε μάθημα και συζήτηση Δευτέρα.
Και τι έγινε χθες? Με πήρε τηλέφωνο πρωί πρωί η μαμά του να μου πει ότι μία ξαδερφούλα τους τελείωσε τώρα Μαθηματικός και θα την προτιμήσουν την καημένη να βγάλει το χαρτζιλίκι του το παιδί! Αν δεν τα πάει καλά με αυτήν τότε μου λέει θα φωνάξουμε εσένα!!!!! Αυτό που δενκαταλαβαίνω είναι ότι δεν ήξερε για την ξαδερφούλα την Πέμπτη που με πήρε τηλέφωνο??/ Τέλος πάντων, είναι ένα μάθημα που ουσιαστικά δεν ήθελα να πάρω γιατί πέρυσι με κούρασε αφάνταστα με πολλαπλές ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής και απαράδεκτης συμπεριφοράς αλλά δεν μπορώ να καταλάβαω και τηη φετινή της συμπεριφορά.
Όσον αφορά την τιμή δε νομίζω να ήμουν και ακριβή....15ευρώ την ώρα.

α δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση...εμένα μου ζήτησαν να κάνω από 40 λεπτά την ίδια μέρα αρχαία, όμηρο και γλώσσα..δηλαδή σε ένα δίωρο 3 μαθηματάκια..και όταν τους πρότεινα κάτι που είπαν και άλλοι συνάδελφοι σε άλλο θέμα, δηλαδή να αφήσουμε τον όμηρο για όποτε θα γράφουν διαγώνισμα γιατί αλλιώς δεν προλαβαίνουμε, μου είπαν " ε τι? πάνω από ένα δίωρο θα σας παίρνουν αυτά τα εύκολα? :o " ..στα μαθηματικά όμως έβαλαν πάλι 1 δίωρο την εβδομάδα...για 1 μάθημα...εγώ δηλαδή είμαι η παράλογη με τα 3 μαθήματα...τι να πεις... στο πρωτο δίωρο κάναμε μόνο αρχαία και ο χρόνος μας πήρε ίσα ίσα, διότι ήταν η πρώτη επαφή των παιδιών με το μάθημα αυτό..σκέφτομαι να τα αφήσω τα συγκεκριμένα παιδάκια όσο συμπαθή και να μου είναι..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2011, 10:22:33 μμ από ΝΕΦΕΛΗ_1 »
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 09:40:21 πμ »
Ακριβως τετοιες συμπεριφορες εχω φετος εχω απο δυο παιδια του Γυμνασιου. Το ενα στη μιση ωρα κουραζεται, αρχιζει να χασμουριεται, να δυσανασχετει, να μου γυρναει πλατη, να μην ακουει αυτα που λεω και γενικως μου βγαζει το λαδι. Εχω κουραστει παρα πολυ και η μαμα του βεβαιως το δικαιολογει.  Το αλλο οταν πηγαινω , βαριεται να κανει μαθημα, ποτε ειναι ξαπλωμενο στο καναπε και φωναζει δε θελω να κανω μαθημα κ τετοια, ποτε εχει νευρα κτλ. Στη αρχη εκανα υπομονη αλλα βλεπω οτι ειλικρινα δεν αντεχω αλλο και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα σταματησω και τα δυο. Αλλα δε ξερω πως!


απλά με ένα τηλέφωνο !!! διορίστηκα πες !!!!! άμα θέλουν ψυχαναλυτή να τους συστήσεις κανέναν άμα θέλουν καθηγητή ε τότε να έχουν ανάλογη συμπεριφορά !!!
Ακριβώς! Το έκανα κι εγώ παλιά που είχα ένα παιδί με πολλά προβλήματα συμπεριφοράς. Αλλά το πρόβλημα με μένα ήταν το ότι αναγκάστηκα να αφήσω άλλα 3 ιδιαίτερα ταυτόχρονα που ήταν φίλοι του! Ευτυχώς, αμέσως τα αντικατέστησα όλα!!! Απλά, επειδή φοβόμουν μήπως το ψάξουν και δουν ότι δε διορίστηκα, είπα ότι με κάλεσαν ωρομίσθια στη Λάρισα (!). Αυτό δεν μπορούσαν να το τσεκάρουν! ;)

Συνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 12:32:18 μμ »
Καλημέρα σας, είμαι ελαφρώς απορημένη απο χθες που πήγα στο καθημερινό μάθημα με ένα παιδί πρώτης Δημοτικού. Είχαμε καθημερινή μελέτη 1 ώρας.
Το θέμα είναι ότι ένα μήνα μετά, πήγε η μητέρα στο σχολείο και η δασκάλα της είπε ότι ο μικρός δε γράφει τα γράμματα με τη σωστή φορά, τα βγάζει εκτός πλαισίου και μέσα στη τάξη είναι απρόσεκτος και παίζει συνέχεια.
Είπαν επίσης ότι καλύτερα θα του κάνουν οι ίδιοι μάθημα για να είναι πιο φρόνιμος.
Έμεινα κάγκελο. Απογοητεύτηκα γιατί πετύχαμε αρκετά πράγματα. Και η αλήθεια είναι ότι και τα γράμματα τα έγραφε σωστά και περισσότερα πράγματα από το σχολείο ήξερε.
Πείτε μου κι εσείς.
Στο σπίτι τα έγραφε όλα σωστά και όταν έγραφε δε τον κοιτούσα συνέχεια για να μην εξαρτηθεί, ετοίμαζα καμία άσκηση στο τετράδιο. Καθόταν μια χαρά δεν είχα πρόβλημα.
Σωστή φορά, μέσα στα πλαίσια. Για την πειθαρχία του στο σχολείο δε νομίζω πως ευθύνομαι εγώ.
Τσατίστηκα και με τη δασκάλα στο σχολείο, γιατί δε ξέρω τι ακριβώς κάνει αλλά εγώ ξέρω τι έκανα στο παιδί και τι ξέρει. Ουσιαστικά έτσι ακυρώθηκα εγώ...

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 01:08:49 μμ »
Καλημέρα σας, είμαι ελαφρώς απορημένη απο χθες που πήγα στο καθημερινό μάθημα με ένα παιδί πρώτης Δημοτικού. Είχαμε καθημερινή μελέτη 1 ώρας.
Το θέμα είναι ότι ένα μήνα μετά, πήγε η μητέρα στο σχολείο και η δασκάλα της είπε ότι ο μικρός δε γράφει τα γράμματα με τη σωστή φορά, τα βγάζει εκτός πλαισίου και μέσα στη τάξη είναι απρόσεκτος και παίζει συνέχεια.
Είπαν επίσης ότι καλύτερα θα του κάνουν οι ίδιοι μάθημα για να είναι πιο φρόνιμος.
Έμεινα κάγκελο. Απογοητεύτηκα γιατί πετύχαμε αρκετά πράγματα. Και η αλήθεια είναι ότι και τα γράμματα τα έγραφε σωστά και περισσότερα πράγματα από το σχολείο ήξερε.
Πείτε μου κι εσείς.
Στο σπίτι τα έγραφε όλα σωστά και όταν έγραφε δε τον κοιτούσα συνέχεια για να μην εξαρτηθεί, ετοίμαζα καμία άσκηση στο τετράδιο. Καθόταν μια χαρά δεν είχα πρόβλημα.
Σωστή φορά, μέσα στα πλαίσια. Για την πειθαρχία του στο σχολείο δε νομίζω πως ευθύνομαι εγώ.
Τσατίστηκα και με τη δασκάλα στο σχολείο, γιατί δε ξέρω τι ακριβώς κάνει αλλά εγώ ξέρω τι έκανα στο παιδί και τι ξέρει. Ουσιαστικά έτσι ακυρώθηκα εγώ...
δηλαδη σου ειπαν να μην ξανακανετε μαθημα?
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 01:31:49 μμ »
Καλημέρα σας, είμαι ελαφρώς απορημένη απο χθες που πήγα στο καθημερινό μάθημα με ένα παιδί πρώτης Δημοτικού. Είχαμε καθημερινή μελέτη 1 ώρας.
Το θέμα είναι ότι ένα μήνα μετά, πήγε η μητέρα στο σχολείο και η δασκάλα της είπε ότι ο μικρός δε γράφει τα γράμματα με τη σωστή φορά, τα βγάζει εκτός πλαισίου και μέσα στη τάξη είναι απρόσεκτος και παίζει συνέχεια.
Είπαν επίσης ότι καλύτερα θα του κάνουν οι ίδιοι μάθημα για να είναι πιο φρόνιμος.
Έμεινα κάγκελο. Απογοητεύτηκα γιατί πετύχαμε αρκετά πράγματα. Και η αλήθεια είναι ότι και τα γράμματα τα έγραφε σωστά και περισσότερα πράγματα από το σχολείο ήξερε.
Πείτε μου κι εσείς.
Στο σπίτι τα έγραφε όλα σωστά και όταν έγραφε δε τον κοιτούσα συνέχεια για να μην εξαρτηθεί, ετοίμαζα καμία άσκηση στο τετράδιο. Καθόταν μια χαρά δεν είχα πρόβλημα.
Σωστή φορά, μέσα στα πλαίσια. Για την πειθαρχία του στο σχολείο δε νομίζω πως ευθύνομαι εγώ.
Τσατίστηκα και με τη δασκάλα στο σχολείο, γιατί δε ξέρω τι ακριβώς κάνει αλλά εγώ ξέρω τι έκανα στο παιδί και τι ξέρει. Ουσιαστικά έτσι ακυρώθηκα εγώ...
δηλαδη σου ειπαν να μην ξανακανετε μαθημα?
οι μανες ειναι λαχειο...............και οι περισσοτερες πιστευουν τα καλυτερα για τον μικρο τους αισταιν...................μην σκας..............οταν πετυχαινει ο μαθητης ειναι ευθυνη του μαθητη,οταν αποτυχαινει ο μαθητης ειναι ευθυνη του δασκαλου.................Συμβουλη, πριν κανεις σε καποιον μαθημα γνωρισε πρωτα την μανα και μετα αποφασισε ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 01:37:51 μμ »
Καλημέρα σας, είμαι ελαφρώς απορημένη απο χθες που πήγα στο καθημερινό μάθημα με ένα παιδί πρώτης Δημοτικού. Είχαμε καθημερινή μελέτη 1 ώρας.
Το θέμα είναι ότι ένα μήνα μετά, πήγε η μητέρα στο σχολείο και η δασκάλα της είπε ότι ο μικρός δε γράφει τα γράμματα με τη σωστή φορά, τα βγάζει εκτός πλαισίου και μέσα στη τάξη είναι απρόσεκτος και παίζει συνέχεια.
Είπαν επίσης ότι καλύτερα θα του κάνουν οι ίδιοι μάθημα για να είναι πιο φρόνιμος.
Έμεινα κάγκελο. Απογοητεύτηκα γιατί πετύχαμε αρκετά πράγματα. Και η αλήθεια είναι ότι και τα γράμματα τα έγραφε σωστά και περισσότερα πράγματα από το σχολείο ήξερε.
Πείτε μου κι εσείς.
Στο σπίτι τα έγραφε όλα σωστά και όταν έγραφε δε τον κοιτούσα συνέχεια για να μην εξαρτηθεί, ετοίμαζα καμία άσκηση στο τετράδιο. Καθόταν μια χαρά δεν είχα πρόβλημα.
Σωστή φορά, μέσα στα πλαίσια. Για την πειθαρχία του στο σχολείο δε νομίζω πως ευθύνομαι εγώ.
Τσατίστηκα και με τη δασκάλα στο σχολείο, γιατί δε ξέρω τι ακριβώς κάνει αλλά εγώ ξέρω τι έκανα στο παιδί και τι ξέρει. Ουσιαστικά έτσι ακυρώθηκα εγώ...
δηλαδη σου ειπαν να μην ξανακανετε μαθημα?
οι μανες ειναι λαχειο...............και οι περισσοτερες πιστευουν τα καλυτερα για τον μικρο τους αισταιν...................μην σκας..............οταν πετυχαινει ο μαθητης ειναι ευθυνη του μαθητη,οταν αποτυχαινει ο μαθητης ειναι ευθυνη του δασκαλου.................Συμβουλη, πριν κανεις σε καποιον μαθημα γνωρισε πρωτα την μανα και μετα αποφασισε ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Αυτό ακριβώς που τόνισα με τα έντονα γράμματα. Κι επειδή η νοοτροπία κάποιων γονέων είναι τέτοια και δεν αλλάζει, μη σκας. Στους περισσότερους από μας έχει τύχει κάτι ανάλογο.  ;)

Συνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 03:21:50 μμ »
Ναι, μου είπαν ότι θα τον διαβάζουν αυτοί για να είναι πιο πειθαρχημένος στο σχολείο και προσεκτικός. Αν μπορούσα να ξερα πως κολλάει αυτό... Μάλλον σκάω επειδή είναι η πρώτη χρονιά που έχω αναλάβει ιδιαίτερα... ::) Θα προσπαθήσω να  είμαι πιο χαλαρή!
Κι ένα άλλο περιστατικό με παιδί Β' Δημοτικού, η μητέρα του ήθελε να του κάνω Μαθηματικά. Το παιδί έβριζε και είχε άσχημη συμπεριφορά, μετά απο μερικά μαθήματα δεν άντεξα της εξήγησα ότι δεν έχει νόημα να κάνουμε μάθημα γιατί όπως είδε και αυτή απο τα 60 λεπτά τα 50 προσπαθώ να τον πείσω να με παρακολουθεί, ενώ αυτός βρίζει κτλ κτλ. Της πρότεινα να προσπαθήσει να σταματήσει αυτή του τη συμπεριφορά, τη συμμερίστηκα, της είπα ότι θέλει ψυχραιμία και κουράγιο... :-X
Μετά απο όλα όσα είπα και τις προσπάθειες μου να μη τη θίξω σα μάνα, μου είπε η φίλτατη ότι εντάξει δεν είναι όλοι καλοί στα Μαθηματικά. Εγώ δε ξαναπήγα γιατί η μάνα του δεν κατάλαβε λέξη απ' όσα της είπα και αυτή επιβεβαιώθηκε κατα ένα περίεργο τρόπο ότι ο γιος της δεν είναι καλός στα γράμματα αλλά δε πειράζει... :o Κάποια παιδιά είναι καταδικασμένα απο τους γονείς τους. Μία ερώτηση: Εάν η δασκάλα του στο σχολείο (αν ήμουν εγώ) θα μπορούσα να ζητήσω τη βοήθεια σχολικού συμβούλου ώστε να υπάρξει κάποιος ειδικός στη ζωή τους σχετικά με τον νεαρό τρομοκράτη?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161104
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 498
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.