*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 301492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #280 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:20:50 μμ »
Συνάδελφοι οι καιροί είναι δύσκολοι!! Πολλοι που πάνε ιδιαίτερα έχουν τέτοιες νοοτροπίες του τύπου θα τα βρούμε!!
Δεν πρέπει όμως να το επιτρέπουμε γιατί έτσι δε θα τα πάρουμε ποτέ!!
Άντε και μειώσαμε τις τιμές, μη δουλεύουμε και εντελώς τσαμπά!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #281 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:24:16 μμ »
Εννοείται πως πρέπει να πληρώνεσαι τις ώρες που κάνεις μάθημα. Απλώς  τη συμπεριφορά αυτή που περιγράφεις μπορείς να τη συναντήσεις σε πολλούς μαθητές και στους γονείς τους ανεξάρτητα απ'την εθνικότητα τους.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #282 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:28:56 μμ »
Εννοείται πως πρέπει να πληρώνεσαι τις ώρες που κάνεις μάθημα. Απλώς  τη συμπεριφορά αυτή που περιγράφεις μπορείς να τη συναντήσεις σε πολλούς μαθητές και στους γονείς τους ανεξάρτητα απ'την εθνικότητα τους.

για να το κλείσουμε το θεματάκι (δεν θα ασχοληθώ άλλο) από Έλληνα τέτοια αδιαφορία για πληρωμή δεν έχω δει ποτέ μου, τι να πω, μπορεί και Έλληνας να μου έχει φάει δίδακτρα (40-50-100 ευρώ) αλλά τουλάχιστον είχε πληρώσει όλα τα προηγούμενα, ο συγκεκριμένος ήτανε λες και μου έκανε και χάρη (δεν πειράζει ήταν χρήσιμο μάθημα πάντως να μην ξαναπάρω μαθητή από την συγκεκριμένη χώρα χωρίς να αφήσει κάποια προκαταβολή).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2013, 10:45:40 μμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 08:39:03 πμ »
Βρε παιδιά, μήπως έγινε παρεξήγηση; Δηλαδή, κατά την άποψή μου, δεν είναι αυτονόητο ότι ο καθηγητής πληρώνεται στο τέλος του μαθήματος. Σε ρωτάει, υποτίθεται, ο γονιός, και του λες αν θες με το μάθημα, την εβδομάδα ή τον μήνα. Αν δε σε ρωτήσει, δε θεωρείται δεδομένο ότι θα σε πληρώσει στο τέλος του μήνα; :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #284 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 09:20:06 πμ »
... Πολλοι που πάνε ιδιαίτερα έχουν τέτοιες νοοτροπίες του τύπου θα τα βρούμε!!


Συμφωνώ. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 04:48:22 μμ »
Ακριβώς!! Και αυτοί οι λογαριασμοί θα πρέπει να γίνονται πριν ξεκινήσει το πρώτο μάθημα!!

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 06:17:46 μμ »
Βρε παιδια θα τρελαθω με αυτα που ζω απο γονεις!!!!!!! Εχω παιδι που το διαβαζω ΑΟΔΕ γιατι δεν καθεται να τα πει σε κανεναν απο τους γονεις του και τους αναγκασε ουσιαστικα να παρουν εμενα που το εκανα παλιοτερα μαθημα σε φιλολογικα, γιατι λεει ημουν η μονη που καθοταν να κανει σωστα τη δουλεια του. Εχω ομως την κυριολεκτικα παρανοικη μανα που εχει καταστρεψει αυτο το παιδι στα μαθηματα (να φανταστειτε οτι εκεινη παιρνει τηλεφωνο τους συμμαθητες του παιδιου να επιβεβεαιωσει π.χ.υλη διαγωνισματος η κατι αλλο) και το παιδι ειναι Γ' Λυκειου και ειναι απολυτως αλλα απολυτως ανευθυνο για οτιδηποτε εχει να κανει με τα σχολικα ζητηματα. Για να καταλαβετε τον σημερινο μου πονο (εχω πολλους με αυτη τη γυναικα αλλα..) εγραφε ΑΟΔΕ στο σχολειο το 2ο κεφαλαιο, περασαμε 1 εβδομαδα κανοντας το επαναληψη και τελικα μαθαινω οτι αυτος ειχε  καταλαβει λαθος και τελικα δεν εδινε το 2ο αλλα καποιες σελιδες του 3ου :o Ο καθηγητης του προς τιμην του επειδη ηθελε πιο πολυ να καθησει να μαθει την υλη του ειπε οκ γραψε το 2ο και την αλλη εβδομαδα θαμου φερεις αυτο που γραφουν σημερα (με αλλες ερωτησεις). Επειδη ειναι φιλοι με τον πατερα του του εδωσε το διαγωνισμα και του ειπε να καθησει να τα διαβασει καλα και μετα να του το δωσει να τα γραψει. Ο πατερας του ειναι πραγματικα ενα κανονικος ανθρωπος αυτο ειχε σκοπο να κανει χωρις αντιγραφες και βοηθειες. Ελα ομως που υπολογιζαμε χωρις τη μανα!!!! Τωρα με παιρνει και μου λεει να καθησω να το δω αφου το γραψει και να δω τι λαθη εκανε!!!!!!!!! Μην το δωσει ετσι!!!!!! Της ξεκαθαρισα με λιγο εντονη φωνη (γιατι εχω και την γκρινια της ολο τον καιρο οτι τιποτα δεν τον νοιαζει και τι θα κανουμε κτλ.) οτι πρεπει να τα κανει μονος του και να τα διορθωσει ο καθηγητης του και οχι εμεις, πρεπει να καταλαβει οτι ειναι εκεινος υπευθυνος εστω και αργα για τις επιδοσεις του. Τιποτα αυτη!! Και της λεω οτι εγω κατι  τετοιο δεν προκειται να το κανω γιατι δεν το θεωρω σωστο και αν θελει εκεινη τοσο πολυ ας το κανει εκεινη!! Και μου λεει μα δεν θελω να το διορθωσω αλλα να... τουλαχιστον δεν μπορεις να μου σημειωσεις καπου τις απαντησεις να τις ξερω; (!!!!!!!). της ειπα καλα και της το εκλεισα. ξερω οτι κανω λαθος αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν θελει να καταλαβει οποτε κι εγω δεν μπορω να κανω συνεχεια την αντιδραστικη σε καθε παραξενια της. Πιο πολυ σας τα ειπα για να τα πω σε ανθρωπους πιθανως ομοιοπαθουντες  και να ξεσπασω που με εφερε ως εδω πια, παρα για να παρω συμβουλη αφου ηδη αποφασισα τι να κανω!! Ευχαριστω!! (ουφ τα 'πα και ξαλαφρωσα!!)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 06:47:22 μμ »
τι συμβουλη να σου δωσει κανεις ? ου μπλεξεις με μαμαδες....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 08:14:01 μμ »
Καποιες άλλες καθονται και σε ακουν την ωρα του μαθηματος, επεμβαινουν, κανουν υποδειξεις και  καθοριζουν τί θα του πεις στο επομενο μαθημα.Συνεπως F, εισαι σε φαση που την παλευεις.... ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #289 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 08:18:31 μμ »
Παραλίγο να αναλάβω μια πολύ παρόμοια περίπτωση (σαν αυτή που αναφέρει ο ΜΑΡΚΟΣ)..αλλά επειδή έμενα μακριά αποφάσισα να δώσω το ιδιαίτερο σε μία συνάδελφο (εξαιρετικά ήρεμο άνθρωπο) που ειχε αρκετές ώρες διαθέσιμες. Για να μη στα πολυλογώ, στο τέλος της χρονιάς κόντευε νε πάθει εγκεφαλικό επεισόδιο με τη μητέρα. Την επόμενη χρονιά το παράτησε. Δεν ξέρω ποιος καημένος το ανέλαβε..

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #290 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 09:40:41 μμ »
Παρεπιπτοντως για να δειτε την απολυτη τρελα που την διακατεχει μου ειχε δωσει εμενα το διαγωνισμα και το κρατουσα 5 μερες "για να μην δει τις ερωτησεις" !!!!!!!!! Αφου θα το διορθωνες που θα το διορθωνες χρυση μου γυναικα εμενα τι με πιλατευες ....;;;δεν του διναμε απο την αρχη  μαζι με το το βιβλιο να τα αντιγραψει!!!  Μαρκο αν σου επεσε και τετοια μανα που λες μπραβο σου που τα καταφερες και δεν την καρυδωσες ;D

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #291 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 09:47:41 μμ »
Καποιες άλλες καθονται και σε ακουν την ωρα του μαθηματος, επεμβαινουν, κανουν υποδειξεις και  καθοριζουν τί θα του πεις στο επομενο μαθημα.Συνεπως F, εισαι σε φαση που την παλευεις.... ;D
Πραγματικά συνάδελφοι αυτό είναι ό,τι χειρότερο!!
Σε μία περίπτωση που μου είχε τύχει το χειρίστηκα με γρήγορες κινήσεις!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #292 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 09:53:59 μμ »
  Μαρκο αν σου επεσε και τετοια μανα που λες μπραβο σου που τα καταφερες και δεν την καρυδωσες ;D

 ;D ;D ;D ;D  Ευτυχως όχι, αλλά συμβαινουν.  Εμένα με "φοβουνται" λιγο με το "αυστηρο" προσωπο  ;D και παντως μπορω να πω πως προβλημα με τις μαναδες δεν ειχα ποτέ.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #293 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 09:58:05 μμ »

Αυτο που λεει ο συναδελφος ΚONSTANTINOS30 εχει δικιο " γρηγορες κινήσεις", άμεσες. Βαλτε και λιγο τσαμπουκα...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.