*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 301501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #924 στις: Αύγουστος 03, 2015, 01:13:43 μμ »
Αν δε κόβεις αποδείξεις δυστυχώς μπορεί να το γυρίσει και να σου πει ''θέλω απόδειξη για να σε πληρώσω''..
Έχει τύχει σε συνάδελφο στο τέλος της σχολικής χρονιάς να της λέει ότι θέλω απόδειξη και μετά θα σε πληρώσω ενώ ήξερε από την αρχή τους όρους συνεργασίας τους.  Ειλικρινά το απεύχομαι να πέσεις σε τέτοια περίπτωση γιατί θα έχετε φασαρίες..
Μα και φασαρίες να κάνεις, μπορεί να ισχυριστεί ότι δε της έκανες μαθήματα..
Είναι να μην μπλέξεις με τέτοια..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:55 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #925 στις: Αύγουστος 03, 2015, 01:17:48 μμ »
Φέτος την πάτησα... Έχω μια οφειλή μεγάλη από ένα ιδιαίτερο και πλέον η μητέρα του παιδιού δε μου σηκώνει καν το τηλέφωνο. Είχαμε συμφωνήσει την πληρωμή ανά μήνα γιατί τότε πληρώνεται από τη δουλειά της. Είχα πάει και συστημένη μέσω συναδέλφου που συνεργαζόταν μαζί της 2 χρόνια και είχα την ''εγγύηση'' ότι ήταν τυπική στις πληρωμές της, έστω και με λίγη καθυστέρηση. Ήταν σχετικά τυπική μέχρι τον Απρίλη και το Μάιο με παρακάλεσε να μου τα δώσει όλα τον Ιούνιο γιατί είχαν πέσει μαζί τα ιδιαίτερα λόγω Πανελληνίων και δυσκολευόταν. Δε με πήρε ποτέ, κάποια στιγμή κατάφερα να τη βρω και μου είπε ότι θα μου έδινε τα μισά την άλλη εβδομάδα αλλά τίποτα. Δε μπορώ να τη βρω στα τηλέφωνα και δεν ξέρω πια τι μπορώ να κάνω.
Να τα θεωρήσω χαμένη υπόθεση;
Πώς μπορώ να την πιέσω;
Εφόσον είχες "εγγύηση", αυτό σημαίνει πως κάτι δραματικό της συνέβη. Προφανώς δε θα μπορεί να πληρώσει κι ίσως της ήρθαν τα πάνω κάτω (από το να έχασε τη δουλειά της έως το να μην πληρώθηκε ή να απέλυσαν σύζυγο κοκ). Θα έλεγα να έρθεις στη θέση της, δεν ξέρεις τι μπορεί να της συνέβη. Βέβαια όφειλε να σου εξηγήσει, δεν το συζητώ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αυτή η κρίση πραγματικά έχει αποσυντονίσει τους πάντες. Η μητέρα μου πχ κυριολεκτικά από το άγχος της έχασε τα λογικά της (προσπαθούμε να την πείσουμε να πάμε για εξετάσεις άνοιας/αλτσχάιμερ...).

Θα έλεγα να μην την ξαναενοχλήσεις, καθώς, όπως φάνηκε, δεν ανταποκρίνεται. Αν η "εγγύηση" που σου δόθηκε έχει βάση, τότε μόνη της θα σε ψάξει να σε πληρώσει. Οι υπεύθυνοι άνθρωποι σε βρίσκουν μόνοι τους, δεν τους κυνηγάς.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #926 στις: Αύγουστος 03, 2015, 01:18:02 μμ »
η περίπτωση συναδέλφου που σ λέω υποχρεώθηκε στο φροντιστήριο που δούλευε, πλήρωσε το ΦΠΑ κ της έκοψε την απόδειξη και την πήγε.. Αναγκαστικά την πλήρωσε τότε.. Εγώ προσωπικά δε περιμένω να μου πούνε οι γονείς κάθε μήνα ''έλα να σε πληρώσουμε'' . Κάθε τέλος του μήνα, γράφω σ' ένα χαρτί τις ώρες που κάναμε και το ποσό, τους το δίνω και με πληρώνουν..

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #927 στις: Αύγουστος 03, 2015, 03:51:10 μμ »
Γιατί δεν επισκέπτεσαι το σπίτι της;;

Το σκέφτηκα κι αυτό αλλά δεν ήθελα να καταλήξουμε εκεί...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:55 »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #928 στις: Αύγουστος 03, 2015, 04:06:12 μμ »
Εφόσον είχες "εγγύηση", αυτό σημαίνει πως κάτι δραματικό της συνέβη. Προφανώς δε θα μπορεί να πληρώσει κι ίσως της ήρθαν τα πάνω κάτω (από το να έχασε τη δουλειά της έως το να μην πληρώθηκε ή να απέλυσαν σύζυγο κοκ). Θα έλεγα να έρθεις στη θέση της, δεν ξέρεις τι μπορεί να της συνέβη. Βέβαια όφειλε να σου εξηγήσει, δεν το συζητώ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αυτή η κρίση πραγματικά έχει αποσυντονίσει τους πάντες. Η μητέρα μου πχ κυριολεκτικά από το άγχος της έχασε τα λογικά της (προσπαθούμε να την πείσουμε να πάμε για εξετάσεις άνοιας/αλτσχάιμερ...).

Θα έλεγα να μην την ξαναενοχλήσεις, καθώς, όπως φάνηκε, δεν ανταποκρίνεται. Αν η "εγγύηση" που σου δόθηκε έχει βάση, τότε μόνη της θα σε ψάξει να σε πληρώσει. Οι υπεύθυνοι άνθρωποι σε βρίσκουν μόνοι τους, δεν τους κυνηγάς.

Ναι, το καταλαβαίνω αυτό κι από μόνη μου - ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είμαι άνθρωπος που βάζει το μαχαίρι στο λαιμό. Ας μου απαντούσε τουλάχιστον να μου εξηγήσει...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #929 στις: Αύγουστος 03, 2015, 04:37:15 μμ »
Συμφωνώ με Truth
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #930 στις: Αύγουστος 03, 2015, 06:36:38 μμ »
Χμμμ κι ο άντρας μου κάτι ανάλογο μου προτείνει....

Λέτε δηλαδή να σταματήσω ακόμα και τα τηλέφωνα και να το αφήσω πάνω της; Να περιμένω μήπως κάποια στιγμή επικοινωνήσει εκείνη μαζί μου;

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #931 στις: Αύγουστος 03, 2015, 06:51:55 μμ »
Εγώ προτείνω για αρχή να σταματήσεις τα τηλέφωνα αλλά να βάλεις κάποιο όριο.. Δε μπορεί πχ να περάσουν μήνες και να μην αντιδράς.. Προσπαθούμε να καταλάβουμε την οικονομική κατάσταση των γονέων αλλά και εμείς ανάγκες έχουμε.. Μπορείς για παράδειγμα να της ξανα τηλεφωνήσεις κατά τον Οκτώβρη αν δεν πάρει εκείνη που είναι αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα πιστεύω..

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #932 στις: Αύγουστος 03, 2015, 08:27:29 μμ »
Θα μπορούσε να ενημερώσει για κάποιο πρόβλημα που μπορεί να έχει και όχι να έχει εξαφανιστεί.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #933 στις: Αύγουστος 03, 2015, 08:59:29 μμ »
Χμμμ κι ο άντρας μου κάτι ανάλογο μου προτείνει....

Λέτε δηλαδή να σταματήσω ακόμα και τα τηλέφωνα και να το αφήσω πάνω της; Να περιμένω μήπως κάποια στιγμή επικοινωνήσει εκείνη μαζί μου;

Φυσικά και όχι. Θα επικοινωνήσεις αλλά ασε να περάσουν καποιες μέρες. Για αρχή νομίζω προς τα τελη Αυγούστου (καπου μετα τις 25) και αν δεν εχεις κανενα νεότερο ξανακαλείς μέσα σεπτεμβριου.
Μην βαζεις σκέψεις τύπου "στην 'εφερε". Δεν χρειάζεται να χαλιέσαι.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #934 στις: Αύγουστος 03, 2015, 10:05:56 μμ »
Εγώ προτείνω για αρχή να σταματήσεις τα τηλέφωνα αλλά να βάλεις κάποιο όριο.. Δε μπορεί πχ να περάσουν μήνες και να μην αντιδράς.. Προσπαθούμε να καταλάβουμε την οικονομική κατάσταση των γονέων αλλά και εμείς ανάγκες έχουμε.. Μπορείς για παράδειγμα να της ξανα τηλεφωνήσεις κατά τον Οκτώβρη αν δεν πάρει εκείνη που είναι αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα πιστεύω..

Αυτό ακριβώς, κι εμείς έχουμε ανάγκες και αυτό με στενοχωρεί, ότι είναι χρήματα που τα έχω δουλέψει και τα στερώ από την οικογένειά μου.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #935 στις: Αύγουστος 03, 2015, 10:10:14 μμ »
Προτείνω να της τηλεφωνήσεις άλλη μία φορά και να της πεις να στα δίνει σε δόσεις αν δε μπορεί όλα μαζί.Αλλά όχι να το αφήσεις εντελώς...κρίμα να δουλεύεις για το τίποτα.Αν δεν το σηκώνει στείλε μήνυμα με την πρότασή σου.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #936 στις: Αύγουστος 03, 2015, 10:14:50 μμ »
Τη μία φορά που το σήκωσε της το είπα από μόνη μου  ότι επειδή καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολες εποχές να μου δίνει έστω κατά διαστήματα πχ 50 ευρώ. Από μόνη της μου είπε θα σου δώσω τα μισά κι από τότε εξαφανίστηκε.

 
Προτείνω να της τηλεφωνήσεις άλλη μία φορά και να της πεις να στα δίνει σε δόσεις αν δε μπορεί όλα μαζί.Αλλά όχι να το αφήσεις εντελώς...κρίμα να δουλεύεις για το τίποτα.Αν δεν το σηκώνει στείλε μήνυμα με την πρότασή σου.

Ίσως της το στείλω σε μήνυμα έχεις δίκιο.

Θα αφήσω λίγες μέρες όμως πρώτα να περάσουν.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #937 στις: Αύγουστος 03, 2015, 10:17:32 μμ »
Το έχω πάθει κι εγώ αλλά με τις δόσεις λύθηκε. Ελπίζω να βρεις το δίκιο σου. Στείλε μήνυμα καλύτερα γιατί ίσως κι αυτή ντρέπεται να σου μιλήσει.
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160727
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.